פרפורמנס

ע"י דניאל יהל | 13 באוק' 2012
| 9 תגובות

סיכום:

קוראים יקרים, היות ואיני יודע מי אתם או היכן אתם קוראים את מה שהכנתי עבורכם, יש לי בקשה קטנה: הטקסט הבא עוסק בלמידה חוויתית. אם היינו באותו חלל פיזי, הייתי מבקש מכם לעשות דברים שלפי דעתי יעזרו לכם להפנים את הטקסט. מכיוון שזו אינה אפשרות, אני מבקש מכם לחליפין, לעמוד על רגל ימין בלבד כעת, וכעבור 50 שורות להחליף לרגל שמאל וחוזר חלילה. תודה.

"פרפורמנס*-חינוך ופיתוח אמנות חיה" הוא מיזם המתמקד בהקניית ערך מוסף של כלים חינוכיים לפיתוח חשיבה, דרך תוכניות לימוד והכשרת מורים.

עד כה למדו פרפורמנס כ2000 תלמידים בכ30 בתי ספר בישראל בעזרת המיזם, והוכשרו בדרגות הכשרה שונות כ100 מורים.

* פרפורמנס הוא ביצוע של פעולה בעלת כוונה בנוכחות של קהל.

אודותיך

שם הארגון: פרפורמנס - חינוך ופיתוח אמנות חיה עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

דניאל

שם משפחה

יהל

אודות הארגון שלך

שם הארגון

פרפורמנס - חינוך ופיתוח אמנות חיה

תפקידך בארגון

יזום ומנהל

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

פרפורמנס

תיאור המיזם

קוראים יקרים, היות ואיני יודע מי אתם או היכן אתם קוראים את מה שהכנתי עבורכם, יש לי בקשה קטנה: הטקסט הבא עוסק בלמידה חוויתית. אם היינו באותו חלל פיזי, הייתי מבקש מכם לעשות דברים שלפי דעתי יעזרו לכם להפנים את הטקסט. מכיוון שזו אינה אפשרות, אני מבקש מכם לחליפין, לעמוד על רגל ימין בלבד כעת, וכעבור 50 שורות להחליף לרגל שמאל וחוזר חלילה. תודה.
"פרפורמנס*-חינוך ופיתוח אמנות חיה" הוא מיזם המתמקד בהקניית ערך מוסף של כלים חינוכיים לפיתוח חשיבה, דרך תוכניות לימוד והכשרת מורים.
עד כה למדו פרפורמנס כ2000 תלמידים בכ30 בתי ספר בישראל בעזרת המיזם, והוכשרו בדרגות הכשרה שונות כ100 מורים.
* פרפורמנס הוא ביצוע של פעולה בעלת כוונה בנוכחות של קהל.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

פעיל בין 1 ל-5 שנים

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

"אחרי שיעור פרפורמנס, אני מקבלת תלמידים עם חיוך, דרוכים ומוכנים לבצע פעולות למידה" (מורה בבית ספר ברמת השרון)

תלמידים רבים מדי, יושבים למשך זמן רב מדי מאחורי שולחנות וכיסאות בכדי לבצע תהליכי למידה. דבר זה גורם ללמידה פחות אפקטיבית וסטאטית.

הפרפורמנס נולד מתוך מחשבה על הגוף כאמצעי ההתנסות והלמידה בעולם. למידה דרך הגוף היא למידה מעוררת, חיה ורלוונטית. מקורות הפרפורמנס מצויים במחשבה אנתרופולוגית על טקסים, בעיסוק באמנות הגוף משנות השישים והשבעים של המאה העשרים ובתפישות מחקר אקדמיות עכשוויות שמהותן הוא המחקר כפעולה (Practice as research).

פרפורמנס כפדגוגיה, מראה שלמידה אמיתית, משמעותית, ארוכת טווח ורלוונטית לחיי התלמידים מתבצעת דרך התנסות וחוויה, כאשר המתווך שלה הוא הגוף כולו, ולא רק העיניים, השכל והאצבע, כשלומדים מאחורי שולחן בבתי הספר (חישבו למשל על תלמיד מצביע).

"לפי פדגוגית הפרפורמנס, משמעות הידע של הגוף להבעה האנושית זהה ל"חשיבה בגזע המוח" (צ'רלס גרויאן) – כלומר, הלמידה הבסיסית ביותר מתבצעת דרך הגוף.

ועוד, ראו למשל מערך שיעור בנושא "ריח" המצורף.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

תוכנית הלימודים מציעה עבודה שיטתית על ידי שימוש ב:

שחזור פרפורמנסים, דרך קלה ללמידת פרפורמנס:
תלמידים נכנסים לנעליהם של הפרפורמרים הגדולים ומבצעים בעצמם את המופע. למשל בשחזור המופע "האמנית נוכחת" של מרינה אברמוביץ' שבעזרתו מתאמנים התלמידים בהפנמה של ריכוז, סיבולת, סבלנות והקשבה.

אמנות והחיים :
פרפורמנס היא צורת האמנות הקרובה ביותר לחיים עצמם, וזו אשר הגבול בין החיים עצמם לבין האמנות עומד למבחן בתכיפות הרבה ביותר. התלמידים ממשיכים "לעשות פרפורמנס" גם אחרי שעזבו את כיתת הלימוד, במקצועות אחרים וגם בחיים האמיתיים.

ראו לדוגמא מערך שיעור "הליכה" המצורף.

שימוש בטכניקות גופניות: במהלך השיעורים עובדים בטכניקות שלקוחות ממחול, תיאטרון, ספורט ועוד.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

החדשנות בתוכנית היא באימוץ נקודת מבט רב ממדית על העולם, שעוזרת לחוות ולהבין דברים רבים מזוויות אחרות ושונות מהמקובל. נקודת המבט הזו הופכת לכלי שאפשר להשתמש בו עם כל דבר,

"אנחנו לומדים פרפורמנס, זאת אומרת 'אמנות חיה', באמנות מסוג זה כמעט הכול אפשרי, גם המוזר והפחות מקובל, שלא כמו במציאות!" (תלמידת כיתה ד' בבי"ס בבת ים)

טקסים בבתי הספר הן נקודות קבועות במהלך השנה בהן חוזרות על עצמן פעולות דומות בסדר קבוע וידוע מראש. אימוץ של נקודת מבט אחרת על טקסים, יכולה להפוך אותם לאירועים פדגוגים מכוננים: על ידי מודעות לחלל הפעילות, צורת הישיבה, מערכת ההגברה, אופני התצוגה ואפשרויות הפעולה של קבוצות גדולות. בפרפורמנס יש דוגמאות אין ספור לעבודה עם קבוצות גדולות בסיטואציות מקוריות שהולידו חוויות מרתקות אשר מתבקש לנצל אותן.

בתחרות מחזור בעיר בת ים בשנת 2011, תרמה נקודת המבט הזו לשינוי בתפיסה הרגילה של המציאות: בתי הספר התבקשו להכין מוצג אמנותי שיעשה שימוש בחומרים ממוחזרים.
אנחנו ניסינו לשבור את שיא העולם בהפעלת קאבומים (קיפול אוריגמי מיוחד המשמיע קול כשמשתמשים בו, וידוע בשימוש של ילדים). בפעולה השתתפו כל תלמידי בית הספר, נעשה שימוש בחומרים ממוחזרים , וגם פעולת האמנות עצמה התמחזרה (כי לא נשארו לה עקבות, כמו בפרפורמנס אמיתי). האירוע העלה חיוך בכל בית הספר.

בתוכנית הלימוד מופיעה הפעולה הפרפורמטיבית של קבוצת מוסללה משכונת מוסררה שנמצאת על קו התפר בירושלים. כפתרון לניסיון לגשר בין מזרח למערב על ידי אמנות, בחרו מוסללה לפתוח בסטת אבטיחים שתפקדה כמקום מפגש תרבותי וקהילתי בתוואי הגבול בין מזרח למערב העיר ובכך חיברו בין היסטוריה להווה.

ולבסוף, גם "חידון הפרפורמנס העולמי הראשון לילדים", שהתקיים במוזיאון בת-ים ב2012, שהיא הפעם הראשונה בעולם בה התקיים אירוע כזה.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

לימודי פרפורמנס מפתחים בצורה מהירה וקלה חשיבה פתוחה, רב ממדית וחוקרת. התלמידים מקבלים כלי לחיים שבעזרתו הם יכולים להתבונן, לנתח ולחקור את העולם שמסביבם.

פרפורמנס נגיש לכל ילד באשר הוא, ללא כל הכנה מראש או ידע מסוים. ככזה, הוא עוזר בפיתוח ביטחון עצמי ומאפשר להביא את עולם התוכן הפנימי האישי של התלמיד ללא עריכה וביקורת ולהתייחס לכל אחד באופן ייחודי.

פרפורמנס עוזר לילדים להיות מעורבים בלמידה. תלמיד פרפורמנס יכול להפריד טוב יותר בין עיקר וטפל, ובכך הוא יודע לשלוף את הפרטים החשובים מהעולם הכאוטי שעומד מולו. כאשר אני רואה ילדים עושים זאת אני יודע שהם מדברים את השפה העכשווית של העולם, שמוצף במידע ובאירועים.

המפגש עם הפרפורמנס, מפר את האיזון ושיווי המשקל היום יומי אשר התלמיד חי בתוכו, דבר זה מכריח אותו לחשוב ולהתעמת עם המציאות. המפגש עם אמני פרפורמנס פורצי דרך אשר לקחו סיכונים והעזו לנסות דברים לא שגרתיים, מלמדים שיש עוד אפשרויות נוספות לעשות את אותם הדברים.

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

"הילדים שלי מדברים רק על פרפורמנס כשהם חוזרים הביתה" (הורים באספת הורים בנושא העשרה בבית הספר)

קהל היעד של המיזם הוא מערכות החינוך בישראל, הפורמאלית והבלתי פורמאלית, בכל המגזרים: תלמידים,מורים,מנהלים והורים.

קהל היעד המוגדר הוא הטרוגני, ויש לו צרכים ומטרות שונות. אולם, המשותף לכל קהל היעד הוא השימוש שהוא יכול לעשות בתלמידים אשר לומדים ללמוד לבד.

תחום הפרפורמנס, משום הפתיחות ואין סוף האפשרויות שלו מכונן תלמידים לקחת את החיים שמסביבם ולהופכם למושא הלמידה. הפרפורמנס מאפשר לכל תלמיד לבחור את נושא הלמידה שלו ולחקור אותו בצורה שבה הוא מעוניין על ידי שימוש במגוון עצום של טכניקות מקוריות ויצירתיות.

החשיבות כאן היא בגידולם של אנשים עצמאיים בעלי תפיסת יכולות עשירה אשר מרגישים שהם יכולים להיות מעורבים ומרכזיים בעולם שמסביבם, ורואים את עצמם כשווים בין שווים, דבר חשוב לכל סביבה שהיא, בין אם פדגוגית ובין אם לא (מצורף קובץ PDF בשם "היי איש" המספר על דוגמא זו).

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

הצלחה של המיזם תהיה שימוש שוטף בכלי הלמידה בבתי הספר.

מדדים להתבססותו בבתי הספר יהיו:

- שימוש בפרפורמנס בטקסים בבתי הספר
- שימוש בפרפורמנס כחומר מעשיר ומרחיב במקצועות לימוד נוספים
- כינונה של יחידת בגרות בפרפורמנס
- הרחבת המחקר וההיקף האקדמי של העיסוק בפרפורמנס בעברית
- הקמתן של מלגות ומוסדות ייחודיים לפרפורמנס

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

מודל ההתפשטות של הפרפורמנס הוא ויראלי. הילדים הם בעצם ה"ווירוס" שמפיץ את החומר. אפשר לראות באופן גורף תלמידים שלומדים על תחום שלא הוריהם ולא מוריהם מכירים. עובדה זו הופכת אותם לשגרירים מידיים של פרפורמנס ומפיצה את התחום בעזרתם ובעזרת הכלים החברתיים בהם הם מיומנים.

בנוסף, קיימות תוכנית הלימודים שיכולה לפעול בכל בית ספר יסודי בישראל, והתוכנית להכשרת מורים.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

פרפורמנס הוא תחום חדשני במהותו, שנולד בכדי לעזור לאנשים לבחון את המציאות בדרך שהיא לא שגרתית ומקובלת. להכניס אותו לעולם החינוכי ולמציאות היום יומית משמע להתמודד עם העובדה שאנשים לא אוהבים שינויים!

האתגר הכי גדול שלי הוא לגרום להם לבטוח ולהאמין בתחום הפרפורמנס, לשתף איתו פעולה ולהתנסות בו בעצמם.

בנוסף, האתגר התקציבי לא מאפשר בינתיים פעולות שיווק והסברה, הקמת צוותי פיתוח, הכשרה וליווי מדריכים והקמת פלטפורמה ניהולית, במידה שתאפשר למיזם לנצל את מלוא הפוטנציאל שלו.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

בכדי לגרום לאנשים להאמין בפרפורמנס
אני מסביר בסבלנות ובבהירות את תחום הדעת, אני משתף את המערכת בהובלת התוכנית, עובש מתוך המציאות הקיימת ולא כופה מציאות חדשה עליה, משתמש בחומרים המקומיים הנמצאים בתוך כל ארגון חינוכי ונותן חשיבות עליונה לערכים ולדרך שהארגון כבר מתווה בפעילותו. דרך הפעולה שלי מכבדת ההישגים שנמצאים קודם להגעתי, ומשתמשת בכישורים הקיימים, מחזקת אותם ומאירה עליהם. כשתוכנית נכנסת לבית ספר היא מלווה באופן שוטף, ופעמים רבות לובשת על עצמה שינויים שמתבקשים מרוח המקום.

בנוסף, הפעולות שנעשות בכדי לעמוד באתגר הכלכלי היא להתקדם לאט ובזהירות עם מה שיש, לצבור הצלחות ולהתפתח בקצב איטי יותר.

מספר המתנדבים במיזם

0

מספר המועסקים במיזם

1-5

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

היוזמה שנקראת "פרפורמנס- חינוך ופיתוח אמנות חיה" ,שאותה אני חי ונושם בארבע השנים האחרונות, היא תוצאה של כמה גורמים שקשורים בי,בחינוך שקיבלתי ובמציאות שנקלעתי לתוכה. אם מסתכלים על זה כפשוטו, אין כאן דבר מסובך מדי: אימא שלי באה מתחום האמנות, אבא שלי בא מתחום היזמות והחינוך, זה היה טבעי שבחרתי לשלב ולעסוק בחינוך, אמנות ויזמות.

בחרתי דווקא בפרפורמנס מכמה סיבות:

ראשית, עד גיל 22 הייתי שחקן כדורסל מקצועני, בנבחרות ישראל ובליגת העל לבוגרים, מכאן באה הנטייה הבסיסית לעבוד עם הגוף (חלמתי תוך כדי להיות אמן, וגם רקדן).

שנית, כשהלכתי ללמוד בבצלאל לא ידעתי שיש כזה דבר בכלל שנקרא פרפורמנס, נמשכתי לאמנות שיכולה לתת לי את הריגוש שלפני העשייה, את ההתמודדות עם הרגע החי מול קהל ואת ירידת המתח שמגיעה אחרי. העדפתי את זה על ציור שהיא אמנות מאוד מבודדת ומנותקת מהרגע. אז נהייתי אמן פרפורמנס.

ושלישית, כשנסעתי ללמוד לתואר שני בפרפורמנס בלונדון, הבטחתי לעצמי שכשאני חוזר אני רוצה להיות דמות שמשפיעה ומעצבת את שדה הפרפורמנס בישראל. אז הקמתי את הארגון.

אבא שלי,שנפטר לפני שנה, חינך אותי לחשוב שכל העולם הוא שלי, שאני חופשי לעשות בו מה שאני רוצה, איך שאני רוצה ומתי שאני רוצה. כששמעתי את המורה הראשון שלי לפרפורמנס אומר לי שפרפורמנס זה אמנות אמיתית, בזמן אמיתי ובמקום אמיתי, הבנתי שמצאתי בית, שדרכו אני יכול להמשיך ולהגשים את השאיפה שהיא המוטו של הארגון שלי:

לעזור לאנשים להיות משמעותיים בעולם ובסביבה שלהם, להיות מעורבים, לשנות, להשפיע, להוביל.

פרפורמנס היא הדרך לעשות זאת!

דניאל יהל רשם: צודק תודה אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2965 ימים המשך >
ארז שנידרמן רשם: נראה לי רעיון מעולה! בתור אבא לתלמידים בבית ספר יסודי "רגיל" נראה לי שכל פעילות השמכניסה עניין נוסף, שוברת שיגרה וגורמת לילדים לראות ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2965 ימים המשך >
דניאל יהל רשם: תודה איילת! בתור מישהי שעוסקת במקצועך ביזמות אני מקווה שיתחשבו בדעתך ;) אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2965 ימים המשך >
Ayelet Ben Arav רשם: אם היו שואלים אותי אז התשובה היתה: סקרנות התבוננות יצירתיות אומץ להעיז לפרוץ להתנסות לחוות את כל אלה אני מוצאת בפרפורמנס של ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2965 ימים המשך >
דניאל יהל רשם: התוכנית עובדת היום ביותר מעשר ערים ( בשמונה בתי ספר קבועים ועוד מסגרות בינוניות וקצרות מועד) . מבחינה פדגוגית היא מתעצבת ומתמרכזת ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2967 ימים המשך >
גילי רומן רשם: תוכנית לשלוש שנים זה מעולה.מה היא כוללת מקווים כלליים? התרחבות לערים נוספות מחוץ לבת ים? הרחבת תכנים? הגדלת כ"א? מעניין לצייר תמונה ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2967 ימים המשך >
דניאל יהל רשם: מה זאת אומרת השלב הבא?? יש תוכנית לשלוש שנים הקרובות ותודה על החיבור אפנה אליה אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2967 ימים המשך >
גילי רומן רשם: הי דניאל, מיזם נפלא. מה השלב הבא? כמו כן, אני ממליץ בחום רב על יצירת קשר עם עוד דניאל: דניאל קינד. חפש את המיזם שלה "מדברים ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2967 ימים המשך >
May Amiel רשם: הי דניאל, תודה על שהגשת מועמדות. קראתי את היוזמה שלך והיא מרתקת בעיני. אשמח להיות איתך בקשר במייל הפרטי, לגבי אופציה שתציג את היוזמה ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2968 ימים המשך >

דניאל יהל עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2968 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף

מועמדות זו היא אודות: