מ-"אוספי זבל" ליזמים קטנים

19 בMay 2011
| 0 Comments
אלבינה רואיזאלבינה רואיז

אלבינה רואיז, מייסדת Ciudadsaludable.org, יצרה מערכת של עסקים זעירים, שמטרתם קידום ערים נקיות ובריאות בפרו באמצעות איסוף ועיבוד פסולת עירונית. ייתכן והצלחתה הגדולה ביותר הייתה בהפיכת אספנות זבל למקצוע מכובד וחלק ממערכת התעסוקה הפורמלית המסודרת, שכוללת תשלומים סוציאליים ופנסיה. בפוסט זה, אלבינה משתפת בניסיונה היזמי ובאופן בו היא הצליחה לשפר את רמת חייהם של אנשים רבים.

מהן שלוש החוזקות שהופכות סוכן שינוי למוצלח?
התמדה, אתיקה וכן מנה מסוימת של שיגעון. ומעל לכל, אתה צריך להיות קצת משוגע ובאמת לאהוב את מה שאתה עושה, כדי ליצור שינוי בתוך המערכת.

מה עזר לך להצליח בעבודתך? אילו טקטיקות ואסטרטגיות ספציפיות נחוצות?
חשוב להאמין באנשים. ייתכן שיש בעיות, ולפעמים אנשים לא משתפים פעולה, אבל אתה צריך להתעקש ולהאמין בהם. הצלחנו לעבוד עם אנשים ממגזרים שונים, ואנו מאמינים שהמדינה צריכה לשחק תפקיד חשוב.

אנו גם עובדים עם חברות וארגוני שורש של החברה האזרחית, ארגוני מיחזור וגופים אחרים. האסטרטגיה הספציפית כבר קיימת, וממשיכה להיות, שינוי המדיניות הציבורית. זה מה שאיפשר לנו להרחיב את המודל. קידמנו את החוק להסדרת פעילויות מיחזור, הכללתו במדיניות הכלכלית והחברתית והפיכת המקצוע למכובד. החוק אושר בשנת 2009 והיה הראשון מסוגו בעולם.

מהי נקודת החוזק שלך?
אני מאמינה במה שאני עושה. אני אוהבת את עבודתי. הוצעו לי משרות אחרות עם האפשרות להרוויח יותר כסף, אך תמיד אמרתי "לא", כי אני שמחה לעשות את מה שאני עושה.

איזה כוח על היית רוצה שיהיה לך?
הייתי רוצה שתהיה לי האפשרות להעלים את השחיתות בעולם. אני משוכנעת שיהיה פחות עוני ללא שחיתות.

ספרי לנו איך העבודה שאת מבצעת יוצרת שינוי בחייהן של נשים, במישור האישי, משפחתי והחברתי. פעם אחת, הזמנו 59 נשים להצטרף לפרויקט. . . ו-700 נשים הגיבו! חלק כבר עבדו עם אשפה ואחרות השתתפו בפעילויות אחרות. ביום הראשון, שאלנו אותן איך הם מרגישות לגבי חייהן. התגובה הכללית היתה כי הן מרגישות רע, והן אפילו לא יצרו קשר עין תוך כדי דיבור כי הן התביישו במצבן.

שנה אחת מאוחר יותר, שאלנו אותן את אותה השאלה, והתגובות כללו: "אני אישה פעלתנית", "אני אשת עסקים", "אני שמחה" ו-"אני מרגיש שאני אמא טובה." , בנוסף הן לא רק הסתכלו לנו בעיניהם, אלא גם חייכו וחיבקו אותנו.

העובדה היא כי שינוי זה גם מביא כבוד גם למשפחה, כי באופן דומה, כשהילדים נשאלים על העבודה של אמא שלהם, הם עונים: "היא יזמית קטנה."

מה תפקידו של שיתוף הפעולה בין יזמים חברתיים? האם יש שיתוף פעולה?

שיתוף הפעולה הוא קריטי. כשאנו מייצאים את המודל למדינה אחרת, אנו תמיד מחפשים יזם מקומי, היות ויש לנו יסוד משותף של אתיקה וערכים. בנוסף, שכפול המודל מתרחש מהר, והתוצאות הן תמיד טובות יותר. צריך להיות עם ראש פתוח ומוכן ללמוד, כי לאדם האחר תמיד יש נקודת מבט שונה. זה הגורם לכך שבכל פעם שמודל משוכפל, הוא משתפר.

מה הם המכשולים להשגת שיתוף פעולה, וכיצד ניתן להתגבר עליהם? איזה השפעה יש לשיתוף פעולה נרחב יותר על
היכולת לשנות מערכות ומגזרים?

אנו חיים בעולם שבו אנשים כבר הולכו שולל פעמים רבות והם לא סומכים בקלות. לכן יש צורך לקחת את הזמן כדי לזכות באמון שלהם, כלומר מדובר בתהליך שבסופו תקנה את אמונם והם יאמצו את ההצעה שלך.

זה חיוני לשמור על שקיפות, זה לא אומר לשמור על שקט, או סתם לומר דברים יפים כשזה לא הולך לעזור לאנשים להתפתח. זה חשוב להיות בעל יכולת ואומץ לומר את הדברים, כי לפעמים אנו מאפשרים לעוול להמשיך להתחרש כשאנו שותקים.

איזו עצה היית נותנת לנשים אחרות שרוצות לחדש וליצור שינוי חברתי?
להמשיך לנסות! אם הדלת סגורה, לחפש שלוש דלתות אחרות. אני הייתי ממליצה להן ללכת לישון במחשבה על מה הן הולכות לעשות למחרת, ולרשום זאת. זה לא נכון שאין דרכים - יש נתיבים איטיים, אבל אם אתה על דרך אחת נכונה ואתה מאמין בה, אתה צריך להמשיך ולנסות.