כסף – איך זה עובד, דיון לימוד ותרגול בנושא הכסף בחיינו

ע"י אורן בלבן | 23 בספט' 2012
| 10 תגובות

סיכום:

שיעור/ סיעור מוחות בשתוף המנחה/ מורה/ הורה והתלמידים בנושא כסף, בחירה, אפשרויות, מקורות הכנסה, צרכנות, צבירת נכסים, פרישה, שאלות ובעיות אתיות הקשורות בכסף, זאת תוך משחק ודיון כחלופה להרצאה פרונטלית.

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

אורן

שם משפחה

בלבן

אודות הארגון שלך

שם הארגון

תפקידך בארגון

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

כסף – איך זה עובד, דיון לימוד ותרגול בנושא הכסף בחיינו

תיאור המיזם

שיעור/ סיעור מוחות בשתוף המנחה/ מורה/ הורה והתלמידים בנושא כסף, בחירה, אפשרויות, מקורות הכנסה, צרכנות, צבירת נכסים, פרישה, שאלות ובעיות אתיות הקשורות בכסף, זאת תוך משחק ודיון כחלופה להרצאה פרונטלית.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

פעיל פחות משנה

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

שאלות כמו מהו כסף, איזה מקום יש לכסף בחיינו, איך אנחנו רואים את עצמינו כמו גם אחרים דרך כסף, מה אנחנו רוצים/ יכולים להרשות לעצמנו לצרוך, איזה פוטנציאל הכנסות יהיה לנו, איך תיראה הפרישה שלנו... מעסיקות אותנו לא מעט ועדיין אנחנו משקיעים מעט מחשבה בעניין. בשעור נקדיש מחשבה לעניין, נלמד מושגים ואפשרויות רלוונטים, נדמה בעזרת סימולציה את התכנים ונלמד לקחת אחריות על רמת ואיכות חיינו.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

על ידי משחק שיבנה במהלך השעורים ע"י התלמידים, ויהווה סימולציה לנהול ענינינו הכספיים כ- POOL (מאגר) אחד שאליו נכנסות הכנסות, ממנו יוצאות הוצאות והתחיבויות ובו אנו צוברים נכסים לאורך זמן ובהתאם לאפשרויות ולצרכים בתקופות חיים שונות. במהלך המשחק, נתמודד עם דילמות אתיות ואחרות, נציב מטרות, נבחון העדפות, נקבל החלטות, נעקוב אחרי התוצאות שיהיו מבוססות על נתונים שנייבא למשחק מהעולם האמיתי, נכיר ונבהיר מושגים הקשורים בכסף שיעלו תוך כדי התהליך.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

דרך הלימוד המוצעת היא למעשה פלטפורמת משחק אינטראקטיבית שתניע תהליך של מפגש עם אפשרויות ודילמות, למידה, חיפוש אחר פתרונות, הצפת שאלות וכל זאת על ידי ובמהלך משחק.

אני מציע תפישה מקבילה או שונה של תפקידי הכיתה, התלמידים, המורה, ההורים וישום החומר הנלמד.

הכיתה: הטריטוריה בה מתקיים תהליך הלמידה, תהווה מיקרוקוסמוס. הכללים היחידים שיחולו בכיתה בשונה מהעולם שבחוץ הם כללי המשחק.

התלמידים: המשתתפים במשחק יקבלו החלטות שיציבו אותן ביפני דילמות שיתורגמו לשאלות (השאלות שיועלו יהוו למעשה את החומר הנלמד) הם יחפשו תשובות, ימירו אותן לאפשרויות, יבחרו באפשרות, ימירו אותה לפעולה, יבדקו את תוצאות הפעולה שבחרו (מול נתונים אמיתיים) וישקלו שינויים במידת הצורך.

המורה: יהיה אחראי על התנהלות המשחק, על סבירות ואימות ההחלטות שיקבלו התלמידים ויהיה אחראי לכך שהשאלות שיעלו ע"י התלמידים במהלך המשחק יקבלו מענה.

ההורים: יהוו מקור מידע והשוואה עבור התלמידים ויוכלו, אם ימצאן לנכון, להציע תכנים ואף להעביר שיעורים (למשל בנושאים בהם יש להם מומחיות).

ישום החומר הנלמד: בתקווה שאכן בוגרי המיזם ילמדו לאתר בעיה, להמיר אותה לשאלה, למצוא תשובות, להמיר אותן לאפשרויות, לבחור אפשרות ולהמיר אותה לפעולה. נושאי הלימוד שהובררו בדרך, כמו גם ההרגל לבחון, לבחור ולקחת אחריות יהיו זמינים להם בכל שליו בחיהם.

נושא המיזם- כסף הוא נושא שנחשב טאבו ומשום מה ממעטים להתעסק בו בבתי ספר, למרות שהנושא נוגע באופן ישיר הן לרמת חייו והן לאיכות חייו של כל אחד מאיתנו בהווה ובעתיד.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

דיון בנושאי צרכנות, לדוגמא: התלמידה היחידה שאין ברשותה טלפון סלולרי מבחירה העלתה לדיון את העניין.
דיון שעלה בכיתה בנושא אשראי: טוב או לא? מתי כן ומתי ובאילו תנאים.
למידה: בעקבות החלטה של אחת הקבוצות שהדמות שלה במשחק תפתח חשבון בנק בדקו התלמידים באינטרנט ובהתיעצות עם ההורים היכן כדאי לפתוח חשבון לדמות במשחק (הכל כמובן וירטואלי, אך כל הנתונים אמיתיים)מהם תזרים, עמלות, יתרה, סליקה, אשראי ועוד.

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

נפעל לרכוש לעצמנו כלים ליצירת יתרון ביכולת לנהל בעתיד את ענינינו הכספיים תוך הבנה והכרת המַטֶריה ותוך שימת דגש על מבט כולל ורחב על כל ענינינו הכספיים כ- POOL (מאגר) אחד שאליו נכנסות הכנסות, ממנו יוצאות הוצאות והתחיבויות ובעיקר, בו אנו צוברים נכסים. כך נלמד לקחת אחריות על רמת חיינו כמו גם על איכות חיינו בעתיד.
בוגרי המיזם ילמדו לאתר בעיה, להמיר אותה לשאלה, למצוא תשובות, להמיר אותן לאפשרויות, לבחור אפשרות ולהמיר אותה לפעולה. נושאי הלימוד שהובררו בדרך, כמו גם ההרגל לבחון, לבחור ולקחת אחריות יהיו זמינים להם בכל שליו בחיהם.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

תלמידי תיכון ובני נוער, הורים ומורים. הנושא נוגע לכולם ובפועל בני נוער צוברים מעט מאד ידע וכלים לפעול, לקחת אחריות לקבל החלטות בנושא.
נושא המיזם- כסף הוא נושא שנחשב טאבו ומשום מה ממעטים להתעסק בו בבתי ספר, למרות שהנושא נוגע באופן ישיר הן לרמת חייו והן לאיכות חייו של כל אחד מאיתנו בהווה ובעתיד.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

בראשית התהליך התלמידים מציבים לדמות שלהם מטרות ויעדים הן בטווח הקרוב והן בטווח הרחוק. השגת המטרות מדידה כיוון שהמשחק מנוהל באקסל עם נתונים מספריים אמיתיים ככל שניתן.
מבחינתי הצלחה תהיה לאו דווקא עמידה של הדמות ביעדים שהציבו התלמידים בתחילת התהליך, אלא תגובה מצד התלמידים לקשיים שיוצרו במהלך התהליך, שינוי ועדכון יעדים בתגובה לשנויים בסביבה הכלכלית לקיחת החלטות וביצוען ולמידה לנהל את עניני הכספים בחיינו כ POOL אחד של הכנסות הוצאות וצבירת נכסים.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

המשחק מנוהל כרגע באקסל והנושאים הנלמדים עולים ונקבעים למעשה על ידי התלמידים ובעקבות החלטות שהם מקבלים תוך כדי המשחק, כך שבפועל כל מורה או הורה עם ידע בנושאים כלכליים יכול להנחות אותו.
במידה ותהיה בעתיד פלטפורמה טכנולוגית יעודית למשחק שתכיל אפשרויות עדכון נתונים אונליין ויצירת, למשל, בנק של תרכישים שיקרו לדמות (העלעה בשכר, פיטורים, הוצאה חד פעמית וכ"ו) יהיה כמובן הרבה יותר פשוט לשכפל את המיזם במקומות אחרים.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

1. אני מעביר כרגע שעור אחד של שעתיים שבועיות בהתנדבות בבית ספר פתוח שבו לומדים ילדיי. המיזם זקוק לתלמידים מתענינים ופעילים שישחקו במשחק למשך שנה כדי לבדוק כמה הרחקנו לכת עם הדמויות וכמה ידע ונסיון נצבר. כרגע יש מספיק תלמידים בכתה.
2. בעיות תקשורת אינטרנט בכיתת הלימוד יכולות להוות בעיה.
3. אקסל אינה הפלטפורמה המתאימה ביותר למשחק. בחרתי באקסל בעקר בגלל הזמינות.
4. צריך מספר מחשבים כמספר הדמויות במשחק (3-4 תלמידים בקבוצה- דמות).
5. תוכניות מתחרות

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

1. כרגע יש מספיק תלמידים בכתה. במקביל אני פועל לעניין מוסדות נוספים לקיים את המיזם.
2. בעיית התקשורת אמורה להפתר ע"י בית הספר מול הספק.
3. אינני מתכנת ואשמח לקבל הצעות לפיתרון.
4.התלמידים ואני מביאים מחשבים נישאים לכיתה.

מספר המתנדבים במיזם

1-5

מספר המועסקים במיזם

0

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

אני מוזיקאי ובזמנו זה היה חלום חיי. התחלתי לעבוד כמוזיקאי לפני יותר מ 30 שנה וכבר בראשית דרכי שמתי לב שהמקצוע הזה מתנהג שונה מעט ממקצועות אחרים, למשל, שמתי לב שלא ראיתי סביבי באולפנים או על במות אנשים מעל גיל 50 ותהיתי לאן הם נעלמו ומה זה אומר על הקרירה שבחרתי לעצמי ומכאן- גם אם אני אגיע אי פעם לגיל 50 המופלג- מה יהיה עליי....לפיכך אני מוצא את עצמי על סף ה-50 עם ידע ועניין ועם נכונות ורצון לשתף. מדובר בידע וכישורים שרציתי להעביר לבני בן ה-15, וכיוון שהוא לומד בבית ספר פתוח- דמוקרטי שבין היתר מאפשר להורים ללמד החלטתי לעשות זאת במסגרת שעור שיוצע לתלמידי התיכון.
הכנתי סילבוס של רשימת נושאים רלוונטית וחיפשתי בעזרת הורה נוסף בבית הספר- ארז צליק, דרך מעניינת יותר להעביר את השעור.
התוצאה היא משחק בשם POOL+ (שם זמני עד שהתלמידים ימציאו משהו טוב יותר)
משחק שיבנה במהלך השעורים ע"י התלמידים, ויהווה סימולציה לנהול ענינינו הכספיים כ- POOL (מאגר) אחד שאליו נכנסות הכנסות, ממנו יוצאות הוצאות והתחיבויות ובו אנו צוברים נכסים לאורך זמן ובהתאם לאפשרויות ולצרכים בתקופות חיים שונות. במהלך המשחק, נתמודד עם דילמות אתיות ואחרות, נציב מטרות, נבחון העדפות, נקבל החלטות, נעקוב אחרי התוצאות שיהיו מבוססות על נתונים שניבא למשחק מהעולם האמיתי, נכיר ונבהיר מושגים הקשורים בכסף שיעלו תוך כדי התהליך. בסוף הפעילות נציג את המשחק בערב תוצרים ובמידה ונמצא לנכון, נוכל להפוך את המשחק למוצר ולהחליט מה עוד ניתן להפיק ממנו.
-הכיתה תתחלק למ"ס קבוצות (4-5 תלמידים בקבוצה)
- כל קבוצה תיצור שחקן/ שחקנית, ותיקרא לו/ לה בשם. להל"ן- הדמות
- הדמות היא כרגע תלמידת תיכון שלרשותה עומדים האמצעים שעומדים לרשות ילד בגיל תיכון, כגון: דמי כיס, חיסכון בר/ בת מצווה, שכר עבודה בקיץ... הקבוצה תחליט על גובה הסכומים בהתחשב בנתונים שיאספו.
- במקביל, הדמות מייצרת הוצאות (ברמה חודשית) שרובן משולמות בשמחה ע"י ההורים. הקבוצה תברר ותחליט באילו סעיפי הוצאות וסכומים מדובר, אילו הוצאות משולמות ע"י ההורים ומה משולם ע"י הדמות, האם הדמות מייצרת הכנסות נוספות? כמה הדמות חוסכת? האם להשתמש בחסכון לצריכה שוטפת? האם להלוות? ממי ובאילו תנאים? מה לצרוך? מתי? באיזו עלות? וכ"ו....
- כל קבוצה תחליט איך לנהל את תקציב הדמות שלה, אילו סעיפים (הכנסות, הוצאות) אילו מקורות (חיסכון, דמי-כיס) וכ"ו. הכל ע"פ ברור וקבלת הצעות מחיר אמיתיות.
- במקביל, תיבנה גם טבלת הוצאות חודשית של הוצאות שמשולמות ע"י ההורים, כך שבהמשך, כשהדמות מתבגרת, יוכלו חברי הקבוצה להעביר בהדרגה סעיפים המשולמים ע"י ההורים לאחריות הדמות.
- ההכנסות וההוצאות של הדמות יעודכנו ברזולוציה חודשית ע"פ מה שתחליט הקבוצה ובהתחשב בנתונים אמיתיים ככל האפשר שיאספו חברי הקבוצה: ברור ומיקוח עם ספקי שירותים למינהם, נתונים וצילומי חשבוניות מהבית וכל דרך אחרת שתעלה בדעת חברי הקבוצה.
- במהלך הפעילות נקפיד להפריד בין מספרים לאנשים! בכל חשבונית שתובא לכיתה ימחק השם כך שלא יהיה ניתן לזהוי וכל הנתונים "יולבנו".
- הקבוצה תחליט על רמת החיים של הדמות, מה לצרוך כרגע, מה לדחות, על מה לוותר, מה להשקיע בכדי ליצר הכנסה וכ"ו.
-המשחק יחולק למספר שלבים/ תקופות חיים שדרכם תעבור הדמות במהלך השנה...

אורן בלבן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2915 ימים

גילי רומן רשם: קודם כל, כבר זכיתי להכיר משהו חדש נוסף בזכותכם, את תוכנית ניהול החשבונות פולניה.. אולי אנטוש את האקסל שלי לטובתה. עם זאת, אני עדיין ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2947 ימים המשך >
Ori D רשם: בכתובת הבאה תמצא קישורים לשלושה אתרים שמספקים יישום מקוון לניהול הוצאות והכנסות בחינם: http://bit.ly/Rdyx9Z אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2947 ימים המשך >
אורן בלבן רשם: משחק POOL+ משחק שיבנה במהלך השעורים ע"י התלמידים, ויהווה סימולציה לנהול ענינינו הכספיים כ- POOL ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2948 ימים המשך >
Ori D רשם: אשמח אם תסביר קצת יותר לעומק את האופן שבו מתנהל המשחק כיום, ואיך תוכנה כזו יכולה לסייע. אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2948 ימים המשך >
אורן בלבן רשם: נכון ולכן חשבתי שתוכנה יעודית עם מנעד של נתונים ותרכישים יכולה לעבוד. כרגע זמן ניכר מהשעור הולך על החלטות על סכומים ועל דילמות שונות שזה ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2948 ימים המשך >
אורן בלבן רשם: שלום גילי ותודה על התגובה אשמח להשתתף בסדנאות, אחפש פרטים באתר. אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2948 ימים המשך >
Ori D רשם: אבל אם אתה רוצה לשכפל את זה, למשל להעביר את זה לכיתות אחרות בביה"ס או שמורים בבתי ספר אחרים יוכלו להריץ את המשחק, צריך להבנות אותו יותר, ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2948 ימים המשך >
אורן בלבן רשם: שלום Ori ותודה על התגובה אנחנו משתמשים כרגע באקסל וזה בסדר. כרגע אין עדיין בעיה של עדכון נתונים אבל בקרוב נצטרך להתעסק עם זה. לא יצרנו ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2948 ימים המשך >
Ori D רשם: המצאת משחק תפקידים (בדומה למבוכים ודרקונים), שהרעיון מאחוריו הוא ניהול כלכלי אישי. אני לא בטוח שאתה צריך להפוך את זה לתוכנת מחשב, היות ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2949 ימים המשך >