משחקי אדמה

ע"י איתן שקד | 23 באוג' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

משחקי אדמה הוא מיזם המתבסס על ייצור חומר יצירה משני חומרים זמינים: נייר ואדמה. ערבובם מאפשר קבלת חומר ידידותי המאפשר יצירה ועיצוב. החומר מתקשה כאבן והוא קל. תהליך הייצור פשוט מאוד והחומר אינו יוצר ככל פסולת!. כאשר כלי או משחק נשבר, הוא מתמחזר, או מושלך לחצר ונמס. החומר הזה הוא הבסיס להקמת מיזם בו אוכלוסיות מוחלשות יוכלו לעסוק בפיתוח מגוון משחקים כמיזם בו אנשים וילדים יזכו להנאה והעצמה. מבין היוצרים אשר יפתחו משחקים שהם בעלי ערך כלכלי-יהנו מהפירות הכלכליים של יצירתם.

אודותיך

שם הארגון: משחקי אדמה עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

איתן

שם משפחה

שקד

אתר אישי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

משחקי אדמה

תפקידך בארגון

יוזם ומוביל, (הארגון טרם הוקם פורמאלית).

האם הארגון שלך הוא...

אחר

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

רחוב גל 37 א' ערד 89068

אתר אינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

משחקי אדמה

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל, S

תאר את הפרויקט שלך

משחקי אדמה הוא מיזם המתבסס על ייצור חומר יצירה משני חומרים זמינים: נייר ואדמה. ערבובם מאפשר קבלת חומר ידידותי המאפשר יצירה ועיצוב. החומר מתקשה כאבן והוא קל. תהליך הייצור פשוט מאוד והחומר אינו יוצר ככל פסולת!. כאשר כלי או משחק נשבר, הוא מתמחזר, או מושלך לחצר ונמס. החומר הזה הוא הבסיס להקמת מיזם בו אוכלוסיות מוחלשות יוכלו לעסוק בפיתוח מגוון משחקים כמיזם בו אנשים וילדים יזכו להנאה והעצמה. מבין היוצרים אשר יפתחו משחקים שהם בעלי ערך כלכלי-יהנו מהפירות הכלכליים של יצירתם.

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

מה שהופך את המיזם לייחודי הם 4 גורמים:
א. חומרי הגלם לייצור מוצרים חדשים: פשוט אדמה ופסולת נייר. זה זמין לכל אדם והעלויות-אפס.
ב. החומר מאפשר ביטוי יצירתיות לכל אדם אשר נוגע בו. הנגיעה היא בעלת משמעות גדולה בפני עצמה-נגיעה בדבר הבסיסי ביותר-אדמה. תהליך הלישה והעיצוב הנם בעלי משמעות תחושתית-רגשית הבאים לידי ביטוי באופי היצירה המוגמרת. המשחקים הנוצרים מהחומר מאפשרים חוויה תחושתית של חומר טבעי.
ג. המיזם יהווה חממה לפיתוח משחקים העשויים מאדמה ונייר. כל אדם יכול לפתח משחק חדש. עצם היצירה והפיתוח הם בעלי ערך מעצים לפרט ולקבוצות העובדות יחד. המשחקים והכלים שיפותחו יאפשרו למפתחים והמעצבים ליהנות מפריים הכלכלי. במסגרת חממת פיתוח המשחקים נעודד פיתוחים חדשים על ידי משפחות וקבוצות עבודה שונות בהן: מועדוני קשישים, אוכלוסיות מיוחדות, נוער במצוקה וכן על ידי כל אדם אחר.
ד. משחקים בוני אחווה!!!
העובדה כי כל אדם יכול לפתח משחק, מאפשרת לקיים את הפעילות החדשנית הבאה, שנועדה ליצור אחווה בין קבוצות אשר קיים ביניהן מתח על רקע לאומי או פער סקטוריאלי כל שהוא. לדוגמא- אנו מעוניינים ליצור אחווה בין קבוצת נוער יהודים לבין קבוצת נוער ערבים פלשתינאים.
בשלב הראשון-
בכל קבוצה בנפרד הנערים מתרכזים בהמצאה וביצירת משחקים.
בשלב השני-
כאשר המשחקים מוגמרים, נפגשים וכל נער ונערה מארח/ת למשחק ומתארח/ת במשחק שעמיתו/ה הערבי/יהודי המציא/ה ויצר/ה. הדבר מאפשר בנייה של אמון ואינטימיות ברמה גבוהה, שהרי ללמד אדם את כללי המשחק שלי, זה אומר לשתף אותו במשהו עמוק הבא מתוכי. להמצא בתוך משחק עם אדם אחר, יש בכך הדדיות ואינטימיות מאוד גבוהה. בשלב השלישי-
הקבוצות נפגשות ובצוותי עבודה מעורבים, מתכננים משחקים חדשים.
מכאן ניתן להמשיך את התהליך בכך שנוצר די לאמון שיאפשר שיחה ושיתוף על נושאים הקשורים בקושי האישי אשר הוליד הקונפליקט בין העמים.
בשלב הרביעי-
הקבוצה המעורבת מתכננת פעילות עבור קבוצות נוספות וכך מגדילות את מעגל האחווה. אלו יכולות להיות קבוצות מאותם סקטורים או מסקטורים אחרים כמו ילדי החינוך המיוחד, ילדים חולי סרטן, ילדי פליטים, קשישים ועוד.
חשוב! לאתר כוחות מנהיגות מקרב הקבוצות על מנת לטפחם כמדריכים/מדריכות אשר יוכלו לאתר ולהנחות קבוצות יעד חדשות ולבנות תהליכים חדשים בוני אחווה.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

החדשנות הטכנולוגית מתבטאת בפשטות המאפשרת ישום בכל בית:
טוחנים את הנייר הרטוב ומערבבים אותו באדמה. רוב אדמות הארץ מתאימות, שהרי יש בהן מרכיב חרסיתי. מגוון צבעי האדמות מאפשר גיוון רב בצבעי התוצרים.
כאשר מעוניינים ליצור מוצר בעל עמידות בתנחאי חוץ, מספיגים אותו בשמן מטוגן כמחזור.
היחס בין המרכיבים: האדמה, הנייר והמים, בהתאם לסוג האדמה- זה סוד ההצלחה.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

האימפקט עד כה הוא בקרב ילדים מבית הספר הדמוקרטי בערד. הילדים יצרו משחקים מדהימים ומשחקים במשחקים שנוצרו בעבר. עדיין לא יצאנו את גבולות בית הספר עם המשחקים ואני כמה לפיתוח המיזם.

הבעיה

הבעיה במפגשים בין אנשים ובין קןבוצות מרקעים שונים מתבטאת בתחושות של ניכור וחוסר אמון. מנסיוני, קיים קושי רב ליצור המשכיות בשיתופי הפעולה.
המיזם נועד לפתוח דלת בטוחה לקיום מפגשים בין קבצות ובין אנשים, אשר קיים ביניהם הבדל סקטוריאלי, או מתח על רקע לאומי. המיזם יצור אמון, היכרויות מעמיקות, אחווה, אמפתיה ושיתופי פעולה בין הקבוצות והפרטים שיחחו תהליך על מנת להגדיל את מעגל האחווה. היצירתיות וחומר היצירה הם הנתיב הבטוח, האמצעי, שיאפשר את התהליך.

פעולות

א. איתור אנשים המעוניינים להצטרף להקמת המיזם (כעת אנו 4 אנשים).
ב. הקמת ארגון ללא כוונות רווח, שחבריו יהיו יהודים וערבים העוסקים בנושאים יצירתיים וחברתיים (טרם הוקם הארגון) וכתיבת אמנת הארגון ודרכי עבודתו.
ג. בניית דרכי חשיפה והנגשה לציבור באמצעות האינטרנט ובאמצעים נוספים.
ד. מציאת גופים תומכים ויצירת קשרים במגזרים שונים.

תוצאות

התוצאות הרצויות:
א. יצירה נטו: מספר רב של אנשים יוצרים בחומר ככל העולה על דעתם.
ב. פיתוח משחקים: אנשים, ילדים וקבוצות מפתחים משחקים. בין המשחקים יהיו בעלי ערך חברתי-כלכלי. המפתחים יהנו מהפירות הכלכליים של פרי פיתוחם.
ג. משחקים בוני אחווה: קמות קבוצות רבות ונבנית מנהיגות מקרב הנוער אשר יוצרת ומפעילה קבוצות חדשות בפעילות המאפשרת בניית אמון ואחווה בין יהודים וערבים, ובין קבוצות שונות מרקע שונה.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

שנה ראשונה:
ייעוץ ארגוני וכלכלי, בניית רשת חברתית סביב המיזם וכן סכום כסף ראשוני.
שנה שנייה:
המשך ייעוץ ארגוני לצורך העמקת והרחבת העשייה.
שנה שלישית:
יצירת קשרים עם גופים בין-לאומיים לתימכה במיזם ולהקניית השיטה לארגונים בארצות שונות.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

איני רואה מכשול מהצלחה. התפתחות העשייה בשנים הראשונות יכולה להיות מהירה או איטית, אך בהמשך אין לי ספק כי המיזם יצבור תאוצה חיובית.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

101‐1000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

חברי לעשייה הם אנשי יצירה בעלי עניין חברתי בולט. ההצלחה שלנו תביא סיפוק רב והתפתחות אישית.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

הפן החברתי מעבר לפן הסבבתי בולט מאוד:
יצירת משחקים היא מנוע להדדיות.
יצירת המשחקים ןהיא מנוע להתפתחות אישית-חברתית לאדם ולקבוצות שונות, ביניהן קבוצות כגון ילדי מצוקה, אנשים בעלי נכויות אחרים המצויים בשולי החברה. כל אחד מהם עשוי ליצור משחק וליהנות ממנו, ולאפשר לעצמו ולזולת הדדיות באמצעותו. רבים מבין אלה יכולים אף להמציא משחק אשר יש לו ערך כלכלי ולהבנות על בסיס היצירתיות שלהם.
כפי שתיארתי בסעיף החדשנות, יש בהמצאת משחוקים פוטנציאל רב ליצירת אחווה בין קבוצות ובתוך כך להעצמת מנהיגות אשר תיצור עשייה המשכית ונרחבת על ידי הקמת קבוצות אחווה רבות ושונות המחברות בני אדם ממגוון סקטורים ותרבויות.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

כמה זמן הארגון פעיל?

בחר בבקשה

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

טרם הקמנו ארגון, אך בכוונתנו לעשות זאת.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

גיוס סכום כסף התחלתי, יצירת קשר עם ארגונים שונים והקמת קבוצות עבודה, הקמת אתר ובניית רשת חברתית.

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

הערך הכלכלי מופק בדרכים הבאות:
א. שימוש בחומר פסולת: נייר וכן במשאב האדמה כחומרי גלם.
ב. דרכי העבודה מועדדים יצירתיות ופיתוחם של משחקים חדשים. בין אלו, יהיו רבים בעלי ערך כלכלי. אשר מפתחי המשחקים יזכו ללווי עד לפיתוחם כמוצר שיווקי. ויהנו מהפירות הכלכליים של פרי יצירתם. כ10% מהרווחים יחזרו לארגון לצורך מימון פעילותו.

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

הרגע המכריע היה כאשר זיהיתי כי בערד האדמה מתאימה ליצירה. התחלתי לילצור באדמה בכל מסגרות העבודה שלי החינוכיות והטיפוליות. לפני כ-4 שנים עלה בי רעיון למזג אדמה ונייר. התוצאה שהתקבלה הפיאה אותי בנעימות העבודה, בחוזק הסופי וכן במרקם הטבעי של התוצר. נסחפתי ליצירה בה יצרתי אנ ובני משפחתי כלים רבים ובמיוחד משחקים וצעצועים. הקמנו כפר של מיניאטורות המאפשרות משחק כמו בפליי מוביל וכן יצרנו לוחות משחק מקוריים וכן שחזרנו משחק עתיק-מנקלה.
לאחר מכן הבחנתי כיצד העבודה היצירתית וכן המשחק בתוצרים מעודדים אינטראקציות חיוביות בין בני אדם. מכאן עלה בי הרעיון ל"משחקים בוני אחווה".

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

אני רואה את עצמי כיזם חברתי. אני עסוק מאוד בעשייה המקדמת אנשים. כך בפן החינוכי-השתתפתי בהקמת בית הספר הדמוקרטי בערד בשנת 2000, שם אני עדיין עובד. בשנת 2007, יחד עם קבוצת מנהיגות נוער מבית הספר הדמוקרטי במשולב עם נוער מכיתה טיפולית מהתיכון העירוני יסדנו והקמנו את הגינה הקהילתית הראשונה בערד, שתהפוך ברבות הימים למודל להקמת גינות נוספות, ובכללם גינה חדשה חביזמת הנערים מהגכיתה הטיפולית. הקמתי יחד עם היחידה האזורית לאיכות הסביבה את פרוייקט שיקום ושימור הנחלים סביב ערד והכרתם כפארקים של טבע עירוני לטובת תושבי ערד. יזמתי את הקמת מרכז "מחווה" בערד שהוא מרכז הדרכה המפגיש את ילדי כלל מערכת החינוך בערד עם הנחלים. בנוסף לכך אני עובד כטבע-תרפיסט עם ילדי פנימיית "נרדים". התהליך הטיפולי מאפשר להם לראות את כוחותיהם המתבטאים תוך כדי מגע עם הטבע, וכוחות אלו באים לידי ביטוי בפן האישי והחברתי. כעת, לאחר שסיימתי את למודי בתוכנית "מנדל" למנהיגות בנגב, אני שואף לקדם את ערד כחברה ב"רשת ערי בריאות וקיימות".

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

חבר או בן משפחה

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

איתן שקד עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3445 ימים

איתן שקד עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3445 ימים

איתן שקד יצר את המועמדות - לפני 3445 ימים