הנוער למען החברה והסביבה

by Tal Ofri | 09 בDec 2012
| 0 Comments

Summary:

המיזם שאני מציגה הוא למען שיכבת האוכלוסיה המבוגרת וכן למשפחות שמעמדם הסוציואקונומי נמוך.
הרעיון שאני מעלה הוא שקבוצת בני נוער או צעירים תבצע איסוף של בגדים ישנים שאנשים רוצים לזרוק מהבתים שלהם וצעצועים, ריהוט ישן, כלי בית ישנים, או כל דבר אחר בעל ערך שרוצים לזרוק (במיוחד לפני החגים ובדגש חג פסח) ואפשר להשתמש בו ותמכור את מה שנאסף בשווקים. עם הכסף שהקבוצה תשיג היא תוכל לקנות חסכמים וגם נורות חסכוניות ולגשת לבתים של קשישים או לבתים של משפחות נזקקות ולהתקין בשבילם את החסכמים ואת הנורות החסכוניות.

מגישי המיזם

read more ↓↑ hide↑ hide

נציג המיזם

שם פרטי

טל

שם משפחה

עופרי

חבר צוות

שם פרטי

שם משפחה

חבר צוות

שם פרטי

שם משפחה

חבר צוות

שם פרטי

שם משפחה

המיזם

read more↑ hide↑ hide

שם המיזם

הנוער למען החברה והסביבה

תיאור המיזם

המיזם שאני מציגה הוא למען שיכבת האוכלוסיה המבוגרת וכן למשפחות שמעמדם הסוציואקונומי נמוך.
הרעיון שאני מעלה הוא שקבוצת בני נוער או צעירים תבצע איסוף של בגדים ישנים שאנשים רוצים לזרוק מהבתים שלהם וצעצועים, ריהוט ישן, כלי בית ישנים, או כל דבר אחר בעל ערך שרוצים לזרוק (במיוחד לפני החגים ובדגש חג פסח) ואפשר להשתמש בו ותמכור את מה שנאסף בשווקים. עם הכסף שהקבוצה תשיג היא תוכל לקנות חסכמים וגם נורות חסכוניות ולגשת לבתים של קשישים או לבתים של משפחות נזקקות ולהתקין בשבילם את החסכמים ואת הנורות החסכוניות.

מהי הבעיה שהמיזם שלכם מנסה לפתור?

המיזם שלי מנסה לפתור בעיות מנושאים שונים בעיות פסולת מוצקה, בעיות כלכליות בעיות הקשורות ביצירה וניצול אנרגטי ובעיית משבר המים.
1.בעית הפסולת המוצקה:
מדי יום מייצר כל אדם בישראל כ- 2 ק"ג של פסולת מוצקה בנפח של 5 ליטר. מדי שנה מייצרים כל תושבי מדינת ישראל כ-3 מיליון טונות של פסולת. הפסולת המוצקה מהווה מיטרד אסתטי, תברואתי.
המיזם שלי עונה על בעיה שבה זריקת חפצים ויצירת ערמות של זבל יכולים להביא בסופו של תהליך לבעיות זיהום הגורמות למחלות לחלק מהאוכלוסיה הגרה בקירבת ערמות הפסולת, וכן לבעיות של הקטנת שטחים הנוצרים כתוצאה מערמות הזבל (מדינת ישראל אינה משופעת בשטחים פתוחים) ובנוסף למטרדים אסתטים.
2.בעיות כלכליות:
בישראל השיכבה הסוציואקונומית הנמוכה מהווה כ- 18% מהאוכלוסייה והם מתחלקים לקשישים ומשפחות מצוקה, שהבעיה העיקרית בשיכבה זו של האוכלוסייה היא הבעיה הכלכלית.
3.בעיות האנרגיה:
מדינת ישראל נסמכת על מדינות אחרות בתחום האנרגיה והיא מנסה להתייעל אנרגטית ולהגיע למצב של להיות עצמאית בתחום זה (למשל: קניית נפט ממדינות ערב).
תושביי המדינה לא מודעים מספיק לכך שנושא ההתייעלות האנרגטית יכול לחסוך כ-30% מצריכת האנרגיה בבית ועל ידי כך להוריד אף את צריכת האנרגיה המדינית.
4.בעיית המים בישראל:
ישראל היא מדינה שאחוז המים בה קטן והצריכה למים גדולה יחסית, בשל גידול האוכלוסיה ורמת החיים.

כיצד המיזם מספק מענה יעיל לבעיה?

המיזם עונה על שתי הבעיות שהצגתי הן הסביבתית והן הכלכלית.
מהבחינה הסביבתית המיזם שלי עונה על הצורך בשימוש חוזר של מוצרים שונים(וינאטג') על מנת לצמצמם את כמות הפסולת המוצקה ומכאן לצמצמם את הבעיות הסביבתיות שהן ההשלכות של הפסולת המוצקה כמו למשל בעיות תברואתיות, זיהומים של קרקע מים ואוויר וצמצום האתרים של הפסולת המוצקה הנערמת, ומכאן ניתן לנצל שטחים אלה כשטחים פתוחים המעטים שעוד נותרו במדינת ישראל.

מהבחינה הכלכלית המיזם שלי עונה על חיסכון בתשלומי החשמל והמים ובכך יוצר מצב שלמשפחות נזקקות ולאנשים מבוגרים חשבונות המים והחשמל יקטנו באופן משמעותי וכך ההוצאות יקטנו ביחס להכנסות.

מבחינה אנרגטית המיזם שלי עונה על חיסכון באנרגיה מכיוון שנורות חסכוניות מבזבזות פחות אנרגיה חשמלית ומאפשרות תאורה באותה רמה בבתים.

מבחינת משבר המים החסכמים במיזם שלי חוסכים בכמות המים הנצרכת ובכך מקטינים את משבר המים.

כמובן שהמיזם מעלה את המודעות של הציבור הן לחסכון באנרגיה, חסכון במים ולהשפעה הסביבתית שיש לשימוש חוזר.
מיזם זה לא רק מספק מענה יעיל לכל הבעיות שציינתי אלא גם שהוא חברתי מכיוון שכל הפעילות בו נעשת בהתנדבות משלב איסוף המוצרים בבתים, דרך מכירתם, קניית החסכמים והנורות החסכוניות והתקנתם בבתי הנזקקים.

אתר האינטרנט של המיזם (אם יש)

כתובת דף הפייסבוק של המיזם (אם יש)

חדשנות

read more↑ hide↑ hide

מה הופך את הרעיון שלכם לייחודי? אנא פרטו

הרעיון של ייחודי משום שהוא בר ביצוע, פרקטי, רעיון כזה עוד לא הועלה בקרב הציבור וניתן לממש אותו בקלות ללא הצורך להשקיע בו משאבים כמו כסף כי הוא התנדבותי. תלמידים רבים מחפשים דרכים להתנדבות בשביל תעודת בגרות חברתית וזה עונה על צורך זה.

האם יש דרכים נוספות קיימות לפתרון הבעיה שהמיזם אמור לפתור? אנא פרטו

ישנם דרכים נוספות הקיימות לפיתרון הבעיה שהמיזם שלי אמור לפתור.
כיום לבעיית הפסולת המוצקה ישנם 4 פיתרונות:
1. מיזעור- שיטה שבה דוחסים את הפסולת או מרסקים אותה ובכך מקטינים את נפחה.
2.מיחזור, שימוש חוזר
3.קומפוסטציה- פירוק טבעי של חומר אורגני וכתוצאה מכך אפשר להשתמש בחומר כחומר המייטב את הקרקע.
4.משרפות פסולת.

לבעיות האנרגיה המים ישנם פיתרונות רבים כמו הנורות החסכניות והחסכמים שאותם שילבתי במיזם שלי.
כמו כן לבעיות האנרגיה ישנם פיתרונות נוספים כמו שימוש באופניים על פני רכבים או שימוש בתחבורה ציבורית העונה גם על בעיה כלכלית משום שהתחבורה הציבורית פחות תזהם ממכונית אישית שבה נוסעים פחות אנשים ומכיר הנסיעה יעלה יותר.

פיתרונות לבעיות הסביבתיות כמו שימוש בדלק שמזהם את הסביבה ועולה יקר(בעיה כלכלית) אפשר לפתור באמצעות שימוש במכוניות חשמליות.

האם במסגרת המיזם נעשה שימוש בטכנולוגיות חדשניות? אנא פרטו

במסגרת המיזם לא נעשה שימוש בטכנולוגיה חדשנית.

האם למיזם יש דגם (מודל) חברתי חדשני או ייחודי? אנא פרטו

למיזם שלי אין מודל משום שהוא לא טכנולוגי הוא חברתי.

האם למיזם יש דגם (מודל) עסקי חדשני או ייחודי? אנא פרטו

למיזם שלי אין מודל משום שהוא חברתי.

אִימְפָּקט

read more↑ hide↑ hide

כיצד המיזם מייצר ערך סביבתי?

המיזם שלי מייצר ערך סביבתי בגלל שהוא חוסך במים, בחשמל(אנרגיה), בניצול שטחים ומביא פיתרון לבעיות הפסולת המוצקה ובכך פותר את הבעיה של הנפגעים התברואתיים, ומעלה את המודעות של הסביבה, של בני הנוער שישתתפו במיזם ובשכבות הנמוכות בעם, בערכים כמו חיסכון במים, חיסכון בחשמל, מיחזור ושימוש חוזר.

כיצד המיזם מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים)?

המיזם שלי מייצר ערך כלכלי משום שהוא חוסך בהוצאות המים והחשמל שהם משאבים יקרים שהולכים ונגמרים המיזם מייצר ערך כלכלי גם מהבחינה של יצור מוצרים ושימוש במשאבים בשביל לייצר אותם (כמו פלסטיק, בדים וכסף) בזכות המיחזור והשימוש החוזר שנעשה במיזם שלי וגם בכך שהמיזם שלי נעשה ללא טכנולוגיה חדשנית שצריך לפתח ולהשקיע בה משאבים רבים וכסף רב והוא נעשה רק באופן התנדבותי ללא שימוש בכסף ומשאבים נוספים.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

קהל היעד שהמיזם פונה אליו הוא בני נוער והאוכלוסיה הסוציואקונומית הנמוכה בישראל.
המיזם שלי פונה אל בני נוער וצעירים מפני שבני נוער רבים רוצים להתנדב בשביל לקבל תעודת בגרות חברתית והוא עונה על הצורך שלהם.
המיזם שלי פונה גם אל השיכבה הכלכלית הנמוכה בישראל משום שלקהל יעד זה יש בעיות כלכליות קשות ומודעות נמוכה לסביבה והוא מאפשר עזרה למשפחות הנזקקות ולקשישים בשביל לחסוך להם בהוצאות הכלכליות בלי שהם יצטרכו להוציא כסף על קניית החסכמים והנורות חסכוניות.

קיימות

read more↑ hide↑ hide

כיצד ישפיע המיזם על הסביבה בדורות הבאים?

המיזם שלי ישפיע על הסביבה בדורות הבאים בכך שהוא מספק חיסכון במשאבים כמו מים ואנרגיה וגורם להפחתה בניצול שטחים.
הדורות הבאים יוכלו "להנות" ממשאבים אלו בגלל שאנחנו חוסכים בהם כיום.
אופן נוסף שהמיזם שלי ישפיע על הדורות הבאים הוא ההתנדבותיות והעזרה לקהילה שתספק סביבה חמה יותר הבנויה על ערכים כמו עזרה לזולת.

מהם הנזקים שהפרויקט עלול לגרום לסביבה? איך תוכלו למנוע / לצמצם אותם?

הפרויקט שלי לא יכול לגרום נזק לסביבה אולי חוץ ממשפחות שיעלבו מכך שמתנדבים בשבילם.

האם התועלת של המיזם לסביבה עולה על נזקיו?

המיזם שלי יכול להיות מזיק רק בפן הרגשי שבו משפחות יעלבו לקבל עזרה אבל התועלת עולה על הנזק משום שזה עונה על כל כך הרבה בעיות סביבתיות וכלכליות.

המשכיות

read more↑ hide↑ hide

מהם הצעדים הדרושים בשביל לממש את המיזם בשנה הקרובה?

יצירת קבוצה של בני נוער שרוצים להתנדב וקבוצת מבוגרים שתהיה מוכנה לקחת אחריות על מיזם זה, איסוף של ריהוט, בגדים, צעצועים, ספרים וכו' מבתים שרוצים לזרוק חפצים אלו, מכירתם בשווקים, קנייה של חסכמים ונורות חסכוניות והתקנתם בבתים של נזקקים ומשפחות מצוקה.

מה יכול למנוע מכם לממש את המיזם?

הדבר שיכול למנוע ממני לממש את המיזם הזה הוא מציאת קבוצה של מבוגרים שתיהיה אחראית על הצעירים במיזם זה.

כיצד המיזם יכול להתפתח ולהמשיך לקיים את עצמו? אם יש לכם תוכנית עסקית למיזם, אנא פרטו

המיזם הזה מקיים את עצמו על פי מיחזור, בשל כך הוא לא צריך תוכנית עיסקית או כלכלית כלשהי משום שלא מושקע בו כסף בכלל.

האם נראה לכם שתוכלו לממש את המיזם?

לדעתי אני אוכל לממש את מיזם זה, אני אישית מכירה המון בני נוער שישמחו לתרום לחברה ולהתנדב לא רק בגלל התעודה החברתית ולכן הוא בר ביצוע.

סיפור המיזם

read more↑ hide↑ hide

איך בחרתם ברעיון המיזם?

בחרתי ברעיון זה משום שרציתי למצוא רעיון חברתי ולא טכנולוגי שיענה על כמה שיותר בעיות. אני אישית מתנדבת כבר מכיתה ח' לכן רציתי למצוא רעיון שהוא יהיה התנדבותי למען שכבות המצוקה שהבעיות הכלכליות שלהן רבות וגם שהוא יהיה מיזם שלא צריך להשקיע בו כסף ושיביא מודעות לחברה על הצורך במיחזור. בתור בת של מורה למקצוע מד"ס אני מודעת לבעיות הסביבה והאנרגיה מגיל מעוד צעיר וכאשר אני מספרת על כך לחברות הן לא לוקחות את זה ברצינות לכן חשוב לי שיהיה מיזם לבני נוער שיביא אותם למודעות על ערכים אלו וילווה אותם כל חייהם.

מדוע בחרתם דווקא בשם זה למיזם?

בחרתי בשם זה בגלל שאני שמה דגש על התרומה של הנוער לסביבה והשם הזה הוא קצר ומכליל את כל הנושא

איך נוצר הצוות?

ספרו לנו קצת על מגיש/י המיזם

קוראים לי טל עופרי אני בכיתה יא בביה"ס אורט אפרידר במגמת טכ"מ בה לומדים על מדעי המחשב ונושאים אחרים כמו שפות תיכנות וכו'.
אני מתנדבת מכיתה ח', התנדבתי בכנפיים של קרמבו, SOS, במועדונית בבית הספר שלי וכיום אני מתנדברת באינטראקט מטעם רוטרי והתפקיד שלי שם יקבע בעוד מס' שבועות להיות או הנשיאה או סגנית הנשיאה.
אנחנו בבית מאוד בעד הסביבה, יש לנו פח של קומפוסט בחצר, אנחנו ממחזרים בקבוקים, עיתונים וקרטונים.
אני אישית מאוד אוהבת מוזיקה ואני יודעת לנגן על פסנתר.
השנה הזאת לחוצה במיוחד אבל איכשהו אני תמיד מוצאת זמן להתנדב ולהיות עם החברים שלי שאין שבוע שאני עוברת בלעדיהם.
המיזם שלי מאוד חשוב לי מפני שאם אני יצליח לזכות או אפילו לעניין אתכם בו אני מאוד ארצה לקחת בו חלק ולהשתתף בו. יש לי את היכולת לעשות אותו מטעם אינטראקט אבל רק התנדבות אחת ולא מספר פעמים לכן זה חשוב לי שגם אם אני לא אזכה אני אצליח לממש אותו בעזרתכם ולא רק להציג רעיון אלא גם לבצע אותו בגלל שהוא לא מסובך ואין בו צריכה של משאבים כמו כסף או משקיעים.

Tal Ofri updated this הגשת מועמדות לתחרות. - 2842 days ago

Tal Ofri submitted this idea. - 2842 days ago

Take action:

discuss

share this entry