החלבניה

ציפיה קשת קאשה
ע"י ציפיה קשת קאשה | 10 בפבר' 2013
| 2 תגובות

סיכום:

מכונה לעיקור (סטריליזציה) ומילוי חלב במיכלי זכוכית 1 ליטר תואמים בעלי מכסה ממתכת אל-חלד.
מטרת המיזם היא מעבר לשימוש במיכלי זכוכית מעוצבים וארגונומיים מזכוכית עבה (שלא תישבר בקלות) בעלת צבע אטום השומר על טריות החלב, אשר יוכלו להחליף את השימוש באריזות החלב המקובלות כיום, שהן אינן ידידותיות לסביבה בלשון המעטה, אך כולנו נאלצים להשתמש בהן.
בכל סופרמרקט תוצב מכונה אחת או יותר, בהתאם לדרישה, שתשמש את קהל הלקוחות.
העיצוב של המכונה מזכיר את עיצוב המיכל כדי שהצרכן לא יתקשה למצוא אותה.
רכישת מיכלי הזכוכית תהיה חד-פעמית ע"פ הצורך של כל משפחה, ולאחר מכן הלקוח יגיע לסופר עם המיכלים הריקים וימלא אותם מחדש. חיסכון קטן לכיס - תועלת משמעותית לסביבה.

מגישי המיזם

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

נציג המיזם

שם פרטי

שם משפחה

חבר צוות

שם פרטי

יגאל

שם משפחה

מיכאל

חבר צוות

שם פרטי

ציפיה

שם משפחה

אשכנזי קשת קשה

חבר צוות

שם פרטי

שם משפחה

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

החלבניה

תיאור המיזם

מכונה לעיקור (סטריליזציה) ומילוי חלב במיכלי זכוכית 1 ליטר תואמים בעלי מכסה ממתכת אל-חלד.
מטרת המיזם היא מעבר לשימוש במיכלי זכוכית מעוצבים וארגונומיים מזכוכית עבה (שלא תישבר בקלות) בעלת צבע אטום השומר על טריות החלב, אשר יוכלו להחליף את השימוש באריזות החלב המקובלות כיום, שהן אינן ידידותיות לסביבה בלשון המעטה, אך כולנו נאלצים להשתמש בהן.
בכל סופרמרקט תוצב מכונה אחת או יותר, בהתאם לדרישה, שתשמש את קהל הלקוחות.
העיצוב של המכונה מזכיר את עיצוב המיכל כדי שהצרכן לא יתקשה למצוא אותה.
רכישת מיכלי הזכוכית תהיה חד-פעמית ע"פ הצורך של כל משפחה, ולאחר מכן הלקוח יגיע לסופר עם המיכלים הריקים וימלא אותם מחדש. חיסכון קטן לכיס - תועלת משמעותית לסביבה.

מהי הבעיה שהמיזם שלכם מנסה לפתור?

החברה הישראלית צורכת חלב בכמויות מאוד גדולות. למעשה, צריכת החלב היא חלק בלתי נפרד מהתרבות שלנו- ראו ערך: חג השבועות.
כיום אריזות החלב עשויות מפוליאתילן בצפיפות נמוכה בשקיות או בשילוב עם קרטון, מה שלא מאפשר את מיחזורן בארץ, ולדאבוננו, האריזות האלה עושות את דרכן לכיוון אחד בלבד - אל ערימת הפסולת הגלובלית. גם במידה וניתן היה למחזר אותן בארץ, הרי שבפלסטיק מהסוג הזה אמנם ניתן להשתמש שוב, אך הוא לא מתמחזר באמת ולא מתכלה, ולכן פיתרון אמיתי יהיה פשוט להפסיק להשתמש בו, והדבר בהחלט ניתן ליישום.

כיצד המיזם מספק מענה יעיל לבעיה?

במקום להשתמש ולזרוק, לכל צרכן יהיו מיכלים השייכים לו, והוא יגיע למכולת או לסופר הקרובים לביתו וימלא אותם. הדבר דורש שינוי נצרך וחיוני של הרגלים ישנים ומזיקים, וכדי להפוך את השינוי לידידותי יותר, המיכל יעוצב כך שיהיה יפה יותר ונוח יותר לשימוש מהמיכלים הקיימים כיום בשוק. נוסף לכך, המכונה תהיה שקופה בחלקה, כך שהצרכן יוכל לצפות בדרך שהמיכל שלו עובר. הוא יניח את המיכל ולצידו את מכסה המתכת בפתח הייעודי, והמכונה תאסוף אותם ב"מעלית" ותיקח אותם במורד ספירלה אל פתח היציאה, כשבדרך היא תבצע עיקור של המיכל והמכסה, תמלא את המיכל בחלב ותטבע תאריך תפוגה עדכני על פני הזכוכית בדומה לתאריך המוטבע על בקבוקי הבירה כיום.

אתר האינטרנט של המיזם (אם יש)

כתובת דף הפייסבוק של המיזם (אם יש)

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלכם לייחודי? אנא פרטו

אנחנו מאמינים ביכולת של ההתפתחות הטכנולוגית לשחק תפקיד לטובת הסביבה.
עם כניסתם של אמצעי הקירור לבתים הפרטיים, נעלמו החלבנים מחיינו ועברנו לשימוש באמצעים בזבזניים. המטרה שלנו היא להכניס גירסה מודרנית של החלבן, בדמות מכונה שתמזוג עבורנו את החלב, כאשר הצרכן יוכל לצפות בתהליך ויהיה מודע לתרומה שלו לסביבה. החדשנות ברעיון שלנו היא, ראשית, בעובדה שמזיגת החלב נעשית לראשונה במכונה לנגד עיני הלקוח ולא במפעלים "מאחורי הקלעים". השינוי הזה מסוגל לחיות בשלום עם התמורה החברתית שחלה בשנים האחרונות, ששמה על הפרט דגש רב יותר מבעבר. בנוסף, המכונה מכשירה את הקרקע לשינויים חברתיים ולשינויים בהרגלי הצריכה שעוד יבואו, יחד עם המודעות ההולכת וגוברת להכרה שגם בתחום מוצרי המזון, לא כל מוצר צריך להיות בהכרח "חד פעמי". בכך אנו רוצים להקדים את המאוחר ולהעביר לצרכן כבר עכשיו את המסר, שהתרומה לסביבה היא סימן להתפתחות טכנולוגית וחברתית, שהוא רוצה להיות חלק ממנה.

האם יש דרכים נוספות קיימות לפתרון הבעיה שהמיזם אמור לפתור? אנא פרטו

לפני כשנתיים נעשה ניסיון ביוזמת עיריית ירושלים לשלוח את קרטוניות החלב (וכן אריזות של מוצרי חלב וכוסות חד-פעמיים משילוב של קרטון ופלסטיק) למיחזור בארצות המזרח הרחוק, אך הפרויקט בוטל לפני כחודשיים.
לא ידוע לנו על פיתרון אחר כיום.

האם במסגרת המיזם נעשה שימוש בטכנולוגיות חדשניות? אנא פרטו

המיזם שלנו עושה שימוש בטכנולוגיות קיימות (לפיתה ומנוף, מסילה ספירלית, עיקור, מזיגה, הטבעה של תאריך על פני המיכל, וכו'..), ומשלב בצורה חכמה במכונה אחת בין החלק העליון, שעושה שימוש בחום עבור העיקור, לבין החלק התחתון שבו נעשה מילוי החלב הקר [מצורפת סקיצה המתארת את פעולת המכונה]. משך התהליך לא מתוכנן לעלות על 2 דק' לערך, ולצורך ההשוואה, זהו זמן המתנה נמוך יחסית להמתנה ב"מעדניה", שרבים היום משתמשים בשירותיה, למרות שכמעט כל המוצרים קיימים גם בגרסה ארוזה במדפים.

האם למיזם יש דגם (מודל) חברתי חדשני או ייחודי? אנא פרטו

בהחלט, הצרכנים לא יגיעו לסופרמרקט אך ורק עם רשימת הקניות, אלא יקחו איתם את מיכלי החלב למילוי בחלבניה. מדובר בשינוי ניכר של הרגלי הצריכה.

האם למיזם יש דגם (מודל) עסקי חדשני או ייחודי? אנא פרטו

השינוי נועד להביא לתועלת סביבתית בראש ובראשונה, ולכן בשלב הראשון יתכן ותיווצר אי נוחות בפן העסקי. מילוי החלב לא ייעשה במפעלים, אלא בסופרמרקט לנגד עיניו של הצרכן. התאגידים שמשווקים חלב יצטרכו להתאים את עצמם לא פחות מהצרכן עצמו. יהיה צורך בייצור של מכונות, מחד, אך החלב יגיע למחסני הסופרמרקטים בחביות גדולות שניתן להחזיר לחברה למילוי חוזר, מאידך. האריזות הבזבזניות ייצאו מכלל שימוש ומדפי החלב בחנויות ייעלמו. במקומם תוצב "החלבניה".
המטרה שלנו היא שמכונות כאלו יוכלו לשמש למילוי חלב של מגוון חברות וגם למילוי יוגורטים, ריוויון, שוקו ומוצרי חלב נוזליים אחרים, והיד עוד נטויה.
מעבר לזה, זוהי הזדמנות עבור העסקים הקטנים להנגיש את מרכולתם, ואנחנו מאמינים, שנוכל לראות במכונות הללו ביטוי גם למותגי חלב שנמכרים כיום רק באופן פרטי בגלל שאין להם גישה ליכולות האריזה של החברות הגדולות.

אִימְפָּקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

כיצד המיזם מייצר ערך סביבתי?

שינוי תפיסתי של תרבות הצריכה (לקנות, לצרוך, לזרוק) ומעבר לשימוש חוזר.
הפחתה עד בכלל של השימוש בשקיות החלב ובאריזות ה"קרטון" לטובת חומר שמתמחזר באמת, כאשר לא מדובר רק בשימוש באריזות שונות אלא בשינוי ממשי של הרגלי הצריכה, והטמעה של הרגלים חדשים, שיוכלו להשפיע גם בתחומים נוספים.

כיצד המיזם מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים)?

בשלב הראשון תידרש השקעה, אך בסופו של דבר חברות יספקו לחנויות חביות במקום מאסה מטורפת של חומרי אריזה, וצרכנים יעשו שימוש חוזר במיכלי החלב האישיים שלהם שנרכשו באופן חד-פעמי, ובכך ישלמו כמעט אך ורק על החלב.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

כל צרכן חלב באשר הוא. פלסטיק הוא חומר אשר ידוע שעלול להזיק לבריאות, ולכן מעבר לחיסכון הכספי, הצרכן ישמח לעבור לחומר ידידותי יותר לא רק לכיס ולסביבה כי אם גם לבריאותו. כאן המקום לציין, שהמיכלים מעוצבים כך שניתן להצמיד אותם זה לזה ולשאת אותם בקלות באמצעות רצועה שנתלית על הכתף.

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

כיצד ישפיע המיזם על הסביבה בדורות הבאים?

החלב נחשב מוצר בסיסי, ולכן נכון להתחיל בשינוי ההרגלים דווקא דרכו. בעתיד הקרוב יחסית אנחנו צופים שינוי הדרגתי בתפיסה של הצרכן לגבי הפסולת שהוא זורק ויכול למעשה למנוע, כאשר בעתיד הרחוק יותר, כשהצריכה תתבצע אונליין באמצעות האינטרנט ופחות באמצעות הגעה פיזית, ניתן יהיה למלא את המצבורים ישירות בביתו של הצרכן, ולא יהיה צורך כלל באמצעי אריזה למיניהם.

מהם הנזקים שהפרויקט עלול לגרום לסביבה? איך תוכלו למנוע / לצמצם אותם?

ייצור המכונות שדורש הן אנרגיה והן שימוש בחומרי גלם, והשימוש בהן שגם הוא דורש אנרגיה. ניתן יהיה לצמצם את הנזק ע"י פירוק המפעלים הקיימים היום ושימוש בחומרים אלו ואחרים שמקורם במיחזור לייצור המכונות, וכן שימוש באנרגיה חשמלית חסכונית לתפעול המכונות. בנוסף, עבור מיכלים שיישברו, כיוון שעדיין ניתן להשתמש בהם כחומרי גלם ליצירה של מיכלים חדשים, הצרכן יוכל להחזירם לסופר ולהזדכות במיכל חלופי בתוספת מחיר סמלי.

האם התועלת של המיזם לסביבה עולה על נזקיו?

בטווח הרחוק בהחלט כן. אם לא נמצא פיתרון לבעיית האריזות היום, הפסולת רק תמשיך ותצטבר, והפיתרון שלנו הוא בגדר שינוי תפיסתי לטובת חשיבה סביבתית וחיזוק המודעות לנזק שנוצר בעקבות הפסולת שאנו משליכים, שאנו מאמינים שתשפיע לטובה בסופו של דבר לא רק בתחום זה.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם הצעדים הדרושים בשביל לממש את המיזם בשנה הקרובה?

הפיתרון המהיר הוא חקיקת חוק שתאלץ את כל החברות לעבור לפיתרון הזה במחיר של אי נוחות זמנית. הצעד הראשון הוא כמובן ייצור של מכונה שמדגימה את הפעולה, והצבה של מכונות אלו במס' מוקדים ארציים תוך הגברת המודעות ע"י פרסום מאסיבי ותגמול של צרכנים שיעברו לשימוש בחלבניה. לאחר מכן יוצבו מכונות בסופרמרקטים גדולים בכל יישוב, ולאחר שהפרויקט יתפוס תאוצה ויושלם המעבר מהאריזות הבזבזניות למכלי הזכוכית, ניתן יהיה להציב מכונות גם במרכולים גדולים שכונתיים כגון: AM:PM, מגה בעיר, שופרסל אקספרס וכדומה.

מה יכול למנוע מכם לממש את המיזם?

הביצוע שלו תלוי בחברות שמשווקות של החלב, ולכן הן אלו שעלולות לסכל את הרעיון, אלא אם יתגלה שהוא משרת את האינטרסים הכלכליים שלהן. במקרה כזה, נוכל לשבת עם אנשי מקצוע ולפתח את הרעיון כדי להביאו למצב של WIN-WIN.

כיצד המיזם יכול להתפתח ולהמשיך לקיים את עצמו? אם יש לכם תוכנית עסקית למיזם, אנא פרטו

ניתן יהיה בהמשך למלא במיכלים גם משקאות אחרים, למשל משקאות סויה או ליצור שייקים של פירות, ואף למכור באופן הזה משקאות אחרים שמפעלים נאלצים לפסטר כדי למכור באריזות הסטנדרטיות עם תאריך תפוגה ארוך יותר. המכונה הזו בעצם תחסוך לחברות קטנות וגדולות את שלב האריזה ובכך תנגיש מוצרים בעלי תאריך תפוגה קצר ואיכות גבוהה. ויוה לה גורמה.

האם נראה לכם שתוכלו לממש את המיזם?

משקיעים עם זיקה "סביבתית" וקשר עם האנשים הנכונים בעלי השפעה במקומות הנכונים, והשמיים הם הגבול :)

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

איך בחרתם ברעיון המיזם?

במסגרת שיעור איכות הסביבה עם המרצה תמר עקוב, נתבקשנו לחשוב על פיתרון לבעיה סביבתית. חשבנו על דרך להפסיק את השימוש באריזות שאינן מתכלות, לצד חינוך למודעות סביבתית למען תרבות צריכה חכמה יותר. בחרנו להתמקד בחלב כיוון שהוא נחשב למוצר בסיסי ובעל שימוש נרחב מאוד. ציפיה העלתה את רעיון המכונה, יגאל השלים אותה עם רעיון הסטריליזציה וכך נולד המיזם. משם רק המשכנו ופיתחנו אותו במחשבה משותפת.

מדוע בחרתם דווקא בשם זה למיזם?

הלחם של המילים "חלבן" ו"מעדניה". כאשר המכונה ממלאת את התפקיד של החלבן, בסגנון שמזכיר יותר את שיטת המכירה במעדניה. רצינו שם שיהיה קליט ויתגלגל בצורה נעימה בלשון.

איך נוצר הצוות?

ציפיה העלתה את הרעיון בכיתה, יגאל נדלק עליו, והחלטנו להצטמד ולפתח אותו יחד.

ספרו לנו קצת על מגיש/י המיזם

אנו סטודנטים לעיצוב תעשייתי, שנה ב.
אוהבים טכנולוגיה וחדשנות, לצד מוזיקה משנות ה- 60.
שואפים לחזור לשלווה של פעם מבלי לוותר על המודרניזציה.

ציפיה קשת קאשה עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2885 ימים

ציפיה קשת קאשה עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2886 ימים

ציפיה קשת קאשה רשם: נערוך את השדות כך שיתנו יותר פרטים בנוגע למכונה :) אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2903 ימים המשך >
שרית עופרי רשם: שלום לכם, בעצם העלאת המיזם של חזרה לבקבוקי זכוכית לשם מילויי בקבוקים אלה בחלב, אנו חוזרים אחורה בזמן, כי כך היו בעבר קונים חלב. אך ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2903 ימים המשך >

ציפיה קשת קאשה עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2905 ימים

ציפיה קשת קאשה עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2906 ימים

ציפיה קשת קאשה יצר את המועמדות - לפני 2906 ימים