פרויקט 'תשומת לב'

by יריב גרוסמן | 10 בOct 2012
| 4 Comments

Summary:

פרויקט 'תשומת לב' מביא שינוי וחדשנות למערכת החינוך. הפרויקט נותן מענה להיבטים הרגשיים והערכיים בחיי היום-יום ובלימודים. בפרויקט, משתמשים בסיפורים ובחומרים אותם מביאים התלמידים ודרך שיחה, עבודה עם נשימות, התבוננות וחקירה, ערות לתחושות גוף, אנו מפתחים בנערים - מיקוד, לקיחת אחריות, יכולת קבלת החלטות, פניות רגשית, כלים לניהול רגשות, יכולות תקשורת בין-אישית ופיתוח מערכות יחסים, יכולת וכלים להתמודדות עם לחץ, מתח, פחדים ודאגות, כעס, אכזבה, תסכול, חוסר בטחון וספק. אנו מחזקים את הרצון, זכות הבחירה ויכולת הבחירה החופשית.
לפרויקט, שמתקיים זו השנה השנייה, יש תוצאות מרחיקות לכת בתחום האישי, הבין-אישי (יחסים בחברה, בבית הספר ובבית) ובתחום הלימודי. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר.

אודותיך

read more ↓↑ hide↑ hide

אודותיך

שם פרטי

יריב

שם משפחה

גרוסמן

אודות הארגון שלך

שם הארגון

תפקידך בארגון

המיזם

read more↑ hide↑ hide

שם המיזם

פרויקט 'תשומת לב'

תיאור המיזם

פרויקט 'תשומת לב' מביא שינוי וחדשנות למערכת החינוך. הפרויקט נותן מענה להיבטים הרגשיים והערכיים בחיי היום-יום ובלימודים. בפרויקט, משתמשים בסיפורים ובחומרים אותם מביאים התלמידים ודרך שיחה, עבודה עם נשימות, התבוננות וחקירה, ערות לתחושות גוף, אנו מפתחים בנערים - מיקוד, לקיחת אחריות, יכולת קבלת החלטות, פניות רגשית, כלים לניהול רגשות, יכולות תקשורת בין-אישית ופיתוח מערכות יחסים, יכולת וכלים להתמודדות עם לחץ, מתח, פחדים ודאגות, כעס, אכזבה, תסכול, חוסר בטחון וספק. אנו מחזקים את הרצון, זכות הבחירה ויכולת הבחירה החופשית.
לפרויקט, שמתקיים זו השנה השנייה, יש תוצאות מרחיקות לכת בתחום האישי, הבין-אישי (יחסים בחברה, בבית הספר ובבית) ובתחום הלימודי. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

פעיל בין 1 ל-5 שנים

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

הפרויקט בא לפתור מספר בעיות בתחום ההתנהגות הערכית והחברתית וכן בתחום הלימודים:
הפחתת אלימות.
התנהגות ערכית ובעיקר הקשבה ונתינה.
הפחתת שימוש בסמים ואלכוהול.
התמודדות עם לחץ ממבחנים וקשיי לימוד.
הפחתת השימוש בריטלין ודומיו.
התמודדות עם בעיות קשב וריכוז.
חיים בשלום תוך התחשבות בזולת ועשייה למען האחר.
חיזוק הביטחון העצמי והאמונה העצמית.
אהבת הזולת.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

הפרויקט מביא לכיתה מרחב אוהב מכיל ומקבל שבו הכל אפשרי ומותר לדבר על הכל.
דרך כלים אימוניים, תרגול נשימות, התבוננות פנימית, חקירה עצמית ועבודה עם תחושות הגוף אנו משחררים פחדים ורגשות מאמללים ומפתחים חופש בחירה ופעולה.
הנערים לומדים, דרך חוויה אישית, שהכל בסדר, הם גדולים ונהדרים כפי שהם וכך גם חבריהם ושאר בני האדם.
הפרוייקט הורץ כפיילוט והביא לתוצאות מרשימות. כתוצאה מכך, מורים והורים פנו אלינו והתעניינו לדעת מה עושים בפרויקט.
השנה אנחנו כבר מתחילים ב-5 כיתות ומצפים להגדיל ל-15 עד-20.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

read more↑ hide↑ hide

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

המודל של שיטת סַמָאדִהי המהווה שילוב של כלים מעולם האימון האישי הסאטי, מהחינוך האנתרופוסופי ומפילוסופיית חיים עתיקת יומין של התבוננות שקטה בדרך הזן ביחד עם תרגול יומיומי של מפתחי השיטה ומדריכיה, חינוך הילדים בבית וחיים לפי הכלים והשיטה שפיתחנו, כל אלו הביאו לשיטה ייחודית ומדוייקת לעבודה עם בני נוער בקבוצות. התגובות והתוצאות בשטח מוכיחות זאת מיום ליום.

אימפקט

read more↑ hide↑ hide

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

במקומות שבהן בוצע הפרויקט או בוצעו נגזרות של הפרויקט, ניתן להבחין בשיפור של כ-20 נקודות בממוצע ציונים, בשיפור מאוד משמעותי במספר הניגשים לבחינות הבגרות ומספר העוברים את הבחינות בהצלחה. השפה, התקשורת והמעורבות החברתית השתנו מקצה לקצה. יכולת המיקוד ויכולת ההתמודדות עם לחצים ומתחים גם כן השתפרו לאין ערוך. כמו כן הפרויקט הביא לשינוי התנהגותי בבית, לשיפור היחסים עם ההורים והאחים וללקיחת אחריות אישית על המתרחש.

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

הפרויקט, ככל שיורחב וייכנס ליותר בתי ספר וכן, כאשר תחל עבודה גם עם צוותי המורים, יביא למהפכה ערכית וחברתית ויביא לשיפור משמעותי בתחום הלימודי. הפרויקט ייתן מענה רחב למגוון הבעיות שאיתן מתמודד הנוער הנורמטיבי וכן לנוער בסיכון ממשפחות מצוקה ולנערים עם קשיי למידה.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

קהל היעד הוא תלמידי חטיבה ותיכון ומורים. תלמידים - רצוי מכיתה ט' ומעלה. צוותי מורים בחטיבות, תיכונים ואפשר גם ביסודי. אפשר לייעד את הפרוייקט לבתי-ספר מיוחדים ולכיתות חלשות יותר, אם כי הוא נכון ומדוייק גם עבור ילדים נורמטיבים לחלוטין.
המיזם חשוב ומשמעותי ביותר מכיוון שהוא מביא לשינוי משמעותי וערכי במערכת החינוך, שם דגש על צרכים אמיתיים שלא מקבלים מענה משמעותי כיום ובכוחו לשנות את פני החברה הישראלית.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

ניתן למדוד את הצלחת הפרויקט בשיפור במספר הניגשים לבחינות, בשיפור משמעותי בתוצאות המבחנים, הפחתת מקרי אלימות, ירידה בשימוש בסמים ואלכוהול, עליה במשמעת הכיתתית, ירידה ברמת התסכול ובמקרי הדיכאון ובשימוש בתרופות.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

קיימת בידינו תכנית להכשרת מדריכים נוספים, עם דרישות קבלה מפורטות, ואנו נפעיל אותה בהתאם לצורך. ישנם כ-10 מדריכים פוטנציאלים שמעוניינים לקחת חלק בפרויקט.
ניתן לבנות תכנית להכשרת צוות המורים, אולם זו מורכבת יותר.

בימים אלו אנו מכשירים מדריכה נוספת עקב הביקוש שגדל ממש בסוף חודש אוקטובר.

נכון להיום המיזם פועל במספר בתי ספר וממש בימים הקרובים יחל בבתי ספר נוספים.
הנה הרשימה:
עמל מחט אשדוד
מקיף אורט טכנולוגי בחולון
מקיף איילון בחולון (מחכים ללו"ז עבור 2 כיתות)
אורט רמת יוסף בחולון(מחכים ללו"ז עבור 2 כיתות)
תיכון מקיף עמל ברמלה (מחכים ללו"ז עבור 2 עד 4 כיתות)
עיינות ביקשו להתחיל פעילות עם שתי כיתות ט'. מחכים לאישור תקציבי.

בנוסף, אושרנו על-ידי יעל חן, מנהלת אורט אפיקים (אגף להשתלמויות מורים) להעביר השתלמויות למורים במסגרת תכנית עוז לתמורה ויש שתי מנהלות שהזמינו תכנית של 30 שעות. (מקיף אורט טכנולוגי ואורט רמת יוסף בחולון) ומנהל נוסף באורט אריאל הביע התעניינות בכך.

לפני כשבוע התפרסמה כתבה מעניינת על בית הספר תל-חי שהפעיל תכנית עצמאית שמבוססת על עקרונות דומים והגיע לתוצאות יוצאות דופן.
הכתבה נמצאת אצלי כקובץ PDF ואשמח לשלוח אותה אליך.

אנו גם פועלים לאשר את התכנית לתלמידים במשרד החינוך וגם כהשתלמות מוכרת לגמול.

המשכיות

read more↑ hide↑ hide

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

עלות הפרויקט לבתי הספר היא לא זולה ויכול להיות מאתגר לדאוג למקורות מימון לפרויקט.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

נכון להיום אנו פועלים להעביר את הערך האישי, החברתי והלימודי, למנהלי בתי ספר ולבעלי תפקידים במערכת החינוך ובכך לשכנע אותם להפנות תקציבים לטובת הפרוייקט.
אנו שוקלים לפנות להקמת קרן או לקבלת מימון מקרנות קיימות ותורמים, אם ניתקל בקשיי מימון.

מספר המתנדבים במיזם

1-5

מספר המועסקים במיזם

1-5

סיפור המיזם

read more↑ hide↑ hide

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

לא פשוט להכניס את הסיפור ב 350 מלים, אך אנסה לתמצת.
מאז צעירותי, גם כנער ותלמיד ואחר-כך כחייל וכאדם שמתחיל את דרכו ומתוך החוויות האישיות שלי בבית הספר, אני הולך עם חלום לעשות שינוי משמעותי במערכת החינוך. להכניס למערכת את הדברים החשובים באמת כמו הקשבה, אהבת הזולת, ערכים, חופש בחירה, התמודדות עם אתגרי החיים, לקיחת אחריות ועוד. ראיתי את זה כמשהו שחסר מאוד גם לי כתלמיד וגם למורים. נתקלתי במורים כועסים, מתוסכלים, עייפים שבאמת רוצים לתת מעצמם וללמד אבל התוצאות היו לפעמים בלתי נסבלות. לא האשמתי את המורים וגם לא ראיתי את התלמידים אשמים. שני הצדדים צריכים לקחת אחריות. וכתלמיד שסיים בית ספר ללא בגרות וקיבל בבית ערכים של אהבה, הקשבה ונתינה, לקחתי על עצמי לעשות דרך. תחילה השלמתי בגרויות אחרי הצבא. אחר-כך עשיתי תואר כמהנדס אלקטרוניקה וסיימתי בהצטיינות. בהמשך הוצאתי תואר שני במדעי הניהול וקצת התרחקתי מהחזון החינוכי והערכי. לימים, נסיבות אישיות ומשפחתיות, ביניהן ליווי של אמי בהתמודדות עם סרטן ובתהליך הגסיסה ושיחות עמוקות שניהלנו תוך כדי, החזירו אותי אט אט אל החזון. תחילה למדתי קורס באימון אישי בבית הספר הכי טוב בארץ, אחר-כך התחלתי לתרגל וליישם בחיי, בהמשך למדתי לימודי זן והוסמכתי כמדריך להתבוננות שקטה בדרך הזן. פתאום מצאתי שיש לי את כל הידע והכלים להביא את השינוי שתמיד ייחלתי לו. התחלתי להעביר תכנית בהתנדבות כשנתיים לשתי כיתות של ילדיי ובמקביל, פגשתי בלימודי הזן, את בת-אל, אשת חינוך מופלאה שהתמחתה בחינוך לילדים עם מוגבלויות חמורות ואחר-כך עשתה הסבה לחינוך אנתרופוסופי ועסקה בחינוך כ-11 שנים עד שהחליטה גם היא לעזוב את המערכת ולהביא לה שינוי מבחוץ. וביחד, ראינו שהדרך שבת-אל יישמה בכיתה באופן אינטואיטיבי, לעתים בניגוד לנוהלים מקובלים, ושהוכיחה את עצמה בכל התחומים האישיים, החברתיים והלימודים, מרמזת על השינוי שעלינו להביא ומייד הבנו את החיבור ביננו. מכאן, התחלנו לבלות ימים ולילות בקריאת מחקרים וכתיבת התכנית. התחלנו לשתף אנשי חינוך ואנשי מקצוע נוספים והבנו שיש לנו ביד תכנית מהפכנית ויחד עם זה מאוד פשוטה. מכאן, הדרך הייתה קצרה. מהר מאוד קבלנו כיתה לפיילוט בתשלום סמלי. והיום אנחנו בשלב שאנחנו בשלים להיכנס לכמה שיותר בתי ספר.
שנינו עזבנו עבודה כשכירים לטובת מימוש החזון ואנחנו נמשיך בכל כוחנו, גם עם האתגרים שבדרך.

יריב גרוסמן said: שלום אורי, תודה רבה! הוספתי לאימפקט תחת הכותרת "כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?" about this הגשת מועמדות לתחרות. - 3002 days ago read more >

יריב גרוסמן updated this הגשת מועמדות לתחרות. - 3002 days ago

Ori D said: שלום יריב, חשוב שתכניס את המידע הזה לטופס (באזור האימפקט), היות והשופטים לא קוראים את התגובות. about this הגשת מועמדות לתחרות. - 3002 days ago read more >
יריב גרוסמן said: גילי, תודה רבה. קודם כל אשמח מאוד לקשר עם החוקרים במרכז הבינתחומי. לפני חודש הייתי עונה לך שהמיזם רץ בשנה שעברה כפיילוט בבית ספר ... about this הגשת מועמדות לתחרות. - 3002 days ago read more >
גילי רומן said: יריב שלום, המיזם נשמע טוב. ברור שהוא יושב אצלך לך במקום חזק ומשלב את האכפתיות שלך עם הניסיון שצברת. חשוב לי לדעת היכן המיזם כבר ... about this הגשת מועמדות לתחרות. - 3025 days ago read more >

יריב גרוסמן updated this הגשת מועמדות לתחרות. - 3029 days ago

יריב גרוסמן updated this הגשת מועמדות לתחרות. - 3030 days ago

יריב גרוסמן submitted this idea. - 3030 days ago