יזמות חברתית על פי פרמקלצ'ר

ע"י שרון אלוש | 09 באוק' 2011
| 2 תגובות
יזמות פרמקלצ'ר

הפרמקלצ'ר, (באנגלית: permaculture) שהחלה כשיטה של גינון אורגני, הפכה במהירות לגישה המאגדת רעיונות, מיומנויות ודרכי חיים. הגישה פועלת מתוך תפיסה הוליסטית של החיים כמערכת הממחזרת אנרגיה ומשמרת את עצמה. באמצעות הבנת מערכות טבעיות, שימוש בהן והעתקתן, וכמובן תוך שמירה על הרמוניה עם אותן מערכות, מצליחה השיטה לענות על צרכיהם של בני האדם והסביבה במקביל.

השם פרמקלצ'ר (או חקלאות בת קיימא) נטבע על ידי שני אקולוגים אוסטרלים, ביל מוליסון ודויד הולמגרן, באמצע שנות ה-70, במסגרת ניסיון להציג מערכת חקלאית מתפתחת המשלבת זני צמחים רב שנתיים ובעלי חיים שימושיים לאדם. המושג התרחב מאז, וכיום הוא מיוחס לתנועה של תרבות בת קיימא. זוהי שיטה חובקת עולם, הנוגעת בכל היבטי החיים, ומספקת כלים בעזרתם יכולים בני האדם לחיות בהרמוניה עם הסביבה והמשאבים המתכלים שלה. הפרמקלצ'ר היא למעשה שיטת עיצוב: מטרתה למקם רכיבים במערכת שלמה, בצורה שתגדיל את היעילות שלהם ותגרום לכך שכל מרכיב יזין מרכיב אחר, במינימום מאמץ ומקסימום תפוקה.

הבה ניקח לדוגמא את תחרות לעשות יותר מפחות: יזמות חברתית סביבתית בישראל. התחרות נותנת במה ליוזמות המציעות פתרונות לצורך בחסכון במשאבים, מבקשת לקדם יוזמות בעלות כדאיות כלכלית, ישימות ובעלות פוטנציאל להתרחבות ושיכפול, ומעודדת הסתכלות אינטגרטיבית. חיבורים אפשריים בין היוזמות הנהדרות הללו ימחישו את משמעות המערכתיות של שיטת הפרמקלצ'ר. כך למשל שימוש בקומפוסט מתוצרת מקומית (באמצעות חינוך להפרדה במקור של שאריות מזון בגן ילדים) לשיפור פוריות האדמה, יסייע ליצור חלקות גינון אורגניות בתוך גינות קהילתיות (כדוגמת המיזם גינון קהילתי עם חומרים אקולוגיים). הירקות האורגניים יימכרו למשקי בית מקומיים, תוך שימוש בשבילי אופניים עבור חלוקת התוצרת ואיסוף שאריות מזון לצורך קומפוסט. אפשר כמובן לצרף את רכישת הידע באמצעות מיזם המדרשה לחקלאות פרמקלצ'ר או לחילופין דרך תכנית תוכנית ווג'ד - אקולוגיה מעשית שכונתית. באותו אופן ניצור קשר בין ייצור המוצרים ממחזור באמצעות איסוף פסולת ממוחזרת מהציבור אליהם, ע"י מיזם הפרדת אשפה במקור, וכן הלאה והלאה. כך ניתן ליצור מערכת חסכונית באנרגיה המפעילה ומשמרת את עצמה. אתם מוזמנים להיכנס לדף תחרות לעשות יותר מפחות על מנת להתעדכן במיזמים ואולי אף להציע אחד משלכם.

העקרונות המנחים של גישת הפרמקלצ'ר:

לפרמקלצ'ר שלושה עקרונות אתיים מנחים: דאגה לאדמה (שימור קרקע, יערות ומים), דאגה לבני האדם (שמירה על עצמי, שארי בשרי והקהילה) ושימוש הוגן (גבולות לצריכה ולצמיחה וחלוקת עודפים הוגנת). משלושת העיקרים האלה נגזרים 12 עקרונות מעשיים, כאשר כל עקרון הוא מעין דלת הנפתחת למערכת חשיבה שלמה, המאפשרת ראייה שונה ויכולה להיות מובנת ומיושמת ברבדים שונים. אלו העקרונות:

 • להתבונן ולפעול בהדדיות. פנו זמן לצפייה בטבע. הדבר יסייע לכם להבין אלמנטים שונים במערכת, ויאפשר למידה והקשבה ללא שיפוטיות.
 • לקלוט ולאגור אנרגיה. יש לאסוף משאבים כשהם קיימים בשפע, כדי שנוכל להשתמש בהם בעת הצורך. בדומה לרעיון הכלכלי של חסכון בתקופה שיש עודף, לתקופות הצורך.
 • להשיג תנובה. לקבל תגמול ממשי ומקיים על העשייה שלנו, שכן המטרה היא שכולנו נרוויח.
 • ליישם ויסות עצמי ולקבל משוב. להיות בעלי משמעת עצמית. לעשייה יש השלכות, לעיתים התוצאה איטית, ועלינו להבטיח שהמערכות תתפקדנה היטב.
 • להשתמש במשאבים ובשירותים מתחדשים ולהעריכם. הפחיתו את הצריכה ועשו שימוש מיטבי במשאבים שברשותכם, כדי להפחית את התלות במשאבים שאינם מתחדשים.
 • לא לייצר פסולת. עבור רובנו זה נשמע בלתי אפשרי, אולם על פי הפרמקלצ'ר, כמו בטבע, הכול מחזורי. תפוקות הופכות לתשומות וחוזר חלילה, כך גם פסולת אנושית מהווה משאב מנוצל.
 • תכנון מדפוסים לפרטים. מבט מרוחק ורחב יותר בהחלט מסייע לראות את התמונה המלאה, ולזהות תבניות החוזרות על עצמן כבסיס להבנת המערכת אותה אנו למדים. את הפרטים נמלא כבר בדרך.
 • לשלב ולא לבודד. שיתופי פעולה יוצרים סינרגיה, כמו בטבע גם בחיים, אין כמו עזרה הדדית.
 • השתמש בפתרונות איטיים וקטנים. הסבלנות משתלמת, והתוצאה מקיימת.
 • לגוון ולהעריך את המגוון. כמו פיזור סיכונים: זה בהחלט מסייע להתמודד עם שינויים בסביבה.
 • שימוש בקצוות והערכה לשוליים. אירועים מעניינים ופוריים במיוחד מתרחשים בשוליים, בין שתי סביבות משיקות, וכדאי לשים לכך לב.
 • להשתמש בשינוי ולהגיב ביצירתיות. היערכות לשינוי היא עוד מעלה. בעזרת תחזיות זהירות תוכלו להתערב ברגע הנכון ואף להפוך את השינוי להזדמנות.

דאגה מפני ההשלכות האקולוגיות והחברתיות של תרבות הצריכה הדומיננטית העכשווית, כמו גם מדיניות הצמיחה הכלכלית בכל מחיר, אשר תוצאותיה הן התדלדלות המשאבים הטבעיים, הם הדלק שמניע את פעילי הפרמקלצ'ר. בראייה היסטורית, לתרבויות שבטיות וילידיות שהתקיימו באיזון יחסי עם סביבתן היה פוטנציאל לשרוד לאורך זמן רב יותר מכל שיטה אנושית בת זמננו: על כן הן מהוות את ההשראה לתנועה. פרמקלצ'ר מבקשת לקדם מעבר מצריכה לא מודעת ליצרנות אחראית, שימור תרבות של הסתמכות עצמית, ערכים קהילתיים ומגוון מיומנויות- רעיוניות ומעשיות, באמצעות שילוב ידע קדום עם תפיסה עכשווית.

התמונה היא עיבוד של הצילום המקורי של Milkwooders ומופצת תחת רישיון Creative Commons

שר כוח שרון

ע"י אנונימי | 21 באוק' 2011
 

הי שרון, ישר כוח ותודה רבה על החשיפה שנתת לגישת התכנון פרמקלצ'ר אצלכם באתר אשוקה!
אשמח מאוד להכיר,
אלכס קצ'אן,
מנכ"ל ארגון הפרמקלצ'ר הישראלי (ע"ר)
054-4547378

אוריינות חקלאית ישראלית - מבוסס על הגישה של פרמקלצ'ר

ע"י שושנה בובליל | 21 באוק' 2011
 

פרמקלצ'ר מקיף את כל ענפי החיים שלנו. בשנים האחרונות אנשים הבינו שהמורשת החקלאית המקומית, בכל מקום בעולם, בין אם זה הודו או אמריקה, חשובה מאוד לקיום כלכלה מקומית תקינה ומקיימת.
פרויקט זה של אוריינות חקלאית ישראלית מבוסס על הגישה הזו.
הפרויקט אוסף מידע מורשת ממידע שנאסף במשך למעלה מ- 3000 שנה של חיים בארץ ישראל, מידע שתיעד את חיי היום-יום המקומיים, חיי חקלאות ומקנה.
מורשת זו כוללת לא רק את סיפורו של החקלאות והמקנה בארץ, אלא גם נותנת מידע על מדיניות ציבורית בנושאים של מים, איכות האויר, בנייה ונושאים נוספים חשובים.

בתודה,

שושנה ל. בובליל
רמת גן