יש מאין- חווה אקולוגית חקלאית חינוכית

מירב כרמי
ע"י מירב כרמי | 22 באוק' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

"יש מאין" היא חוות פרמקלצ'ר שהוקמה על מנת לאפשר בנייתו של מרכז אקולוגי-חקלאי-חינוכי המחנך לאורח חיים מקיים ומעבר מתרבות צריכה לתודעת שפע. הצורך בהקמת המרכז נולד מ"שוק החלפות" המתקיים במקום מאביב 2005. מטרת תושבי החווה לחלוק ידע, לעורר השראה ולהפיץ תרבות חדשה שלא רק מבטיחה אלא גם מקיימת. בחווה מתקיימים קורסי פרמקלצ'ר, סדנאות בניה וגינון, הרצאות בנושאי תרבות הצריכה וחינוך לקיימות וסיורים.

אודותיך

שם הארגון: יש מאין- חווה אקולוגית חקלאית חינוכית עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

מירב

שם משפחה

כרמי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

יש מאין- חווה אקולוגית חקלאית חינוכית

תפקידך בארגון

יוזמת ומנכ"ל

האם הארגון שלך הוא...

עסק

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

משק 72 מושב נהלל

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

יש מאין- חווה אקולוגית חקלאית חינוכית

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל, N

תאר את הפרויקט שלך

"יש מאין" היא חוות פרמקלצ'ר שהוקמה על מנת לאפשר בנייתו של מרכז אקולוגי-חקלאי-חינוכי המחנך לאורח חיים מקיים ומעבר מתרבות צריכה לתודעת שפע. הצורך בהקמת המרכז נולד מ"שוק החלפות" המתקיים במקום מאביב 2005. מטרת תושבי החווה לחלוק ידע, לעורר השראה ולהפיץ תרבות חדשה שלא רק מבטיחה אלא גם מקיימת. בחווה מתקיימים קורסי פרמקלצ'ר, סדנאות בניה וגינון, הרצאות בנושאי תרבות הצריכה וחינוך לקיימות וסיורים.

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

לקחנו משק פרטי במושב ופתחנו אותו לקהל הרחב, שינינו תדמית אליטיסטית ריקה במשהו ערכי-חלוצי ובכך החזרנו עטרה ליושנה. אנחנו מזכירים לאנשים שאין מקום לנוסטלגיה, לגעגוע לחיים פשוטים. שניתן לזכות בהם גם היום יחד עם האפשרות לעזור להציל את העולם. הקמנו את המקום בלי משאבים פיננסים. מתוך הקיים. מתוך שיתופי פעולה, יצירת קהילה ובחינה של המשאבים הסובבים אותנו ובכך אנחנו מעוררים השראה באנשים רבים לעשות בעצמם.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

השוק משך אליו במשך השנים שהוא מתקיים מעל ל 10000 מבקרים, חלקם הקימו במקומות שונים בארץ ובעולם שווקים דומים. בחווה עברו מאות מתנדבים מהארץ והעולם חלקם עשו עליה ונשארו בארץ. לרבים הלמידה במקום היייתה מעצימה והביאה להקמת פרוייקטים אישיים או השתלבות בקיימים. אנחנו שומרים על קשר עם באי השוק, המתנדבים והמשתתפים בסיורים, הסדנאות והקורסים באמצעות ניוזלטר חודשי לרשימת התפוצה בעברית ובאנגלית. הניולטר משלב לתוכו לינקים ומידע על עשייה סביבתית במקומות נוספים בארץ.
במהלך השנים ביקרו כאן צוותי חינוך, תלמידים, פעילי איכות סביבה וילדים שעם רבים מהם אנחנו שומרים על קשר. יש לנו הזכות לראות ילדים גדלים עם העשייה שלנו כחלק מהמציאות שלהם ועם הידיעה שיש פיתרונות ויש אלטרנטיבות.

הבעיה

בעידן שבו מכל מסך, רמקול וכל שלט חוצות מועברים אלינו מסרים מפרסמים של מוצר זה או אחר, קשה שלא לגדול עם זהות צרכנית ולא סתם, זהות צרכנית שחווה חווויית חסר מתמיד של מוצרים. המתבטא במצוקה ריגשית. לא הפלא שבעידן זה יש בעיקר צרכנים. ילדים שמרגישים בבית בקניון אבל מפחדים מהטבע. שנהנים מסרטי טבע בטלויזיה אבל מפחדים ללטף ארנבת. שמכירים את כל הלוגואים אבל לא יודעים איזה צמחי בר אפשר לאכול. הפרוייקט מבקש להעיר את הראשוניות שבאדם וביכולתיו לבנות מחסה ולגדל מזון והיתרונות של עשייה בקהילה ובשיתוף פעולה. הפרוייקט בא לחבר מחדש לתחושת שפע ולא זה החומרי כי אם העושר שבחיבור והשמחה של הגשמת חזון משותף.

פעולות

אנחנו עוסקים בשיווק אינטרנטי ויוצאים לירידים ופסטיבלים כדי להכיר ולפגוש את האנשים שרוצים להתקרב. אנחנו מקפידים הקפדה יתרה על הנקיון והאסטתיקה בחווה מתוך הבנה שיש להנגיש את הנושאים של אורח חיים בר-קיימא שלהרבה אנשים מקושרים להתעסקות ב"זבל". אנחנו משווקים את הקומפוסטרים שלנו בהומור תחת הסיסמא "קומפוסט - כי העתיד בזבל". אנחנו מלווים את יום השוק במוסיקה, ארוחות צהריים משותפות והפתעות שונות ובכך מוציאים את הנזקקות מהיד השנייה והופכים את השוק לחגיגה. אנחנו מספרים למבקרים על אותו הפלא שאיפשר לנו להקים את הפרוייקט וזימן אל חיינו את חומרי הגלם, הכלים והמתנדבים עם הכישורים הרלוונטים לכל תקופה ותקופה. אותו הפלא שקרה ביום שהחלטנו לחלוק את מה שיש לנו עם אחרים.

תוצאות

אנחנו רוצים לגדול בהיקף הפעילות שלנו, לפתח פרוייקט של גינות לאימוץ המשולב בכרם זיתים ויער מאכל שנוכל לארח בהם משפחות, להדריך בגידול ירקות ועבודת האדמה.
חשוב לנו לתת כלים בעולמנו המשתנה לקהלים רחבים יותר.
אנחנו רוצים שהחווה תהיה שוקקת חיים ושיותר אנשים יוכלו להכיר ולהינות מהמשאב הזה שעומד לרשותנו.
אנחנו חייבים להגדיל את ההכנסות שלנו משמעותית כי אנ עומדים בפני שלב האישורים למבנה המרכז האקולוגי שעלותם גבוהה מההכנסה השנתית שלנו כיום.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

השנה מה שהכי חשוב הוא הגורם הפיננסי. פשוט כסף כדי לעבור את שלב האישורים למבנה. הערכה שלי שנצטרך לגייס השנה כ 100 אלף שקלים.
בשנה הבאה אנחנו רוצים להגיש בקשה לתמיכה במרכזי מבקרים של תיירות כפרית במשרד החקלאות כך שתהיה הרבה עבודת ניירת. נצטרך מזכירה או לחילופין גננת אלופה. בשנה הזאת נצטרך גם מתנדבים רבים להשתתפות בהמשך בניית המרכז.
במקביל נרצה לטעת את כרם הזיתים ויער המאכל דבר שדורש השקעה כספית וכוח אדם
בשנה השלישית אם הכל יקרה לפי התוכניות נכול להתחיל להעסיק עובדים במשכורת.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

הקושי העיקרי שלנו הוא כלכלי. אנחנו נוטים לעשות הנחות לגופים דלי תקציב או חסרי תקציב שרוצים לבקר במקום כי אנו מאמינים שכסף זה לא הכל אבל בימים אלו אנחנו מתמודדים עם אישור לשימוש חורג למבנה המרכז האקולוגי והעלויות הן יותר ממה שאנחנו מרוויחים בשנה. העבודה מול גופים גדולים ומשרדים ממשלתיים מאד מתסכלת בעיקר אם אתה מקבל סיבסוד לקורס ונותן אותו לתלמידים ואז מגלה שעברה שנה עד שקיבלת חזרה את הכסף. משרד החינוך לדוגמא מרשה לעצמו לבקש הנחות לקבוצות אבל משלם אחר כך בשוטף +90 זה מאד מורכב לאירגון בסדר גודל כמו שלנו.
היכולת שלנו לגייס כספים במהלך החודשים הקרובבים עלולה לקבוע את גורל המשך הפעילות שלנו.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

1001‐10,000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

כולם! מעמד הביניים והמעמד הנמוך, עולים חדשים וזרים הנשואים לאזרחי ישראל, הילדים של כולם.
המיזם שלנו חשוב כי הוא נותן כלים משמעותיים בסיסים בעולם שנמצא בשינוי מואץ.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

בהחלט. הפרוייקט הוא גם פרוייקט חברתי מהמעלה הראשונה בכך שהוא מהווה כור היתוך ישראלי ומיישר קו בין המעמדות השונים. בשוק נפגשים יחד יהודים וערבים, אנשים ממוצאים שונים, גילאים שונים...חלק באים למצוא מציאות וחלק כבר החליפו את הצריכה שלהם בזו האלטרנטיבות, חלק יוצאים עם שקים מלאים וחלק עם ספר טוב.
כתוצאה מהניוזלטר החודשי שלנו, מתנדבים שחיו פה לתקופות וקורסי הפרמקלצ'ר שהם יותר ארוכים ומאפשרים היכרות אישית נוצרה קהילה סביב החווה שמשתפת פעולה בנושאים נוספים.
לפרוייקט יש גם היבט של תדמית ישראלית- מגיעים אלינו המון אורחים מהעולם ומעלים עלינו מידע בבלוגים שלהם.חלקם מגיעים ישירות משדה התעופה ולוקח זמן להסביר להם שישראל היא עוד כל מיני דברים. גם התדמית של החקלאים בארץ מקבלת פנים אחרים המבקרים מגלים שלא כל החקלאים עשירים וגם לא כולם מגדרים את חצרותיהם ובתיהם שיש אפשרות לחלוק את המשאב הנפלא הזה של אדמה.
בהיבט התיירותי- הרבה אנשים שאינם מהתחום הסביבתי באים להיתרשם ממבנה המרכז האקולוגי שעשוי חבילות קש ואדמה ומעוטר במוזאיקות ומראות, באים לשמוע איך המקום הוקם ונחשפים דרך כך גם לתחומים בהם אנחנו עוסקים.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

פעיל בין שנה ל-5 שנים

כמה זמן הארגון פעיל?

1-5 שנים

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

כן

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

השוק והחווה שנולדה ממנו נוסדו על המשוואה הפשוטה שזבל של האחד הוא משאב לאחר. ששפ"ע אמיתי הוא פרי של שיתוף פעולה עכשיו. אנחנו שמחים לשתף פעולה עם כמה שיותר גופים ואנשים.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

שיווק
גיוס כספים
ותחזוקה

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

הפרוייקט קם על משק כלכלי קרוס ושקוע בחובות ועשה שימוש להקמתו ב- 99% משאבים קיימים גם בגלל שלא היה לו תקציב התחלתי.
השוק המתקיים במקום הוא פלטפורמה אדירה של שחר חליפין ושיתופי פעולה.
הבית הפרטי שלי הפך להיות בית של אלפי אנשים

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

הייתי במהלך קורס מתכנני פרמקלצ'ר בקיבוץ לוטן כבר לקראת סוף הקורס והגענו לשלב בדיקות האדמה לבנייה, הבאתי אדמה מהבית וגיליתי שהבוץ הדביק שגדלתי בו בערבוב נכון עם חול הוא חומר בנייה מושלם. באותו רגע הקונסטרוקציה החשופה בשטח החקלאי הנטוש, האדמה הפוריה והחרסיתית, חממת הפרחים לפקעות שמילאו בה דונם של חול בעומק 60 ס"מ לפני יותר משלושים שנה, שדות החיטה שבקצה החלקה...כל החלקים הצטרפו יחד לתמונה בהירה וחזון ממוקד. סוף הקורס היה הזמן לקחת את כל הידע והכלים התיכנוניים ולהכין פרוייקט סיום אותו ערכתי בהתרגשות וידיעה ברורה.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

אני מירב, בת 36, חיה בזוג עם אזרח צרפת ואמא לטאו בן שנה וחצי. לפני שש וחצי שנים החלתי בקיומו של שוק החלפות ששינה את חיי. בהדרגתיות מחודש לחודש נחשפתי לגורם שתוקע את ההתפתחות האנושית, חוסר האיזון בקבלה ונתינה ובעריכת האירוע זכיתי לראות כיצד המיקוד ב"יש" ופינו המקום לשפע מאפשרים לו להיכנס לחיינו בניגוד לתרבות הצריכה המנציחה את החסר והצורך להשיג. באותה תקופה הייתי כתבת, תחקירנית ומגישה בחדשות המקומיות ובמקביל תחקירנית לסרטים דוקומנטריים. מחודש לחודש השוק שינה את חיי וניתב אותם לגלות את עולם המיחזור, השימוש החוזר וההפחתה...ניתב אותם לחיים של פשטות מרצון ונחת רוח.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

דרך ארגון או חברה אחרים

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

אסיף שקיות