לגור בעיר, להרגיש בכפר

by שרון אלוש | 19 בAug 2011
| 0 Comments

רוכב אופניים יוצא מביתו לפארק הירקון, נוסע לאורך שבילי אופניים, עובר דרך הטיילת לפארק דרום ממשיך לגן הלאומי, ומסיים בירקון, תוך השלמת מסלול טבעתי. לא מדובר בתרגיל בחשבון או בחלום פרוע, אלא בפרויקט שמטרתו היא ליצור קשר רציף בין הפארקים שבתוך הערים ומסביבן, כך שתתאפשר תנועה נוחה ברצף של שבילים וגנים, תוך צמצום תנועת רכבים פרטיים ויצירת סביבה שקטה וירוקה יותר.

כידוע היום הפארקים העירוניים הגדולים בגוש דן מנותקים ממרקם החיים העירוני וזה מזה. תושב המעוניין לבקר באחד הפארקים יתקשה לעשות זאת בצעידה או באופניים, ויאלץ להשתמש בתחבורה הציבורית או ברכבו הפרטי (ואז יתקשה למצוא חניה). יוזמה בשם "הטבעת הירוקה" מבקשת לשנות מצב זה.

הטבעת הירוקה, הינה יוזמה של עמותה הנושאת שם זה, בניהול האדריכלים אילן אברמוביץ' ודני גרינהאוז, שותפים במשרד האדריכלים "גרינהאוז אדריכלים". אברמוביץ' וגרינהאוז מיפו את התכניות המאושרות, איתרו מודלים דומים ברחבי העולם ובנו את הקונספט. מדובר בפרויקט חוצה גבולות מוניציפאליים, המגדיר מחדש סדר עדיפות תחבורתי ומוביל להעדפת רוכבי האופניים, תחבורה ציבורית והולכי רגל.

כיום בגוש דן ארבעה מרחבים פתוחים גדולים: פארק הירקון, הטיילת לאורך החוף, פארק דרום והגן הלאומי (הספארי) ברמת גן. בקרוב יתווסף גם פארק איילון, ע"ש אריאל שרון בסמוך לאתר חירייה. התכנית היא ליצור שני צירים עירוניים, ציר בן גוריון שיחבר את פארק הירקון לגן הלאומי, וציר קדרון שיחבר בין גן מדרון יפו לפארק איילון. מסביב לכל ציר העירוני ישתרעו שטחים ירוקים ומסלולי אופניים. הטבעת שתיווצר (באורך של 25 ק"מ) תתחבר לרשת קיימת ועתידית של צירים ירוקים שכונתיים. כך ניתן יהיה להגיע לפארקים כמו גם לחלקים אחרים בעיר, ללא צורך בשימוש ברכב פרטי ורוכבי האופניים יוכלו ליהנות מנסיעה בטוחה, ירוקה ומטיבה, ולא דרך כבישים סואנים ומדרכות צרות.

תכנית הטבעת הירוקה עושה שימוש בתכניות קיימות, וההערכה היא שיצירת רצף מעגלי בין הפארקים לא תהיה כרוכה בהשקעות כספיות גדולות. המטרה הראשונה היא יצירת מספר מסלולים בטבעת הסובבת את גוש דן: שבילי אופניים, טיילות ונתיבי נסיעה לתחבורה ממונעת. אוטובוסים חשמליים ינועו לאורך הצירים המרכזיים, ועליהם ניתן יהיה להוביל אופניים. השלב הבא בתכנית יקשר את הטבעת לגנים ופארקים נוספים, וייצור מסלול תיירותי שבו יינתנו זכויות בנייה להקמת בתי עסק קטנים ומקומיים, התורמים לכלכלה העירונית, ובתי עסק ייעודיים (חנויות אופניים וציוד ספורט למשל) או מוקדים אחרים של פעילויות תיירותיות. התכנית אינה חתומה אלא מאפשרת בחינת צירים נוספים.

הקונספט של טבעת ירוקה נטבע לראשונה עוד ב-1935 על ידי וועדת התכנון האזורית של העיר לונדון תחת השם "חגורה ירוקה". כבר אז הוכר הצורך בגישה לשטחים פתוחים, כמו גם פעילויות ספורט ופנאי לאוכלוסיה העירונית, שימור והגנה על הטבע והנופים. כיום כ-13% משטח אנגליה מוגדר כ"חגורה ירוקה". אנגליה אינה הדוגמה היחידה; בערים רבות בעולם קיימות רצועות ירוקות. למשל בסידני שבאוסטרליה, בערים ברמן והאנובר שבגרמניה, בלובליאנה שבסלובניה ובערים נוספות בעולם.

לשמחתנו, הרעיון לא פסח עלינו, ובארץ כבר מתוכננות טבעות ירוקות נוספות בין היתר בירושלים, חיפה ומגדל העמק. מדובר ביוזמות התואמות את אמנת פורום 15 הערים העצמאיות בישראל להגנת אקלים, וצפויות לסייע לעיריות ביישום שני נושאים מרכזיים: קידום תחבורה אלטרנטיבית ויירוק העיר.

הנגישות והנוחות בהגעה לפארקים תיטיב עם התושבים, תעשיר את תרבות הפנאי ותאפשר קיום אורח חיים בריא. התושבים יוכלו ליהנות ממתקני הספורט, גני חיות, פעילות לילדים ועוד, ולהפיק את המרב מהמרחב העירוני הסמוך לביתם. צירי הטבעת יאפשרו גם להתנייד בנוחות באופניים מהבית לעבודה, וייצרו סביבה ירוקה, נעימה ובטוחה.