הסבר על הפדגוגיה

ע"י גילי רומן | 29 באוק' 2012
 

הי ענת,

הרעיון מקסים. אחרי שפגשנו אותך בראשון בסדנא, שמחתי גם לקרוא אותו ולדעת שאת עומדת מאחוריו.

עם זאת, שני דברים לא בהירים בטופס:
1. האם המרכז הוא פעילות במסגרת החינוך הפורמאלי או הלא פורמלי (בשעות הלימודים או אחריהן)?
2. המודל הפדגוגי המיוחד שציינת אינו מובן להדיוטות ומולץ מאד להנגיש את ההסבר.

בהצלחה,

גילי

פדגוגיה ושאר ירקות

ע"י ענת מלכי | 29 באוק' 2012
 

הי גילי,

תודה על התמיכה!

אתה בהחלט צודק המודל לא מפורט היות ולא הבנתי לאיזור רמת פירוט אני נדרשת.. אבל אנסה לפרט יותר.

המרכז הוא מסגרת לא פורמלית שמטרתה להשלים ולחזק את המערכת הפורמלית. כלומר המרכז מופעל לטיפול בשעות אחר הצהריים, עם תום יום הלימודים.
המודל הוא מרובד וכולל מס' יעדים:

עם הגעת התלמיד הוא עובר אבחון רב-תחומי הכולל בין השאר את בחינת טווח הקשב האישי שלו. כך שבניית מערכי השיעור יותאמו לטווח זה - במדד זמן: דקות (בשונה ממצב שבו התלמיד נדרש להתאמה זו מול המערכת).

שני המישורים הבסיסיים שעליהם המרכז נע:
א. חיזוק מתמשך של תפקודי הבסיס (קריאה, כתיבה, הבנת הנקרא, הבעה בעל פה ובכתב)
ב. תרגול יכולות מטא-קוגניטיביות (יכולות מורכבות של הבנה מילולית ובלתי מילולית (אנליזה, סינתיזה, פיתוח) דרך תחומי עניין.

ובפועל זה אומר, שילוב של מערכי סעיפי א' וב' ברמה קבוצתית ופרטנית במינוני זמן מותאמים (ראה 'טווח קשב אישי').

לוח הזמנים הכללי: מפגש קבוצתי (שיחה משותפת שמטרתה לפנות את המחשבות מטרדות היום ודימיון מודרך של כ 7 דקות לשם חיבור התלמיד לתחילת לראשית הפעילות), פעילות ספורטיבית קלה (מטרה: המרצה, הפחתת מתח ויצירת תקשורת חברתית מול קבוצת השווים), חלוקה לקבוצות עבודה (עבודה פרטנית מול קבוצתית), הפסקות פעילות והפסקות פאסיביות לחילופין והמשך עבודה תוך כדי קבלת תמיכה, שיקוף והעצמה קבוצתית.

לכל תלמיד במרכז תיק המפרט את יכולותיו עם כניסתו למרכז וכולל גם את סגנון הלמידה האישי שלו, העדפות (תחומי עניין) וקשיים (לקויות למידה נלוות: דיסלקציה, דיסקלקוליה, דיסגרפיה וכו') - כל תוכנית עבודה מחולקת לפי הסעיפים שהופיעו מעל (תפקודי בסיס ותפקודים גבוהים) וכוללת מדדי מטרה (כמותיים ואיכותניים).

התלמיד מקבל שיקוף כמעט בכל יום להתקדמותו בפועל ופעם בשבוע נערכת לו שיחה עם איש מקצוע מהתחום הטיפולי (העדפה לפסיכולוג/ית). מטרת השיחה: עדכונים, הכלה ושיתוף ולבסוף גם כלי לניתור מצבו הרגשי של התלמיד.

בכל חודש מתקיימת במרכז פגישת עדכון מול הורי התלמידים. בפגישה מציגים את כלל תפקודיו של התלמיד במרכז: תפקודים קוגיטיביים, חברתיים, רגשיים ועוד. המטרה היא לשקף את ההתקדמות, לשתף ולחבר את ההורים לתהליך.

פעם/פעמיים בשנה מתבצעות פגישות מול הצוותים החינוכיים של התלמידים ומטרתן לחבר את הצוות החינוכי לתהליך ולרתום אותו לתהליך מקביל במסגרת החינוכית. כמו כן, המטרה היא להציג את התלמיד (המתקשה לרוב) כמצליחן וכבעל יכולות - סינגור עקיף והעצמה.

זה על 'קצה המזלג'.

במידה והמרכז יקום במבנה עצמאי, הוא אמור להיות מאוייש ופעיל במשך מרבית ימי העבודה: בבוקר- ביצוע איבחונים, אחר הצהריים - מרכז למידה, בערב - השתלמויות למורים, קבוצות להורים ופגישות תקופתיות. כמו כן המרכז יהיה פתוח בהמשך הדרך לבוגרים (סטודנטים ובעלי קשב וריכוז מהעולם התעסוקתי).

ועכשיו.. אשמח למשוב: האם ההסבר ברור, האם הרעיון אטרקטיבי, האם היית משקיע במרכז שלי?

ענת :)

משהו טכני

ע"י Ori D | 30 באוק' 2012
 

הי ענת, שימי לב שאת יכולה לחזור ולערוך את טופס המיזם, לעדכן ולהוסיף מידע. זה חשוב היות והשופטים רואים רק את הטופס, ואינם נחשפים לתגובות.

תודה אורי

ע"י ענת מלכי | 30 באוק' 2012
 

העברתי את המידע לטופס עצמו. מודה לך על ההבהרה החשובה :)