הסדנה הראשונה במרכז ליזמות בחינוך

גילי רומן
ע"י גילי רומן | 16 באוק' 2012
| 0 תגובות

סדנת הפתיחה של המרכז ליזמות בחינוך בת-ים


המרכז ליזמות בחינוך בת-ים יוצא לדרך! סדנאות המרכז מלוות את משתתפי התחרות ליזמות בחינוך בתהליך הקמת המיזם. ביום ראשון ה-14/12/2012 התקיימה סדנת היזמות, שהשיקה את פעילות המרכז. גילי רומן חולק רשמים מהמפגש הראשון.

לקראת סוף הסדנה הראשונה, בעודי נפרד בחוץ ממשתתפת שהייתה חייבת להקדים ולצאת, אני שומע קולות רמים עולים מחדר הסדנה. מצאתי את עצמי מופתע לחלוטין. השעה 20:00 בערב, סיומו של יום עבודה ארוך וסדנה לא קצרה, על מה עוד ניתן לדון בלהט בשלב כזה?

ברגע שחזרתי לחדר התמונה התבהרה. היזמים עבדו במשך רבע שעה על ניתוח SWOT מקוצר, בחנו את הרעיונות שלהם, ויחד עמלו להבין את נקודות החוזק וחולשותיו של המיזם ואת האיומים וההזדמנויות הקיימים לגביו. הדיון הער היה סביב הקשיים בכניסה עם מיזם חדש למערכת החינוך. בעוד חלק מהמשתתפים זיהו את משרד החינוך כחסם, אחרים דווקא ראו בתוכניות הקיימות של משרד החינוך הזדמנות להכניס רגל בדלת ולהשתלב. במוקד הדיון עמד המיזם של שרון, יזמת בת ימית בתחילת דרכה, ששואפת להנחיל לימודי גישור במערכת החינוך. חדווה, יזמת חינוך ותיקה מפרדס חנה, שיתפה וסיפרה על הדרך בה מצאה תכניות מתאימות דרכן שילבה את המיזם שלה ללמידה באמצעות משחקי קופסה, ואיך התקדמה וצמחה מאז. אפרת, מורה מירוחם, חברה בצוות המוביל מיזם חינוכי של למידת חקר בבית ספרה, ביקשה להסתכל על החינוך בפריפריה כהזדמנות בשל היעדר תכניות העשרה ומוכנות לקבל ולהשקיע ברעיונות חדשים. דיון זה היה בדיוק מה שראינו לנגד עיננו כשהיינו בשלבי תכנון והקמה של המרכז ליזמות בחינוך: יזמים להוטים, מעוררי השראה, ערכיים, מנוסים ומנוסים פחות, עוזרים האחד לשני לראות צדדים שונים של אותה מטבע, או במקרה הזה – אותה יוזמה.

ניתוח SWOT (מתוך וויקיפדיה):

ניתוח SWOT (ראשי תיבות: Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) היא שיטה בניהול אסטרטגי לבחינת יכולת הארגון לייצר יתרון תחרותי בסביבה שבה הוא פועל (שוק/תעשייה). השיטה מנתחת את הסביבה הפנימית והחיצונית של הארגון, ועל בסיס הניתוחים מעריכה את סיכוייו של הארגון להצליח.

הדיון אמנם לא נסגר באמירה חד משמעית, אבל אפשר לכולנו לפתוח את העיניים לגבי הסביבה החינוכית בה אנו פועלים כיזמים. עיקרון זה עבר כחוט השני בכל הסדנה שהעבירה מעיין קנפו, רכזת עמותת "יזמים צעירים" באזור המרכז. מעיין, ששאפה להציג צוהר ראשוני לעולם היזמות, החלה בצעדים מדודים עם דוגמאות והמשגה מהעולם העסקי. היא הובילה בבטחה את משתתפי הסדנה לסייע זה לזה לקחת את הכלים והמושגים העסקיים שהציגה, ולהטמיע אותם בפועל בקבוצות העבודה. המפגש החל בתרגיל בו נדרשו המשתתפים לראיין זה את זה על המיזמים ב"ראיון כלכלי". התרגיל הכניס בקלות את כולם לאווירה החדשה, שהתבקשה בסדנה שמחברת בין עולמות תוכן שנראים כה זרים זה לזה, חינוך ויזמות. לאחר מכן, ביצעו המשתתפים המשגה של מונחים ביזמות באמצעות המיזמים שלהם, וניסו להבין מהי המשמעות של מילים כמו מתחרים, רווח ותועלת בהקשר החינוכי, ומדוע הם לא בהכרח בעלי ערך שלילי, אלא יכולים לסייע ככלי חשיבה. עבור נטע, מורה לכיתות א' בבת ים, שמבקשת להפוך את החלום שלה ליצור לתלמידיה חדר מהאגדות למציאות, המילה רווח, למשל, לא הסתדרה בתחילה עם הרעיון החינוכי, היות ואין שורת רווח כספית במיזם. אולם, היא הגיעה בקלות לתובנה שהסתכלות על המושג רווח בהקשר של רווח חינוכי וחברתי, מאפשרת השוואה יעילה בין מצב קיים למצב עתידי, וממקדת את מטרות המיזם. משתתפים אחרים עברו תהליך דומה, שסייע להם להבין את היעילות בזיהוי ההבדל בין לקוח ישיר ולקוח קצה, בהרחבת ההגדרה של תועלת לסביבה רחבה יותר של לקוחות עקיפים, שיכולים להפוך למשקיעים, או בחשיבה חכמה על מתחרים במיזם כמעניקי מוצר משלים או חליפי.

עבורנו, צוות המרכז, זו הייתה החוויה החיובית ביותר שיכולנו לבקש. כמו משתתפי הסדנה, גם אנחנו מרימים את המרכז כמיזם חינוכי חדש שעד לא מכבר היה בגדר רעיון. אנו עוברים את שלבי החשש מהלא נודע והתהייה - האם הגענו לאנשים והצלחנו לדבר אל צורך ממשי שקיים אצלם. הסדנה הייתה עבורנו מבחן האש הראשון, ולא ניתן לתאר את שמחתנו כשהחדר התמלא ביזמים נלהבים ומוכנים ללמוד מכל רחבי הארץ, מצוידים במגוון רעיונות ומיזמים שרק חיכו לדחיפה הנוספת שאותה אנו מבקשים לספק. אנחנו כאן בדיוק בשביל זה - לעזור למיזמים לפרוח על ידי עזרה בביצוע עבודה חכמה, שיטתית, מתוכננת ויעילה לפיתוחו של כל מיזם ורעיון.

סדנת היזמות הייתה יריית הפתיחה, ובימי ראשון הקרובים נזכה להעניק למשתתפי הסדנאות הכשרה גם בחשיבה שיטתית לפיתוח וחידוד רעיונות, כלי שיווק ומיתוג, חשיפה לעולם הוידאו ברשת ומפגש עם יזם ותיק. יש לנו דרך נפלאה לעשות בשבועות הקרובים, ואני מקווים שנמשיך לראות יזמים נוספים מגיעים אלינו לבת ים, ולוקחים בה חלק.