תכנית שומרי הנחל

ע"י נעמה טבע | 10 באוק' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

שומרי הנחל הינו פרויקט ייחודי,אזורי הנערך בנחלי מקורות הירדן. בפרויקט מאמצות קהילות קטעי נחל בסמוך לישוביהם. לומדות ,עורכות מחקרים ומקיימות פעולות לשיקום והסברה, הדגש הוא על פעולה ארוכת טווח.הקבוצות כוללות תלמידים,פנסיונרים סטודנטים וקב' חינוך מיוחד ולא פורמלי, דרוזים ובדואים. כל שנה שותפים לפרויקט כ-1000 איש.
מטרות
הגנה על נכסי טבע
הגברת מעורבות ואחריות הקהילה בגליל העליון על הנחלים
יצירת שינוי בתפיסה ובהתנהגות מבקרים בנחלים.
דגש על לימוד בנחל ועשייה לטובת הנחל.

אודותיך

שם הארגון: תכנית שומרי הנחל היחידה הסביבתית מ.א. גליל עליון עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

נעמה

שם משפחה

טבע

אודות הארגון שלך

שם הארגון

תכנית שומרי הנחל היחידה הסביבתית מ.א. גליל עליון

תפקידך בארגון

רכזת תכנית

האם הארגון שלך הוא...

אחר

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

מ.א. הגליל העליון ד.נ. גליל עליון 12100

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

תכנית שומרי הנחל

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל

תאר את הפרויקט שלך

שומרי הנחל הינו פרויקט ייחודי,אזורי הנערך בנחלי מקורות הירדן. בפרויקט מאמצות קהילות קטעי נחל בסמוך לישוביהם. לומדות ,עורכות מחקרים ומקיימות פעולות לשיקום והסברה, הדגש הוא על פעולה ארוכת טווח.הקבוצות כוללות תלמידים,פנסיונרים סטודנטים וקב' חינוך מיוחד ולא פורמלי, דרוזים ובדואים. כל שנה שותפים לפרויקט כ-1000 איש.
מטרות
הגנה על נכסי טבע
הגברת מעורבות ואחריות הקהילה בגליל העליון על הנחלים
יצירת שינוי בתפיסה ובהתנהגות מבקרים בנחלים.
דגש על לימוד בנחל ועשייה לטובת הנחל.

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

הפרויקט הוקם כחלק ממנהלת נחלי מקורות הירדן במטרה לרכז מאמץ משותף של הגופים השותפים בה,גופים ממשלתיים,רשויות מקומיות וארגוני שמירה על הטבע, לניהול נכון של נחלי האזור.
תכנית שומרי הנחל היא תכנית חינוכית סביבתית של מנהלת נחלי מקורות הירדן. החלה לפעול לפני עשור ומקיפה בפעולותיה את כל הרשויות באזור.
התכנית יצרה רשת קבוצות אשר כל קבוצה מאמצת קטע נחל קרוב ליישוב. הקבוצות מגיעות לנחל על בסיס קבוע לומדות, חוקרות ומקיימות עשייה ארוכת טווח לאורך הנחל. בין הקבוצות מתקיים קשר הבא לידי ביטוי בפעילויות משותפות,ביקורים הדדיים והחלפת מידע וידע.
התכנית עובדת על מעגלי השפעה הולכים וגדלים:תלמידי בית ספר,הורים,קהילת היישובים,מפעלים ,תיירנים ומטיילים.
המטרות המרכזיות הן שינוי תפיסתי של כל המעגלים להתנהגות מקיימת לאורך הנחלים, לקיחת אחריות ע"י התושבים על הנחלים באזור, חיבור הילדים אל הנחל ע"י עשייה חוויתית לטובת הנחל.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

במסגרת התכנית כ9 מתוך ה38 קבוצות עוסקות בהשבת צמחים בסכנת הכחדה לגדות הנחלים. לצורך הצלחת קליטתם של הצמחים יש להרטיב את גדת הנחל,לשם כך אנו משתמשים בטכנולוגיות אנרגיה חלופית: פאנל סולרי ומשאבת מים הידראולית. עודפי המים מוחזרים לנחל.
הילדים לומדים על תפעול וחשיבות השימוש באנרגיות חלופיות.
באחת הנקודות אנו בתהליך הקמת פארק לימודי לאנרגיות חלופיות לטובת הציבור.
אנו מתחילים השנה בפיילוט חדש אשר יעסוק בניטור ארוך טווח, ישלב את הסגל האקדמי במכללת תל-חי ובתי הספר. ויבדוק לאורך זמן נתונים אשר יתנו מידע על הקשר בין התנהגות מטיילים והשפעתם על המערכת האקולוגית.
בדיקות מים נערכות ע"י התלמידים ברמות שונות. הגיל הצעיר בודק מדדים כמו ph,חמצן מומס,עכירות וכדומה .תלמידי התיכון בודקים בנוסף חנקות כלורידים וניטרטים.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

הפרויקט קיים כ10 שנים במסגרות שונות כ1000 תלמידים בשנה נחשפים לפרויקט זה, ודרכם הקהילה הרחבה ,בתי הספר,הורי התלמידים,קהילות הישובים התיירנים והמטיילים, להערכתנו נחשפים כ5000 איש בשנה. הפרויקט מוכר והתלמידים מחכים לקחת בו חלק,הפרויקט שוכפל בפורמטים שונים בנחל נאמן, פרויקט סובב כנרת,ובבתי ספר שונים באזור.
אנו רואים השפעה רבה על התושבים, הורי הילדים,והם גם בעלי העסקים החקלאות,תיירות ותעשיה באזור. הקשר אל הנחל מתחזק.
השנה אנו נתחיל בפרויקט ייחודי ומטרתו הוא ניטור ארוך טווח של השפעת הפעילות על המבקרים באזורינו, בשיתוף עם מכללת תל חי.
יש לזכור כי באזורנו הוכנסו בשנים האחרונות חוקים ונהלים שונים אשר מטרתם לשמור על סביבה מקיימת לאורך הנחלים.
ההסברה בנושאים אלו נערכת ע"י ילדים ופנסיונרים מה שמעצים את יחס המבקרים לשינויים. כמו שהות מוגבלת על גדות הנחלים, סגירת שטחי שמורות וכדומה.

הבעיה

בשנים האחרונות העומס על הנחלים עלה פלאים ויחד עם התיירות המבורכת הביא קשיים רבים. בנוסף אנו חיים באזור בו מנסים להתקיים בכפיפה אחת אזורי שימור של טבע יחדי, קיבוצים, ענפי חקלאות תיירות ועשייה ומבקרים רבים.
בעזרת התכנית אנו מנסים לקרב את האוכלוסיה המקומית שהתרחקה מהנחלים לקחת שוב אחריות על סביבתה הקרובה.
מציגים בפני הילדים את הבעיות באזור ותכנית מקיימת באזור והם שגרירנו לקהל הרחב.

פעולות

המערכת פועלת על ראיה מרחבית ושיתופים רבים ככל האפשר. בתי הספר מעורבים בבחירת השטח והגדרת צרכיהם המיוחדים. גופי שמירה על הטבע מדריכים את הילדים וכן מתנדבים עם ידע רב, הקשר נעשה בין מורות המדעים סגל בית הספר וארגונים נוספים.
מוקדשים משאבים רבים לפעילות שיקום והסברה. אשר לאורך השנה מתוך הבנת הקשיים והחיבור שנוצר אל הנחל הילדים מנצלים ליצירת פרויקטים שיקומיים והסברתיים.
התכנית מנוהלת ע"י המועצה האזורית הגליל העליון אך אנו שמים דגש רב על שיתוף פעולה והבנה בין הגופים האזוריים המטפלים בנחלים וכמובן גם חשיפת הגישות השונות בפני הילדים.הנהלת הפרויקט דואגת לגיוס תקציבי, ניהול וחלוקת משאבים וכמובן שיח רחב לגבי צרכי הנחל ופעילויות אשר יקדמו את השמירה,השיקום וההסברה לאורכו.
ההסתכלות היא אינדווידואלית לצרכי השטח, המבקרים והקבוצה המאמצת.
יש משמעות גדולה להמשכיות בכל אחד מהגופים המאמצים, ועל כך אנו שוקדים בפתיחת כל שנה.
בנוסף כל קבוצה יוצאת לסיור בנושא מפגעים,פגישה עם קבוצה נוספת או סיור בשמורה משווה על מנת לקבל ראייה מרחבית יותר.

תוצאות

ניתן לראות תוצאות רבות בשטח, אם דרך הפרויקטים השונים כגון- שיקום גדות נחל הירדן ההיסטורי אשר נעשה בליווי עזרא יסעור פנסיונר מתנדב עם ידע בוטני רב אשר מפעיל כ9 קבוצות. עזרא מגדל עם הילדים גרעיני רבייה לצמחים בסכנת הכחדה וכאלו האופיינים לאזור בעבר, מברא מינים פולשים ומתפרצים. ומלווה את התלמידים בהצלחות ובכשלונות.
בחממות בתי הספר מגדלים התלמידים צמחים מקומיים להפצה ולשתילה ע"י גופים שונים, הקהילה ומפעלים.
התלמידים פורצים שבילים על מנת למנוע דריסת צמחים נדירים, עורכים פעילויות הסברה לתיירנים ומטיילים. לדוגמא סרטון הסברה אשר הפיקו הילדים בנושא שייט מקיים לקייקי כפר בלום( קישור בהמשך). הכנת משחקים ירוקים לאורך הנחלים כגון משחק עיקבות על גשר המוביל לחיה,פסיפס בשימוש חוזר בחומר המבקש לשמור על הנחל וחשוף למבקרים. מקרא עופות דורסים,צמחים וחיות לאורך נחל דישון תחת מעבר מים, נטיעות החלפת אקליפטוסים בעצים מקומיים ועוד.
כל קבוצה מחויבת לאורך השנה לבחור פרויקט שיקומי והסברתי לטובת הנחל.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

הצרכים כפרויקט חינוכי מתמשך נכונים לכל שנה.
א.בשנים האחרונות נמצאו תקציבים שעזרו לנו לנהל את הפרויקט, כיום אנו עומדים בפני משבר תקציבי אשר פוגם בהמשך הפעילות. על מנת להמשיך לחשוף אוכלוסיה רחבה כזו לפרויקט, לתקצב הדרכה,פרויקטים, אוטובוסים וריכוז פרויקט למספר של כ40 קבוצות עלינו לגייס משאבים רבים.
כיום יש רצון ודרישה באזור לקבוצות נוספות ומגבלתנו היא תקציבית בלבד.
ב. שיתוף פעולה בין כל הגופים באזור , מועצות, גופים ממשלתיים וגופי שמירה על הטבע.
ג. שיתוף פעולה וחדשנות מול בתי ספר, על מנת לשמור על עניין וחדשנות מול הצוות.
ב.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

חוסר תקציב
חוסר שיתוף פעולה בין הגופים ובתי הספר.
חוסר עשייה מול הקהילה.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

1001‐10,000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

תלמידים,חינוך בלתי פורמלי-פעילות חינוכית מלמדת, יוצרת מנהיגות סביבתית, משתפת קהל ועשייה משמעותית עבור התלמידים,יוצרת סביבת פעילות של טבע ומים שהינה גם החצר האחורית של מרבית מתושבי האזור.
בתי ספר- התכנית משתלבת עם תכני מערכת החינוך,חקר ומדעים משלבת קהילה, ומשתלבת עם צרכי הגדרת בתי ספר ירוקים,פעילות מושקעת החושפת את התלמידים לעשייה מגוונת והדרכה חיצונית.
קהילה- קהילת האזור מתרחקת מהנחלים כי המטיילים הרבים הפוקדים את האזור יוצרים הרבה רעש לכלוך וכדומה. אחת ממטרות הפרויקט היא להשיב את תושבי הקהילה לנחלים וללקיחת אחריות עליהם.
מגמה ירוקה בתל חי- מינוף פעיליות ,יזמויות משותפות ,שיתופי פעולה, תיקצוב פעילויות.
ותיקי הגליל שומרי הנחל- קבוצת פנסיונרים מתנדבים המאמצים את פארק שניר,-פעילות קהילתית חברתית, שיתוף ועשייה עם גופים שונים, תמיכה ופעילות ירוקה, מסגרת חברתית, אלו אנשים החיים באזור ונושאי השמירה על הנחלים חשובים להם ומעוניינים להעביר את הידע הלאה.
תיירנים- פעיליות הילדים יוצרים שיתופי פעולה עם תיירני האזור, בעזרת הילדים יש ביכולתם להגיע אל המטיילים ולהסביר על המותר והאסור בנחלים בצורה נעימה ומזמינה יותר לדוגמא מכתבים שחולקו לעסקי גן הצפון, שת"פ עם קייקי כפר בלום והכנת סרטון בנושא שייט מקיים, שיתופי פעולה עם שמורות קולטות קהל והכנת מידע כמו נחל עיון,עין תינה .שת"פ עם מפעלים וחקלאים וכדומה.
מטיילים- על מנת לחשוף את המטיילים לאורך חיים מקיים באזור זה, להתנהגות נאותה ומקיימת. בצורה נעימה מזמינה ומלמדת ע"י ילדים פסיונרים וסטודנטים.
העשייה נראת בשטח,המטיילים נתקלים בדוכני הסברה,שלטי הסברה ומיזמים שונים.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

הפרוייקט הינו סביבתי חברתי.
ולכן שני נושאים אלו שזורים אלו באלו.
העשייה היא על גדות הנחלים עם התלמידים בהדרכת רט"ג וחלה"ט.פרט ללימוד והחקר כל קבוצה מחויבת לפעילות הסברה כמו שפורט כבר לאחד המעגלים ילדי בית הספר,הורי התלמידים,קיבוצים ויישובים קרובים,תיירנים ומטיילים.
פעילויות סוף שנה לשיקום הנחל ובכלל לאורך השנה משלבות את הקהילה,כיתות נוספות, סטודנטים,הורים, תיירים והציבור הרחב המוזמנים אל הפעילות ברמות השתתפות שונה. פריצת שבילים, בירוא שטחים,הסברה,הכנת שילוט,הפקת סרטונים וחומרי הסברה.
אנו מזמינים את הקהל הרחב להצטרף לפעילויות

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

פעיל יותר מ-5 שנים

כמה זמן הארגון פעיל?

יותר מ-5 שנים

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

כן

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

ההסתכלות על הפרויקט היא מרחבית. והיא מושתת על פעילות המתאומת ומתחשבת בצרכי כל הגופים באזור.
ככל שהראיה רחבה יותר כך האימפקט משמעותי יותר.
אנו פועלים בשיתוף רשות ניקוז כנרת ומייחסים לצרכי

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

גיוס תקציבי.
קשר רציף עם הגורמים ובתי הספר.
ניהול תקין, וקריאת צרכי השטח המשתנים, אנו מתמקדים בעשייה ארוכת טווח ופרויקטים מתמשכים אשר עוזרים לנו לשמור על המשכיות.

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

הפרויקט מעסיק מתנדבים רבים.
אנחנו משקיעים בעשייה המנצלת משאבים :שימוש חוזר- הכנת פסיפס ענק מפסולת, הכנת חממה מקנקלים המשמשת לגידול צמחים להשבה לנחל, הכנת ספסלי פסולת,שימוש בחומרים מקומיים.
חיסכון: שימוש באנרגיה חלופית: אנרגיית מים, אנרגיה סולרית,שימוש בחממת נחל- בה פלג הנחל משמש כבית גידול לצמחים,פיתוח וטיפוח זני צמחים חוסכי מים.

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

הקמת מנהלת נחלי מקורות הירדן,הוגדרו מטרותיה. תכנית שומרי הנחל הינה הזרוע החינוכית של המנהלת. החלנו ב3 בתי ספר וכיום שותפים לפרויקט מרבית בתי הספר באזור, וקבוצות בגילאים מגזרים ומצבים שונים.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

היזם הינו היח' הסיבתית של המועצה האזורית הגליל העליון.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

חבר או בן משפחה

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.