רוזה פרארי

ורד חדד
ע"י ורד חדד | 10 באוק' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

שימוש בטכנולוגיה חדשנית ותרכובת כימית להפיכת פוליאתילן ופלסטיק משומש למגוון מוצרי צריכה, עיצוב ונוי. המיזם משלב פורמולה, מכשיר ומודל תעסוקתי חדשני לאוכלוסיה חלשה כשההתמקדות בנשים. הצלחת המיזם תביא להפחתת כמות הפלסטיק הקיים, חדירה למגזר הביתי והפיכת הצרכן ליצרן. האדם הפשוט יקח חלק בפעולת המחזור ויהיה מועסק בייצור חומרי גלם ומוצרי צריכה. המוצרים ימכרו ברשת הנקראת "רוזה פרארי", בה ניתן לקנות ולמכור חומרי גלם לעשייה ביתית ומוצרים מעוצבים מכל טווח המחירים, מאספנות למוצרים זולים.

אודותיך

שם הארגון: רוזה פרארי עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

ורד

שם משפחה

חדד

אודות הארגון שלך

שם הארגון

רוזה פרארי

תפקידך בארגון

יזמת מובילה

האם הארגון שלך הוא...

עסק חברתי

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

רחוב השיכון 37 אבו גוש

אתר אינטרנט

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

רוזה פרארי

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל, XX

תאר את הפרויקט שלך

שימוש בטכנולוגיה חדשנית ותרכובת כימית להפיכת פוליאתילן ופלסטיק משומש למגוון מוצרי צריכה, עיצוב ונוי. המיזם משלב פורמולה, מכשיר ומודל תעסוקתי חדשני לאוכלוסיה חלשה כשההתמקדות בנשים. הצלחת המיזם תביא להפחתת כמות הפלסטיק הקיים, חדירה למגזר הביתי והפיכת הצרכן ליצרן. האדם הפשוט יקח חלק בפעולת המחזור ויהיה מועסק בייצור חומרי גלם ומוצרי צריכה. המוצרים ימכרו ברשת הנקראת "רוזה פרארי", בה ניתן לקנות ולמכור חומרי גלם לעשייה ביתית ומוצרים מעוצבים מכל טווח המחירים, מאספנות למוצרים זולים.

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

ייחודיות הפרויקט הוא בשילוב של חברה, עסקים ואיכות הסביבה. הפרויקט מתמקד בשילוב של שלושה פרמטרים עיקריים: פורמולה, פיתוח מכשיר טכנולוגי, מודל תעסוקתי.
•השילוב של הפורמולה עם הפוליאתילן ופלסטיק מייצר פירוק והמסה ומביא את הפסולת הפלסטית לעיבוד המרבי ביותר שלה ללא תוספת חומר גלם ראשוני. תוספת הפורמולה גורמת לפוליאתילן ולפלסטיק לשנות את התנהגותם ולהפוך להיות ניתנים לעיבוד ממצב עיסתי ועד מוצק כולל משיכת סיבים (כל זה כמובן תלוי ביחס כמות הפורמולה).
כיום על מנת למחזר פלסטיק צריך להוסיף מידה מסוימת של חומר הגלם- פלסטיק במצבו הראשוני. שקיות פוליאתילן כמעט ולא ניתנות למחזור מכיוון שהן דקות וההתנהגות הכימית שלהן שונה מבקבוקי פלסטיק למשל. כך שפיתוח פורמולה זו יכולה לפתוח קו חדש של מוצרים תעשייתיים.

•"מכחול ניילון" הינו מכשיר חדשני עם ראשים מתחלפים המאפשרים שימוש חוזר של שקיות פוליאתילן למגזר הביתי והפרטי. עד היום לא ניתן לקנות בשוק מכשיר ביתי שמאפשר לצרכנים\יות ויצרנים\יות לעשות שימוש חוזר בשקיות ולהפוך את הפסולת הפלסטית למגוון של מוצרים. המכשיר יביא לחשיפת הציבור ולהגברת המודעות למחזור ביתי. שימוש בפסולת הביתית יאפשר לאנשים ליצור מחומרים, שיש להם ממילא, ויפחית משמעותית את כמות הפסולת הנזרקת והנאספת במזבלות.

•מחשבה תעסוקתית ייחודית שמתמקדת באוכלוסיות חלשות שלא יכולות לעזוב את אזורי מחיתם: נשים במקלטים, אימהות וחד הוריות, ערביות וחרדיות. הרעיון העיקרי הוא להביא לשינוי צורת העסקה ולשיפור תנאי העבודה. בשלב ראשון המיזם יתמקד במקלטי נשים במצוקה, כשהמקלט עצמו הופך להיות מרכז העבודה. במסגרת הפרויקט נשים אלו יעברו קורס מרוכז הכולל סדנאות עיוניות ומעשיות בנושא פוליאתילן, פלסטיק, מכחול הניילון ושימושיו. לאחר הקורס הנשים יועסקו בתוך המקלט עצמו כך כשהן יעזבו את המקלט תהיה בידיהן האפשרות להמשיך להיות מועסקות ולעבוד מהבית בו הן יחיו. נשים באוכלוסיות שונות יוכלו גם הן לשלב עבודה מהבית בזמן המתאים להן תוך שילוב בני המשפחה באיסוף חומר הגלם והפיכתו למוצרים שימושיים.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

במסגרת הפרויקט נעשה שימוש בטכנולוגיות חדשניות: פיתוח מכשיר טכנולוגי עם ראשים מתחלפים. כיום, חלק מהמכשיר נמצא בתהליך מתקדם לרישום פטנט בארץ ובארה"ב.
פורמולה: תרכובת המשמשת למחזור מסיבי של פוליאתילן, פלסטיק ופסולת נוספת. הפורמולה מאפשרת יציקות ומשיכת סיבים ויכולה לשמש כתחליף לעץ וברזל. כיום נמצאת בבדיקה ופיתוח ונשקל אופן הגנתה.
תעסוקה חדשנית: תפישה שמקום העבודה הוא הבית ושעות העבודה גמישות בהתאם לאורח החיים המשפחתי המורכב מאוכלוסיות חלשות, מרובות הילדים והשונות המאפיינות את פני החברה שלנו בישראל. פעם ראשונה שישנה התייחסות לנשים כמגזר תעסוקתי הבוחן את הבעייתיות והמוגבלות שלהן להיות מועסקות ומתקשות למצוא עבודה בתנאים ובשעות נוחות המתגמלים אותן.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

במהלך שנות הפיתוח והתעסקות שלי בחומר נחשפתי לתגובות רבות על שימוש חוזר בפסולת פלסטית, החל מהרמת גבה ועד להתפעלות מכך שמשהו שנחשב זבל יכול להפוך למשהו מזמין ונחשק. לדעתי האימפקט העיקרי הוא החשיפה. ככול שאנשים נחשפים יותר לפתרונות, הצורך בעשייה מחזורית גדל יותר וכן התודעה. עצם הידיעה והתובנות הסביבתיות מקיימות השפעה ישירה על הצרכן ובכך הן יכולות לאפשר התייחסות לחיי סביבה נקייה יותר. מאז ועד היום נוספו לשוק מתחרים ויוצרים צעירים המשתמשים במחזור של פוליאתילן. ככל שהפיתוח יתרחב כך גם התודעה הסביבתית תגדל ואנשים ימשיכו לגלות פתרונות נוספים כך שהאימפקט הוא חיובי לא רק כלפי המיזם אלה כלפי העולם כולו.

הבעיה

שקיות ופלסטיק הינם פסולת חמקמקה, קלה ועפה ברוח. הפסולת נמצאת בכל מקום:
בעצים, בים, במדבריות וכו'. הבעיה לא רק אסתטית וסביבתית אלא גם אקולוגית, בעלי חיים מתים מאכילת הפסולת הפלסטית ומביאה לשינוי המאזן בכדור הארץ.
כיום כמות הפלסטיק גדולה פי 20 מהכמות שלפני 50 שנה והיא ממשיכה לעלות. זמינותו הגבוהה ומחירו הנמוך, הביא ליישומים חד פעמיים ולצרכי אריזה, האבסורד שהחומרים אינם חד פעמים והתפרקותם לוקחת לפחות 400 שנה. השימוש בשקיות ניילון נעמד בכטריליון שקיות בשנה, כשני מליון שקיות בדקה. רק בישראל הפלסטיק מהווה כ-46% מנפח הפסולת, והכמות מגיעה ל- 450.000 טון בשנה. כיום ישנה מגמה שהולכת וגדלה למודעות סביבתית ולרמת חיים בריאה ונקייה.
אבטלה: מנתונים עולה ש- 50% מהאוכלוסייה במדינה חיה מתחת לקו העוני. נשים מכל המגזרים מובטלות יותר ומתמודדות עם קושי רב למצוא מקור הכנסה שיוכל לשלב בין עבודה לגידול ילדים, תפעול שוטף של הבית ואורחות החיים. מדובר בנשים ערביות, חרדיות, חד הוריות וכן נשים הנמצאות במקלטים המפוזרים בכל הארץ (טווח הגילאים הוא 20-30 והן זכאיות מהמדינה לסך של 12 ₪ ליום). הרעיון הוא להקנות להן ידע ויכולת בתחום על מנת שישתקמו ויוכלו לעבוד בשביל החברה מביתן.

פעולות

פנייה לגורמים מקדמים כגון המדען הראשי, פרויקט חממות, השתתפויות בתחרויות.
יצור והפצה של מכחול הניילון והראשים המתחלפים.
הקמת מרכזי עבודה במקלטי נשים בארץ ואיסוף מסיבי של שקיות הפוליאתילן והפלסטיק.
הקמת רשת בוטיקים למכירת תוצרים וחומרי גלם.

תוצאות

קידום הפרויקט והפיכתו לעסק יציב, מצליח ומקדם מבחינה כלכלית, תעסוקתית, חברתית ואקולוגית.
סביבה נקייה ומודעות רבה יותר לשימוש חוזר בפלסטיק אשר יכול להוות תחליף למוצרי ברזל ועץ ויאפשר תעסוקה למגוון נשים מאוכלוסיות שונות.
העובדת המועסקת מהבית אוספת את השקיות מהסביבה הטבעית שלה.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

שנה א: מימון העסקת נותני שירותים כגון: כימאי, מעצב\ת תעשייתית, מהנדס מכונות. רכישת ציוד והקמת מפעל ליצור הפורמולה ותוצריה, איסוף מסיבי של שקיות ניילון, והפצת המכשיר: "מכחול ניילון" לשימוש ביתי.
שנה ב: הקמת מרכזי תעסוקה והכשרת העובדות לפעילות עם המכשיר וחומר הגלם.
שנה ג: הקמת רשת הפצה של תוצרי המיזם וחומרי הגלם שלו ופעילות שוטפת ומתמשכת.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

מימון והשקעה ראשונית שתהווה עבורי קרש קפיצה למימושו של הפרויקט.
משנת 2007 אני פועלת ומשקיעה בפיתוח והרמת המיזם. בשנים האחרונות הצלחתי להשיג מימון לרישום הפטנט ממשפחתי. על מנת להתקדם אני צריכה השקעה ראשונית שתיתן לי את היכולת והכלים להמשיך ולהוביל מיזם זה.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

יותר מ-10,000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

מט"י ירושלים
קרן שמש
המיזם משרת אלמנטים סביבתיים וחברתיים. המוטבים רואים בפרויקט זה הזדמנות לקיום של עסק כלכלי המשלב פתרונות מתחום האקולוגיה והסביבה בה אנו חיים.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

כן, בפרויקט זה קיים מודל תעסוקתי\חברתי ותפישת עבודה שונה. מלבד ניקוי והפחתת הפסולת הפלסטית הקיימת בסביבה אנו מאפשרות מודל תעסוקתי שמתמקד באוכלוסיות חלשות, ומאפשר העסקת עובד-ות מהבית. מודל זה פונה בעיקר לנשים ממגזרים שונים.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

רעיון גולמי

כמה זמן הארגון פעיל?

1-5 שנים

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

עבודה מול מלכר"ים וגופים ממשלתיים חשובה מכיוון שמיזם זה מתאפיין במתן פתרונות לבעיות מדיניות העוסקות בחברה ובאיכות הסביבה כשהמטרה היא להביא לשיתופי פעולה בין הגורמים הנזכרים ולהורדת האבטלה ונפח הפסולת.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

1.פיתוח המכשיר, יצורו והכנסתו לשוק הפרטי.
2.המשך פיתוח הפורמולה והבאתה לידי מיצוי מרבי של התכונות המתאפשרות בעקבות שימושה.
3.כתיבת תוכנית עסקית ובניית תיק מוצר.

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

*סביבת העבודה הביתית מאפשרת חיסכון במשאבים כגון: השכרת מפעל והוצאות אחזקתו לייצור חומרי הגלם והמוצרים הסופיים.
*חומר הגלם הינו פסולת כך שהחברה מנצלת משאבים הקיימים בכל מקרה ובכל מקום.
*הכנסת מגזר נשים שאינן יכולות להתפרנס כיום תפחית את נתוני האבטלה ותינתן הזדמנות לשיקום החברה מבפנים ולהעלאת הערך העצמי של העובדת כשווה ומסוגלת לדאוג לפרנסתה ולפרנסת ילדיה.

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

כסטודנטית לאמנות באקדמיה בצלאל, כל שנות לימודי עסקתי באיסוף פסולת מהרחוב והפיכתה לאמנות במדיומים שונים. עיסוק זה נבע מתוך עמדה על ריבוי חומרי הגלם הנזרקים לרחוב ונחשבים לפסולת. בעייני הרגע המכריע היה טמון בהבנה שגילוי זה לא יכול להיות רק שלי כיוצרת ופיתוח מסוג זה יכול להביא לשינוי משמעותי ולהפחתת כמויות הזבל המהווים בעיה אקולוגית ארצית ועולמית. הרצון לשנות את פני הסביבה והחברה היו תמיד עבורי מושא וערך עליון.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

אני מאמינה בשינוי, באפשרות שלנו כאנשים לעשות, ליצור ולשנות את הסביבה שלנו. מילדות המקום של הטבע וכדור הארץ היה קרוב לליבי. עם השנים נוכחתי לראות איך זבל תופס יותר ויותר מקום במרחב הציבורי. הסרת האחריות וחוסר האכפתיות של הפרט והציבור לסביבה בה אנו חיים הביאה אותי לפעול. אני מאמינה ביכולת שלנו לברוא מציאות אחרת, כחברה שנותנת מענה אמיתי לצרכי אנשיה, שינוי מתחיל היום ובאנשים, העלאת מודעות ועשייה חברתית היא כלי חשוב שדרכו אפשר להשאיר אחרינו עולם יפה ונקי. אני רואה בפעילות שלי חלק ישיר ממכלול שלם של רצון טוב ועצם היותי חלק מכדור הארץ הזה.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

חבר או בן משפחה

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

במהלך נסיעה שמעתי ראיון ברדיו על אשוקה והפעילות שלה.