אני בוחר - לבחור את הטוב בשבילי

ע"י חגית אריאב | 18 באוק' 2012
| 2 תגובות

סיכום:

מפגשים סדנאתיים לבני נוער בכיתה י' שיעסקו בנושא 'בחירה' על היבטיה השונים במטרה לתת כלים ולהטמיע דרך חשיבה להתמודדות עם בחירות בחיים. בכך לתת מענה לשתי התמודדויות משמעותיות בהן יתקלו בני הנוער, האחת בטווח הקרוב והשנייה בטווח הרחוק.
הראשונה עוסקת בבחירת מגמת לימודים רצויה עבורם.
השניה תעלה בשנים הראשונות שלאחר הצבא בעת בחירת מסלול לימודים ו/או תחום עיסוק.
הרעיון שעומד מאחורי המיזם הוא שבני הנוער ילמדו, יחוו, ירכשו תובנות והבנות בנושא של בחירה במסגרת הסדנאות ויוכלו ליישמם הלכה למעשה באופן מיידי בבחירת המגמה. בעתיד, ישמשו להם כל אלה בבחירת מסלול לימודים ו/או תחום עיסוק.

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

חגית

שם משפחה

בכר-אריאב

אודות הארגון שלך

שם הארגון

תפקידך בארגון

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

אני בוחר - לבחור את הטוב בשבילי

תיאור המיזם

מפגשים סדנאתיים לבני נוער בכיתה י' שיעסקו בנושא 'בחירה' על היבטיה השונים במטרה לתת כלים ולהטמיע דרך חשיבה להתמודדות עם בחירות בחיים. בכך לתת מענה לשתי התמודדויות משמעותיות בהן יתקלו בני הנוער, האחת בטווח הקרוב והשנייה בטווח הרחוק.
הראשונה עוסקת בבחירת מגמת לימודים רצויה עבורם.
השניה תעלה בשנים הראשונות שלאחר הצבא בעת בחירת מסלול לימודים ו/או תחום עיסוק.
הרעיון שעומד מאחורי המיזם הוא שבני הנוער ילמדו, יחוו, ירכשו תובנות והבנות בנושא של בחירה במסגרת הסדנאות ויוכלו ליישמם הלכה למעשה באופן מיידי בבחירת המגמה. בעתיד, ישמשו להם כל אלה בבחירת מסלול לימודים ו/או תחום עיסוק.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

שלב הרעיון

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

איך מכוונים את בני הנוער להתמודדות אפקטיבית עם הבחירות המכריעות המחכות להם בשנות ה- 20 + לחייהם אודות בחירת כיוון מקצועי?

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

התהליך אותו יעברו בני הנוער במסגרת המיזם יעניק להם כלים, צורת חשיבה ושפה אותם הם יישמו במסגרת הבחירה הנוכחית שלהם את המגמה הרצוייה. תהליך זה יש בו לדמות בזעיר אנפין את ההתמודדות המחכה להם בסיום השרות הצבאי בעת בחירת מסלול לימודים ו/או תחום עיסוק. בני הנוער ילמדו, יחוו, ירכשו תובנות והבנות בנושא של בחירה במסגרת הסדנאות ויוכלו ליישמם הלכה למעשה באופן מיידי בבחירת המגמה. בעתיד, ישמשו להם כל אלה בבחירת מסלול לימודים ו/או תחום עיסוק.
תחושת הצלחה בבחירת המגמה יכולה לתרום להפנמה של העקרונות שנלמדו במסגרת התוכנית ואף לחזור ולשרת את אותם צעירים בראשית דרכם הבוגרת בבחירות המקצועיות.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

במסגרת התוכנית ינתנו כלים להתמודדות שתעלה בשלבים מאוחרים יותר בחיי בני הנוער (בגילאי ה-20+) תקופה בה הם אינם משתייכים עוד למסגרת מסודרת ומובנית דרכה הם יכולים לקבל כלים והדרכה בנושא זה, וכל זאת תוך שמירה על הרלוונטיות של התוכנית לאותם בני הנוער בטווח המיידי בעת בחירת המגמות. כלומר התוכנית המוצעת היא רלוונטית לכיתות י' בעת בחירת המגמות אולם היא רלוונטית גם לתקופת גיל מאוחרת יותר שבה בית הספר איננו בתמונה. בחירת המגמות תשמש התנסות להתמודדות שמחכה להם בגיל מאוחר יותר.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

בני נוער בכיתה י' לפני בחירת המגמות.

בני נוער בכיתה י'
בכיתה י' זו הפעם הראשונה עבור רוב בני הנוער בה הם נאלצים לבחור בחירה הנתפשת כמשמעותית ומכריעה להמשך חייהם. המפגשים של התוכנית אשר יעסקו בנושא של בחירה ומשמעותה, שיקולים, השלכות וכלים יש בהם על מנת לסייע להם לעשות בחירה שתתאים להם ביותר.
במקביל אותם בני נוער יתמודדו בעתיד הלא רחוק עם סוגייה דומה אך בעלת חשיבות מכרעת אף יותר - בעת בחירת מסלול לימודים ו/או תחום עיסוק. יש להניח, שהכלים אותם הם ירכשו במסגרת התוכנית אשר יובילו להתנסות חיובית של בחירה יסייעו להם בעת הבחירות הדרמטיות להם הם יידרשו בתחילת דרכם המקצועית.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

במסגרת בית הספר:
• שביעות רצון של התלמידים מבחירת המגמה שלהם אשר תיבדק בסוף התיכון.
• הצלחה בלימודים

במסגרת שלאחר בית הספר: איתור התלמידים הבוגרים בשנות ה-20 לחייהם ובדיקה כיצד תרמה להם התוכנית בבחירת המסלול המקצועי שלהם.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

מספר המתנדבים במיזם

0

מספר המועסקים במיזם

1-5

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

אני חגית ואני עוסקת היום בליווי אישי של אנשים שמרגישים שאינם נמצאים במקום המקצועי הנכון והמתאים להם על פי תפישתם ומעוניינים למצוא עשייה מקצועית אשר תביא לידי ביטוי את היכולות והכישרונות הטבעיים שלהם ואת רצונם האמיתי.
כשהשתחררתי מהצבא והגיע שלב קבלת ההחלטות אודות בחירת מסלול לימודים ועבודה מצאתי את עצמי אובדת ואבודה בלי שום מושג וידיעה לגבי מה אני הולכת לעשות. מצב בו מצויים צעירים רבים. עשיתי את המסלול המקובל אוניברסיטה – עבודה- ושוב אוניברסיטה ובכל פעם קיוויתי שעוד מעט זה קורה ואני מוצאת.
זה לא קרה!
תפנית בחשיבה שלי בעקבות ספרים אליהם נחשפתי השפיעו עליי ודרכם גיליתי עולם מופלא שכלל לא הייתי ערה לו. התחלתי להבין שהתשובות נמצאות בתוכי, שאני אדם שיש לו יכולות וכישרונות מיוחדים שיש לי מה להציע ושהעשייה המקצועית שלי צריכה להיות בכיוון היכולות והכישרונות הטבעיים שלי. בעקבות זאת, התחלתי לשאול את עצמי ולחפש בתוכי את אותן יכולות ולאט ולאט דרכי המקצועית החלה להתבהר לי. התחלתי לבחור ממקום מודע של הכרות עם עצמי.

מאז פגשתי הרבה צעירים במסגרת סדנאות הכנה לאזרחות מייד אחרי צבא ואני פוגשת אותם היום אחרי תואר ראשון ולפעמים אחרי שני כשהם עדיין מתלבטים ותוהים אודות הכיוון המקצועי הנכון להם. לא פעם שמעתי את התמיהה "איך לא מלמדים אותנו בבית הספר לקבל החלטות בתחום המקצועי?"
כשחושבים על זה לעומק מבינים שלא פשוט להכין את בני הנוער שלנו לקבלת החלטות בתחום המקצועי. אם בחו"ל בני הנוער בני ה17 וה-18 עסוקים בחשיבה לאיזה קולג' כדאי ללכת הרי הנוער שלנו עסוק וטרוד בשאלת הצבא, בנים ובנות גם יחד. העולם המקצועי נתפש ובצדק כרחוק מאוד ולא פעם נסגר הנושא ב"כשנגיע לגשר נעבור אותו". המוטיבציה לעסוק בנושאים שהחיים האזרחיים שלאחר הצבא דורשים - היא נמוכה ובצדק. בחלק מהמקרים הצבא מקדם את בני הנוער ואף עוזר להם למצוא כיוון המקצועי די במקרה עליו הם לא היו חושבים לולא ההתנסות הצבאית אולם עבור רבים אחרים הצבא כמו קוטע את החיים ובמקרים רבים לטענתם אף את המחשבה.
אז איך ובכל זאת מטמיעים כלים לחשיבה והתבוננות בסוגייה כה מכריעה בחיינו הבוגרים – בחירה בכלל ומקצועית בפרט? אני סבורה שלבית הספר יש וצריך להיות תפקיד מכריע במעורבות בנושא זה.

פיתוח הרעיון

ע"י גילי רומן | 19 באוק' 2012
 

חגית שלום,

רעיון יפה. מנסיוני, יש לתלמידים עניין רב בלמידה על בחירה או בכלל על למידה בתחומים שעוזרים להם להבין תהליכי חשיבה ורגש שלהם עצמם.

נשמח לסייע בכלים לפיתוח הרעיון, כבר בסדנה הקרובה שלנו ביום ראשוןב17:30.
http://www.facebook.com/events/268129343308726/

בהצלחה,

גילי

הי גילי תודה בהחלט אשתדל מאוד

ע"י חגית אריאב | 21 באוק' 2012
 

הי גילי
תודה בהחלט אשתדל מאוד להגיע היום
חגית

Take action:

מה דעתך?

שתף

מועמדות זו היא אודות: