גינון קהילתי עם חומרים אקולוגיים

ע"י תמר בן נפתלי | 21 באוג' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

הקמת גינות קהילתיות בשכונות מצוקה, ועשיית שימוש בחומרים ממוחזרים של תושבי השכונה על מנת ליצור ביחד עימם תשתית לגינה קהילתית מחומרים ממוחזרים וצמחים חסכני מים. הגינה תשמש כמקום כינוס ושיתוף פעולה של התושבים ותיצור מקום אסטתי,זיקה וקשר לשכונה, וזאת תוך ניצול משאבים שבדרך כלל נזרקים לאשפה כמו צמיגים, בקבוקים, רהיטים ישנים וכו. לאחר הקמת הערוגות מחומרים ממוחזרים יישתלו עציצים וצמחים חסכני מים. הגינה תשמת כמנוף לחינוך אקולוגי אותו יובילו ילדים העוסקים בתחומים אלו גם בבית הספר.

אודותיך

שם הארגון: תמר-ה עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

תמר

שם משפחה

בן נפתלי

אתר אישי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

תמר-ה

תפקידך בארגון

מנהלת מרכז טיפולי ומכללת תמר-ה

האם הארגון שלך הוא...

עסק חברתי

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

אין

כתובת

קיבוץ העוגן, מיקוד 42880

אתר אינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

גינון קהילתי עם חומרים אקולוגיים

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל

תאר את הפרויקט שלך

הקמת גינות קהילתיות בשכונות מצוקה, ועשיית שימוש בחומרים ממוחזרים של תושבי השכונה על מנת ליצור ביחד עימם תשתית לגינה קהילתית מחומרים ממוחזרים וצמחים חסכני מים. הגינה תשמש כמקום כינוס ושיתוף פעולה של התושבים ותיצור מקום אסטתי,זיקה וקשר לשכונה, וזאת תוך ניצול משאבים שבדרך כלל נזרקים לאשפה כמו צמיגים, בקבוקים, רהיטים ישנים וכו. לאחר הקמת הערוגות מחומרים ממוחזרים יישתלו עציצים וצמחים חסכני מים. הגינה תשמת כמנוף לחינוך אקולוגי אותו יובילו ילדים העוסקים בתחומים אלו גם בבית הספר.

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

רעיון הגינה הקהילתית הינו ייחודי וחדשני כי הוא עוד לא קיים ככלי לשינוי וחינוך הבא מ"למטה". הילדים יהיו המנוף והכוח לשינוי פניה המוזנחים והעלובים של שכונת העוני על ידי הקמת גינה כללית קהילתית, שימוש בחומרים הקיימים בשטח ובשכונה והפיכתם לפינת חמד ירוקה ונקייה. פינת חמד זו תהווה מקור משיכה חיובי ונעים והפיכת המרחב הכללי השכונתי למקום חברתי נעים. השימו בחומרים ממוחזרים יאשפשר מודעות ולמידה של ההורים לנושאי איכות ושמירה על הסביבה לא דרך קנסות או כורח אלא דרך מעשה קהילתי חינוכי , שיביא עונג ירק ושמחה יומיומים לשכונה. זה ייחודי כי זה עוד לא קיים.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

גינה קהילתית תלוייה בתקציב. ניתן להקימה על צמיגים ועצים מרהיטים ישנים, וניתן להקים בה בריכה עם מפל שניזון מאנרגיה סולארית ועד תאורה סולארית בגינה, שימוש במים אפורים מהביניינים בסביבה והשמיים הם הגבול. תלוי בתקציב.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

אני עובדת בגינון טיפולי בבתי ספר ומועדוניות נוער כבר 4 שנים ברמת גן, חדרה ואור עקיבא. הקמנו דרך המתנ"ס גינה קהילתית בשכונה באור עקיבא עם 20 נערות מהמקום. בכל שאר הפעמים, הילדים לקחו שתילים וצמחים הביתה, ובמשך שנים מגדלים אותם בבתים ובחצרות, אך לא משהו מאורגן באופן קהילתי. הגינון הקהילתי שהתבצע היה מוצלח ומעניין. הייתי רוצה להמשיך עימו לעוד שכונות.

הבעיה

הנושא שהפרויקט רוצה לפתור הוא יאוש וניתוק בין האדם ושכונת המגורים שלו. אנשים שלא חשים קשר וזיקה לסביבתם הקרובה , מלכלכים, פוגעים ברכוש, ומתנהלים באדישות לסביבתם. ניתוק זה מוביל לתחושות של זרות, ניתוק חברתי ואי איכפתיות למקום ולאנשים. יש לכך השלכות קשות על תפקוד מבוגרים וילדים, שביטוייהם עשויים להיות אלימות, עבריינות וחוסר קשר לבית ולסביבתו. הפרויקט בא לתת מענה לתחושת אחריות לקורה בסביבתי, לתחושת חיבור ושמירה על משהו שאני הקמתי והוא שלי, וכפיתרון לחפצים ישנים שבדרך כלל מושלכים ובגינה הקהילתית ישמשו כבסיס ותשתית לגינה.

פעולות

הצעדים: התכנון יתבצע עם העיריה, את התכנון יעשו נערים מהשכונה, את הביצוע יעשו הנערים עם תושבים מהשכונה לאחר שקיבלו הסכמתם. על התשתית והטיפול לאורך זמן יהיה גם אדם מהעיריה שילווה. הגינה תוקם על ידי כל התושבים של השכונה, מגדול ועד קטן. אנשים יתרמו חפצים, יעבדו פיזית, או יביאו מים לגננים... כולם יתרמו את חלקם. בכך יישמר המקום מואנדאליזם והרס. זה פרויקט של כולם.

תוצאות

תוקם גינה עם פינות שונות המתאימה לצורכי הקהילה. פינת ישיבה לאימהות, פינת צל למשחקים, שביל מרוצף או פינת נדנדות מחומרים ממוחזרים. קקטוסים ושיחים, פרחי עונה או מטפסים. ירוק ונעים ומאפשר לחיות עם איכות חיים טובה יותר בסביבה נעימה ושלווה. גם פינות מיחזור ופחים אקולגיים ייתפסו בדרך זו כידידותיים ומסייעים ולא כטירחה .

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

סיוע מהעיריה - מחלקת הגננות, פחי מיחזור נאים וידידותיים, עבודת הכנה עם הילדים כשליחיי הרעיון האקולוגי, אדם שיילווה לאורך זמן את הפרויקט ולא רק את ההקמה, מישהו שעובד גם בבית הספר לאורך זמן ומרגיש שזה בנישמתו ותפקידו בעולם הזה.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

הפרויקט לא יצליח אם לא יקום אדם מגוייס ורציני מהקהילה שיייקח על עצמו את הפרויקט לאורך זמן. בנוסף, יש צורך בצוות קבוע מהשכונה שיעבוד איתו צמוד, על תקציב החזקה של הגינה הקהילתית ועל תהליך מקדים עם כל השכנים, שייעשה בהסכמה ורצון כולם.
בתקווה שזה יתפתח לעוד שכונות... ואז יקיף את כל העיר...

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

101‐1000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

תושבי השכונה. תושבי העיר. וכולנו שנהנה מאנשים שטוב להם בסביבה. ילדים, מבוגרים, אנשים החיים בעיר ומסתובבים בשכונה.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

לפרויקט יש פן סביבתי מיידי. פן חברתי של עשייה ביחד, שיתוף פעולה, אמונה בכוחות המקומיים ופיתרונות למיחזור וחשיבה סביבתית. מעבר לכך זו אוכלוסייה גדולה שמה שקורה איתה משפיע הרבה מעבר לשכונה. זה משפיע על העיר, על המדינה ועל...כולנו בסופו של דבר. כשפרויקט כזה מצליח , עוד שכונות ועוד אנשים ירצו גם... וכך נמשיך ונפתח גינון ככלי לשיפור תקשורת ואחריות קהילתית בעוד ועוד שכונות

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

פעיל בין שנה ל-5 שנים

כמה זמן הארגון פעיל?

1-5 שנים

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

תמר-ה היא גם מכללה המכשירה גננים טיפוליים. זהו עסק משפחתי שממנו משפחתי חיה. המיזמים נעשיןם בשכר אך חלקם בהיתנדבות. שותפות כלכלית חשובה אך לא קריטית למיזם.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

להאמין בו בכל לבבי ונפשי.
לשכנע את האנשים בשכונה, בעירייה, בבית הספר שזה חשוב ויעיל וישקם את השכונה.
לפעול בנחישות ורגישות לניואנסים המיוחדים בכל שכונה- ביחד עם המקומיים.

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

חיסכון בחומרי בניית גינה, שימוש במצים אפורים של השכונהצ(אם יתאפשר), תעסוקה לשכנים, לצעירים, שמירה על הקיים ואי ונדאליזם (הרס תשתיות וגינות ציבוריות עולה כסף רב לעירייה), גאווה שכונתית ואמונה בכוחה של הקהילה ליצור ולבנות יחד, ניצול כוחות חברתיים שלא קיימים כקבוצה, שימוש בחומרים ישנים לששימוש חוזר, לימוד על מיחזורואקולוגיה באהבה דרך הילדים והנוער.

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

הרגע המכריע שהוביל למייזם של גינון קהילתי היה שהבנו שאי אפשר להיעצר בגינה בבית הספר או בעציץ אישי. הטוב והשפע שצמחים מביאים יכול להתפשט על קהילה ועיר ולא כדאי שישאר בבית. לכן החלטי להגיע לשכונה דרך המתנ"ס, וגייסתי קבוצת בנות להקמת גינה שכונתית- קהילתית.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

תמר בן נפתלי, אני. אוהבת אדם, צמחים ואומנות. מאמינה גדולה בעשייה חברתית ושרות לקהילה. מתאמנת להיות שליחה טובה לרעיונות שיעזרו לנו להיות בעולם טוב יותר. לכן מטפלת בעזרת גינון, בעלת מכללה שמכשירה אנשים להיות גננים טיפוליים ,כותבת מאמרים ומפיצה גם ידע תיאורטי על גינון טיפולי וקהילתי וכיום גם מקדמת את הנושא הזה דרך מחקר בד"ר באוניברסיטת חיפה .

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

דרך ארגון או חברה אחרים

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

שלחו אליי מייל

Take action:

מה דעתך?

שתף