green utopia

אלא חסונה
ע"י אלא חסונה | 17 באוק' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

אוטופיה ירוקה הינו מיזם השואף לאוטופיה סביבתית ירוקה אשר הוקם לפני שנתיים על ידי אלא חסונה סטודנטית לכלכלה וניהול עם התמחות חטיבה ליזמות, במסגרת תוכנית "חממת היזמות" במכללה האקדמית תל אביב יפו.
המיזם עוסק בהקניית ידע והטמעת אורך חיים מקיים אשר יחבר את תושבי יפו בכלל ואת ילדי יפו בפרט לסביבתם (הכוללת את החיי ואת הצומח).
החזון של הפרויקט הינו עיצוב העיר יפו והפיכתה למקום ירוק יותר דרך הטמעת ערכים סביבתיים בילדי יפו בפרט ובקהילה בכלל, והגדלת השטחים הירוקים ביפו.

אודותיך

שם הארגון: מיזם GREEN UTOPIA במסגרת חממת היזמות במכללה האקדמית ת"א יפו מיזם GREEN UTOPIA במסגרת חממת היזמות במכללה האקדמית ת"א יפו עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

אלא

שם משפחה

חסונה

אתר אישי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

מיזם GREEN UTOPIA במסגרת חממת היזמות במכללה האקדמית ת"א יפו מיזם GREEN UTOPIA במסגרת חממת היזמות במכללה האקדמית ת"א יפו

תפקידך בארגון

סטודנטית ויזמית במסגרת חממת היזמות במכללה האקדמית ת"א יפו. מקימה ומנהלת את מיזם "אוטופיה ירוקה". ותושבת יפו

האם הארגון שלך הוא...

ארגון ללא כוונת רווח

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

קמפוס האקדמית, רבנו ירוחם, ת"א - יפו

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

green utopia

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל, T

תאר את הפרויקט שלך

אוטופיה ירוקה הינו מיזם השואף לאוטופיה סביבתית ירוקה אשר הוקם לפני שנתיים על ידי אלא חסונה סטודנטית לכלכלה וניהול עם התמחות חטיבה ליזמות, במסגרת תוכנית "חממת היזמות" במכללה האקדמית תל אביב יפו.
המיזם עוסק בהקניית ידע והטמעת אורך חיים מקיים אשר יחבר את תושבי יפו בכלל ואת ילדי יפו בפרט לסביבתם (הכוללת את החיי ואת הצומח).
החזון של הפרויקט הינו עיצוב העיר יפו והפיכתה למקום ירוק יותר דרך הטמעת ערכים סביבתיים בילדי יפו בפרט ובקהילה בכלל, והגדלת השטחים הירוקים ביפו.

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

הפרויקט אוטופיה ירוקה הינו פרויקט סביביתי הפועל בעיר יפו, יפו היא עיר מעורבת המתגוררות בה הקהילה הערבית והקהילה היהודית , בפרויקט שלי אני עומדת להקים מפגש בלתי אמצעי, שיאפשר היכרות ועבודה משותפת, מתוך מה שמשותף לשתי הקהילות ולא מה שמפריד, ולדעתי הפן הסביבתי והאדמה זה דבר שיכול לחבר את כל התושבים ולהוריד מתח בניהם ולהסיר את אדישות ולהגביר את האמפתיה דרך הטמעת מטרה משותפת שהיא להפוך את העיר יפו לעיר ירוקה יותר,ולהטמיע בילדיה ערכים סביבתיים על מנת לשמור על העיר לאורך החיים , ולהעביר את זה לדורות הבאים.
דבר נוסף המאפיין את האוכלסייה היפואית הינה אוכלוסיה עם סוציו-אקונומי נמוך, כך שהשינוי הירוק בעיר יפו אינו שינוי קל , ביפו ישנם אלמנטים של פשע ואלימות , אלמנטים אלו משפיעים על העיר הן מבחינה חיצונית והן מבחינת התנהגות התושבים.
בפרויקט ארצה להציג את הצד החיובי שקיים בעיר יפו וטמון בה ולהבליט אותה החוצה לכל האנשים גם שמתגוררים בעיר יפו וגם מחוץ ליפו.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

הטכנולוגיה כיום החלה לקחת מקום מרכזי בחיי הילדים והאפילה על יופיו של הטבע וכל מה שנלווה אליו. בעלי החיים היחידים בהם רוב הילדים מטפלים ונתקלים הינם וירטואליים. הטכנולוגיה מגבילה את הראייה של הילדים להסתכל על דברי הטבע, להרגיש אותו , לבלות בו , הילדים מעבירים את זמנם בליווי מוצרים טכנולוגים גם אם מוצרים אילו יגרמו להרס סביבתי חלק ניכר מהילדים ללא מסגרת פעילות חברתית , אשר מפחית את זיקתם לטבע , בפרויקט שלי הקישור היחידי והייחודי שלי הוא הקישור בין התושבים לבין עצמם ולבנים לבין סביבתם.
ברצוני שהילדים יגיעו לחיבור עם הסביבה , ובכך הם יהיו פחות שקועים בטכנולוגיה ובתקדמותו , כמובן לא כל המוצרים הטכנולגוים הם דברים אשר מזיקים לסביבה , חלק מהמוצרים יכולים גם להפחית מהנזקים הנגרמים לסביבה.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

בשנה שעברה הסתיים שלב הפיילוט בבית ספר "אחווה" ביפו , בשלב הפיילוט הפרויקט התמקד בהעלאת המודעות הסביבתית של הילדים כך שיבנו את הקשר בין הסביבה לקיומנו, והבהרת המצב הקיים בארץ ( הידלדלות מקורות המים , הפיכת הנחלים למובילי ביוב ,הצטמצמות השטחים הפתוחים ...) ואת השפעתו עלינו במידה ולא נפעל כראוי .
שלב זה הינו שלב מהותי להדגשת חשיבות הנושא הסביבתי ולגרום לילדים להבין את מהות הנזק בדברים הקטנים שאנחנו עושים בחיי היום יום מבלי לעצור רגע ולחשוב על המעשה כי זה נעשה מתוך הרגל , מעשים אלו מזיקים לסביבתנו כגון (שימוש במוצרים שאין אפשרות למחזור אותם ).
ברגע שהילדים יפיגנו ידע והבנה בעניין השינוי יתחיל לצאת לפועל. הילדים הם הבסיס לשינוי ולעתיד ירוק יותר , עם ההבנה והאמונה ביכולתם לשנות את התנהגות המזיקה ולהפוך אותה להתנהגות יעילה לסביבה , התנהגות ההורים תושפע מהתנהגות ילדיהם וגם התנהגות המורים ושאר התושבים .
הרצון האמיתי של הילדים יעזור לפרויקט להשפיע על כל התושבים המתגוריים ביפו ערבים ויהודים ולהפוך לאוכלוסייה מודעת ושומרת על הסביבה.

הבעיה

בשנים האחרונות הפשע והאלימות הולכים ומשתלטים על האוכלוסייה בעיר יפו , המעשים הללו מסתרים את הצד החיובי הטמון בתושבי יפו בפרט וביפו בכלל .
כידוע יפו היא עיר עם מעמד הסוציו-אקונומי נמוך כך ששינוי ירוק אינו קל כמו בצפון תל אביב , לכן אני מאוד רוצה לקדם ולהציג את הצד החיובי , כיום רק תושבי יפו המתגוררים בה מרגישים את צדדיה היפים אך מה שמוחצן לאנשים מחוץ ליפו עיר מסוכנת שעדיף לא להתקרב אליה , בשינוי זה יפו תהפוך לעיר ירוקה יותר , דבר זה ישפיע על התנהגות התושבים לטובה .

פעולות

בפרויקט קיימת סדנאות להגברת המודעות , בשילוב עם פעולות למיחזור וחסכון במשאבים , שימוש חוזר , דוגמא לאחת הפעילויות קניית ספרים בבקבוקים מפלסטיק , הילדים ממחזרים את הבקבוקים בסלים שנמצאים בבית ספר ובכך חוסכים במשאבים ( למשל בנייר FAX TO MAIL , הגבלת השימוש של המורים בצילום ) בנוסף חסכון באנרגיה , במים , ללמד את הילדים הדרך הנכונה לבצע קניות כלומר לקנות חכם , הטמנה , מיון פסולת , קומפוסטציה והקמת גינה קהילתית, ולאחר שנה נבדוק את התוצאות לעומת שנה קודמת על מנת להשוות בכמה אחוזים הצלחנו להשתפר משנה קודמת .

תוצאות

התוצאות של בתי הספר צריכות להיות מדידות לכן אבדוק תוצאות על ידי חשבוניות וקבלות ממיחזור ובדיקה יחסית לשימוש בשנים קודמות , ובכך נבדוק את אחוזי ההצלחה בחסכון במשאבים לעומת שנים לפני .

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

שנת 2012 : השנה הזאת הינה שנה לאחר הפיילוט שבה הפרויקט ימסד את עצמו ויפעל לפי הדרישות על מנת לקבל הסמכה ירוקה , בשנה הזאת חשוב מאוד שיתוף פעולה של הילדים , המורים , ההורים , המנהל/ת וכל צוות הבית ספר , התמיכה היא אחד האלמנטים הכי חשובים בשלב זה לקידום הפרויקט .
שנת 2013 : , למשוך כמה פעילים ירוקים לשיתוף פעולה ולהוביל יחד איתי את השינוי על מנת להרחיב את פעילות הפרויקט ולהצליח למשוך את כל בתי הספר ביפו להשתתף בפרויקט ולהוביל אותם להסמכה הירוקה .
שנת 2014: וזה השלב הכי מהותי לשמר על הפעילות הקיימת בבתי הספר לאחר שקיבלו הסמכה והמשיך לטפח ולקדם אותה .

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

כידוע ביפו הם מדבר על אוכלוסייה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך יחסית לחלקים הצפוניים של תל-אביב , על מנת לבצע את השינוי הירוק ולהביא אותו לידי ביטוי ביפו דרוש לא רק שיתוף פעולה של התושבים אלא גם תרומות כספיות לקידום הטרנד הירוק , וקיים קושי להשיג את זה מתושבי העיר , לכן יש צורך בגורם חיצוני שיסייע .

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

101‐1000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

המוטבים של המיזם שלי הינם הילדים בבתי ספר יסודי , ברצוני להטמיע ערכים סביבתיים בילדים מגיל צעיר ולפתח דור צעיר של חובבי טבע, בנוסף אני מאמינה כי הילדים יצליחו להעביר את זה להורים , למורים ולשאר התושבים .
במהלך הפרויקט ברצוני להפוך את הבית ספר לבית ספר ירוק ,בנוסף להפוך את כל צוות בית הספר לירוקים ילדים , מורים , מנהל/ת

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

יפו היא עיר מעורבת המתגוררות בה הקהילה הערבית והקהילה היהודית , בפרויקט אוטופיה ירוקה אני עומדת להקים מפגש בלתי אמצעי, שיאפשר היכרות ועבודה משותפת, מתוך מה שמשותף לשתי הקהילות ולא מה שמפריד, ולדעתי הפן הסביבתי והאדמה זה דבר שיכול לחבר את כל התושבים ולהוריד מתח בניהם.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

פעיל מפחות משנה

כמה זמן הארגון פעיל?

פחות משנה

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

כן

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

פרויקט אוטופיה ירוקה הוקם במסגרת תוכנית "חממת היזמות " תכנית ייחודית שמעודדת ומכשירה סטודנטים תושבי יפו ודרום תל אביב להקים ולהפעיל פרויקטים לשינוי חברתי בקהילתם. הסטודנטים המשתתפים בתוכנית לומדים במכללה. בשנה הראשונה, בנוסף לתוכנית הלימודים הרגילה, הסטודנטים לוקחים חלק בקורס ייחודי ליזמות חברתית שפותח עבורם ומקבלים הכשרה מעשית שכוללת תכנון, הקמה וניהול של מיזם קהילתי על ידי יזם עסקי וחברתי מוביל. בשנה השנייה, הסטודנטים עובדים על פרויקט פיילוט ומתחילים ברצתו, כאשר בשנה השלישית הסטודנטים מייסדים ומטמיעים את הפרויקט בקהילה. מהשנה השנייה מקבלים הסטודנטים עזרה למימון הפרויקטים. התוכנית ממשיכה ללוות את הסטודנטים שהוכשרו בה ולתמוך במיזמים ובפעילותיהם הקהילתית גם לאחר שסיימו את לימודיהם במכללה.
הפרויקט בשלב השלישי ,שלב זה הינו שלב קריטי להטמעת הפרויקט בקהילה , שיתופי הפעולה תורמים לפרויקט הן מבחינה ניהולית דרך הכשרה אשר תסייע בקידום הפרויקט והן מבחינה כלכלית דרך הענקת מלגות ירוקות לסטודנטים שיובילו את השינוי .

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

1. העלאת המודעות והטמעת אורך חיים מקיים והדגשת החשיבות הסביבתית דרך העברת סדנאות לילדים שבהם מוסבר על חשיבות הסביבה ואיך להתנהג בצורה מבלי לפגוע בסביבה , בהעלאות המודעות ארצה לחבר את ילדי יפו לסביבתם , בכך ש 50% מהילדים שעברו את הסדנה יתחילו ליישם את הנלמד בסדנא בחיים האמיתיים , ובכך יופחת נזק שנגרם לסביבה .
2. למשוך בתי ספר ביפו ולשכנע אותם להשתתף בפרויקט בהדגשת חשיבות השינוי ומה השינוי יעניק לבית ספר , והשפעתו על התנהגות ילדי יפו בעתיד .
3. לערב תושבים בפעילות של הגינה הקהילתית בבתי ספר וגם באיסוף פסולת למיחזור .

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

פרויקט אוטופיה ירוקה הינו פרויקט הפועל לפי קרטריונים של המשרד להגנת הטבע על מנת לסייע לבתי ספר לקבל הסמכה ירוקה .
תהליך ההסמכה לבית ספר ירוק פותח על ידי צוות היגוי משותף למשרד להגנת הסביבה, למשרד החינוך ולחברה להגנת הטבע, במטרה לבנות מהלך חינוכי שיעודד בתי ספר לקחת על עצמם מחויבות לחנך את תלמידיהם על פי עקרונות של פיתוח בר קיימא.
ההסמכה הירוקה ניתנת על ידי המשרד להגנת הסביבה ומהווה הכרה בחינוך סביבתי משמעותי המתקיים בבית הספר. ההסמכה מתווה דרך פעולה אפשרית ומתאימה במיוחד לבתי ספר המעוניינים להתחיל פעילות סביבתית על בסיס מסגרות קיימות. ( אתר משרד להגנת הטבע)
חיסכון במשאבים הינו קרטריון חשוב מאוד בפרויקט , לכן בבתי ספר יש הדגשה על הפרדת פסולת , מיחזור בכל סוגיו ( סוללות ,נייר , בקבוקים, דיו מדפסת) שימוש חוזר (למשל אחד הפעלויות שנעשו בשנה שעברה הינה הקמת מתקן באולינג מבקבוקים משומשים) , ולקנות חכם כלומר לקנות דברים שניתן למחזר בכך הילדים מסתכלים על הסמל ובודקים לפני הקנייה שניתן למחזר את המוצר .
בסוף כל שנה בתי הספר בודקים לפי הקבלות של קניות הבית ספר בכמה אחוזים חסכנו לעומת שנה לפני ובכך נוכל לשפר כל שנה ונחסוך יותר.

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

בשנה שעברה הפיילוט התקיים בבית ספר אחווה ביפו , כידוע ביפו המודעות הסביבתית הינה נמוכה ,הרגע המכריע כאשר ראיתי את התוצאות של הסקרים אשר מדדתי דרכם את הצלחת המיזם וראיתי כי הילדים מעוניינים שימשיך הפרויקט , ויש התעניינות בנושא הסביבתי וכי הילדים מבינים ומעוניינים להמשיך ולפעול בנושא זה ולשמור על הסביבה ולחסוך במשאבים .

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

אני סטודנטית לכלכלה וניהול בחטיבה ליזמות במכללה האקדמית ת"א יפו. במסגרת פרויקט "חממת היזמות" במכללה, הקמתי את הפרויקט אוטופיה ירוקה. בשנה החולפת התמקדתי בהעלאת המודעות הסביבתית והטמעת אורך חיים מקיים בקרב ילדי יפו באמצעות סדנאות שהועברה לתלמידי כיתות ד' בבית הספר היסודי "אחווה". הסדנאות שמו דגש על פעילות של מחזור וחשיבותה, חיסכון במשאבים וכן הוצאנו את התלמידים לביקור במרכז לחינוך סביבתי- חירייה.
השנה הפרויקט פועל בשני בתי ספר- בית הספר היסודי "אחווה" ובית הספר היסודי "וויצמן", שני בתי ספר אילו נבחרו על ידי היות וחשוב לי לפנות לכלל האוכלוסייה היפואית. ביה"ס "אחווה" הינו בית ספר ערבי ובית הספר "ויצמן" הינו בית ספר עברי. מטרתי להמשך השנה היא יצירת פעילויות משותפות לשני בתי הספר שיוביל את שני בתי הספר להסמכה ירוקה וכן תיצור מטרה משותפת לתלמידי שני בתי הספר ובאמצעותה יתקיים ביניהם שיתוף פעולה. השנה המיזם כולל- סדנאות שמועברות לכיתות ד' וה' בשני בתי הספר המובילות לחיסכון במשאבים, ליווי פרויקט סביבתי של כיתות ו' בשני בתי הספר ומעורבות של כל בית הספר במגמה הירוקה כחלק מתהליך הסמכת בתי הספר כירוקים, אותו מוביל המיזם. בנוסף, השנה תתקיים בשני בתי הספר פעילות של גינה קהילתית אשר תוקם על ידי הילדים , המורים , ההורים ומנהל/ת בהצטרפות התושבים.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

חיפוש ברשת (למשל גוגל או בינג)

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.