הפקת אנרגיה ממים אפורים

by צבי פלטיאל | 16 בJan 2013
 

רעיונות מעניינים שניתן באופן עקרוני לישם (כלומר אינם סותרים את חוקי הטבע).

עם זאת כדאי לשים לב לנקודות הבאות:

1. יש כאן שתי הצעות לגבי מים אפורים שאינן קשורות זו לזו. האחת מתייחסת להפקת אנרגיה חשמלית והאחרת לשימוש במים אלה להשקיה. כל אחת מההצעות יכולה להצליח או להכשל ללא קשר לאחרת.

2. לגבי הפקת אנרגיה כדאי לנסות להעריך כמה אנרגיה נוכל להפיק. כך ניתן יהיה לחשב את החיסכון הכספי ולבדוק האם ההשקעה בהתקנת הטורבינה והגנרטור (מחולל זרם) כדאיים.

3. בכל ייצור של אנרגיה חלופית אחת הבעיות היא אגירת האנרגיה מהזמן בו היא נוצרת האנרגיה למועד בו היא נצרכת. אחת השיטות היא אגירה חשמלית במצבר, כפי שהצעתם. דרך אחרת היא בשאיבת מים ממאגר נמוך לגבוה בזמן של צריכת חשמל נמוכה (וזולה), והחזרתם תוך הפקת חשמל בשעות שיא הצריכה. במקרה שלכם מלכתחילה נמצאים המים במקום גבוה, כך שכדאי לשקול אגירתם שם והורדתם רק בשעה שצריך להפיק חשמל. זה יכול לחסוך את הצורך במצבר, אך גם יחייב מיכלים (גדולים?) בקומות הגבוהות.

4. לגבי השימוש במים אפורים כדאי לזכור שהמגבלה היום היא איסור של משרד הבריאות. מומחי המשרד חוששים מהפצת חיידקים ומזהמים כימיים וביולוגיים. לכן השימוש בדטרגנטים "ירוקים" הוא צעד בכיוון הנכון, אך בהחלט לא מספיק כדי לאפשר שימוש במים אפורים להשקייה.

בהצלחה,

ד"ר צבי פלטיאל