זבל לזהב

26 בMay 2011
| 1 Comment

בבנגלדש יש בעיית אשפה. לדאקה, עיר בת 10 מיליון תושבים, בעיית האשפה הגיע למימדי קטסטרופה. מתוך 3,500 טון אשפה, שמושלכים בכל יום, רק מחצית נאספים על ידי רשויות העיר. השאר נשארים ברחובות הפתוחים של שכונות העוני, כיכר השוק וגדת הנהר. האשפה הגדולות מושכת חולדות, סותמת ביובים ומהווה מצע גידול למחלות.

ליזמים החברתיים מסקסוד סינגה, ואיפתיקאר אניאתוללה החדשות הטובות הן ש-80% מאותה אשפה מכילה חומר אורגני. כלומר, עם מעט מאמץ (ואולי עם הרבה מאמץ) ניתן להפוך את החומר האורגני למשהו שבנגלדש זקוקה לו מאוד – קומפוסט אורגני, מזין ועשיר.

כשהגו לראשונה את רעיונם להתמודדות עם בעיית הפסולת המוצקה של דאקה, אף גורם בממשל לא הביע עניין. פקיד אחד הציע שאם הרעיון שלהם הוא כה יעיל, עליהם ללכת וליישם אותו. הם החליטו להיענות לאתגר, הקימו את קונצרן הפסולת בשנת 1995 והשיקו פרוייקט הדגמה באחת משכונות העוני של דאקה.

באמצעות חבית קומפוסט פשוטה, שעוצבה בסרי לנקה, הם הראו לתושבי שכונות העוני איך להפריד את האשפה שלהם ולהעביר את הירקות, הפירות, הדגים ושאריות הבשר לתוך פח, שמשותף למספר משפחות. זה לא היה פשוט לשכנע אנשים, שמרוויחים רק 600 דולר בשנה לדאוג לסביבה שלהם. רק מתן תמריץ כספי לתושבים, גרם להם להקשיב באמת, אומר סינגה.

השניים נפגשו ללא הרף עם עמותות בשכונה, תלו פוסטרים, ואפילו ביקרו משפחות בכדי לאמן אותן בשימוש בחביות. לאחר מכן הם נאבקו כדי למצוא את הקרקע, שתשמש לעיבוד הקומפוסט. לבסוף, הם מצאו קרקע מתאימה בעזרת סניף מקומי של ארגון מתנדבים בשם מועדון האריות. היזמים ידעו שברגע שהמוצר יהיה מוכן, יהיו לו קונים. חקלאי בנגלדש, שסבלו מירידה בכמות ואיכות הגידולים שלהם בעקבות התדלדלות האדמה לאחר שנים של שימוש בדשן כימי, היו נואשים ומוכנים לנסות הכל.

העסק החברתי של השניים, Waste Concern, משתמש במודל המבוזר של מחזור אשפה. במודל זה מוקם מפעל עיבוד קומפוסט קטן באזור בו מתבצע האיסוף. תושבי השכונות אוספים בחבית את הפסולת האורגנית, שהם או תושבי האזור מייצרים, ומובילים את החבית למפעל. היות והחביות אטומות, והדרך למפעל המקומי קצרה, הזיהום הסביבתי שנובע מתהליך האיסוף עצמו קטן. התושבים מקבלים תשלום עבור כל חבית שאספו. המפעל מעבד את הקומפוסט ומוכר אותו לחקלאים המקומיים, שמרוויחים קומפוסט אורגני טוב במחיר הגיוני. השדות שלהם נותנים תפוקה גבוהה ואיכותית יותר, דבר שמוזיל את הירקות והפירות ומכך גם מרוויחים התושבים העניים של השכונות. בנוסף, עיבוד הקומפוסט יוצר גם מקומות עבודה עבור תושבי המקום. כיום, הפרויקט ממחזר אלפי טונות אשפה בעשרות ערים ברחבי בנגלדש והמודל אף הועתק לארצות השכנות.

מוחמד אזיזול, תושב שכונת עוני ותיק, מרוצה, " השכונה נקייה, אנחנו מרוויחים כסף, ויש פחות מחלות".

פסולת

by נבהאן אלאטרש | 12 בNov 2012
 

כל הכבוד