אופקים להיי-טק

ע"י Ida Shapira | 06 בנוב' 2012
| 0 תגובות

סיכום:

תכנית חברתית-חינוכית-כלכלית שנועדה לאפשר למשוחררי/ות צה"ל בעלי יכולת מן הפריפריה החברתית-גיאוגרפית, שאינם עומדים בקריטריוני הקבלה המקובלים באוניברסיטאות המובילות, הזדמנות שנייה לזכות בהשכלה טכנולוגית גבוהה ולחבור לקהיליית ההייטק המצליחה בישראל. חזון התוכנית הוא כי בוגריה ייסדו גרעיני תעשייה בתחומי הטכנולוגיה המתקדמת בפריפרייה ובכך יתרמו לא רק לרווחתם האישית אלא גם יפרו את סביבתם ויביאו לקידום כלכלי חברתי במקום מושבם, ויהוו את עתודת המנהיגות הצעירה, הכלכלית-חברתית בפריפרייה. כך גם יוגמשו ויורחבו גבולות פעילותה של התעשייה עתירת הידע בארץ.

אודותיך

שם הארגון: אופקים להיי-טק עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

Ida

שם משפחה

Shapira

אודות הארגון שלך

שם הארגון

אופקים להיי-טק

תפקידך בארגון

עוזרת למייסד

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

אופקים להיי-טק

תיאור המיזם

תכנית חברתית-חינוכית-כלכלית שנועדה לאפשר למשוחררי/ות צה"ל בעלי יכולת מן הפריפריה החברתית-גיאוגרפית, שאינם עומדים בקריטריוני הקבלה המקובלים באוניברסיטאות המובילות, הזדמנות שנייה לזכות בהשכלה טכנולוגית גבוהה ולחבור לקהיליית ההייטק המצליחה בישראל. חזון התוכנית הוא כי בוגריה ייסדו גרעיני תעשייה בתחומי הטכנולוגיה המתקדמת בפריפרייה ובכך יתרמו לא רק לרווחתם האישית אלא גם יפרו את סביבתם ויביאו לקידום כלכלי חברתי במקום מושבם, ויהוו את עתודת המנהיגות הצעירה, הכלכלית-חברתית בפריפרייה. כך גם יוגמשו ויורחבו גבולות פעילותה של התעשייה עתירת הידע בארץ.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

פעיל בין 1 ל-5 שנים

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

בישראל, ארץ קולטת עליה ובעלת מגוון גדול של אוכלוסיות עם מאפיינים שונים, נערים ונערות בעלי יכולת מן הפריפרייה עלולים להחמיץ את חלון ההזדמנויות, מה שעלול להקשות עליהם למצות את יכולותיהם. נוצר פער בין הפריפרייה הגיאוגראפית-חברתית ומרכז הארץ. אלה שתי בעיות משולבות.
בעייה נוספת: מחסור בכוח אדם מדעי/הנדסי בתחום התעשיות עתירות הידע בארץ, שהן תעשיות היצוא הרווחיות ביותר. הרחבת והעצמת כוח אדם מיומן יאפשר הגדלת סקטור זה וכתוצאה גם יגדיל ויחזק את הכלכלה הלאומית.
בעיה ממוקדת נוספת: קליטת העלייה של דור השני מקהילת יוצאי אתיופיה במוסדות להשכלה גבוהה בישראל עומדת בפיגור משמעותי ביותר בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

התוכנית מאתרת ומאבחנת חיילים/ות משוחררים, חסרי נתוני תעודת בגרות ו/או מתאם פסיכומטרי ברמה מספקת לקבלה לאוניברסיטאות היוקרתיות, ומסייעת להם במהלך של 15 חודשי מכינה יעודית להשלים את הפערים הלימודיים, במקביל לחיזוק הדימוי העצמי הלומד שלהם, וזאת באמצעות מעטפת תמיכה ייחודית המותאמת לצרכיהם אשר מכשירה אותם להיות מועמדים ראויים להתקבל ללימודי התואר ב-3 מוסדות: הטכניון, אוניברסיטת ת"א ואוניברסיטת ב"ג.
המתקבלים לתוכנית, הן בשלב המכינה והן במהלך לימודי התואר, זוכים לסיוע כללי שאין כמותו באף מסגרת מקבילה: פטור מלא משכ"ל, מלגות קיום, מערך מלווה של יועצים ומדריכים חברתיים המיוחדים לתכנית, סיוע באמצאות שעורי עזר ומרתונים, ללא הגבלה, ועוד במימון התוכנית: הכנה למבחן פסיכומטרי, ספרי לימוד, איבהוני התאמה ולקויות למידה, ועוד.
לקראת לימודי התואר, מתנה התוכנית את המשך הסיוע הכלכלי בחתימה על מחויבות מוסרית של הסטודנט המחייב, בתום לימודיו ועם השתלבותו במעגל העבודה, לתרום לתוכנית את סך התמיכה הכספית שלה זכה במהלך לימודי התואר.
החל משנה"ל הנוכחית, שילבה התוכנית פיילוט במרכז הקדם-אקדמי בטכניון, עם קבוצה של כ-30 משוחררי/ות צה"ל יוצאי הקהילה האתיופית, הזוכה לליווי וסיוע שאף עולים על אלו שניתנים לשאר המשתתפים.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

התוכנית יוצרת מהפיכה לאומית ביחסם של המוסדות האקדמיים היוקרתיים לאוכלוסיית בני הפריפריה בהקשר לסיכויי קבלתם ללימודים גבוהים במסלול המדעי-טכנולוגי. משתתפי התוכנית פטורים מתנאי הקבלה הרגילים למכינות, ומתקבלים כאלו שללא התוכנית, סיכוייהם להגיע להשכלה גבוהה בתחום הנ"ל כמעט אפסיים.
ייחודיותה של התוכנית מתבטאת גם בסיוע הפדגוגי והכלכלי, שאין כדוגמתו, ובבניית מודל של אשכולות ביישובי הפריפריה, בהם מתוכננת הקמת חברות סטארט-אפ שתאויישנה ע"י בוגרי התוכנית.
מודל התוכנית מאפשר, לראשונה, למשוחררי/ות צה"ל, שמוקמו מסיבות שונות בשולי החברה, להגיע לחזית הכלכלה והחברה בארץ.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

הפרוייקט החל לפעול ב-2008 כפיילוט בטכניון והתרחב ב-2009 לאוניברסיטאות ת"א וב"ג. במאי 2013 תצטרף לתוכנית גם האוניברסיטה העברית בירושלים.
מבין 486 מסיימי המכינות עד כה, התקבלו 225 ללימודי תואר ב-3 המוסדות המובילים. נכון להיום, משתתפים במחזור ה' של מכינות התוכנית כ-300 תלמידים.
ערכה של התוכנית הוא בהצלחתה לשנות את תדמיתם העצמית והציבורית של משוחררי צה"ל בפריפריה מחסרי סיכוי להשתלב, בתום השרות, בלימודים יוקרתיים, לבעלי אמון ומוטיבציה אדירים בהוצאת יכולותיהם מן הכח אל הפועל - וזה עובד.

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

לתוכנית ערכים מגוונים בתחום החינוך.
מעבר לעובדה שיצרה מהפכה היסטורית בטכניון ובאוניברסיטאות ת"א וב"ג בקבלת מועמדים חסרי תעודת בגרות וציון סביר במבחן הפסיכומטרי, היא מוכיחה באופן מובהק את האמרה "היזהרו בבני עניים כי מהם תצא תורה" , שכן המשתתפים בה חדורי מוטיבציה והכרת תודה, והצלחתם עולה על הצלחת התלמידים האחרים במכינות האוניברסיטאיות.
הערך של קבלה ונתינה "נתרם-תורם" נטמע בהם עוד בשלב הגיוס לתוכנית,ולאורך כל תקופת לימודיהם, ובזאת רואה התוכנית את ערכה החינוכי המוסף.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

קהל היעד של מיזם זה הינם משוחררי/ות צה"ל מהפריפריה הגיאוגראפית-חברתית אשר לא עומדים בקריטריוני הקבלה לאוניברסיטאות היוקרתיות בארץ.

המיזם חשוב כיוון שהוא היחיד בארץ הפונה לאנשים שמערכת החינוך סימנה אותם כלא מוצלחים, והופך אותם לסיפורי הצלחה מרשימים.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

הצטרפות של כ-1000 משתתפים נוספים בכל שנה/מחזור, אשר מתוכם יתקבלו כ-50% ללימודי תואר באוניברסיטאות, והשאר ימשיכו במכללות.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

ניתן להעתיקה למגרשי ידע נוספים כגון מדעי הרוח, החברה ועוד.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

העדר תקציבים מספיקים.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

מאמצים מתמשכים לגיוס תמיכה כלכלית מגורמים הכוללים גופים ממשלתיים, חברות פרטיות וציבוריות, קרנות עיסקיות ופילנתרופיות, ותורמים פרטיים.

מספר המתנדבים במיזם

30+

מספר המועסקים במיזם

1-5

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

הוגה הרעיון ומממניה הראשיים הינו יהודה זיסאפל, נשיא קבוצת רד-בינת, יו"ר לשעבר של איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה ושל ארגון בוגרי הטכניון. כמי שנמנה על חלוצי תעשית ההיי-טק ומעורה בצרכיה כמו גם בצרכים החברתיים-לאומיים של המדינה, יזם יהודה זיסאפל תוכנית זו, אליה הצטרפו כשותפים מרכזיים הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים במשרד הביטחון בראשותה של מנהלת היחידה, גב' חמדה מרק, וקרן רש"י בראשותו של המנכ"ל מר איציק תורג'מן.
יהודה חיבר בתוכנית זו את הצורך הרב במהנדסים מהשורה הראשונה לאפשרות להכשירם מתוך אוכלוסיה מוזנחת, שהפוטנציאל הרב קיים בה, ויש להשקיע באיתורם, עידודם והכשרתם. יהודה אף בנה בשיתוף פעולה עם איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה גם תוכנית המשך לבניית סטארט-אפים בישובי הפריפריה.