כמה מילים על פרויקט עבודות החקר

ע"י ישי גזונדהייט | 27 בספט' 2012
 

שלום וברכה
פרויקט עבודות החקר בביה"ס קמה בירוחם הוא פרוייקט ייחוד שמלווה את התלמידות במשך חודשים ארוכים, מאמצע השנה עד סיומה, ומביא לאווירה של למידה יצירתית אינטנסיבית ברמה האישית והכיתתית.
נושאי החקר מגוונים ומעניינים מאוד, והתלמידות ברובן המכריע משדרות התלהבות ושאפתנות ביחס לעבודת החקר שלהן.
בהצלחה!

מזווית של אמא

ע"י תמר ביטון | 27 בספט' 2012
 

בתור אמא לשתי בנות במדרשיית קמה בירוחם - לא היו ימים טובים יותר בביתנו מימי עבודות החקר. אם נאמר בלשון המעטה שהבנות שלי אינן מאלה שמתלהבות להכין שיעורי בית בדרך כלל... הרי בימי החקר יש בבית שיח לימודי מתמשך, תוך סקרנות, חדוות יצירה וגילוי. הנחיית העבודות יצרה לי הזדמנויות ללכת עם אחת הבנות מספר פעמים למוזיאונים שונים ועם שתיהן להגיע לספריית האוניברסיטה לחפש ספרים בעודן בחטיבת הביניים! נושא החקר של כל אחת הפך למאפיין זהותי והן קונות ספרים בתחום (ואף מקבלות מסבתא)גם אחרי שהוגשה כבר העבודה. התוצרים האמנותיים שיצרו תלויים על קירות חדרן. אני גם יכולה לציין שהבת הגדולה החליטה להרחיב את אחת העבודות שיצרה בכיתה ט' לעבודת גמר לבגרות בספרות.
במהלך השנים זכיתי להנחות מספר בנות נוספות מבית הספר. אף זו חגיגה - של קשר, של ביקורים בבית, של יצירתיות. כמובן שכמנחה הוכרחתי ללמוד נושאים ותחומי דעת חדשים והתרחבו אופקיי... תודה למדרשיית קמה על החוויה הלימודית הכי משמעותית שקיבלנו!

מעורבות הורים

ע"י גילי רומן | 27 בספט' 2012
 

תמר שלום,

נראה שבית הספר הצליח לסחוף אותך, באופן החיובי ביותר, לתוך העשייה.
את יכולה לספר מעט כיצד החקר הצליח לרתום את ההורים למעורבות חיובית כזו?

תודה,

גילי

מעורבות הורים - המשך

ע"י תמר ביטון | 30 בספט' 2012
 

שלום גילי,
קודם כל עליי לציין שאני מחוברת לבית הספר ושותפה בו במספר רמות ובמספר פרוייקטים, אך המוטיבציה העיקרית היא בתור אמא שמחפשת חלופה חינוכית לבנותיה באזור בו בחרנו לגור. כל המעורבות שלי במדרשיית קמה היא בהתנדבות, במקביל לעבודתי במוסד אחר במשרה מלאה.
לגבי מעורבות הורים בפרוייקט החקר - הדבר נעשה במספר רמות:
א. הרבה הורים מנחים את בנותיהם שלהם (או סבא וסבתא, אח גדול, במקרה המשפחתי שלנו - בת דודה) לפעמים לנושא שהתלמידה בוחרת יש זיקה לעולמה של המשפחה.
ב. מספר הורים נרתמים להנחות בנות אחרות - חלק מלכתחילה מגוייסים לרעיון מדי שנה ולחלקם מתבצעת פנייה ישירה בשל תחום הדעת שנבחר. לרוב ההיענות מצד ההורים חיובית.
ג. ערב השיא של עבודות החקר בנוי כולו על הורים ובני משפחה ולא על צוות בית-הספר. מועברות בערך 10-12 סדנאות במקביל, שכולן על ידי הורים וקרובי משפחה של הבנות ושל המורים. זהו מסר קהילתי מאד מחבר, שמהפך את המסרים המוסדיים הרגילים. השדר הוא לא שלהורים יש מה ללמוד מהצוות, אלא אדרבה- לכולם יש מה ללמוד מההורים. חשוב לציין שכל חתכי הקהילה המגוונת והרב-תרבותית של ירוחם והאזור שותפים בהעברת הסדנאות בערב השיא.
תודה,
תמי

חקר השלב הבא

ע"י גילי רומן | 27 בספט' 2012
 

מרים שלום,

המיזם מרגש, גם בסיפור הקמתו וגם באימפקט המתואר.
מעניין אותי לדעת, כיצד המיזם הצליח להשפיע על בית הספר באופן כללי? האם החקר הוא כחוט השני שעובר בכל שלבי ההוראה והלימוד במהלך שנות הלימוד בבית הספר?

ושאלה יותר חשובה, מה הוא השלב הבא של המיזם? כיצד את רואה את ההתפתחות של המיזם אחרי 5 שנות קיומו?

בהצלחה,

גילי.

התפתחות המיזם בהמשך

ע"י ענבר ינאי | 27 בספט' 2012
 

צוות בי"ס מנסה להוביל התחדשות פדגוגית בתחומים השונים. אנו מקווים שתהליך עבודות החקר יועתק בהמשך בצורה מינורית יותר ללמידה מבוססת פרוייקטים במקצועות השונים, התלמידות יטמיעו את התהליך וכך נוכל לקדם למידה משמעותית בתחומים רבים ונוספים בלמידה השוטפת.

עבודות החקר מפרספקטיבת המורה המקצועית

ע"י אורה אדלר | 27 בספט' 2012
 

ברצוני לציין את התהליך היפה של עיצוב הנושא השנתי על ידי צוות המורים, החל מ'סיעור המוחות' על הרעיונות השונים ליישום ופיתוח הנושא, ועד לחווית הלימוד המשותפת.
הליווי וההנחיה של תלמידות בכתיבת העבודה יוצרים עבורי, כמורה מקצועית בחיי היומיום, הזדמנות לקשר אחר עם התלמידות, תוך הפריה הדדית בנושאי דעת אחרים.
ערב השיא בסיומה של השנה, מלמד אולי מכל על היצירתיות הרבה ועל הרב-גוניות של הבנות הלומדות במדרשה

עבודת החקר כמאפשרת מפגש

ע"י אלקנה שרלו | 28 בספט' 2012
 

מיזם עבודות החקר יוצר אופציות נרחבות למפגשים משמעותיים שונים שהתלמידות עוברות - אם מפגש בין התלמידה לבין איש הצוות שמלווה אותה, אם מפגש בין התלמידה למרחב של ידע, ולא פעם אף מפגש משפחתי מחודש עם בן משפחה המלווה באופן כלשהו את העבודה. זה שמוקד המפגש הוא התלמידה עצמה נותן למפגשים אלו עומק ומשמעות - שאנו מקווים שישפיע מעבר לעבודה עצמה.

יישר-כח!

התפתחות עתידית

ע"י רחל מאיר | 29 בספט' 2012
 

שלום גילי
ראשית כל תודה רבה על האופן בו אתם מובילים את האתר והתחרות. כתיבת המיזם, העלאתו לאתר וקריאת התגובות, מהווה מנוף למיזם כבר בשלב זה.
לשאלתך,
מבחינתנו - השמיים הם הגבול!
עבודות החקר מהוות עשייה לימודית מעמיקה. בולט הניגוד שבין יחס התלמידות לחקר, לעומת יחסן לשיעור פרונטלי רגיל. אנחנו עמלים כעת על מציאת הדרך בה רוב שעות הלמידה של תלמידותנו יהיו דומים יותר לעבודת חקר עצמאית, ופחות למצב בו מורה מעביר ידע.
מנהלת בית הספר, שולמית לוי, חקרה לעומק את נושא האפשוריות הפדגוגיות, ומסתבר שמובילי המחקר החינוכי תומכים מאוד בכיוון הזה. עם זאת, אי אפשר להוביל שינוי בבת אחת, וגם צוות המורים צריך לעבור הכשרה והתאמה להוראה מסוג אחר.
בטווח של חמש שנים היינו רוצים שלפחות באשכול הוראת שפה וחברה (ספרות, הבעה, הסטוריה, אזרחות) כל הלמידה תתבצע באופן הזה במשך השנה כולה.

רחל

קשרים וקישורים

ע"י גילי רומן | 30 בספט' 2012
 

הי רחל,

אני חושב שמעבר לפיתוח הפדגוגי בבית הספר, בטווח של חמש שנים שווה לחשוב גם איך מייצאים את המיזם החוצה. זה יהיה נהדר ויגדיל את האימפקט.
לטובת זה, שווה להשקיע גם מעט מחשבה ברמה המיתוגית (נגיד, אולי לחדש את שם הפרויקט למשהו ייחודי יותר, כי חקר זו מילה טובה, אבל לא מרעננת).
אנחנו נעבוד על זה בסדנאות המיתוג ב4.10 וב11.10, זה אמנם קצת רחוק לכן, אבל נשמח אם תגיעו. גם אם לא, נוכל לשבת יחד ולסייע בעזרת הידע שלנו בתחום.

מעבר לזה, האם יעניין אתכן להתחבר לאנשים נוספים שמתעסקים בלמידת דרך החקר או דרך פרויקטים? יש לי כמה המלצות טובות:
1. טלי לרנר ממבואות הנגב שמתמחה בלמידה מבוססת פרויקטים וגם מובילה את התחום לתפארת בבית ספרה.
2. חגי סמט ממועצה אזורית רמת הגולן שעושים פרויקט למידת דרך החקר ברמה האזורית. משהו מגובש, רחב הקיף ומעורר השראה.
3. צבי לירז שמנחה ומלווה בתי ספר בתהליכי למידה מבוססת פרויקטים במספר מקומות בארץ. מומחה בעניין ואיש נהדר.

כולם מאד מקצועיים, נחמדים ולבביים. אשמח לחבר אותך למי שמעניין אותך אופן פרטי.

חג שמח,

גילי.

התקדמות בפיתוח המיזם

ע"י רחל מאיר | 09 באוק' 2012
 

שלום גילי
תודה רבה על תגובתך המפורטת.
אני מאוד מקווה שחברת צוות שלנו תגיע לסדנה ב-14/10. קיבלנו על כך הזמנה במייל. האם זו סדנת המיתוג עליה כתבת? ציינת תאריכים אחרים. נשמח מאוד למצוא שם אטרקטיבי יותר.
לגבי יתר הדמויות שציינת - צוות בית הספר נפגש אחת לשבועיים בימי ראשון בבוקר למפגש דיון ועבודה משותפת. אשמח מאוד להביא אחד מהאנשים שציינת. על מי מהם היית ממליץ? מדובר בצוות של 15-20 מורים, כולם שותפים למיזם החקר. נצטרך למצוא מישהו שיסכים להגיע לירוחם (זה לא כזה רחוק, רק 35 דקות מהקצה הדרומי של כביש שש)ושיוכל להציג משהו מחדש ומעורר יצירתיות ומחשבה לצוות.
לגבי מבואות נגב - אחת מחברות הצוות שלנו לוותה את העשייה שם ועל כן נתעדכן ממנה.

להתראות
רחל

סדנאות

ע"י גילי רומן | 09 באוק' 2012
 

הי רחל,

שמח לשמוע מכן.

הסדנא ב14.10 היא סדנת יזמות ומהווה פתיחה ורקע לכלל הסדרה.
אנחנו נלמד בה מושגים וכלים להפיכת מיזם חדש לתהליך יציב ומתפתח (בעזרת נגיעה בחשיבה מהעולם העסקי). רצוי שלסדנא הזו תבוא מישהי שמובילה את המיזם בבי"ס, בהקשר של קבלת החלטות ותכנון.

מבחינת סדנאות המיתוג, שהן בהחלט יכולות לעזור בעירור מחשבה ויצירתיות לגבי המיזם וגם בסיוע במציאת שם וכיוון שיווקי, הן יתקיימו ב28.10 וב4.11.
פה כל מורה נלהבת שמכירה היטב את המיזם יכולה להגיע וזה יהיה רלוונטי.

אשמח לראותכן,

גילי

הגעה לירוחם

ע"י גילי רומן | 09 באוק' 2012
 

הי רחל,

שכחתי להגיב לגבי הגעה אליכן לבית הספר.

כרגע, אנחנו ממקדים את הסדנאות בבת ים בלבד.
אבל, זה משהו אולי נשקול לעשות בעתיד, עם תום התחרות בדצמבר.

בנתיים, גם מורה שתגיע לסדנאות אצלנו תוכל לקבל כלים להעביר משהו תואם לסגל בית הספר לאחר מכן.