מפת תחבורה ציבורית של גוש דן בשתי גירסאות

אינטראקטיבית ומודפסת

by איליה קוגן | 16 בOct 2011
| 0 Comments

Summary:

המידע החסר על התחבורה הציבורית בישראל גורם לרתיעה של משתמשים מזדמנים. לכן יצרנו מפה שמדגישה את קווי האוטובוס התדירים, עליהם ניתן לעלות באופן ספונטני במקום לנסוע ברכב פרטי. זהו כלי שמטרתו להפחית את הרתיעה מתחבורה ציבורית ובכך לסייע לאיכות הסביבה. המפה היא מפת האוטובוסים היחידה שקיימת בגוש דן, כי למרות השינויים הרבים שחלו בקווים, לא יצאה מפה רשמית זה שנים. לימוד הרשת והבנתה לוקח זמן רב, אך המפה מאפשרת למצוא את הדרך בתוך שניות בעזרת ממשק ידידותי, תוך הדגשת הקווים המועדפים.

About You

Organization: תחבורה בדרך שלנו - ארגון נוסעי התחבורה הציבורית בישראל Visit websitemore ↓↑ hide↑ hide

About You

First Name

איליה

Last Name

קוגן

About Your Organization

Organization Name

תחבורה בדרך שלנו - ארגון נוסעי התחבורה הציבורית בישראל

Your role in the organization

רכז מידע והכוונה

Is your organization a

Non‐profit/NGO/citizen sector organization

NPO registration number (if the organization is a registered NPO in Israel)

Organization Address

Organization Website

Twitter Profile Page

The information you provide here will be used to fill in any parts of your profile that have been left blank, such as interests, organization information, and website. No contact information will be made public. Please uncheck here if you do not want this to happen..

Your Initiative

read more↑ hide↑ hide

Project's Name

מפת תחבורה ציבורית של גוש דן בשתי גירסאות: אינטראקטיבית ומודפסת

Country your work focuses on

Israel, T

Describe your project

המידע החסר על התחבורה הציבורית בישראל גורם לרתיעה של משתמשים מזדמנים. לכן יצרנו מפה שמדגישה את קווי האוטובוס התדירים, עליהם ניתן לעלות באופן ספונטני במקום לנסוע ברכב פרטי. זהו כלי שמטרתו להפחית את הרתיעה מתחבורה ציבורית ובכך לסייע לאיכות הסביבה. המפה היא מפת האוטובוסים היחידה שקיימת בגוש דן, כי למרות השינויים הרבים שחלו בקווים, לא יצאה מפה רשמית זה שנים. לימוד הרשת והבנתה לוקח זמן רב, אך המפה מאפשרת למצוא את הדרך בתוך שניות בעזרת ממשק ידידותי, תוך הדגשת הקווים המועדפים.

Innovation

read more↑ hide↑ hide

What makes your idea unique?

אנו מציעים את המדריך היחיד והייחודי למבוך קווי האוטובוס בגוש דן, לאור העובדה שפרט למפה שלנו לא קיימת מפת אוטובוסים של תל אביב או של גוש דן. בתור נוסעי תחבורה ציבורית, אנחנו מנגישים את המידע בצורה נוחה וגרפית, כך שכל נוסע שמבקש להגיע מנקודה לנקודה בגוש דן יוכל למצוא את הדרך בעצמו.

אנחנו לא מסתפקים בייחודיות המפה, אלא מציעים שכבות מידע נוספות במפה הדינמית: מידע על לוחות זמנים ותחנות, ובעתיד אפשרויות נוספות כגון מפת קווי אוטובוס בשעות הערב, מפת קווי אוטובוס במוצ"ש ומפות ברוסית, אנגלית וערבית.

Does your project invloves devopling or using cutting edge technologies? If tell us about them please

המפה מפותחת באמצעות כלים ממוחשבים עדכניים שמאפשרים הפרדה גרפית בין הקווים התדירים ביותר לקווים נמוכים יותר בהיררכיית הרשת. המפה האינטראקטיבית משתמשת גם בשפות תכנות כגון AS3 על מנת להציג ממשק ויזואלי נוח למשתמש.

Impact

read more↑ hide↑ hide

What impact have you had?

ארגון "תחבורה בדרך שלנו" מצליח לתת לציבור נוסעי התחבורה הציבורית מידע איכותי ואמין כפי שלא ניתן על ידי אף גורם רשמי. כעדות לכך יכולות לשמש אלפי הצפיות ביום בתקופה שלאחר הארגון מחדש בגוש דן, והמספר הרב של אזכורים תקשורתיים שהפנו לאתר "תחבורה בדרך שלנו" כמקור מידע פשוט ואמין לשינויים המתרחשים בתחבורה הציבורית. אנו רואים בהשקת האתר הרשמי עבור הרפורמה הצפויה בירושלים (אתר תכנית אב לתחבורה בירושלים) הכרה של משרד התחבורה בחשיבות של פעילותנו ונסיון להשלים בירושלים את הפער שאנחנו נאלצים להשלים בגוש דן.

Problem

בישראל לא קיימת חשיבה אמיתית על מתן מידע בתחבורה ציבורית. בהעדר התייחסות ראויה לנושא מצד הרשויות, הנוסעים נאלצים לשוטט בין אתרי אינטרנט לא נוחים, שרובם אינם כוללים מפות כלל, וחלקם מכילים מפות נקודתיות של קו זה או אחר או של איזור מסוים בעיר. למרבה הצער, בהרבה מאד מקרים זה מביא את הנוסעים להסתמך על מידע שהם יקבלו מהעוברים ושבים בתחנות ובאוטובוסים. זאת בהעדר מידע אחר, וזה נכון כפליים עבור תיירים ועולים שאינם דוברים עברית.

Actions

אנו מפרסמים את המפה ברשת, ובכוונתנו להוציא אותה לדפוס על מנת שתהיה זמינה לנוסעים בקלות בזמן הנסיעה, כולל נוסעים שאינם משתמשים באינטרנט.

Results

אנו מצפים שאחוז ניכר מנוסעי התחבורה הציבורית, כולל נוסעים חד-פעמיים כגון בעלי רכבים פרטיים ותיירים, יקבלו את המפה שלנו ויוכלו לתכנן את הנסיעה שלהם בצורה נוחה. אנחנו רוצים להקל על הנוסעים ברכב פרטי את המעבר לתחבורה ציבורית ע"י כך שלראשונה המידע על מסלולי האוטובוסים מונגש בצורה נוחה.

What will it take for your project to be successful over the next three years? Please address each year separately, if possible.

אנו מתכוונים לגייס סכום כסף ולהשתמש בו לחלוקת הגירסה המודפסת של המפה למעוטי יכולת. במהלך זה ננסה לשלב גם מפגשים בבתי תמחוי וגופים מהמגזר השלישי שבהם נעביר הרצאה קצרה על הדרך לשימוש במפה ובתחבורה הציבורית בכלל. במקביל נבדוק שיתוף פעולה עם בתי ספר ואגודות סטודנטים על מנת להגדיל את החשיפה של המפה ואת היתרונות בשימוש בה לקהל תלמידי בית הספר והסטודנטים, וכן נפיץ אותה לציבור הרחב.

What would prevent your project from being a success?

שינויים במסלולי הקווים עלולים לגרום למפה לאבד את הרלוונטיות שלה בתוך זמן קצר - את הגירסה המקוונת נוכל לעדכן באופן שוטף, אך את הגירסה המודפסת נייתכן שניאלץ להוציא מחדש בעלות גבוהה.

How many people will your project serve annually?

More than 10,000

Define the beneficiaries of your initiative. What is the project's importance for them?

אנו שואפים להביא לשימוש רב יותר בתחבורה הציבורית וכך להפוך את גוש דן למטרופולין ירוק יותר, ובו בזמן לקצר את זמן הנסיעה עבור אלה שכבר משתמשים באוטובוסים ע"י הנגשת מידע שלא היה זמין עבורם. אנחנו רוצים לנצח את הפחד של הציבור מאוטובוסים, פחד שנובע מחוסר מידע.

Does tour project have a social impact as well as environmental one? If so describe the social impact

מתן מידע על תחבורה ציבורית היא פעילות חברתית ממדרגה ראשונה. בין השאר, אנו עוזרים ל"קהל השבוי" של התחבורה הציבורית - מעוטי אמצעים, נכים, קשישים ועוד - להגיע ממקום למקום בלי להסתבך באתרי אינטרנט לא נוחים, בלי להמתין למענה במוקדי שירות של חברות תחבורה ציבורית, ובלי לשאול נהגים ועוברים ושבים.

Does your project seek to have an impact on public policy?

Yes

Sustainability

read more↑ hide↑ hide

What stage is your project in?

Operating for less than a year

How long has this organization been operating?

Less than a year

Does your organization have a Board of Directors or an Advisory Board?

Does your organization have a non-monetary partnerships with NGOs?

Yes

Does your organization have a non-monetary partnerships with businesses?

Does your organization have a non-monetary partnerships with government?

Please tell us more about how these partnerships are critical to the success of your innovation.

שותפויות עם גופים שונים, כגון אגודות סטודנטים, מאפשרות לנו כר הפצה של המפה לקהלי יעד שונים באזורים גאוגרפיים שונים. בכוונתנו להעלות את המודעות למפה באמצעות גופי תחבורה נוספים, אליהם אנו מקושרים באמצעות פורום ארגוני התחבורה בראשות תמר קינן.

What are the three most important actions needed to grow your initiative or organization?

עלינו לדאוג לחשיפה ותפוצה (כולל תגובה אוהדת מהתקשורת) - גידול בחשיפה ובלגיטימיות השימוש יעזרו לנו לפרוץ קהלים חדשים. עלינו להוכיח את האמינות והשימושיות לאורך זמן - במידה ונוכיח שהמפה עושה את תפקידה בצורה עקבית ואמינה ומתעדכנת בשינויים היא תוכל להוות שם נרדף להתמצאות ברשת האוטובוסים בגוש דן. ברצוננו לקבל הכרה מגופים וולנטרים ומהרשויות - יצירת שיתוף פעולה עם ארגוני צרכנות וסביבה אחרים על בסיס המפה ו/או הכרה בלגיטימיות ובנכונות המידע על ידי משרד התחבורה או גופים ציבוריים אחרים.

How does your project create economic value (saving resources, creating job opportunities, etc…)?

נגישות למידע על תחבורה ציבורית תורמת באופן ישיר לשימוש בתחבורה ציבורית, זאת על חשבון הרכב הפרטי. קידום תחבורה ציבורית הוא צורך כלכלי חיוני של המשק הישראלי.

The Story

read more↑ hide↑ hide

What was the defining moment that you led to this innovation?

הרגע המכריע היה כשהושקה הרפורמה בתחבורה הציבורית בגוש דן. ראינו את הרפורמה כהזדמנות להציג לציבור מערכת פשוטה והגיונית של תחבורה ציבורית, ובמקום זאת הציבור קיבל מפות של חלקי מערכת שלא אפשרו הבנה כללית של הרשת. במערכת הבנויה על בסיס של החלפות, יש צורך ממשי להבין את אפשרויות ההחלפה השונות ולכן צריך לפשט את המיפוי שלה.

Tell us about the social innovator behind this idea.

"תחבורה בדרך שלנו" הוא ארגון מתנדבים, נוסעי תחבורה ציבורית, שפועלים מתוך ראייה חברתית וסביבתית. יוצר המפה, אלן טנמן, הוא איש תוכנה ביום ומעצב גרפי בזמנו הפנוי, וחולק את זמנו בין לונדון ותל אביב. במהלך חייו שהה אלן במדינות רבות ונחשף למגוון מפות של תחבורה ציבורית. אלן ראה את הארגון מחדש של קווי האוטובוסים בגוש דן כהזדמנות לתת לציבור גדול של משתמשים ברכב פרטי להחשף לתחבורה ציבורית, אבל הבין שבלי מידע בהיר וברור על המערכת, ההזדמנות תתפספס. לפיכך החליט להפיק מפת תחבורה ציבורית מסוג חדש שתאפשר הפרדת העיקר מהטפל והדגשת הקווים העיקריים בעלי התדירות הטובה. אלן משתף פעולה עם "תחבורה בדרך שלנו" על מנת להפוך את המפה לכלי זמין עבור כלל הציבור.

How did you first hear about Kikar Ashoka?

Friend or family member

If through another, please provide the name of the organization or company

איליה קוגן updated this הגשת מועמדות לתחרות. - 3264 days ago

איליה קוגן updated this הגשת מועמדות לתחרות. - 3267 days ago

איליה קוגן submitted this idea. - 3267 days ago