חממה קהילתית טירת כרמל

ע"י אמיר גינוסר | 28 בספט' 2011
| 1 תגובות
Competition Winner

מיזם זה הוא אחד המנצחים בתחרות
לעשות יותר מפחות : יזמות חברתית סביבתית בישראל.

סיכום:

חממה קהילתית בע"מ, חברת בת בבעלות קרן קהילתית טירת כרמל (ע"ר), פועלת כעסק חברתי חדשני ופורץ דרך אשר פועל למיפוי ומינוף משאבים מקומיים לטובת הקהילה בטירת כרמל. החזון של חממה קהילתית הוא לקדם עקרונות של פיתוח כלכלי-קהילתי-סביבתי , תוך מתן דגש על ייצור הכנסה עצמית לטובת הובלת שינוי חברתי וסביבתי משמעותי ארוך טווח.חממה קהילתית מהווה את הפלטפורמה לצמיחתם והפעלתם של 2 מיזמים עסקיים-חברתיים/סביבתיים: מ: מיזם סולארי ומסיק זיתים.והקמת של עסקים חברתיים/סביבתיים נספים

אודותיך

שם הארגון: חממה קהילתית טירת כרמל עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

אמיר

שם משפחה

גינוסר

אתר אישי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

חממה קהילתית טירת כרמל

תפקידך בארגון

מנכ"ל החממה

האם הארגון שלך הוא...

עסק חברתי

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

טירת הכרמל

אתר אינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

חממה קהילתית טירת כרמל

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל, H

תאר את הפרויקט שלך

חממה קהילתית בע"מ, חברת בת בבעלות קרן קהילתית טירת כרמל (ע"ר), פועלת כעסק חברתי חדשני ופורץ דרך אשר פועל למיפוי ומינוף משאבים מקומיים לטובת הקהילה בטירת כרמל. החזון של חממה קהילתית הוא לקדם עקרונות של פיתוח כלכלי-קהילתי-סביבתי , תוך מתן דגש על ייצור הכנסה עצמית לטובת הובלת שינוי חברתי וסביבתי משמעותי ארוך טווח.חממה קהילתית מהווה את הפלטפורמה לצמיחתם והפעלתם של 2 מיזמים עסקיים-חברתיים/סביבתיים: מ: מיזם סולארי ומסיק זיתים.והקמת של עסקים חברתיים/סביבתיים נספים

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

מודל יחודי זה של תאגיד חברתי בבעלות של עמותה המשמשת למינוף משאבים מקומיים והנעה של עשייה חברתית-כלכלית-סביבתית נמצא בחיתוליו. המודל מורכב מתמהיל יחודי המבוסס על שותפים בעלי נסיון עסקי רב , לצד פעילים בצד החברתי סביבתי בתוך הקהילה. החממה מצליחה להתפתח על ידי שיתוף פעולה תלת מיגזרי של הרשות המקומית החברות העסקיות שפועלות באזור יחד עם המגזר השלישי. ההליכה המשותפת עם גופים ממגזרים שונים מאפשרת לשלב כוחות ולנצל יתרונות יחסיים של כל אחד מהגופים ביעילות המרבית למען הקמת פרוייקט חדשני.
הקרן הקהילתית טירת כרמל פועלת מתוך ראיה כוללת של הקהילה המקומית ולא מתוך התייחסות למגזר ספציפי כפי שמקובל בד"כ במגזר השלישי. גישה זאת מכוונת גם את הפעילות של החממה הקהילתית, בטיפול ונתינת פתרונות לכלל הקהילה בניסיון ליצור אימפקט רחב ככל שניתן תוך מינוף הפוטנציאל הכלכלי שקיים בישוב וקידום העצמאות של הקהילה לניהול בר קיימא של משאביה החברתיים והסביבתיים.
מסיק הזיתים הקהילתי התפתח בעזרת שיתוף הפעולה התלת מגזרי והפך לפעילות עירונית הכוללת אוכלוסיה רבה. הפנינג קהילתי זה חושף אוכלוסיות רחבות לנושאים סביבתיים ומשמש חלק מפעילות חינוכית רחבה המתקיימת ועתידה להתקדם עם התפתחות החממה והמיזמים השונים. פעילות מסיק הזיתים משמשת דוגמה מצויינת לשינוי חברתי שגרם לשינוי ומודעות סביבתית על ידי פעילותהמשלבת מרכיבים סביבתיים עם מרכיבים חברתיים. החממה כפורצת דרך בתחום העסקים החברתיים רואה עצמה מחויבת להמשך פיתוח עסקים ברי-קימא העוסקים בפיתוח ושימור סביבתי תוך יצירת שינוי חברתי ע"י שימוש בכלים עסקיים.
המיזם הסולארי חדשני בשני היבטים; בשלב הנוכחי החממה היא פורצת דרך בכך שהצליחה להפוך ליזם סולארי ובכך למקסם את הכנסת הקהילה- ע"ייצירת רווחים המועברים להמשך פעילות חברתית סביבתית ופיתוח עסקים חברתיים נוספים. 3 המערכות סולאריות הראשונות, הוקמו על גגות מפעל שורש בטירת כרמל. זוהי דוגמה יחודית להשקעה חברתית של מפעל בבעלות פרטית בקהילה בה הוא ממוקם. מפעל שורש לא רק שתרם את השטח עליו הוקמו המערבות אלא גם נתן הלוואה שהיוותה את ההון העצמי לחממה הקהילתי על מנת לרכוש את המערכות. ההכנסה ממכירת החשמל ה"ירוק" לחברת החשמל מאפשרת להחזיר את ההלוואה ובנוסף נשארת הכנסה פנויה המאפשרת המשך השקעה חברתית סביבתית בפרויקטים נוספים.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

במסגרת המיזם הסולארי ישנו שימוש בטכנולוגיה פוטו-וולטאית, ליצירת אנרגיה ירוקה. כמו כן במערכות תשולב טכנולוגיה ישראלית חדשנית שנמצאת בחזית העולמית בתחום הממירים החכמים וניהול אופטימלי של המערכת הסולארית (סולאראג'). כמו כן, ישנו רצון לרתום את מערכות החינוך ולשיתוף פעולה עם מוסדות להשכלה גבוהה בפיתוחים בתחום האנרגיות המתחדשות בדגש על המערכות הסולאריות. מתוכננת הצגה של הנתוני התפוקה והיצור של המערכות הסולאריות בבתי הספר, וישנו רצון להשתמש במערכות לטובת ניסויים בשטח כדי לילמוד את התחום ולפתחו.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

הקמנו שני עסקים חברתים: מיזם סולארי הכולל 3 מערכות פוטו וולטאיות מסחריות המיצרות חשמל ירוק ומקטינות פלטות גזי חממה ובנוסף לתרומה הסביבתית מיצרות הכנסה לקהילה של 150,000 ש"ח בשנה למשך 20 שנים.במהלך שנת הלימודים מתוכנן שילוב המידע על יצירת החשמל הירוק מהמערכות הסולאריות, החיסכון בפלטת גזי חממה כחלק מפעילות בבתי הספר בעיר. בנוסף מתוכננת הדרכה ופעילות בתחום התיעלות אנרגטית והצורך בשימוש באנרגיות מתחדשות.
במסגרת ניצול המשאבים המקומיים מתקיים מסיק זיתים עירוני,טירת כרמל מלאה בעצי זית עתיקים. בתקופת המסיק מתקיים הפנניג עירוני בו השתתפו אלפי אנשים בפעילות קהילתית –חינוכית-סביבתית. המסיק הקהילתי והפעילות המשותפת מיצרת גאווה מקומית ומחזקת את הקשר לארץ ולאדמה.
במסגרת העסקים החברתיים פועל תחת החממה עסק חברתי העוסק בנתינת שרותי הסעדה הכנת כריכים וסלטי בריאות; ומעסיק נוער מנותק ונוער בסיכון. החברה מעסיקה 20 בני נוער באופן שותף לאורך השנה ולאורך חיי הפרויקט טיפלה ב 45 בני נוער. העסק מיצר להם מסגרת נורמטיבית שמחברת אותם חזרה לחברה.

הבעיה

המשבר הכלכלי העולמי שפרץ בשנת 2008, חידד לקרן הקהילתית את הצורך לפתח יוזמות ומהלכים שמטרתם לחזק את יכולתה של הקהילה המקומית לפעול למען עצמה באמצעות ייצור מקורות הכנסה עצמיים המקטינים את תלות הקהילה בגורמים חיצוניים. חממה קהילתית הוקמה במודל של עסק חברתי ומתמודדת בשדה חדש ומתפתחבישראל. עדיין חסרה היכרות והבנה של מודל העסקים החברתיים, משרדי הממשלה אינם מכירים במאפיינים העסקיים היחודים של העסק החברתי בדומה למלכ"ר ובתרומה הערכית שלו לסביבה. כמו כן חסרות תשתיות פיננסיות משפטיות ואירגוניות לתמיכה. לפיכך תהליכי ההקמה וגיוס המימון הופכים להיות מורכבים יותר ודורשים בשלב זה הוצאות נוספות על עיגון הפרוייקט כישות ארגונית משפטית.
החממה מתמודדת עם העדר הכרה מספקת בפוטנציאל וביכולות הטמונות בקהילה ולכן ישנו מחסור בתמיכה, פיתוח, והעצמה של הקהילה בכיוונים כלכלים וסביבתיים שיביאו את הקהילה להערכה עצמית גבוהה, למסוגלות ולעצמאות.
למרות שיתוף פעולה פורה עם עיריית טירת הכרמל והסדרת חוזה לשימוש בגגות למשך 20 שנה, החממה מתעכבת בהקמת המערכות על גגות מבני הציבור של טירת כרמל בגלל התנגדות משרד הפנים.

פעולות

אנו עוסקים בפיתוח כלכלי עצמאי כך שלא נזקק לכספים חיצונים להמשך פעילות.
הקמת 3 מערכות סולאריות פוטו-וולטאיות, מערכות מסחריות בגודל של 50 קילו-וואט על גגות של מפעל שורש המיצרות חשמל נקי ומקטינות פלטת גזי חממה. המערכות מתוחזקות על ידי החממה הקהילתית וההכנסות משמשות לפיתוח החממה הקהילתית.
ניהול עסק שמעסיק 20 בני נוער בסיכון ופועל לפיתוחם ושילובם במסגרת נורמטיבית. עבודת השיקום נעשית תוך בנייה וביסוס העסק עם מחזור מכירות של מיליון שקל בשנה
מסיק זיתים המתפתח מהפנניג עירוני ויהפוך לעסק חברתי ופרויקט חינוכי משמעותי בעיר.ברחבי העיר פרוסים מאות עצי זית עתיקים שנמצאים בבעולת העירייה. לאורך שנים לא נעשה כל שימוש בעצי הזית, לאורך שנים הרשות המקומית הוציאה מכרז ליזמים פרטיים וקיבלה מענק על סך של 6,000 ₪. הקרן הקהילתי והחממה פעלו להשיב את העצים לקהילה, בוטל המכרז למסיק הזיתים והתחילה מסורת מקסימה של ביצוע מסיק זיתים קהילתי. בחול המועד סוכות מתקיים הפנינג קהילתי שבו משפחות בנות הישוב באות ומוסקות את הזיתים כאשר תוך כדי ההפנינג מתקיימות פעילויות הסברה וחינוך בנושאים סביבתיים

תוצאות

בתחום הפרוייקט הסולארי:
•יצירת הכנסה קבועה של 150,000 שקל בשנה למשך 20 שנה (לאור ההסדרה הסולארית וחוזה למכירת החשמל המיוצר לחברת החשמל) משלוש המערכות הקיימות.
•חבירה לארגוני סביבה –אדם טבע ודין, מרכז השל וארגון הגג חיים וסביבה ובניית מהלך לקידום העסקים החברתיים בישראל וקידום מהלכים רגולטורים שיקדמו את התחום ויסדירו את האפשרות לפעול.
• החממה פועלת לקדם את המיזם הסולארי הגדול על גגות הציבור בעיר והנגשת תחום האנרגיה החלופית לקהילת טירת כרמל, גם במישור המימוני וגם במישור המשפטי. הכרעה בנושא תסדיר את האפשרות של החממה להשלים את הקמת הפרוייקט כמו כן תפתח פתח לאימוץ מודל זה בקהילות נוספות בארץ. הארגונים הסביבתיים המוזכרים לעיל חברו לחממה בהגשת העתירה.
בתחומים נוספים:

•קיימת מסגרת מעצימה ומפתחת ל 20 בני נוער מנותקים ונוער בסיכון. הנערים מתנסים בניהול עסק על כל היבטיו ופעילות שיקומית זו מסייעת להחזרתם למסגרות נורמטיביות והתפתחותם כאזרחים תורמים לקהילה.
•מסיק הזיתים מתקיים כאירוע קהילתי זו השנה הרביעית ברציפות ופתח מסורת חדשה. מאות משפחות מוסקות את עצי הזית הפזורים בעיר מדי חול המועד סוכות. הפסטיבל משלב את פעולת המסיק עם פעילות חינוכית הסברתית בנושא עץ הזית, איכות סביבה והקשר לאדמה. המסיק משמש לגיבוש החברתי ובנוסף חושף את האנשים למקורותינו ולתחום הסביבתי בצורה בל

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

2012 פסיקה של בג"צ לטובת החממה הקהילתית, ואישור ההתקשרות מול עירייה כיזם סולארי. אישור זה יאפשר את הקמת המיזם הסולארי על גגות הציבור בטירת הכרמל. המיזם הסולארי יגרום למקור הכנסה קבוע ויאפשר יציבות פיננסית ומקור הכנסה לפיתוח עסקים חברתיים נוספים.
2012-2013- בניית המסגרת האירגונית של החממה לתמיכה במספר רב של חברות (מימון, ליווי ויעוץ עסקי) ופרויקטים חברתיים כלכלים סביבתיים.
2014- פיתוח תשתית רגולטורית לעסקים חברתיים יפשט את תהליכי ההקמה של עסקים ויקל על ההתנהלות והקשרים הכלכלים בין הבעלים לבין החממה ובתוך העסקים בחממה. לאור התפתחות החממה והחברות בתוכה שיגיעו ליציבות פיננסית קיום של מסגרת רגולטורית תאפשר העברת רווחים לעמותה ללא מיסוי לצורך פעילות חברתית-סביבתית. והקמת גופים שיאפשרו נגישות גבוהה יותר לכסף וכך יתאפשר צמיחה גדולה יותר של המיזמים השונים.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

שיפגעו משמעותית ברווחי המיזם הסולארי וידרשו השקעה מעבר לרכישה יגרמו להעדר תקציב ופגיעה בבניית התשתית האירגונית של החממה הקהילתי. בשלב הראשוני ישנו צורך בסכום ראשוני להקמת הפרויקטים עד שהעסקים החברתיים יתחילו לייצר רווחים; זוהי תקופה קריטית לחממה.

פסיקה בבג"צ. לטובת משרד הפנים, תקשה על יצירת הכנסה, ותמנע את השלמת המיזם הסולארי

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

יותר מ-10,000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

המוטבים של המיזם הם ראשית לכל כלל האוכלוסיה של טירת הכרמל. המיזם הופך את הקהילה כולה למוטבת בכך שהוא מחזיר אליה הכנסה כלכלית משמעותית ובטווח ארוך (עם השלמת כל המערכות- מיליון ש"ח בשנה למשך 20 שנה) אשר יכולה להיות מנוצלת לטובת הקהילה. המיזם הסולארי ימנף עשייה כלכלית-חברתית-סביבתית וחינוכית בטירת כרמל: הגברת מודעות לנושאי אנרגיה מתחדשת התיעלות אנרגית ואיכות סביבה. מעבר להכנסה הכספית הקבועה לקהילה הצלחת הפרויקט מחזקת את תחושת המסוגלות מאפשרת לכידות סביב רעיון ערכי וגורמת לפיתוח קהילתי.
לדוגמה, במסיק הזיתים משתתפים משפחות רבות מקרב הקהילה, האירוע הקהילתי מחבר אוכלוסיות מגונות ושונות לפעילות חברתית סביבתית משותפת. ישנו חיבור ושיתוף פעולה בין עולים חדשים לותיקים ובין קבוצות גיל שונות. המיזם מיצר כוח אנושי מתוך הקהילה בגלאים השונים שמובילים את המהלכים הסביבתים בתוך הקהילה מתוך מחויבות אישית.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

מטרת החממה ליצר שינוי חברתי שיביא גם לשינוי בתפיסה ובהתנהגות בנושאים סביבתיים. להבנתינו אין יכולת אמיתית לביצוע שינוי סביבתי ללא עבודה ושינוי בצד החברתי- צדק חברתי הולך במשולב עם צדק סביבתי; במיוחד בתחום הקימות. כל פעילות החממה מתיחסת לצדדים החברתיים והכנסות המיזמים מופנים ליצירת עסקים חברתיים. העסקים החברתיים צריכים ליצר סביבה המאפשרת קיום בכבוד לאוכלוסיות מודרות שלא זוכות לטיפול נאות במסגרות רגילות וכתוצאה מכך לא משתלבות בחברה באופן יצרני, החממה במסגרת עסקיה החברתיים פועלת ליצירת מקום תעסוקה למספר רב של אנשים מאוכלוסיות מודרות עם שכר מכבד.היום במסגרת החממה הקהילתית פועל מיזם סומסום המעסיק 20 בני-נוער לאורך השנה, ונותן להם מסגרת תעסוקתית בה הם יכולים להתפתח ולחזור למסגרות נורמטיבית

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

פעיל בין שנה ל-5 שנים

כמה זמן הארגון פעיל?

1-5 שנים

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

כן

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

אחד מעקרונות היסוד של הקרן הקהילתית, העמותה אשר החממה קהילתית בבעלותה, הוא שיתוף פעולה תלת מגזרי. שיתוף זה הכרחי כדי לקדם את המיזמים השונים וליצר השפעה משמעותית. כדי להצליח יש צורך לשלב כוחות ולהביא את היתרון היחסי של כל שותף במימוש הפרויקט. כדי לאפשר את השלב הראשון של המיזם הסולארי חברו חברות עסקיות לבניית מעטפת שאפשרה את הקמת המערכות, ההכנות לשלב השני של התקנת מערכות על גגות הציבור בישוב מחייב את שיתוף הפעולה של הרשות המקומית. שיתוף עם הגופים השונים בעירייה הכרחי ומביא להצלחת המיזמים, מסיק הזיתים הקהילתי היא דוגמה מדהימה לשילוב תלת מגזרי ועבודה משותפת של תושבים העירייה ואירגוני סביבה שנרתמו לפעיליות החינוכיות השונות במהלך ההפנינג ובעזרת שיתוף זה מינפו והעצימו את האירוע ושיפרו את האפקטיביות שלו. השלב השני של מסיק הזיתים המכוון להפיכתו לעסק חברתי מחייב עבודה משולבת עם מוסדות החינוך ושילוב הפעילות עד כמה שניתן במסגרתם ומן הצד השני שילוב הפעילות במסגרת פעילות הנוער לאחר הלימודים במסגרת חינוך אפורמלי.שיתופים אלו הכרחיים להצלחת הפרויקט והתהליך המשותף עם המגזרים השונים מיצר פעיליות אכותיות יותר בעלות השפעה גדולה יותר.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

1. שימור שיתוף הפעולה תלת מגזרית, ומינוף הקשרים הטובים עם הרשות המקומית והעסקים במקום לבניה וחיזוק של העסקים החברתיים.
2. התמקדות במספר מיזמים קטן כדי ליצר הצלחה. הצלחה של אחד המיזמים והפיחת עסק חברתי לרווחי תאפשר להיות כלי להמשך פיתוח החממה.
3. המשך פיתוח ושכלול מודל החממה ובניית מנגנון להשקעות חברתיות

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

החממה הקהילתית מנצלת משאבים מקומיים שלא מנוצלים (לדוגמה עצי הזית ששימשו בעבר את הקהילה רק לנוי וכיום משמים למסיק ומכירת שמן) וכך מיצרת הכנסה לקהילה.
במסגרת המיזם הסולארי– הוקמו מתקנים סולאריים המייצרים חשמל מאור השמש, יצור אנרגיה ממקורות מתחדשים מיצר חשמל נקי וחוסך דלק מאובנים; החשמל הירוק מקטין את פלטת גזי החממה. מכירת החשמל לחברת החשמל מהמערכות הקיימות מיצרת הכנסה של כ- 150,000 ₪ בשנה, ובתקופה של 20 שנה יזרימו ליישוב 3 מליון . המיזם הסולארי מספק מקום תעסוקה למספר עובדים שמתחזקים את המערכות ומשמרים את התפוקה של המערכות
נותרו בערך 250 מלים (2000 תווים)

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

בהתאם למטרות הקרן ופעולתה כיזם חברתי המניע יוזמות ומהלכים שמטרתם לחזק את יכולתה של הקהילה המקומית לפעול למען עצמה באמצעות ייצור מקורות הכנסה עצמיים המקטינים את תלות הקהילה בגורמים חיצוניים ולאור המשבר הכלכלי העולמי התחזקה ההבנה שהקרן צריכה מקור הכנסה עצמאי ובלתי תלוי בפלנתרופיה. התפתחות זאת יחד עם זיהוי ההזדמנות של ההסדרה הסולארית - בהתאם להחלטת הממשלה מינואר 2009 (החלטה מס' חכ. 176) המורה לרשות החשמל לבצע הסדרה וליצור תעריף מסובסד שיעודד יצרנים פרטיים להפיק חשמל מאור השמש באמצעות מתקנים סולאריים שיותקנו על גגות מבנים. הסדרה זו מחייבת את חברת חשמל לחתום על הסכם עם אותם יצרנים פרטיים ולרכוש את החשמל המיוצר בתעריף של 1.51 ₪ לקו"ט (פי 3 מהתעריף הנגבה מצרכנים) צמוד למדד ולתקופה של 20 שנה (תנאים אלו מאפשרים מימון בנקאי). בכך נוצר חלון הזדמנויות לעסקה המניבה רווח קבוע ותשואה נאה. ההזדמנות הנדירה המשלבת יצירת חשמל ירוק המתחבר לתפיסה הסביבתית של הקרן יחד עם ההזדמנות העסקית הניעה את הקרן הקהילתית להקים את החממה הקהילתית בע"מ חברה המשמשת כתאגיד חברתי.הזדמנות זאת מאפשרת ליצור אימפקט חינוכי סביבתי בנושא האנרגיה הירוקה ובנושאי איכות סביבה ואיכות החיים של אנשי הקהילה. צעד זה יצר פלטפורמה לקידום חזון הקרן הקהילתית לפיתוח חברתי סביבתי כלכלי.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

יו"ר הקרן הקהילתית הינו מר יוקי גיל, הבעלים והמייסד של חברת שורש בע"מ. יוקי יזם ובנה את מודל העסק החברתי לייצור אנרגיה סולארית ואת מודל חממה קהילתית. יוקי משלב ניסיון רב שנים בעולם העסקי לצד חזון חברתי חדשני ופורץ דרך.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

איש קשר באשוֹקה

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

מידע נוסף על המיזם (קבצים להורדה):

khzvn_dvd_vhdvd.doc237 ק"ב
shyvvyvn_khbrty_bzrt_mksh_lnrgyh_mtkhdsht.doc215 ק"ב
khmmh_qhyltyt_shvqh.doc112 ק"ב