הקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות – אנרגיה בידי הקהילה

ע"י בלוגר כיכר אשוקה | 25 ביולי 2011
| 0 תגובות

כיצד ניתן לשלב את העוצמה של שיתוף פעולה בין בני אדם, המביא איתו ערכים מוספים של אחווה, רעות וסולידריות, בתוך עשייה בתוך התחום האפור לכאורה של שימוש נבון באנרגיה? האם בכלל אפשר להפריד בין הצורך האנושי המובהק בשימוש באנרגיות מקיימות, לשאיפה ליצירת סביבה אנושית מקיימת בעצמה? הקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות טוען שלא, ונראה כאילו הוא הצליח למצוא את השילוב הנכון – וההגיוני – בין שתי המסגרות האלה.

התאגיד, שהוקם בשנת 2009, הוא מיזם כלכלי-סביבתי-חברתי שמעודד שימוש מושכל, חברתי וסביבתי באנרגיה בישראל. חברי הארגון יוזמים, מממנים ומבצעים פרויקטים בתחום האנרגיות המתחדשות וחסכון במשאבים במטרה לפרוץ דרך במקומות בהם קיימים חסמים מערכתיים.

הצורך בהפקת אנרגיה בדרך שאינה מזהמת או פוגעת באיכות הסביבה מעסיק בשנים האחרונות ממשלות וארגונים רבים. בישראל, 80% מהאנרגיה החשמלית מיוצרת על ידי שריפת פחם. עובדה זו יוצרת זיהום אוויר, שמגיע לכל אזור בישראל, וגורם לעליה בתחלואה, בהן במחלות ריאה ואסטמה, הפוגעת באוכלוסיות החלשות, בילדים וקשישים. בנוסף, תהליך השריפה פולט לאוויר כמויות גדולות של CO2 (דו תחמוצת הפחמן) התורם להגברת אפקט החממה, שמוביל לשינויים קיצוניים במזג האוויר, פחות גשם, ויותר שנות בצורת.

הקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות שם לעצמו למטרה לגרום ליצירת השינוי ההכרחי בהרגלי הייצור והצריכה של משאבים בקרב הציבור בארץ, זאת ע"י אימוץ דפוסי פעולה, המייצרים משאבים נוספים במקום לכלות משאבים קיימים. התאגיד מתמקד כיום בשלושה עקרונות להתייעלות אנרגטית:

  • ייצור חשמל מאנרגיית השמש באמצעות פאנלים סולאריים בהתבסס על האפקט הפוטואלקטרי.
  • ייצור חשמל באמצעות טורבינות רוח קטנות.
  • מוצרי חיסכון ביתיים, שמאפשרים חיסכון בכסף ובמשאבים. הקואופרטיב מפרסם באתר הבית שלו מידע מועיל וזמין, מקיים הדרכות בתחום ומעודד שימוש במדי צריכה בייתים.

הרעיון שמנחה את המיזם הוא התאגדות חופשית ושוויונית של אנשים, שפועלים יחדיו לקיום מטרה משותפת ובעלי חלק שווה בהחלטות, באחריות וברווחים. בין מייסדי הקואופרטיב ניתן למצוא את ד"ר שחר דולב, מנהל המחקר בפורום הישראלי לאנרגיה וממייסדי האגודה הישראלית לכלכלה בת קיימא; חנן לוי, מהנדס אווירונאוטיקה ויועץ לחברות בתחום הסולארי ואנרגית רוח; ורוני סגולי, פעיל שלום וסביבה, ובעל ניסיון רב בניהול פרויקטים מורכבים וגדולי היקף.

הארגון מבוסס על שני מודלים כלכליים, כדי לממן את פעילותו ולספק רווחים לבעלי המניות:

  • ESCO (ר"ת Energy Service Company) – מודל לחלוקת חסכון בפרויקטים של התייעלות אנרגטית בין היזם (הקואופרטיב) לבין הצרכן. היזם מספק את המימון והציוד ומקבל כהכנסה חלק מהעלות שנחסכה.
  • Feed in Tariff - קידום ופיתוח פרויקטים שהממשלה הנהיגה לגביהם את שיטת התעריף, קרי פרויקטים נבחרים אשר להם אושרו תמריצים והבטחה לקבלת תעריפים גבוהים במיוחד. לאור ריבוי החברות בתחום אנרגיה סולרית, החליט הקואופרטיב להתמקד בקידום של טורבינות רוח.

הקואופרטיב השיק לאחר הקמתו פרויקט פיילוט - התקנת משאבת חום בגבעת חיים איחוד. בקיבוצים רבים חימום המים נעשה באמצעות מרכזי חום, שמחממים מים לקבוצת בתים, באמצעות סולר, גז ולעיתים אף מזוט שמהווים גורמים עיקריים לזיהום האוויר. במסגרת הפיילוט, אחד ממרכזי החימום בגז בקיבוץ, הומר לשימוש במשאבות חום. המסקנות מהפיילוט המוצלח הוכיחו חיסכון בפליטת גזי חממה, וכן כי המודל הכלכלי ישים: הארגון יתחיל להחזיר לעצמו את העלויות ואף להרוויח מהפרויקט בתוך 6 שנים.

בינואר 2011 חתם הקואופרטיב על זיכרון דברים עם המועצה האזורית רמת הנגב. הקואופרטיב ביצע שלושה סקרי התייעלות אנרגטית במבני המועצה. על סמך תוצאות הסקרים תסכם המועצה עם הקואופרטיב על ביצוע מהלכים של התייעלות, שיהיו מבוססים על המודל הפיננסי של חלוקה בחסכון. הקואופרטיב יהיה אחראי על המימון והביצוע ויסייע למועצה לאורך כל תקופת הפרויקט לשמר את רמת החיסכון: זאת בין השאר באמצעות התקנת אמצעי מדידה וביצוע הדרכות לצרכנים.

הקואופרטיב ממשיך ביצירת קשרים עסקיים ובניית שיתופי פעולה, ובמקביל מרחיב את פעילותו החינוכית: לאחרונה נכתב מתווה לקורס בן 6 מפגשים שיעסוק בכל ההיבטים של צריכת אנרגיה יעילה בבית, אותו יוכלו לעבור חברי האגודה, ובעתיד אולי גם הציבור הרחב.

הקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות משתתף בתחרות לעשות יותר מפחות.

Take action:

שתף

חפש בכל הבלוגים

פרסומים קודמים של בלוגר כיכר אשוקה יותר ↓ הסתר ↑