דיון על המיזם

כסף – איך זה עובד, דיון לימוד ותרגול בנושא הכסף בחיינו

יתרון חבוי במיזם

by גילי רומן | 23 בSep 2012
 

אורן שלום,

אהבנו את הרעיון ואין ספק שהנושא הוא חשוב.
להערכתי, האקסל בו אתה משתמש במיזם, שלדעתך אינו הכלי היעיל ביותר למשחק, דווקא יכול לגלם יתרון נוסף למיזם. השימוש באקסל אינו נפוץ הקרב נוער כמו כלים ממוחשבים אחרים וחבל, כיוון שמדובר באלמנט שימושי ביותר בחיים הבוגרים. היכולת הפוטינציאלית שלך ללמד אקסל בדרך אטרקטיבית ומהנה נראית כיתרון החבוי במיזם.

מעבר לכך, כיוון שאתה בראשית דרכך, אני מאד ממליץ לך לבוא לסדנאות הראשונות שאנחנו מקימים במסגרת התחרות ומרכז ליזמות בחינוך. סדנת יזמות בה יוענקו כלים והסברים למושגי יסוד בתחום (14.10) וסדנת רעיונאות בה נעבוד על פיתוח וטיוב הרעיונות (21.10). נשמח לראות אותך שם ולסייע גם פנים מול פנים.

בהצלחה,

גילי.

שלום גילי ותודה על

by אורן בלבן | 24 בSep 2012
 

שלום גילי ותודה על התגובה
אשמח להשתתף בסדנאות, אחפש פרטים באתר.

רעיונות

by Ori D | 23 בSep 2012
 

המצאת משחק תפקידים (בדומה למבוכים ודרקונים), שהרעיון מאחוריו הוא ניהול כלכלי אישי.
אני לא בטוח שאתה צריך להפוך את זה לתוכנת מחשב, היות ותוכנת מחשב די תגביל את האפשרויות לעומת המשחק הפתוח שלך עכשיו.
מה שהייתי עושה הוא ליצור סט של חוקים כלליים - איך בונים דמות, איך רואים אם הדמות הצליחה או לא, איך מתמודדים עם אתגרים וכו'... במקביל, צריך לבנות תרחישים להתמודדות, והוראות לבניית תרחישים. כך כל מורה יוכל לחבר סדרה של תרחישים למשחק ארוך, ולבנות תרחישים משלו.
עזרים טכנולוגיים יהיו גליונות אלקטרוניים כדוגמת אקסל וגוגל דוקס. בנוסף, ניתן להוסיף אתר ו/או דף פייסבוק לפרסום החוקים ותרחישים בנויים.

שלום Ori ותודה על

by אורן בלבן | 24 בSep 2012
 

שלום Ori ותודה על התגובה
אנחנו משתמשים כרגע באקסל וזה בסדר. כרגע אין עדיין בעיה של עדכון נתונים אבל בקרוב נצטרך להתעסק עם זה.
לא יצרנו סט של חוקים ותרחישים, הדילמות עולות בכיתה ע"י התלמידים במקביל לחשיפת אפשרויות שונות. כרגע יש בכיתה 3 דמויות ונוצרה תחרות בינהן כך שקבוצה אחת מחליטה על נתון מסוים ואחרים מתמקחים ודואגים להיתכנות הנתונים (לכוון מטה.

התלמידים בונה את המשחק ביחד איתך

by Ori D | 24 בSep 2012
 

אבל אם אתה רוצה לשכפל את זה, למשל להעביר את זה לכיתות אחרות בביה"ס או שמורים בבתי ספר אחרים יוכלו להריץ את המשחק, צריך להבנות אותו יותר, ולפחות ליצור חוקים בסיסיים להרצת המשחק.

נכון ולכן חשבתי שתוכנה יעודית

by אורן בלבן | 24 בSep 2012
 

נכון ולכן חשבתי שתוכנה יעודית עם מנעד של נתונים ותרכישים יכולה לעבוד. כרגע זמן ניכר מהשעור הולך על החלטות על סכומים ועל דילמות שונות שזה מעניין כשלעצמו, רק שאין לי עדיין מושג אם הדמויות יספיקו "להזדקן" מספיק במהלך השנה.אחרי 3 שעורים נעשתה לא מעט למידה ונעשו לא מעט בחירות ע"י התלמידים עבור הדמויות, אך הדמויות עדיין בגיל תיכון ועדין לא סימנו/ הסכמנו על מפת ההכנסות וההוצאות שלהם נכון לכרגע.

מה תוכנה כזו אמורה לעשות בדיוק?

by Ori D | 24 בSep 2012
 

אשמח אם תסביר קצת יותר לעומק את האופן שבו מתנהל המשחק כיום, ואיך תוכנה כזו יכולה לסייע.

משחק POOL+ משחק שיבנה במהלך

by אורן בלבן | 24 בSep 2012
 

משחק POOL+
משחק שיבנה במהלך השעורים ע"י התלמידים, ויהווה סימולציה לנהול ענינינו הכספיים כ- POOL (מאגר) אחד שאליו נכנסות הכנסות, ממנו יוצאות הוצאות והתחיבויות ובו אנו צוברים נכסים לאורך זמן ובהתאם לאפשרויות ולצרכים בתקופות חיים שונות. במהלך המשחק, נתמודד עם דילמות אתיות ואחרות, נציב מטרות, נבחון העדפות, נקבל החלטות, נעקוב אחרי התוצאות שיהיו מבוססות על נתונים שניבא למשחק מהעולם האמיתי, נכיר ונבהיר מושגים הקשורים בכסף שיעלו תוך כדי התהליך. בסוף הפעילות נציג את המשחק בערב תוצרים ובמידה ונמצא לנכון, נוכל להפוך את המשחק למוצר ולהחליט מה עוד ניתן להפיק ממנו.
- הכיתה תתחלק למ"ס קבוצות (4-5 תלמידים בקבוצה)
- כל קבוצה תיצור שחקן/ שחקנית, ותיקרא לו/ לה בשם. להל"ן- הדמות
- הדמות היא כרגע תלמידת תיכון שלרשותה עומדים האמצעים שעומדים לרשות ילד בגיל תיכון, כגון: דמי כיס, חיסכון בר/ בת מצווה, שכר עבודה בקיץ... הקבוצה תחליט על גובה הסכומים בהתחשב בנתונים שיאספו.
- במקביל, הדמות מייצרת הוצאות (ברמה חודשית) שרובן משולמות בשמחה ע"י ההורים. הקבוצה תברר ותחליט באילו סעיפי הוצאות וסכומים מדובר, אילו הוצאות משולמות ע"י ההורים ומה משולם ע"י הדמות, האם הדמות מייצרת הכנסות נוספות? כמה הדמות חוסכת? האם להשתמש בחסכון לצריכה שוטפת? האם להלוות? ממי ובאילו תנאים? מה לצרוך? מתי? באיזו עלות? וכ"ו....
- לכל דמות תיבנה בכיתה מערכת לארגון וניהול הנתונים .
- כל קבוצה תחליט איך לנהל את תקציב הדמות שלה, אילו סעיפים (הכנסות, הוצאות) אילו מקורות (חיסכון, דמי-כיס) וכ"ו. הכל ע"פ ברור וקבלת הצעות מחיר אמיתיות.
- אני מציע שבמקביל ל- POOL שיבנה לדמות, תיבנה גם טבלת הוצאות חודשית של הוצאות שמשולמות ע"י ההורים, כך שבהמשך, כשהדמות מתבגרת, יוכלו חברי הקבוצה להעביר בהדרגה סעיפים המשולמים ע"י ההורים לאחריות הדמות.
- ההכנסות וההוצאות של הדמות יעודכנו ברזולוציה חודשית ע"פ מה שתחליט הקבוצה ובהתחשב בנתונים אמיתיים ככל האפשר שיאספו חברי הקבוצה: ברור ומיקוח עם ספקי שירותים למינהם, נתונים וצילומי חשבוניות מהבית וכל דרך אחרת שתעלה בדעת חברי הקבוצה.
- במהלך הפעילות נקפיד להפריד בין מספרים לאנשים! בכל חשבונית שתובא לכיתה ימחק השם כך שלא יהיה ניתן לזהוי וכל הנתונים "יולבנו".
- הקבוצה תחליט על רמת החיים של הדמות, מה לצרוך כרגע, מה לדחות, על מה לוותר, מה להשקיע בכדי ליצר הכנסה וכ"ו.
- המשחק יחולק למספר שלבים/ תקופות חיים שדרכם תעבור הדמות במהלך השנה. כגון: תקופת התיכון, שירות צבאי- במדה והקבוצה תחליט על כך, לימודים/ הכשרה- במידה והקבוצה תחליט לשלוח את הדמות שלה ללימודים, עבודה, בניית משפחה, פרישה.
- בכל מעבר תקופה יעודכנו הסעיפים ויתווספו סעיפים חדשים ע"פ החלטת הקבוצה ובמדת הצורך, כגון: מעבר הדמות לדירה משלה, השקעה של כספים שנצברו, הפרשה לפנסיה וכ"ו, ויבוטלו סעיפים שלא יהיו יותר רלונטים.
- כל קבוצה תציב לעצמה ולדמות שלה יעד ותפעל להגיע אליו. יעד יוכל להיות למשל: להגיע לדירה משולמת תוך זמן מסויים, למצוא דרכים לייצר הכנסה פנויה תוך זמן מסויים, לצבור סכום לפרישה/ חיסכון תוך זמן מסויים וכ"ו.

אולי יישום לניהול הוצאות והכנסות זה מה שאתה מחפש

by Ori D | 25 בSep 2012
 

בכתובת הבאה תמצא קישורים לשלושה אתרים שמספקים יישום מקוון לניהול הוצאות והכנסות בחינם: http://bit.ly/Rdyx9Z

פולניה

by גילי רומן | 25 בSep 2012
 

קודם כל, כבר זכיתי להכיר משהו חדש נוסף בזכותכם, את תוכנית ניהול החשבונות פולניה.. אולי אנטוש את האקסל שלי לטובתה.
עם זאת, אני עדיין תוהה אם היתרון שבלימוד כלי כה שימושי ונגיש כמו האקסל הוא דבר שנכון להסיר, במקום להוסיף אותה למטרות המערך הלימודי. מה דעתכם?

בנוסף לכך, אורן, האם אתה מכיר את הפעילות של עמותת "פעמונים"?
נראה לי שיש בינכם השלמה יפה אולי מעט חפיפה. שווה לקרוא קצת עליהם: http://www.paamonim.org/
במידה ותרגיש שיש לך מה להפיק מחיבור אליהם, ננסה לעזור בכך.