גיאוגן

ענבל רימר דגמי
ע"י ענבל רימר דגמי | 16 באוק' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

הגן הוקם בשנת 2009 ע"י ענבל רימר-דגמי, M.A. בוגרת החוג לגיאוגרפיה,ותואר שני בלימודי סביבה-חברה מאוניברסיטת תל אביב.
מפתחת תכנית ייחודית וחדשנית בשם "בית חינוך סביבתי" לגיל הרך.
גיאוגן הוא הגשמת חלום:הקמתי את גיאוגן לאחר שנים רבות של ניסיון מקצועי כמורה, סגנית מנהלת ומחנכת בהם חינכתי דורות של תלמידים לאהבת הארץ,נתינה ושמירה על הסביבה.
חלום חינוכי ייחודי זה שלי מושתת על אמונתי כי בשנים הראשונות לחיי ילדינו , מונחים היסודות המרכזיים והחשובים ביותר לעתיד התפתחות בריאה.

אודותיך

שם הארגון: גיאוגן-פעוטון ובית לחינוך סביבתי עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

ענבל

שם משפחה

רימר דגמי

אתר אישי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

גיאוגן-פעוטון ובית לחינוך סביבתי

תפקידך בארגון

בעלת הגן

האם הארגון שלך הוא...

עסק

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

הגולן 7 הוד השרון

אתר אינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

http://www.facebook.com/home.php#!/pages/Geogan-%D7%92%D7%99%D7%90%D7%95%D7%92%D7%9F/293652260661588

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

גיאוגן

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל, C

תאר את הפרויקט שלך

הגן הוקם בשנת 2009 ע"י ענבל רימר-דגמי, M.A. בוגרת החוג לגיאוגרפיה,ותואר שני בלימודי סביבה-חברה מאוניברסיטת תל אביב.
מפתחת תכנית ייחודית וחדשנית בשם "בית חינוך סביבתי" לגיל הרך.
גיאוגן הוא הגשמת חלום:הקמתי את גיאוגן לאחר שנים רבות של ניסיון מקצועי כמורה, סגנית מנהלת ומחנכת בהם חינכתי דורות של תלמידים לאהבת הארץ,נתינה ושמירה על הסביבה.
חלום חינוכי ייחודי זה שלי מושתת על אמונתי כי בשנים הראשונות לחיי ילדינו , מונחים היסודות המרכזיים והחשובים ביותר לעתיד התפתחות בריאה.

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

רעיון הגן האקולוגי הוא רעיון ייחודי שלי שלא קיים בארץ.היה לי ברור שהגן שלי יהיה יחודי ונבדל מכל מוסד חינוכי בארץ ואביא לשם את עצמי בחשיבה וברוח.
כל פרט ופרט בגן הכל נעשה בהקשר ה"ירוק".שימוש ככל הניתן בחומרים טבעיים ושימוש חוזר בחומרים, מתוך חשיבה מעמיקה ובאהבה רבה לילדים, להורים ולסביבה.החל מתכנון חצר הגן המקסימה הייחודית ובחירת צעצועים לגן המתוכננים בגישה אקולוגית וירוקה, דרך "אומנות המיחזור" וכלה בתזונה בגן שהיא בריאה ומאוזנת, מבוססת על מזונות מלאים ובייעוץ נטורופתית.
הכל בחשיבה סביבתית החל מהתיכנון הפיזי של הגן:מתקנים, צעצועים מחומרים טבעיים ושימוש חוזר בחומרים, מתקני מיחזור, איסוף בקבוקים בעלי פיקדון ע"י ההורים ותרומתם לקק"ל וכלה ביומיום בגן:שימוש בסלי כביסה אקולוגיים-אצלינו לא משתמשים בשקיות ניילון לכביסה, שקית רב פעמית לחלה ביום שישי, צעצועים ומשחקים תוצרת גיאוגן, אוכל טרי בריא ומזין שמבושל בגן כל יום,גינת תבלינים וירק אורגנית, שימוש בחומרי ניקוי אקולוגיים והכי חשוב:כיצד מעבירים את המסר הסביבתי לקטנטנים?ע"י יצירה.שימוש חוזר בחומרים ויצירה מחומרים טבעיים.ההורים מביאים מדי יום לגן קופסאות, קרטונים, גלילי נייר, בדים, כפתורים, סרטים, תבלינים וקטניות שפג תוקפם ועוד ועוד ומזה אנו יוצרים.אנחנו לא רוכשים מן המוכן אנחנו יוצרים בהתאם לחומרים שברשותינו ומכאן היצירתיות רק עולה והחוייה וחדוות היצירה מועצמת וגורמת לנו להרגיש מיוחדים ומחזקת את הההרגשה שכן אפשר גם אחרת אפשר לחנך ולאהוב את הילדים וגם לאכול בריא ולתת ערך מוסף. ולכן כל הפעילות בגן היא פרי היצירתיות של הצוות מה שהופך את האווירה בגן למיוחדת מאוד,מלאת חיים , יצירתית ומאתגרת לצוות ולילדים.
גיאוגן הוא גן ילדים מלא ערכים ועם הרבה ערך מוסף....

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

האימפקט עד כה (הגן הוקם ב 2009) לא היה רחב ביותר.
פעלתי במסגרת פרסום מצומצם יחסית בהוד השרון והסביבה.
הגן הוא אחר, לא במראה של גן סטנדרטי הכולל דשא סינטטי ופלסטיקים ולכן הרבה אנשים עדיין לא מבינים את הרעיון ומתחברים אליו.הייתי בטוחה שאני אביא חדשנות ואביא לפריצת דרך בחינוך , שאפשר גם אחרת. הילדים בכל מקרה הולכים לגן אז מדוע לא לשלב גם ערך מוסף של שמירה על הכדור הירוק וחנך את הילדים לערכי שימור וקיימות מהבסיס, מהשורש?ובדרך הזאת המניפה גם מתרחבת וישנה השפעה על ההורים והמשפחות... מהבחינה הזאת עדיין לא הצלחתי לפרוץ דרך.כדי שהרעיון יחלחל לאנשים אני צריכה יותר חשיפה!

הבעיה

אני חשה שבנקודת הזמן בה אנו נמצאים לציבור עדיין אין מספיק מודעות לשמירה על הסביבה וקיימות.
לכן המחשבה שלי הייתה ליצור מקום שכשמו כן הוא: גיאוגן-פעוטון ובית לחינוך סביבתי.כגיאוגרפית טבעי הוא הדבר שאקרא לגן גיאוגן. אהבת הסביבה היא החיבור לאדמה ,לארץ.אדמה או ארץ ביוונית =גיאו GEO. לכן, גיאוגן.

סמל הגן - רוח הגן באה לידי ביטוי בסמל הגן- גיאוגן הוא מקום של אהבה. אהבה לילדים, להורים ולקהילה. אהבה לסביבה ולטבע.

ע"י החיבור של הילדים לרוח הגן יהיה חיבור של ההורים והמשפחות ובכך ארחיב את המסר הסביבתי לשמירה על הכדור הירוק, לקיימות(ע"י טיולים וסיורים וימי חוייה בטבע)שימוש חוזר בחומרים ושימוש במתקני המיחזור. וכיוון שבגיל הזה מה שחשוב מכל הוא אהבה , תזונה וחינוך לערכים כיוון שזהו הבסיס להתפתחות שכלית, רגשית , גופנית וערכית אנו מנסים לתת את הטוב ביותר בכל המישורים.

פעולות

א.בראש ובראשונה הקפדה יתרה בגן עצמו על רוח הגן ועל המסר הסביבתי שאני מעוניינת להעביר.
ב.כל פעילות בגן נבחרת בקפידה בהלימה לרוח הגן
ג.פרסום באינטרנט
ד.דף פייסבוק של הגן
ה.איסוף בקבוקים בעלי פקדון.ההורים מביאים בקבוקים אנו מוסרים לאל"ה ואת תרומתם תרמנו לקק"ל(ילדי גיאוגן הופכים בקבוקים לעצים) ולנזקקים(תרומה לקהילה)
ו.חשיפה בעיתונות מקומית
ז.מסורת בגן-מדי ט"ו בשבט יוצאים לנטיעות המאורגנות ע"י קק"ל באזור מודיעין (הגן עצמו בהוד השרון)
ח.השתתפות בפורומים עם טיפים ליצירה ירוקה.אמנות המיחזור.
ט.השתתפנו בשנה שעברה ביריד אקולוגי שארגנה עיריית כפר סבא והפצנו את המסר של חינוך סביבתי.

תוצאות

חינוך סביבתי, לאהבת הסביבה ולשמירת הסביבה החל מהגיל הרך במטרה שהילדים יגדלו לתוך זה באופן טבעי והדור הבא שיגדל כאן יהיה מראש בעל מודעות סביבתית גדולה יותר.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

חשיפה גדולה יותר לרעיון גם באמצעי התקשורת.
ככל שההורים יחשפו יותר תגבר המודעות והרצון לשינוי ולחנך את הילדים במסגרת מעצימה וערכית יותר וע"י החשיפה תגדל המניפה וגם מוסדות וארגונים אחרים יאמצו את הרעיון.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

בחר בבקשה

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

המוטבים הם ילדי הגן וההורים ובאופן עקיף גם הקהילה, הרשות(יגדל דור מעורב ואכפתי יותר) והסביבה.
להורים חשוב להעניק חינוך מיטבי לילדיהם.ההורים מפקידים בידינו למשמרת את היקר להם מכל, לנו ברורה המחויבות.
אנו מחויבים לתת לכל ילד וילדה את מרב החום והאהבה.
כמו כן, אנו מתחייבים לשמור על בריאותו, ביטחונו ובטיחותו של ילדכם במרחב הפעוטון והחצר, כל זאת תוך הקפדה על כל כללי הבטיחות.
הדגש העיקרי בגיאוגן הוא ביצירת סביבה נינוחה, רגועה ,אוהבת ומלאת גירויים לילדים ,כאשר המטרה היא לתת לילדים חווית ילדות שמחה ומאושרת שתהווה בסיס לחייהם הבוגרים.

בגיאוגן שמים דגש על רוגע ושלווה: פנים הגן המשחקים והריהוט המיוחדים,פינת הקריאה המקסימה,משרים תחושה של רוגע ושלווה. בחצר, ערסלי ישיבה מיוחדים לילדים ,פעמוני רוח,גינת תבלינים אורגנית ועצי פרי .

הגן פועל בסדר יום מובנה אך גמיש בהתאם לצורכי הילדים ומספק להם מקום מוגן ומאתגר ואת הגירויים הדרושים להתפתחותם בכל חמשת מימדי האישיות: הרגשית, הערכית, הקוגניטיבית , המוטורית והחברתית.
אנו מתחייבים לאיכות ללא פשרות.
ולגבי התרומה לסביבה והערך המוסף והייחודיות:הכל נעשה בהקשר ה"ירוק".שימוש ככל הניתן בחומרים טבעיים ושימוש חוזר בחומרים, מתוך חשיבה מעמיקה ובאהבה רבה לילדים, להורים ולסביבה.החל מתכנון חצר הגן המקסימה הייחודית ובחירת צעצועים לגן המתוכננים בגישה אקולוגית וירוקה, דרך "אומנות המיחזור" וכלה בתזונה בגן שהיא בריאה ומאוזנת, מבוססת על מזונות מלאים ובייעוץ נטורופתית.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

בודאי.ככל שהיריעה של הגן תתרחב ויהיו יותר שותפים כך נוכל יותר להשפיע בפרוייקטים חברתיים וקהילתיים ולהיות מעורבים יותר בעשייה עירונית.
בבסיס הרעיון לי עמדה החשיבה שבכל שנה יבחרו הורי הגן פרוייקט קהילתי אחד לתרום ולתת את חלקינו לקהילה וע"י כך להגביר ולהפיץ את המסר הסביבתי ולתת דוגמה אישית של אזרחות פעילה לילדים.כרגע זה לא יוצא אל הפועל כי החשיפה שלנו מאוד מצומצמת ואנו מתמקדים ב:
חינוך מיטבי
תרומה כספית לקק"ל
תרומה כספית לנזקקים
העברת בגדים, משחקים שלא בשימוש לתרומה

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

פעיל בין שנה ל-5 שנים

כמה זמן הארגון פעיל?

1-5 שנים

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

העלאת המודעות בקהילה ליתרונות חינוך הילדים במסגרת המשלבת חינוך לערכי סביבה ונתינה באמצעות פרסום, חשיפה ובעיקר מפה לאוזן.שידברו על זה....ושההורים באמת יבינו את החשיבות ושיתייחסו לגן מעבר לבייביסיטר גם כמקו לקבלת ערכים.

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

הדגש בגן שלנו הוא על מגע בחומרים:יצירה מחומרים טבעיים ושימוש חוזר החומרים.
ברגע שאין בגן שלנו שימוש בפלסטיקים, ניילונים, אנו עושים שימוש בחומרי ניקוי אקולוגיים, שימוש חוזר בצעצועים, יצירה מהטבע ומחומרים של בשימוש/תקלקלו/פג תוקפם - אנחנו מייצרים ערך כלכלי, פחות פוגעים בסביבה ומייצרים פחות פסולת ומשפיעים בכך גם על ההורים מעצם העובדה שהם מביאים לנו פסולת ואנחנו הופכים אותה לזהב....

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

אני אם לארבעה ילדים שהתחנכו במהלך השנים בגנים במערכת החינוך.
במשך שנים רבות הייתי מורה לגיאוגרפיה ומחנכת של בני נוער וחינכתי לאהבת הארץ,לשמירה על הארץ, הקדשתי רבות לנושא הסביבתי...
בשלב מסויים הבנתי שקשה מאוד (אבל אפשרי)לחנך בני נוער לערכים והרגלים שלא באים מהבית או מהבסיס /מהשורש/מהגיל הרך.
לפני 4 שנים, לאחר לידת בני הרביעי, יצאתי לחל"ת ממערכת החינוך לאחר שהרגשתי צורך בשינוי.לעשות דברים אחרת.
השתתפתי בקורס נשים עושות עסקים של מט"י נתניה ושעוד לא היה לי רעיון ספציפי.מהר מאוד החל להתגבש בתוכי הרעיון להתמקד במשהו הקרוב לליבי, משהו מתחום המומחיות שלי.חינוך , ניהול והיה לי ברור שכל עסק שאפתח יהיה אקולוגי מאחר ואני מחוברת לנושא בכל נימי נפשי.מהר מאוד הדברים התחילו להתחבר והבנתי שמה שאני רוצה לעשות זה להמשיך בחינוך ולהשפיע היכן שניתן לעשות הכי הרבה חינוך לאהבת הסביבה, הארץ ושימוש חוזר בחומרים, להפוך את הפסולת לזהב וליצירה וע"י כך לפתח את היצירתיות שבנו החל מהגיל הרך.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

ענבל רימר דגמי.נשואה , אם לארבעה.בהכשרתי:בוגרת החוג לגיאוגרפיה, אוניברסיטת ת"א(בהצטיינות)במשך השנים 1993-2007 מורה לגיאוגרפיה לבגרות, מחנכת,רכזת שכבה, מוביל מועצת התלמידים ופרוייקט מחוייבות אישית וסגנית מנהלת בציכון "רמז" שש שנתי בבני ברק. M.A בלימודי סביבה-חברה מהחוג לגיאוגרפיה באוניברסיטת ת"א.
בשנת 2009 הקמתי את גיאוגן-פעוטון ובית לחינוך סביבתי ופיתחתי תכנית לימודית וסביבת הגן ,ייחודית וחדשנית "בית חינוך סביבתי" ומטרתי ליצור מקום של אהבה , בית חינוך ידידותי לילדים ולסביבה.אני מאמינה שהחינוך חייב להיות משולב בערכים של אהבת הארץ, הסביבה ונתינה החל מהגיל הרך.אזרחות פעילה מהבסיס וכמובן שההורים שותפים לעשיה ובכך מתרחבת המניפה.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

חבר או בן משפחה

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

ענבל רימר דגמי עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3385 ימים

ענבל רימר דגמי עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3388 ימים

ענבל רימר דגמי עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3391 ימים

ענבל רימר דגמי יצר את המועמדות - לפני 3391 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף

מועמדות זו היא אודות: