קרקס הגליל – מיזם חברתי רב-תרבותי

ע"י בלוגר כיכר אשוקה | 06 בדצמ' 2011
| 0 תגובות
Galilee Circus

קרקס הגליל הוא מיזם ליצירת מכנה משותף תרבותי בין צעירם ערבים ליהודים באזור כרמיאל והכפרים באמצעות לימוד אומנות הקרקס ועריכת הופעות. הקרקס מופיע בכל רחבי הארץ.

בין התגובות לאירועי אוקטובר 2000 בגליל הייתה גם התכנסות של קבוצה קטנה של מחנכים ופעילים, לשיחה וסיעור מוחות בנושא תפקידן של האומנויות בתיקון החברה. משיחה זו יצא הרעיון של קרקס ככלי לבניית מכנה משותף תרבותי. הרי קרקס הוא אומנות שאינה תלוית שפה, שמייצגת מסורת ארוכה של רב-תרבותיות. מה גם שאפשר לראות בקרקס ספורט לא-תחרותי, תרגיל בהתגברות על פחדים, מסגרת המבוססת על אמון הדדי ושיתוף פעולה, ופעילות שמטרתה העיקרית לגרום לאנשים לחייך. אחרי כמה ניסיונות שלא צלחו בגלל חוסר משאבים וחוסר במנהיגות מקצועית, יצא הקרקס לדרך ב-2003. מייסדו ומנהלו והיה אריק גוטלר-אופיר, איש תיאטרון וחינוך ערכי שגייס מאמנים – וילדים. המימון העיקרי בימים ההם בא מהמיזם "מרקם צפון" של קרן אברהם.

חברי הקרקס באימון

התברר שהיה קל לגייס ילדים מהכפרים הערבים, שהיו צמאים הן לפעילות פנאי והן למגע עם ילדים יהודים, אבל היה קשה למצוא משתתפים יהודים. אלה היו רוויים בפעילויות של אחר הצהרים, וגם - לא ראו במפגש עם ערבים אטרקציה אלא דבר מפחיד. עם השנים התגבר הקרקס במידה מסוימת על האי-סימטריה הזו, אך היא עדיין קיימת. היו שנים של איזון, אך לרוב בני הנוער הערבים מהווים כשני-שלישים ממשתתפי הקרקס. בשנים הראשונות היו כ-25 משתתפים בסך הכל, ובשנים האחרונות המספר נע בין 60 ל-80. בנוסף לאתגר של שמירה על איזון בין יהודים וערבים, הקרקס הוא פעילות יקרה: מאמנים מקצועיים, אולם, ציוד, הסעות, ביטוח... לכן נמצאת העמותה במאבק תמידי עם אתגר המימון.

קרקס גליל: תעודת זהות

  • מטרות: יצירת מכנה משותף תרבותי ליהודים וערבים בגליל; הזדמנות ליצירת קשרים אישיים בין בני נוער ומשפחותיהם – יהודים וערבים; הפגנת שיתוף פעולה יהודי-ערבי ברמה גבוהה לקהל הרחב.
  • פעילות: אימונים ארבע פעמים בשבוע, שלוש שעות כל אחד. חלוקה לקבוצות ברמות שונות. מופעים פעם עד פעמיים בחודש.
  • משתתפים: ילדים ונוער בגילאי 19-6 מכרמיאל, משגב, דיר אל אסד, בענה ומג'ד אל כרום.
  • מימון: קרנות, תורמים פרטיים, דמי השתתפות, הזמנת מופעים.
  • מיקום: אולם פיס, בענה.

הרגע המרגש של השנה הראשונה היה ביום המופע הראשון בסוף שנת הפעילות, כשהילדים עצרו את המוזיקה על דעת עצמם כדי להגיד, בעברית ובערבית: "משפחת הקרקס מודה לכם!" בשנים ראשונות התקיימו אימונים פעם או פעמיים בשבוע, ובסוף השנה הפקנו מופע להורים ועוד מופעים אחדים בבתי ספר בסביבה.

שינוי גדול התרחש בשנת 2007, כשיצרנו שותפות עם קרקס נוער ותיק מסט. לואיס שבארה"ב. משלחת משם הגיעה בקיץ לשבועיים של אימונים משותפים, בניית מופע משותף ומסע הופעות ברחבי הארץ. חוויה זו שינתה לגמרי את התודעה של "קרקס הגליל", וממנה למדנו שבלי מופעים תכופים – זה לא קרקס, זה חוג. ומאז מופיע הקרקס במסגרות מגוונות לאורך השנה: פסטבלים, אירועים, משלחות מחו"ל, בתי ספר, מוסדות לחינוך מיוחד וכו'. קרקס סט. לואיס חזר אלינו ב-2010 למסע הופעות משותף נוסף, שסיומו היה בפארק לוינסקי בתל אביב, לקהל גדול ונלהב של פליטים ועובדים זרים וילדיהם. זו הייתה חוויה מרגשת הן לילדי הקרקס והן לקהל. כיום הקרקס מופיע באירועים ציבוריים, כגון בסיס פתוח של צה"ל ביום העצמאות, פסטיבל הזית וכו'...

הקרקס הוא סיפור הצלחה ביצירת קשרים חדשים בין משתתפיו: ילדים מתמידים במשך שנים וממשיכים להשתתף אפילו אחרי סיום התיכון, ונערים שהשמיעו לפני כמה שנים דעות קשות על "האחר" – מופיעים היום ביחד במופע "אקרובאלאנס" זוגי, המבוסס על אמון הדדי חזק. למרות שהקרקס הועבר מאולם בכרמיאל לאולם בכפר בענה, ושירות ההסעות הופסק לא הייתה פגיעה ברמת ההשתתפות של היהודים. בנוסף, וועד ההורים של הקרקס מארגן טיולים משותפים לכל המשפחות.

הקרקס הוא מיזם חברתי של עמותת הגליל לחינוך ערכי, מספר עמותה 580164531. כתובת העמותה: מושב שורשים, ד.נ. משגב, 20164. טלפון: 04-9902431, פקס: 04-9902403. דוא"ל: bagalil1@netvision.net.il.

המאמר נכתב במקור ע"י ד"ר מרק רוזנשטיין

Take action:

שתף

חפש בכל הבלוגים

פרסומים קודמים של בלוגר כיכר אשוקה יותר ↓ הסתר ↑