חוות הקציר

ע"י גל קציר | 26 באוג' 2011
| 1 תגובות

סיכום:

חווה חקלאית-חינוכית-אקולוגית בלב הישוב.
החווה תפעל בשלושה תחומים: אורח חיים בר קיימא, חינוך לקיימות ומרכז קהילתי.
להדגים חיי קיימות בפועל, לחדש את הקהילתיות, ולעודד יצירתיות. מטרת החווה להטמיע את תחום הפרמקאלצ'ר בחברה הישראלית ובאורח החיים של כל אחד מאיתנו. והצבת ראייה ארוכת טווח ושימוש מושכל במשאבי הטבע בראש סדר העדיפויות. אם בעתיד נראה חוות שכאלה בכל רחבי ארץ ישראל, בכל ישוב, יהיה זה תחילתו של עידן חדש אשר יתן לכולנו תקווה להישרדות ארוכת שנים בעולם שיהיה נעים לחיות בו.

אודותיך

שם הארגון: חוות הקציר עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

גל

שם משפחה

קציר

אתר אישי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

חוות הקציר

תפקידך בארגון

היוזם

האם הארגון שלך הוא...

ארגון ללא כוונת רווח

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

מושב גן השומרון 38825 ת.ד.

אתר אינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

חוות הקציר

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל, C

תאר את הפרויקט שלך

חווה חקלאית-חינוכית-אקולוגית בלב הישוב.
החווה תפעל בשלושה תחומים: אורח חיים בר קיימא, חינוך לקיימות ומרכז קהילתי.
להדגים חיי קיימות בפועל, לחדש את הקהילתיות, ולעודד יצירתיות. מטרת החווה להטמיע את תחום הפרמקאלצ'ר בחברה הישראלית ובאורח החיים של כל אחד מאיתנו. והצבת ראייה ארוכת טווח ושימוש מושכל במשאבי הטבע בראש סדר העדיפויות. אם בעתיד נראה חוות שכאלה בכל רחבי ארץ ישראל, בכל ישוב, יהיה זה תחילתו של עידן חדש אשר יתן לכולנו תקווה להישרדות ארוכת שנים בעולם שיהיה נעים לחיות בו.

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

השילוב של חווה חקלאית חינוכית אקולוגית עם מרכז קהילתי המקדם יצירה ואומנות!
כמו גם השילוב של חדשנות טכנולוגית עם שימור ידע עתיק מכל רחבי העולם הינו ייחודי ביותר!
צורת החינוך בחווה תהיה חדשנית ותקדם את התפתחות האדם ודעותיו באופן עצמאי ומודע, תקדם את יכולות הלימוד העצמאי ומיומנויות החיים.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

בחווה בנויים מבנים מידע עתיק (אוהלים מונגוליים ואינדיאניים)המשוכללים בעזרת כלים חדשניים המתוכנים ליצירת טביעת רגל אקולוגית נמוכה ביותר: פתחים וסגרים לחימום וקירור בצורה היעילה והחסכונית ביותר באנרגיה, שימוש מינימלי במשאבי טבע ושליטה בהשפעות הסביבתיות של המבנה (מים אפורים, איסוף טל, איסוף מי גשם ועוד).
מערכת מים אפורים, מים מופעלים במחשב השקייה חדשני הפועל על אנרגיה סולארית, חשמל הפועל על אנרגייה סולארית בלבד, וחיבור WIFI בכל האיזור.
ישנה כיפה גיאודזית ובה כלי נגינה חדשניים ועתיקים אשר מחוברים למערכת סאונד חדישה המסוגלת להשמיע ולהקליט ברמה של אולפן הקלטות.
תכנון השטח הינו חדשני ומיוחד בשיטת הפרמאקלצ'ר ומתוכנן כיער-גן בו יכולים לחיות כמה עשרות אנשים על שטח קטן ביותר בהתאמה לשטח ולמשאבי הטבע הקיימים.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

עד כה הועברו בחווה סדנאות בנושא מערכת מים אפורים ובנייה אלטרנטיבית,
בניית יורטים, כיפות גיאודזיות, וסדנא בנושא מנהל מקרקעי ישראל ואישורי בנייה.

הבעיה

המצב הסביבתי–חברתי-אקולוגי ברמה העולמית והמקומית הינו בכי רע. בכל יום אנו רואים ומרגישים עוולות, שינויים במזג האויר, פגיעה של מעשי בני האדם ברמה הכלל עולמית והמקומית בכל מרכיבי הסביבה. כגון, הרס יומיומי של מגוון בעלי החיים והצמחים, הרס מתקדם של מקומות חיות של חברות ביולוגיות, והצטמצמות המשאבים הטבעיים של בני האדם בכל רחבי כדור הארץ. איננו יודעים כמה זמן תחזיק המערכת האקולוגית באורח חיים זה.
על פי ראייתנו, פגיעה זו במערכת האקולוגית של כדור הארץ בכלל ומדינת ישראל בפרט הינה פועל יוצא של תפיסת עולם המעמידה את צרכי-האדם-בטווח-הקצר בראש סדר העדיפויות ללא התחשבות במרכיבים הסובבים אותו, וללא התחשבות בדורות הבאים.
באורח החיים היומיומי שלנו (המתואר לעי"ל), הנובע מתוך האמונות שהוטמעו בנו מגיל צעיר והערכים שהושרשו בנו.

החיים הקהילתיים נעלמו מחיינו ויצרו ריק ותחושת לבדות בחברה האנושית. כמו כן המאבק היומיומי להתפרנס בכבוד ולממן רמת חיים גבוהה זו נובעים מהאינדיבדואליות הרבה שקיימת בתרבות שלנו.
התקשורת הבינאישית ברחוב ובין השכנים נעלמה. והיצירתיות האומנותית נדחקה לשוליים מעצם היותה לא ריווחית. התחרות למי יש יותר הפכה לאידיאל ושיתופי הפעולה נעלמו כליל.

הבעיות הסביבתיות חברתיות נובעות מפאראדיגמות מחשבתיות בהן אנו תקועים, מאורח חיים אינדיבידואלי ותחרותי.
המטרה ליצור חשיבה אחרת.

פעולות

כרגע החווה פועלת בשטח פרטי במושב גן השומרון בגודל דונם אחד. יש בו שלושה מבנים: אחד למגורים, השני כחדר יצירה והשלישי כמרכז מפגש קהילתי. יש בו גינה אורגנית, ציוד לפעילות קהילתית ולבניית המקום. כרגע השטח מוכן לשתיל של עצים וישנו תכנון שטח מצוייר ותוכניות מהנדס לאישור ע"י ועדות התכנון והבניה.

החווה תירשם בקרוב כאחת מחוות הWWOOF העולמית ובתקווה יגיעו אליה מתנדבים מרחבי העולם.
אני עובד כמדריך טיולים על מנת לממן את בניית החווה והמשפחה תורמת את חלקה למען החווה. כאשר אינני עובד להשגת תקציב אני בונה את החווה במו ידי בעזרת משפחה וחברים.
והנה אני מגיש את התוכנית הזו לעזרה להקמת החווה.

תוצאות

החווה תהווה מרכז חינוכי לקיימות, תצוגה של פתרונות אלטרנטיביים לאורח החיים הקיים ומרכז קהילתי חי ומקדם.
ברמה החינוכית: יועברו סדנאות קצרות (משעות בודדות ועד ימים ספורים) וסדנאות עומק (שימשכו שבועות וחודשים של מחייה במקום) בהם יחוו המשתתפים את חיי החווה , ילמדו את עולם התוכן של הקיימות, ויעברו תהליך התפתחותי לעבר אורח חיים בר קיימא.
ברמת התצוגה: החווה תציג חקלאות פרמקאלצ'ר ובנייה אלטרנטיבית, שימור ידע עתיק מתרבויות שונות ופתרונות לאורח חיים בר קיימא בכל מקום.
ברמה הקהילתית: בחווה יהיה "גמילות חסדים אזרחי" שהוא מקום להשאיל ציוד מכל סוג בפיקדון (מקדחה/מעדר/ עגלת תינוקות) במטרה לחסוך בקניה ולעודד שיתוף פעולה קהילתי.
בחווה יהיה גינון קהילתי, אולפן הקלטות למוזיקה קהילתית וחדרי יצירה ותערוכות, מפגשי קהילה לקבלת החלטות במעגלי דיבור לחיזוק כוחה של הקהילה, קואופרטיב אורגני לקניה ישירות מהיצרן, מרחב להעברת ידע בתוך הקהילה ומרחב לקידום יזמות קהילתית.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

בשנה הקרובה מה שיעזור לחווה הינם מתנדבים, תרומות של ציוד ושתילים ואישורי בנייה לחווה, וכלי רכב כזה או אחר המסוגל לסחוב משא כבד ממקום למקום והתחלת הפעלת המרכז הקהילתי כמרכז אומנות פעיל וחי.

בשנה שאחריה יעזור לפרוייקט שימשיכו לבוא מתנדבים, שהפרסום של הסדנאות יביא קהל רב, ושהתוכנית החינוכית תהיה בנויה באופן מושלם ונוכל להתחיל לשווק אותה לבתי ספר ומתנ"סים.

בשנה השלישית יעזור לפרוייקט ליצור שיתופי פעולה עם חוות אחרות, גופים מקבילים ואתרי תיירות וחינוך משלימים על מנת ליצור חוויה מושלמת למבקרים בחווה ולמתגוררים בה. כמו כן, שיתופי פעולה בין החווה לבין מרכזים קהילתיים אחרים ואנשים הפעילים חברתית בקהילה.
כמו כן בניית מערכת חברתית פעילה ויוזמת סביב החווה.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

הפסקות מים מסיבות שונות.
שינוי ייעוד של הקרקע מסיבות שונות,
היעדרות ממושכת של מפעילי החווה,
מגיפות שונות
חוסר הכרה של הממסד (אישור משרד החינוך, אישור בנייה של משרד הפנים ועוד)

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

101‐1000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

כרגע המוטבים היחידים של המיזם הינם הוריי והם תומכים במיזם כיוון שאני בנם והם מאמינים בי וברעיון שלי.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

כן, באופן ברור החווה היא חברתית כמו שהיא סביבתית ולכן היא השילוב המושלם בין השניים.
זהו מיזם הבנוי על התפיסה שהחברה יוצרת את הסביבה בה היא חיה.
זוהי תלות של שני הצדדים.
מטרתו של מיזם זה לקדם את הפאן החברתי ורווחת הכלל על ידי חיבור החברה לסביבה בה היא חיה.

תחום שלישי: מרכז קהילתי:
• מרכז האומנויות:
החווה תהווה מרכז אומנויות ויצירה לכל הגילאים, החווה תעודד יצירה מקומית ברמה הגבוהה ביותר ותשאף להזמין גם אמנים מרחבי הארץ והעולם. במהלך כמה ימים בשבוע יופעל מתחם אומנויות בו יוכלו כל חברי הקהילה ליצור ולעצב את יכולותיהם בעולם האומנות, כל זאת בהנחיה ובשיתוף עם מפעילי החווה. בסיכומו של תהליך כלשהו בהכנת יצירה או מופע, יתייקמו בחווה אירועים ציבוריים לקהל הרחב, ערבי תרבות מקומיים. על ידי כך החווה גם תהווה מוקד משיכה לקהל הרחב.
• אירועים מקיימים:
פעם בחודש יוקם שוק איכרים גדול אליו יוזמנו כל תושבי האזור ומרחבי הארץ, באירוע יהיו מופעי רחוב, שוק תן-קח, מכירה של מוצרים מקומיים ועוד. בתקווה גם יווצרו שיתופי פעולה בין באי החווה ופעילות החווה תמשיך גם במקומות השונים ברחבי הארץ.
• עידוד יוזמות מקומיות:
החווה תשאף לעודד ולהנחות אנשים בעלי יוזמות בתחום הקיימות בצורה הטובה ביותר בעזרת הפניה למומחים בנושא, פריסת המידע הקיים כיום בתחום ועוד.
ברמה הקהילתית: בחווה יהיה "גמילות חסדים אזרחי" שהוא מקום להשאיל ציוד מכל סוג בפיקדון (מקדחה/מעדר/ עגלת תינוקות) במטרה לחסוך בקניה ולעודד שיתוף פעולה קהילתי.
בחווה יהיה גינון קהילתי, אולפן הקלטות למוזיקה קהילתית וחדרי יצירה ותערוכות, מפגשי קהילה לקבלת החלטות במעגלי דיבור לחיזוק כוחה של הקהילה, קואופרטיב אורגני לקניה ישירות מהיצרן, מרחב להעברת ידע בתוך הקהילה ומרחב לקידום יזמות קהילתית.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

פעיל מפחות משנה

כמה זמן הארגון פעיל?

1-5 שנים

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

השותפות עם פסטיבל אקטיביזם הכרחית על מנת לפרסם את הסדנאות, את הרעיונות ולהגיע לקהל היעד המתאים לחווה זו והפתוח ביותר לרעיונות אלו.
כמו כן על לגרום למתנדבים לבוא לפתח את החווה יש צורך בשיתופי פעולה אלו עם המלכ"רים המתאימים הפונים לקהל היעד הנחוץ לתחילת דרכו של המיזם.

השותפות עם העסק "גל קציר בדרכים" הינו הכרחי להשגת מימון לפרוייקט בשלבים אלו ובעתיד כנראה.
בעתיד יווצרו שותפויות עם החממה האקולוגית בעין שמר, המועצה האזורית מנשה, ה"פיל הירוק", הקואופרטיב האורגני בפרדס חנה ועוד על מנת לקדם את תחום החינוך והקהילתיות במקום.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

1. השגת כח אדם לעבודה על המקום.
2. ייצור תוכן משמעותי למשיכת קהל לסדנאות והקורסים.
3. הרמת אירועים קהילתיים בחווה.

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

החווה בבסיסה הינה גוף חסכוני במשאבים ומשתמש בעיקר במשאבים הקיימים לה.
אין כמעט בזבוז משאבים החווה פועלת על המשאבים הקיימים בחווה.
החווה תגבה כסף עבור הסדנאות החינוכיות במקום כהכנסה אחת, הכנסה שניה תהיה ממכירה של עודפי הייצור החקלאיים (באופן גולמי או מעובד), הכנסה שלישית איננה בהכרח בכסף כי אם בעשייה פיזית ונתינה של הקהילה למקום.
כמו כן החווה תוגדר כמלכ"ר אשר יוכל לקבל תרומות מכל המעוניין לכך.
בשנתיים הראשונות לא יהיו עובדים בשכר בחווה. אך לאחר השנה השלישית כאשר החווה תהיה ריווחית כלכלית יהיה צורך בעובדים בשכר על מנת להחזיק את המקום ברמת השירות המתאימה לצפיות הציבור.

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

בשנת 2004 ישבתי על החוף במדינה כלשהי במזרח אסיה וראיתי בעיני רוחי את החווה החקלאית אקולוגית החינוכית והתחלתי לייצר מפה שלה על פיסת נייר.
לקח לי חמש שנים להגיע לשלב הביצוע וכאשר עזבתי דירה מסריחה ברחוב גרוע במיוחד בחיפה הבנתי שאין לי מה להפסיד ולכן עדיף שאקום וארים את החווה הזו.
בייחוד התובנה שהובילה אותי לעשייה הייתה שלמדתי מספיק על נושא הקיימות והקהילתיות בחיי ושהחשיבות של הפרוייקט לארץ, לעולם ולציבור היא רצינית כך שאני פשוט חייב לעשות זאת לטובת כולם.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

שמי גל קציר אני בן 30 ואני בן מושב גן השומרון. מכאן אני מתכוון לעשות את חלקי במהפכה החברתית סביבתית הכלל עולמית שמתקיימת בימים אלו.
אני עוסק בכך כל יום ושעה.
לפרנסתי אני מדריך טיולים ומורה דרך לתיירים דוברי אנגלית.
הקמתי את עמותת "התנועה להתעוררות גלובאלית", הייתי בין מקימי עמותת "אקולנוע", וכרגע אני פעיל בעמותת "פסטיבל אקטיביזם" כרכז התכנים של העמותה.
למדתי גיאוגרפיה ולימודי א"י באוניברסיטת חיפה ואני מתכנן פרמקאלצ'ר מזה 10 שנים.
יש לי דחף עז להציל את העולם והאנושות ולתרום לחברה. אני מאמין שיש לחשוב בגדול ולפעול אצלי במושב קודם כל.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

חיפוש ברשת (למשל גוגל או בינג)

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

ניר בן משה רשם: שלום רציתי להכיר לכם את פרוייקט המפקיד להשאלת ציוד. נראה לי שהוא מאוד יכול להתאים להשקפותכם. אשמח אם תשתמשו בו וגם תוסיפו מוצרים לטובת ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3399 ימים המשך >

גל קציר עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3439 ימים

גל קציר עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3456 ימים

גל קציר יצר את המועמדות - לפני 3456 ימים