מיחזור כעסק קהילתי

27 באפר' 2011
| 0 תגובות

עמית אשוקה, גרגורי ג'נדר (Grégory Gendre), מעודד ניהול פסולת תוך כדי התחשבות באינטרסים סביבתיים וכלכליים באמצעות הסמכה של בעלי עניין מקומי ויצירת שרשרת מיחזור קהילתית. גרגורי החל את הפרויקט שלו באולרון, בחוף המערבי הצרפתי, ואסף בהצלחה מגוון פעילים שונים סביב שרשרת מיחזור מקומית של שמן בישול. השרשרת כוללת מוסדות, מסעדות, ספקי שמן ואת הציבור הרחב. גרגורי הדגים לכל אחד מהם את היתרונות בשותפות במערכת המיחזור המקומית, כגון החיסכון בהוצאות הטיפול בשפכים, אחריות חברתית וחשיפה תקשורתית לתיירים (למשל, פרסומות משעשעות על כך שרכבת התיירים המקומית נוסעת על דלק ביולוגי משמן של צ'יפס). מעבר להפחתה משמעותית בעלות הסביבתית של תהליך המחזור, גרגורי משתמש במערכת שלו ככלי להעלאת המודעות להתנהגות סביבתית אחראית.

הצלחת המודל מבוססת בעיקר על עיקרון הקהילה. למעורבותם של מגוון גדול של משתתפים בתהליך שעובר שמן הבישול יש אפקט דומינו על מערכת המיחזור כולה. בכל שנה נאספים וממוחזרים יותר מ-25,000 ליטרים של שמן בישול (יותר ממחצית מכמות השימוש השנתי באזור). בנוסף, השותפים בפרויקט יצרו הרגלי שימוש חדשים, לדוגמא ארגוני מחנאות באזור יצרו את "מר פסולת", אחראי מיון אשפה למיחזור בעונת התיירות. המערכת הקהילתית מאפשר להציף בעיות של איסוף אשפה ברמה המקומית ופותחת הזדמנויות חדשות לבניית רשתות מיחזור. לדוגמא, דייגים וחקלאי צדפות מאכל התלוננו על מיעוט הפתרונות לטיפול בצדפות הרקובות, שמזהמות את המיכלים שלהם. הודות לשותפות עם מעבדת מחקר ופיתוח, גרגורי מקים כעת שרשרת מיחזור חדשה לאיסוף צדפות אלו וייצור שקיות ממוחזרות לתעשיית הצדפות.

גרגורי מפיץ את המודל שלו לקהילות אחרות, כדי ליצור שרשראות מחזור, שיטפלו במפגעים אחרים. כשמטרה זו לנגד עיניו, הוא בוחר בקפידה משתתפים מקומיים, כגון עמותות סביבתיות, מוסדות ציבור או קבוצות מקצועיות ומאמן אותם בכדי שיוכלו להפוך לממחזרים מחויבים ויצירתיים. כל הארגונים אמורים להיות חלק מהקהילה הלאומית ויכולים לשתף שיטות עבודה מומלצות ופתרונות.