אשמח אם תוכל להסביר איך המודל עובד

ע"י Ori D | 01 בנוב' 2012
 

שלום גילי, כאדם מהיישוב אני יכול להרגיש שיש פה משהו מעניין וחדשני, אבל אני לא ממש מצליח להבין מהתיאור שלך איך זה עובד - מה קורה בתכל'ס בבית הספר?

יישומי המודל

ע"י גילי טלמור דוד | 01 בנוב' 2012
 

שלום אורי,
הפעלת המודל בשגרת העבודה הבית-ספרית כרוכה בכך שהמורה ממקדת את ההוראה שלה בהנחיית כתיבה בתחום הדעת. כלומר: חלק מרכזי משיעורי המקצוע מוקדש לכתיבת טקסטים שונים ע"י התלמידים. על הטקסטים הללו להיות אוטונומיים, דהיינו: טקסטים אשר יהיו מובנים ובעלי משמעות גם מחוץ להקשר הבית-ספרי ולדיאלוג המתמשך בין מורה לתלמיד. על מנת לוודא כי מדובר בטקסטים אוטונומיים, נייצר עבור התלמידים הקשרים ליצירת הטקסט אשר מעניקים לו משמעות בעולם, ואשר ניתן להבין מהם מאפייני הטקסט, עבור מי הוא מיועד ולאיזו מטרה.
מורה להסטוריה המלמדת על אודות הנאורות, למשל, עשויה להציג בפני תלמידיה מצב בו נערך כינוס חירום בכנסיה לנוכח הצלחתו בציבור של הספר "רובינזון קרוזו". מטרתו של הכינוס: להחליט מה עושים לאור הפופולריות הרבה של ספר המפאר את תבוניות האדם. משימת הכתיבה: לכתוב נאום של אחד הנוכחים, אשר מטרתו לשכנע את חבריו כי יש להאבק בכל הכוח נגד חשיפתם של ילדים לספר זה.
על מנת לבקש מתלמידיה לכתוב טקסט מעין זה, על המורה המלמדת מתוך אוריינטציה מכוונת לכתיבה יש ראשית להכריע מה ראוי כי התלמידים יבינו במסגרת יחידת תוכן נתונה; ולאחר מכן - איזה טקסט בעל קיימות בעולם יהווה מימוש של הבנה של נושא זה. בשלבים הבאים היא תנסח משימת כתיבה, תבחר מגוון פרקטיקות פדגוגיות המטרימות את הכתיבה ומובילות אליה("מדובבי כתיבה", בשפתנו), ולאחר הכתיבה תזמן בכיתה דיאלוג רפלקטיבי על אודות הטקסטים שהופקו ("שיתוף", בהמשגה של מודל פדגוגי זה). וכך שוב בשיעור הבא, ובזה שאחריו ובזה שאחריו - לעיתים ביחס לאותה יחידת תוכן או משימת כתיבה, ולעיתים ביחס לתכנים חדשים ומשימות בז'אנרים שונים.
תשובה ארוכה... אך אני מקווה שהדברים ברורים מעט יותר כעת.
גילי

עכשיו הדברים ברורים מאוד

ע"י Ori D | 02 בנוב' 2012
 

הצעתי לך היא לערוך את טופס המיזם ולהטמיע לתוך תיאור הפרויקט את ההסבר מאיר העיניים הזה. כדאי לך גם לעבור על הטופס ולנסות להסתכל עליו מנקודת המבט של קורא שאינו מכיר את הפרויקט, ולשנות את ההסברים בהתאם.

שיהיה בהצלחה,
אורי

תודה

ע"י גילי טלמור דוד | 02 בנוב' 2012
 

הי אורי,
תודה על ההצעה - כך אעשה :)
גילי