פינת חי מחומרים בשימוש חוזר

ע"י רותי הראל | 10 באוק' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

הפרויקט שלנו עוסק במיון הפסולת המצטברת בבית הספר ובבתי התלמידים, כאשר שאריות המזון המתאימות יועברו למאכל בעלי החיים בפינת החי ולהכנת קומפוסט. הקומפוסט יועבר לשימוש לגינה הבית ספרית.

אודותיך

שם הארגון: בית ספר נתיב הושעיה עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

רותי

שם משפחה

הראל

אתר אישי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

בית ספר נתיב הושעיה

תפקידך בארגון

רכזת מדעים וחינוך סביבתי

האם הארגון שלך הוא...

אחר

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

הושעיה ד.נ המוביל 17915

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

פינת חי מחומרים בשימוש חוזר

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל, XX

תאר את הפרויקט שלך

הפרויקט שלנו עוסק במיון הפסולת המצטברת בבית הספר ובבתי התלמידים, כאשר שאריות המזון המתאימות יועברו למאכל בעלי החיים בפינת החי ולהכנת קומפוסט. הקומפוסט יועבר לשימוש לגינה הבית ספרית.

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

קודם היוזמה לא הייתה קיימת פינת חי בית ספרית, אלא רק כלוב אחד של ארנבונים. היוזמה הרחיבה את כמות בעלי החיים ואפשרה תנאים טובים יותר לליטוף וטיפול .ובנוסף פתחה צוהר ללמידה חוץ כיתתית.

קודם היוזמה הילדים למדו על מיחזור ומיחזרו - בכל כיתה הוצבו פחים שונים למיחזור חומר אורגני ונייר. עם הקמת פינת החי והפיכתה למרכז אקולוגי בו שופרו תנאי איסוף המיחזור כמו" הקמת קומפוסט גדול לשאריות המזון של הילדים, גינון ושאריות צרכי בעלי החיים או פחי מיחזור לבקבוקי פיקדון, קרטון , מיחזור אלקטרוניקה.

בשיעורי מדעים הנושא האקולוגי נלמד על ידי סרטים, ספרים,הרצאות וניסויים . עם הקמת פינת החי הילדים התנסו ביישום החומר הנלמד בעשייה, מחקר ובתצפית.

הרחבת פינת החי נתנה מקום רב יותר לילדים לבוא בהפסקות ובמהלך שיעורי בעלי חיים ובכך לתת מענה הולם לצד הריגשי.

הטמעת לקיחת אחריות נעשת בבית הספר בדרכים שונות - דרך שיעורי כישורי חיים ,ביצוע מטלות שונות בתורנות כיתה ובפרויקטים מגוונים בבית הספר. הקמת הפינה נתנה נדבך נוסף ללקיחת אחריות לתלמידים ,שלא השתלבו בדברים אלו.

בהכנסך לבית הספר קיימות נראות ועדות מרשימה ל אחד מעקרונות בית הספר : אחריות אישית ושמירה מעשית על הסביבה .

הקמת הפינה התניעה תהליך כולל של שמירה על הטבע והפחתת משאבים בדגש המעשי בבית הספר ובקהילה כולה.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

המיזם בנוי בטכנולוגיות ידועות כמו אגן ירוק ( טיהור מים על ידי חיידקים הנמצאים בצמחים). וסינון מים בעזרת משאבה המונעת על ידי חשמל.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

בעקבות בניית פינת החי חל מפנה חיובי ביחסה של הקהילה לנושא מיחזור,טיפול בבעלי חיים וטיפוחם תוך לקיחת אחריות אישית של הילדים לתפעולה של פינת החי ושמירה על בעלי החיים- האכלתם, טיפול רפואי , ניקיון וחונכות של ילדים צעירים יותר. תוצר נוסף : יצירת מרכז טיפולי בית ספרי לילדים עם צרכים מיוחדים המתמודדים עם קשיים ריגשיים שונים.

הבעיה

תפעול, תחזוק ופיתוח פינת חי מגוונת הכוללת בתוכה בעלי חיים שונים מצריכה תקורות כספיות לא מבוטלות: תיחזוק המקום, קניית מזון, חשמל, טיפול רפואי ופיתוח המקום.

פעולות

כדי לחסוך במזון אנו משתמשים בחומר האורגני שהילדים משליכים לפח האורגני- להלן כתבה שנכתבה על ידי עיתון המועצה של עמק יזרעאל:
פינת החי מחומרים בשימוש חוזר היא מקור נוסף לגאווה. יש כאן בריכת ברווזים, שמימיה מתנקים ב"אגן ירוק" (פרויקט של כיתה ו'), ופינת ליטוף שפתוחה לכל התושבים. החיות ניזונות משאריות האוכל של הילדים (ומה שנשאר אחריהן ממשיך לקומפוסט) וממזון קנוי שממומן על ידי הבקבוקים שאוספים הילדים (3,000 ₪ בשנה). "חשובה לנו הניראוּת של העשייה. פינת החי נמצאת בכניסה לבית הספר ומושכת ילדים בשעות אחר הצהריים ובשבתות. הפסולת הממוינת נמצאת באותו אזור.

תוצאות

חיסכון בהוצאות קניית מזון לפינת החי.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

שנה ראשונה- שבילים לנגישות נכים והקמת גדר סביב הפינה
שנה שנייה - כדי לחסוך בחשמל יש להתקין מערכת סולרית
שנה שלישית- הקמת מרכז זוחלים.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

חוסר תקציב.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

101‐1000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

400 תלמיד בית הספר
120 ילדי גנים
10 ילדים עם צרכים מיוחדים
קהילת הושעיה 400 משפחות
המיזם חשוב ,כי הוא מחנך לאהבת בעל חיים, אחריות אישית וסביבתית. ניראות בלתי ישירה של מיחזור והפחתת משאבים.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

בפינת החי יש מקומות ישיבה רבים המעודדים לתצפית על בעלי החיים ולמפגש בין האנשים השונים בקהילה.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

פעיל בין שנה ל-5 שנים

כמה זמן הארגון פעיל?

1-5 שנים

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

נותרו בערך 250 מלים (2000 תווים)

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

רותי הראל היא מורה למדעים וליהדות בבית הספר "נתיב" בהושעיה בנוסף למקצועות ההוראה האלה היא מובילה את התהליך הסביבתי בבית ספרה, ובאחרונה זיכתה פעילותה את בית הספר בתעודת "ירוק מתמיד" מטעם המשרד להגנת הסביבה.
"בהושעיה התחלנו עם העניין הירוק לפני כחמש שנים, ואני נכנסתי לזה ממש חזק," מספרת רותי. "בתור התחלה הכנסתי את העניין הסביבתי הביתה – בהפרדת אשפה, במיחזור ובשימוש בכלי אוכל במקום שקיות. כי אני מאמינה שדוגמה אישית חשובה יותר מכל הרצאה והסבר."
במסגרת הפעילות הירוקה בהושעיה נפרצה בשנים האחרונות מערכת של שבילים סביב היישוב, והשבילים סומנו בתיאום עם קק"ל. בתחילת הדרך נפרץ "שביל הזעתר" בשוליים הצפון-מערביים של היישוב, במטרה לבלום תוכניות לבנייה ביער אלוני התבור הנמצא שם. "לשמחתי, הרעיון חילחל היטב ביישוב, והוחלט שבחמישים השנים הבאות לא תבוצע בנייה באזור ההוא. יש כאן מסר חשוב: הקרקע שייכת לכולם, לא רק לנו. כיום כבר יש לנו חמישה שבילים, שמתוחזקים על ידי התלמידים והיישוב."
פינת החי מחומרים בשימוש חוזר היא מקור נוסף לגאווה. יש כאן בריכת ברווזים, שמימיה מתנקים ב"אגן ירוק" (פרויקט של כיתה ו'), ופינת ליטוף שפתוחה לכל התושבים. החיות ניזונות משאריות האוכל של הילדים (ומה שנשאר אחריהן ממשיך לקומפוסט) וממזון קנוי שממומן על ידי הבקבוקים שאוספים הילדים (3,000 ₪ בשנה). "חשובה לנו הניראוּת של העשייה. פינת החי נמצאת בכניסה לבית הספר ומושכת ילדים בשעות אחר הצהריים ובשבתות. הפסולת הממוינת נמצאת באותו אזור. עבודות האמנות, מחומרים ממוחזרים, מוצגות בבניין בית הספר ובחוץ ומחוצה לו. הדברים האלה הללו חשופים לעיני הקהילה, וכך נוצרת השפעה חיובית של בית הספר על היישוב, ואפשר לראות את זה בהמון דברים רבים , ביניהם פינת המיחזור היישובית הגדולה מסוגה במועצה, שהפכה לאתר מתקדם מאוד, שיישובים אחרים באים ללמוד ממנו.
"יש כאן שיתוף פעולה מצוין בתוך בית הספר, בזכות "הצוות הירוק" שלנו, שכולל את הילה בן דוב, מיכל נולינגר, חיה מדי וחנן רוסו. חשוב לי שהכל ייעשה באווירה נעימה, בלי פנאטיוּת,
למרות שאי אפשר להצליח בחינוך סביבתי בלי ללא עקשנות ודבקות במטרה. אני לוקחת הכל בהומור, גם כשאני שומעת את הילדים אומרים זה לזה, 'הנה רותי באה, בואו נפריד אשפה.' בסופו של דבר מתפתחת כאן שפה סביבתית חדשה, והילדים מביאים אותה הביתה."

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

חבר או בן משפחה

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

Take action:

מה דעתך?

שתף

מועמדות זו היא אודות: