מנהרת רוח

by צבי פלטיאל | 16 בJan 2013
 

רעיון מעניין, אבל... גם בעייתי קצת.

שימו לב שאת אנרגיית הרוח יוצרות המכוניות ע"י החיכוך שלהם עם האוויר. למעשה, חיכוך המכוניות עם האוויר הוא אחר הגורמים העיקריים לצריכת הדלק של מכוניות. לכן יצרני המכוניות מנסים לצמצם את החיכוך ככל שניתן ע"י מבנה אוירודינמי והחלקה של פני המכונית. הכנסת מכונית למנהרת רוח גורמת לכך שהחיכוך ייגבר והמכונית תצרוך כמות גדולה יותר של דלק לצורך נסיעה במהירות מסויימת.

אפשר להסתכל על העניין גם דרך חוק שימור האנרגיה והחוק השני של התרמודינמיקה. חוק שימור האנרגיה אומר שכדי ליצר את אנרגית הרוח על המכונית לצרוך יותר אנרגיה כימית (שריפה של הדלק). מהחוק השני של התרמודימיקה נובע שאף פעם לא ניתן להפיק את כל האנרגיה שהושקעה, ולכן ייצור החשמל לא יפיק את כל האנרגיה של הדלק שנשרף. מכאן, שלא זו בלבד שהתהליך אינו מייצר אנרגיה אלא שהוא צורך אנרגיה. נרוויח יותר ללא מנהרה וללא ייצור החשמל ע"י החיסכון בדלק.

כדאי לעיין גם להערותי לגבי "גיחון מוסיף המון" ו"ניצול אנרגיית דוד".

בהצלחה,

ד"ר צבי פלטיאל

ד"ר צבי פלטיאל שלום, קראנו

by Amitai_ _Oren (^ _ ^) | 18 בJan 2013
 

ד"ר צבי פלטיאל שלום,
קראנו בעניין את הערות שלך ואנו מודים לך על ההתיחסות,
אך כפי שהבנו מהתגובה שלך, הבנת שמנהרת הרוח תיהיה מנהרה שבה יעברו המכוניות.
הכוונה שונה לגמרי, הכוונה היא למכשיר שניתן לחבר לרכב כך, שבמקום שהרוח "תתנגש" ברכב היא תתנגש במאוורר וכך נוכל לייצר חשמל. (ניתן להסתכל על זה לדוגמא כהחלפת פינת האוטובוס במנהרה קצרה שתופנה קצת כלפי הכביש - כדי לאפשר מעבר של הרוח מהצד השני והקטנת הפגיעה בצורה אווירודינמית של הרכב).

לגבי חוק שימור האנרגיה שהזכרת,
אנחנו חשבנו על הנושא הזה רבות והבנו שבעזרת "המנהרות" נוכל לנצל אנרגיה מבוזבזת - שנוצרת גם ככה על ידי הרכבים שנוסעים.
תחשוב שאדם עומד על שפת הכביש ורכב כמו אוטובוס עובר על פניו.
כמות הרוח שתיווצר בגלל תנועת הרכב היא גדולה ובעזרת מיקום נכון (שכדי להראות אותו אנחנו ניצור הדמיה) נוכל להפיק אנרגיה גדולה יותר מאנרגיה שהרכב ידרוש בגלל הגדלת ההתנגדות (שבגלל המיקום שלו תשאף ל-0)ונוצרת על ידי הוספת המנהרה.

בנוסף, ציינו עוד צורה בה נוכל להשתמש באנרגית הרוח והיא,
התקנת טורבינות (דמויות מנהרת הרוח - רק עומדות כאשר כניסת האוויר היא מהצד) על או ליד עמודי תאורה בכבישים מהירים ושימוש בחשמל הנוצר, לתאורת הכבישים (מערכת קלה - כי ההתקנה ליד עמודי התאורה תאפשר חיבור ישיר למנורה וכך לקווי החשמל).
בשימוש זה נוכל למנוע חיכוך עודף של הרכבים ועדיין נוכל לנצל את הרוח שנוצרת על ידם (הרוח תסובב את הטורבינה כמו סיבוב סביב עמוד התאורה).

מקווים שהבנו את הכוונה שלך
ושמחים שהארת את תשומת ליבנו.

מנהרת רוח

by צבי פלטיאל | 19 בJan 2013
 

תודה רבה לכם על תשובתכם לתגובתי.

אכן הבנתי את ההצעה שלכם באופן שגוי כשחשבתי שהמכונית תעבור במנהרת רוח, בעוד שאתם מציעים להרכיב על המכונית מעין "מנהרת רוח" קטנה. עם זאת - וזה העיקר - ההערות שלי תקפות גם לגבי הרכבת מתקנים על הרכב. כאן אולי אפילו קל להבין את ההערות טוב יותר. כפי שהסברתי, ובודאי ידוע לכם, יצרני הרכב מנסים להקטין את חיכוך האוויר עם הרכב עד כמה שאפשר. לכן צידו החיצוני של הרכב חלק עד כמה שניתן, ומבנה המכונית הוא אוירודינמי.

מה שאתם מציעים מגדיל את החיכוך ואת התנגדות האויר להתקמות המכונית!

אפשר להכנס לניתוח מורכב של תנועת המכונית ותנועת האוויר ולהגיע למסקנה שההתקן צורך יותר אנרגיה ממה שהוא מייצר. אולם חוק שימור האנרגיה מאפשר לחסוך את כל הניתוח הזה ולבחון מה היא האנרגיה שיש בהתחלה ומה האנרגיה הסופית. אם קיבלנו ע"פ החישובים יותר אנרגיה מזו שצרכנו - יצרנו אנרגיה יש מאין - סימן שטעינו בחישוב.

אם הדברים שלי לא משכנעים אתכם כדאי שתבנו דגם ותמדדו את צריכת האנרגיה מול הכמות המיוצרת. אם תבנו דגם המונע ע"י מנוע חשמלי יהיה קל להשוות את כמות החשמל שתפיקו לעומת זו שתספקו לרכב עם "מנרת הרוח" ובלעדיה.

אגב בלי ניסוי כזה יהיה לכם קשה למדי לשכנע לא רק אותי אלא גם את שופטי התחרות.

בהצלחה!

ד"ר צבי פלטיאל