אם תרצו אין זו הגדה ... :-)

by לילי גלזנר | 19 בMar 2014
 

יופי של רעיון!

הרשה לי לשתף אותך בסיפור משפחתי. לפני כך וכך שנים, בהתקרב חג הפסח, אמי ואני הגינו בעצב מהול בהשלמה בערב הא-ר-ו-ך הצפוי לנו בליל הסדר. את רוב בני המשפחה המורחבת ההגדה לא עניינה כהוא זה, הקריאה נעשתה כמתוך הכרח, ללא הנאה ומתוך צפייה למעדנים הצפויים בתום הקריאה הכפויה. ואז צץ בראשי רעיון, להכין הגדה קצת שונה – לקחתי את הנוסח המקורי, מכאן קיצרתי ושם הוספתי - מבוך, חידות טריוויה (כמובן נושאות פרסים) וסיפור לחג. אודה ואתוודה, לפני שישבנו לשולחן החג קצת חששתי ... כיצד ההגדה הזו תתקבל, האם הקהל יהיה אוהד ... לשווא חששתי, ההתלהבות היתה רבה! ובשנה שלאחר מכן, כבר ציפו לכך בכיליון עיניים. מאז כאמור עברו חלפו שנים, ובכל שנה החיפוש אחר חידות וסיפור מתאימים הופך לאתגר אמיתי. בין לבין אני משתדלת לשלב גם נגיעות נוספות של מסורת, תרבות והיסטוריה. בשנה הראשונה, למשל, הצגתי את סיפורה של הגדת ראשי הציפורים.

והסיפור לא מסתיים במסגרת המשפחתית ... מספר שנים לאחר ליל הסדר המקורי (תרתי משמע), לקחתי חלק בפורטל שעסק בנושאי תרבות וחברה. לקראת הפסח סיפרתי למנהל הפורטל על ההגדה ולבקשתו העליתי את אחת הגרסאות לרשת. מספר הכניסות / הורדות של הגדה זו הדהים אותי, למעלה מ-2000 !

לכן, אני בהחלט חושבת שיש צורך בהגדות חדשות ומחדשות, כזו למשל שאתה מציע. וכן, אני חושבת שגם בקרב הקהל החילוני יש ענין בתכנים מסורתיים ובחידות שההגדה עצמה מציגה בפנינו. חידות שלא תמיד שמים לב שהן שם ... למשל, מה הקשר בין השיר "אחד מי יודע" לבין סיפור יציאת מצרים וליל הסדר? לרבי יששכר דוב מבעלז יש תשובה יפה ...

בסופו של דבר, זהו הסיפור שלנו. וכמו שאני טוענת ב"שובה של שחרזדה" http://goo.gl/jvr4fG

כולנו, צעירים ומבוגרים, אוהבים לשמוע סיפור טוב!

מקווה שהפרוייקטים הללו יזמנו לנו אפשרות לשיתוף פעולה.

בברכה,

לילי

הגדה הצפונית

by Tseela Yoffe | 23 בMar 2014
 

חיכינו הרבה ליוזמה הזאת! השם לא כל כך ברור לי - למה הגדה הצפונית?