הר (האשפה) מחכה אז צא לדרכך

by שרון אלוש | 26 בAug 2011
| 0 Comments
מחזור ושימוש חוזר

הפסולת היא תוצר של החברה האנושית המודרנית. עם הגידול באוכלוסייה וברמת החיים, עולה רמת הצריכה וזו תובעת מחיר סביבתי כבד. בזבוז משאבי טבע, הצטברות פסולת שתופסת מקום הולך וגדל ומזהמת את האדמה, ואחוז לא מבוטל של פליטת גזי חממה. אך כשם שזבל אורגני מעשיר את הקרקע ומשפר את המרקם הפיזי שלה, כך הרי האשפה יכולים להוות הזדמנות להעשיר את החברה. מדובר בארגונים המשתמשים במחזור ובשימוש חוזר כדי לסייע לאוכלוסיות במצוקה.

מחזור הוא תהליך בו מפרקים פסולת ומחזירים אותה למצב של חומר גלם שישמש לייצור מוצרים חדשים. המיחזור מאפשר הן חיסכון בחומרי גלם ראשוניים והן צמצום כמות הפסולת והזיהום, ועל כן יש לו חשיבות כלכלית ואקולוגית כאחד.

מיזם שמיים - מחזור קהילתי נולד מתוך אותה ראייה שפסולת היא משאב שיש לנצלו לטובת הקהילה בטרם יציאתו מתחומי היישוב. שמיים הוא עסק חברתי שמספק עבודה לבעלי לקות קוגניטיבית והתפתחותית (פיגור שכלי). הוא כולל מרכז איסוף עירוני לפסולת אלקטרונית וחשמלית, המועברת למפעל עבודה שיקומי (מע"ש), בו מבצעים המשתקמים עבודות מיון ופירוק של המכשירים החשמליים. כך שלא זאת בלבד שהמפעל מפחית באמצעות מחזור את הפסולת העירונית ומצמצם את הזיהום, הוא מספק עבודה מאתגרת ובשכר בעבור בעלי הלקות הקוגניטיבית המועסקים בו, זאת בשיתוף פעולה של העירייה והתושבים ולרווחתם. המיזם פועל כיום בשלושה מרכזים: רעננה, גבעתיים וכפר אלווין (ירושלים).

היות ולעתים קרובות אנשים זורקים פריטים שעדיין ניתן להשתמש בהם, פרויקט כוח לתת, המופעל ע"י ארגון מאיר פנים, מהווה מוקד לאיסוף והפצת חפצי יד שנייה. כמשתמע משמו, הפרויקט מאפשר לנו כאזרחים לגלות את כוחנו בסיוע לקהילה ולסביבה, וזאת ללא מאמץ מצידנו. משאיות כוח לתת אוספות את הציוד של מי שאינו חפץ בו יותר, ריהוט, מוצרי חשמל, מיטות, שולחנות וכו' ישירות מהבתים למחסני הארגון, שם עובר הציוד ניקוי ותיקון על פי הצורך. מעוטי יכולת כלכלית, נשלחים על ידי שירותי הרווחה והקליטה, לבחור את הציוד המתאים להם מהמחסנים. תמורת תשלום סמלי הציוד מועבר לבתי הנזקקים. הפרויקט מקדם את העזרה לקהילה בשילוב הקלה על הסביבה.

שימוש חוזר הוא איסוף המוצרים לאחר השימוש, במטרה להשתמש בהם מחדש לצורך אותה מטרה לה נוצרו או חידוש המוצר על ידי חיתוך והרכבה למוצרים חדשים. שימוש חוזר אף עדיף מבחינה סביבתית מהמיחזור. דוגמאות לשימוש חוזר ביומיום הן סוללות נטענות, הדפסה על שני צדי הדף, שימוש בסל קניות רב פעמי במקום שקיות ניילון חד פעמיות ועוד.

עוד מיזם שעושה שימוש חוזר בחפצים הוא סיפור חוזר, פרויקט מטעם עמותת שכולו טוב, המספקת שירותי שיקום עבור אנשים בעלי צרכים מיוחדים, באמצעות שירותי פנאי ותעסוקה, ברחבי הארץ. הפרויקט מציב עמדות ספרים בבתי קפה וחנויות. העמדות נבנו ע"י נפגעי נפש מנייר עיתון ממוחזר, ומתופעלות על ידי אסירים משוחררים. את הספרים נוכל לרכוש ב-20 ₪ ולמכור לאחר שנהנינו מקריאתם, בזיכוי של 5 ₪ לקנית הספר הבא. הפרויקט מאפשר לעוד אנשים ליהנות מהספר שרכשתם, מספק הזדמנות תעסוקתית, בכך שמאפשר למועסקים בו להשתלב בקהילה, ומהווה כמובן חיסכון במשאבים (עצים).
סיפור חוזר משתתף בתחרות לעשות יותר מפחות. לדף המיזם בתחרות.

מיזם נוסף הפועל כעסק חברתי הינו אקומיוניטי, אקולוגיה לקהילה מוגנת. מדובר במיזם חברתי ואקולוגי שעוסק במחזור פסולת אלקטרונית ע"י אנשים בעלי צרכים מיוחדים. הציוד (מחשבים, כרטיסים אלקטרוניים, ציוד תקשורת ועוד) נאסף מחברות עסקיות, משרדי ממשלה, בתי ספר או מפחים שממוקמים במספר מקומות בארץ, הישר למרכז התעסוקה השוכן בקיבוץ יסעור. שם הציוד מפורק וממוין על ידי צוות העובדים, כולם בעלי לקות קוגניטיבית והתפתחותית, ומועבר למחזור או שימוש חוזר. לחלופין מועבר הציוד לעמותות במספר מקומות בארץ, ואלו מבצעות את תהליך העבודה באותו האופן.

ומהתעסוקה נעבור לחינוך, לבית הספר ונצואלה קלישר .זהו בית ספר לילדים עם נכויות התפתחויות קשות. בית הספר מקיים קשרים חברתיים מגוונים עם הקהילה הקרובה והרחוקה, על מנת לעורר את מודעות החברה ואת אחריותה כלפי השונה והחריג. ומכוון לעבודה סביב הדומה והמשותף בין התלמידים לכלל החברה. בית הספר מקיים גינה טיפולית אקולוגית המותאמת לצרכים המיוחדים של הילדים. הגינה מתוכננת ונבנית בשיתוף צוות בית הספר, הילדים, ההורים ומעגלים נוספים. זהו תהליך חינוכי המשלב את האוכלוסיות המיוחדות בטיפול בנושאים כגון אקולוגיה, תכנון בר קיימא, קהילה ועסקים חברתיים.
ביה"ס ונצואלה קלישרמשתתף בתחרות לעשות יותר מפחות. לדף המיזם בתחרות.

ואם גם לכם יוזמה או פתרון חדשני ובר קיימא המשלב עשייה חברתית, תנו לכולנו לשאוב מכם השראה. היכנסו כבר היום לאתר אשוקה והירשמו לתחרות לעשות יותר מפחות: יזמות חברתית סביבתית בישראל. התחרות מיועדת ליזמים חברתיים, פעילי סביבה, עמותות, חברות עסקיות ולכל בעל רעיון שמטרתו שיפור המציאות הסביבתית חברתית בישראל. אז בהצלחה!