חינוך להפרדה במקור של שאריות מזון בגן ילדים

אלברט שדה
ע"י אלברט שדה | 07 באוק' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

פרויקט לגני ילדים ולבתי ספר ומטרתו להדגים את תהליך ההפרדה של שאריות הארוחות של הילדים לשני מרכיבים עקריים (חומרים יבשים וחומרים רטובים). החומרים הרטובים שמכילים בעיקר פירות וירקות נאספים לכלים ומוכנסים לארגז עם תולעים אדומות ההופכות את הפירות הירקות ושאריות נייר גרוס לדשן אורגני. לאחר מס' חודשים אני מפריד בין הקומפוסט המוכן והתולעים והדשן משמש לצמחים והתולעים מוחזרים לכלי והתהליך מתחיל מחדש.
בשנת הלימודים שעברה פעלתי ב- 20 גנים אשר הפכו כחצי טונה שאריות מזון לכ300 ק"ג דשן.

אודותיך

שם הארגון: של"ם, זהב בגן עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

אלברט

שם משפחה

שדה

אתר אישי

אין עדיין

אודות הארגון שלך

שם הארגון

של"ם, זהב בגן

תפקידך בארגון

מתנדב

האם הארגון שלך הוא...

ארגון ללא כוונת רווח

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

אתר אינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

חינוך להפרדה במקור של שאריות מזון בגן ילדים

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל

תאר את הפרויקט שלך

פרויקט לגני ילדים ולבתי ספר ומטרתו להדגים את תהליך ההפרדה של שאריות הארוחות של הילדים לשני מרכיבים עקריים (חומרים יבשים וחומרים רטובים). החומרים הרטובים שמכילים בעיקר פירות וירקות נאספים לכלים ומוכנסים לארגז עם תולעים אדומות ההופכות את הפירות הירקות ושאריות נייר גרוס לדשן אורגני. לאחר מס' חודשים אני מפריד בין הקומפוסט המוכן והתולעים והדשן משמש לצמחים והתולעים מוחזרים לכלי והתהליך מתחיל מחדש.
בשנת הלימודים שעברה פעלתי ב- 20 גנים אשר הפכו כחצי טונה שאריות מזון לכ300 ק"ג דשן.

כתובת אתר האינטרנט

עדיין אין

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

היחודיות היא ראשית ב"עשה זאת בעצמך", הילדים לומדים שיש ביכולתם לעשות משהו שמשמעותו היא צמצום של השאריות האורגניות המגיעות לתחנות מיון, לימוד ההפרדה במקור שכרוך בלימוד והסתכלות על הטבע, העלים שנופלים ביער ונעלמים ועל מחזוריות החומר האורגני. ביחד עם הגננת אנו עושים צעדים ראשונים של חקר על ידי שאלות המכוונות למה שקורה במיכל הקומפוסט כגון מה קורה לפירות והירקות לאן הם נעלמים? למה צריך להריח אם יש ריח טוב בקופסת התולעים? וכך על ידי השאלות הופך המפגש למשחק חשיבה והתנסות של הילדים. (ראה במדיה, עבודת סיכום של גננת בגן הדקל המסכמת את עבודתנו בנושא תולעים אדומות.
בנוסף נזכיר ש"שמירת פירחי הבר" בשנות ה70 התחילו בפעולה שבגני ילדים. ואני מקוה שגם בנושא ההפרדה במקור תתקיים השפעה רבה להתייחסות הילדים ודרכם גם ההורים לנושא.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

במיזם זה אין שימוש בטכנולוגיות חדשניות אך יתכן שדוקא הפשטות של קופסת התולעים מהווה פתיחת דרך לחשיבה, עבור הילדים, על נושאים כמו האור והחושך לגבי התולעים, טמפרטורה אופטימלית לקיום התולעים, מים ויובש ועוד נושאים רבים נוספים.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

האינפקט העיקרי הוא העניין שמגלים הילדים, הגננות וההורים בנושא. מבחינת תרבות שימור הסביבה המסר של הפרדה במקור מקבל משמעות אמיתית עם הדגשה של עשייה עצמית משלב איסוף שאריות המזון בגן עד לשלב של פיזור הדשן האורגני בשדה או בעציצים.

הבעיה

מאחר ושלב הניסוי וטעיה נמשך כחמש שנים והפך מלימוד וביצוע בגן אחד להפעלת 20 גני ילדים ושני בתי ספר נראה לי שיש מקום להרחבת הפעילות לרמה של הפעלת מועצות ובתי ספר רבים. לשם כך יש צורך למסד את הפעילות הזאת בארגונים המתאימים.(משרד החינוך, משרד להגנת הסביבה). מבחינתי עשיתי פעולה חשובה מאד בכיוון והקמתי ביחד עם חבר מושב כפר הס חוות תולעים אך האמצעים שעומדים לרשותנו אינם מספקים ועד כה עשינו הכל מעבודה עצמית וכיום לרשותנו מושבת תולעים בת כמה מליונים תולעים המוכנים להכנס לפעולה בגני ילדים ובתי ספר.
אין בשלב זה בכוחנו להפעיל מערכת של קידום והפצה הכוללת פניות לארגונים היכולים להיות בעלי עניין כמו מועצות מקומיות אזוריות, ערים ומושבות.

פעולות

1. פניה למועצות אזוריות לב השרון, עמק חפר במטרה להתחיל או להרחיב את הפעלת גני הילדים ומוסדות החינוך בנושא ההפרדה. נשלחו פניות בכתב.
2. הקמנו חווה לריבוי תולעים.
3. פניתי למשרד החינוך אזור המרכז באמצעות ד'ר פלורנטין דניאל על מנת להכניס את הנושא למוסדות חינוך .

תוצאות

ברמת הגן אפשר לציין את ההתלהבות של הילדים והשתתפותם הפעילה בכל הקשור לפעילות זו. חשוב לציין שכל 20 הגנים ביחד ייצרו כמות של כ400 ק"ג דשן אורגני שנוצר במקור מטונה שאריות מזון במשך שנת הלימודים האחרונה.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

הפצת הרעיון על ידי המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך. ההרחבה תתבסס על הכשרת צוות בכל מועצה או ישוב שיכנס למסלול לפי הדגם של פעילות של שעה בשבוע תוך שיתוף פעולה עם צוות הגנים. ההכשרה תכלול גם הספקת הקופסאות והתולעים מוכנים לפעולה. תפקידי והצוות שלי יהיה אז להכשיר צוותים מקומיים ולספק ציוד מתאים שיוכן בחוות הריבוי שלנו. ההכשרה והליווי יותאמו לכל מקום. ניתן יהיה בדרך זו להכשיר צוותים רבים אם תהיה דרישה ממקומות רבים.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

חוסר התייחסות או חוסר אמצעים במוסדות המקומיים.
אי הבנה של אפקט ההפרדה במקור על ידי המוסדות והאוכלוסיה.
חוסר תקציבים לבצע פעולות הפצת הפרויקט על ידי גיוס כוח אדם מתאים.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

101‐1000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

ילדי הגנים, הגננות וההורים. המיזם מחנך את הילדים, ובאמצעותם את ההורים, למחזר מזון ולשמור על איכות הסביבה

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

פעיל יותר מ-5 שנים

כמה זמן הארגון פעיל?

יותר מ-5 שנים

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

כן

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

עד כה המיזם היה מבוסס על התנדבות שלי ושל שותפי במושב. בשלב זה עלינו להחליט על צורת הארגון להמשך הפעולה שלנו וטרם נפלה החלטה כך שבשלב זה אנו במצב של מתנדבים. אינני יודע בדיוק איך המתנ"סים פועלים מבחינת הקשרים שלהם עם ארגונים אחרים.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

לקבל את ברכת משרדי החינוך והגנת הסביבה .
להחליט בהתאם איזו ארגון מתאים למיזם ולהקים את הארגון המתאים.
לחפש מקורות מימון לקידום המיזם.

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

הערך הכלכלי הראשון הוא חיסכון במשאבים בכך שככל שההפרדה במקור וטיפולה במקום של אשפה ממקור אורגני תתרחב בקרב האוכלוסיה כך יקטן הצורך בהובלה, טיפול ותשלומי כניסה לאתרי אשפה מסודרים וכך יקטן במידה מסוימת הצורך לבנות חדשים בקצב הולך וגדל.

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

הרגע המכריע היה כאשר בגן ההתנדבות המקורי חיפשנו הגננת ואני נושא מתאים לשנת איכות הסביבה מצאנו שפרט לקומפוסטרים הפועלים בתנאי חום שאינם מתאימים למציאות של גני הילדים בגלל הקושי בערבוב תוכן הקומפוסטר כדי ליצור תנאים אארוביים וכתוצאה מכך איכות הקומפוסט הייתה ירודה. לכן ניסיתי לחפש פתרון שיאפשר לראות את התהליך מתקיים מדי שבוע ובעיקר גם לנצל את ההזדמנות ללימד חומר במדעים. תוך כמה שבועות העמדתי את הקומפוסטר תולעים הראשון בגן האורן לפני 4שנים ומאז הרחבתי את הפעולה ל20 גנים באזור הקרוב למקום מגורי.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

בשלבים הראשונים קיבלתי תמיכה מהמתנ"ס של תל מונד לתכנית וזה איפשר לי להפיץ את הרעיון בגנים של תל מונד. לאחר מכן ביקשו בלב השרון שאכגנס ל 4 גני ילדים בלב השרון שנה לאחר מכן הפעלתי את התכנית ב20 גנים.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

דרך ארגון או חברה אחרים

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

המשרד להגנת הסביבה

Take action:

מה דעתך?

שתף

מועמדות זו היא אודות: