Social Dreams

ע"י ניר דבורקין | 31 במרץ 2014
| תגובות

סיכום:

משחק רשת מרובה משתתפים המתפקד גם כרשת חברתית. בתחילה כל שחקן בוחר חלום שהוא רוצה להגשים בטווח הקרוב ונוקב בסכום הכסף שנחוץ כדי להגשימו. במהלך המשחק צריך להשלים משימות וכך צוברים נקודות. המשימות השונות הן להתנדב או ליצור פרוייקטים חברתיים במקומות מגוונים ועם אוכלוסיות מכל הסוגים ברחבי הארץ. כאשר משלימים מספיק משימות (כלומר - ההשפעה החברתית גדולה מספיק) ובתוך כך צוברים מספיק נקודות - ניתן להתחיל לפעול למימוש החלום על ידי גיוס סכום הכסף הדרוש בשיטת "מימון המונים" (Crowd Funding)

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

ניר

שם משפחה

דבורקין

תפקיד במכללה/לומד ב...

סטודנט לחינוך וניהול עסקים חברתיים

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

Social Dreams

תיאור המיזם

משחק רשת מרובה משתתפים המתפקד גם כרשת חברתית. בתחילה כל שחקן בוחר חלום שהוא רוצה להגשים בטווח הקרוב ונוקב בסכום הכסף שנחוץ כדי להגשימו. במהלך המשחק צריך להשלים משימות וכך צוברים נקודות. המשימות השונות הן להתנדב או ליצור פרוייקטים חברתיים במקומות מגוונים ועם אוכלוסיות מכל הסוגים ברחבי הארץ. כאשר משלימים מספיק משימות (כלומר - ההשפעה החברתית גדולה מספיק) ובתוך כך צוברים מספיק נקודות - ניתן להתחיל לפעול למימוש החלום על ידי גיוס סכום הכסף הדרוש בשיטת "מימון המונים" (Crowd Funding)

השלב שבו נמצא הפרוייקט שלך

רעיון

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור? מה הצורך שהמיזם בא למלא?

הבעיה - צעירים ובני נוער בימינו מבלים זמן רב מול המסכים ברשתות החברתיות והפלטפורומות הטכנולוגיות השונות ורק חלק קטן מאוד מהם מתעניין או מתנסה בעשייה חברתית. כמו כן, אין מספיק צעירים המרשים לעצמם לחלום על מה שהיו רוצים.

הצורך הוא ברשת חברתית/פלטפורמה טכנולוגית שלא קיימת אך ורק כדי להעביר בה את הזמן. יש צורך בפלטפורמה שבמהותה היא חינוכית ומשלבת עידוד לעשייה חברתית עם האפשרות להגשים חלומות.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

המיזם הוא משחק רשת שההשתתפות בו היא דרך המחשב והטלפון החכם - איפה שהצעירים ובני הנוער בכל מקרה מבלים שעות רבות מזמנם - שמטרתו היא לא רק להעביר את הזמן אלא לעשות טוב לחברה ולהגשים חלומות תוך כדי כך.

המיזם שלי מעודד כל אחד לחלום ולשאוף למה שירצה ובתוך כך למצוא את הדרך שמתאימה לו לתרום לקהילה ולקחת חלק בעשייה חברתית.

המשחק מעודד צעירים להתנדב ו/או לחשוב על יוזמות חברתיות חדשות וכך להיות יותר מעורבים בקהילה. כמו כן הוא מחנך את הצעירים שכאשר עושים דברים טובים למען אחרים מקבלים דברים טובים בתמורה וחושף אותם לעולם של עשייה חברתית ותרומה לקהילה.

דף פייסבוק (אם יש)

אתר אינטרנט (אם יש)

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי/ חדשני (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט/י

מה שהופך את הרעיון שלי לחדשני הוא שימוש בטכנולוגיות קיימות (כגון רשתות חברתיות) שבהם צעירים מבלים זמן רב בכל מקרה - על מנת להוביל שינוי חברתי ולהגדיל את ההשפעה החברתית. במקום לבקר ולהתנגד לטכנולוגיה ולאיך שצעירים מתקשרים ומעבירים את זמנם כיום, הוא ממנף את הפלטפורומות הללו לעשייה חברתית ותרומה לקהילה. הרעיון שלי לוקח עולם "ישן" של התנדבות ועשייה חברתית בשטח ומחוץ לנוחות של הבית ומנגיש אותו בצורה חדשנית, מעניינת, מרתקת וכיפית שמדברת בשפת הצעירים.

בנוסף, החדשנות ברעיון שלי היא בהבנה שכדי להפגיש אנשים (ובעיקר קהל צעיר) עם העולם של עשייה חברתית יש צורך, לפחות בהתחלה, להציע משהו בתמורה ובמקרה של המיזם שלי - האפשרות להגשים חלום.

השפעה

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החברתי שייצר עד כה?

במידה ומדובר במיזם חדש, מה הערך החברתי שאת/ה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

אני מצפה שבשנתיים הקרובות יהיה מספר הולך וגדל של משתתפים שיוצאים מהבית ועושים דברים למען הקהילה - אם דרך לקיחת חלק בפעילויות שמוצעות באתר או אם דרך יוזמות חדשות של המשתתפים עצמם. כמו כן אני מצפה למספר הולך וגדל של משתתפים שמצליחים לגייס מספיק כסף כדי להגשים את החלומות שלהם.

מה תחשב הצלחה של המיזם? וכיצד ניתן למדוד אותה?

המיזם יחשב כמוצלח אם יהיה מספר גדול של משתתפים, מספר גדול של התנדבויות/פרוייקטים חברתיים מוצלחים ומספר גדול של חלומות שהוגשמו. כמו כן הצלחה תהיה אם עוד מדינות יתעניינו ברעיון וירצו לאמץ אותו.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

בראש ובראשונה מה שמייחד את המיזם שלי הוא שהוא ברשת ולכן נגיש לכל אדם שירצה להשתתף בו במדינת ישראל בקלות וללא הגבלת משתתפים. בנוסף לזה, מאחר וזוהי פלטפורמה טכנולוגית אינטרנטית ניתן בקלות לשכפל אותה לכל מדינה בעולם ובכך להגדיל עוד יותר את ההשפעה החברתית.

האם למיזם שותפים נוספים במכללה ( סגל/ סטודנטים ) ?

אולי בהמשך, כרגע המיזם עוד בשלב הרעיון והגישושים הראשוניים.

מהי תרומת המיזם למכללה?

התרומה למכללה היא לא ישירה, אבל התמורה החינוכית בעקיפין תהיה גדולה מאוד אם המיזם יצליח.

מהם ערכי המכללה אשר משתקפים במיזם?

חינוך, תרומה לקהילה, יזמות חינוכית וחברתית, חדשנות.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט/י

אתגר אחד הוא ניהול נכון של כל הפרוייקט. מכיוון שזהו פרוייקט במימדים גדולים יש צורך בניהול נכון ותכנון יסודי כבר מהשלבים הראשונים.
אתגר נוסף הוא מציאת מקורות מימון להקמת הפלטפורמה והתחלת העבודה.

מהן הפעולות שאת/ה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

כרגע אני עובד על תוכניות מסודרות ומחפש שותפים לדרך שיעזרו לי בזה.
בנוסף אני נמצא בשלבים של כתיבת התוכן השיווקי וההסברתי שיבהיר בדיוק למה שווה להשקיע במיזם הזה וכיצד הוא יכול לעשות שינוי ענק בחברה הישראלית.

מספר המעורבים במיזם

הסיפור

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאת/ה רוצה לספר לנו

מאז שהיייתי ילד, התעניינתי מאוד בטכנולוגיה ואהבתי מחשבים ומשחקי מחשב. כיום, אני גם עוסק בשיווק באינטרנט - בין היתר דרך רשתות חברתיות ולכן מבלה שם שעות רבות במהלך היום.
ערב אחד, במהלך שיטוטי בפייסבוק (שכולל בין היתר את החברים שלי ועוד צעירים ובני נוער מהארץ ומהעולם שאיתם טיילתי או עבדתי במסגרות שונות במהלך השנים) שמתי לב למשהו שמאוד הטריד אותי - קיר הפייסבוק שלי באותו ערב היה מלא ב-3 סוגים של תמונות:
1. תמונות של אוכל
2. תמונות ממסיבות
3. תמונות בבגד ים
אציין שזה לא היה דבר ייחודי לאותו ערב אבל מסיבה מסויימת, העניין הזה פתאום מאוד הפריע לי. שאלתי את עצמי האם זאת הפכה להיות הדרך היחידה שלנו להעביר את הזמן? לראות אנשים משוויצים בתמונות שלהם בבגד ים? למה אף אחד לא משוויץ במשהו טוב שהוא עשה, כמו לעזור לעיוור לחצות את הכביש?

הבנתי שאני חייב לחשוב על רעיון שיגרום לאנשים להעלות תמונות וסרטונים לפייסבוק של דברים טובים שהם עושים ושם הכול התחיל.

באותו לילה לא הצלחתי לישון ורק ישבתי וחשבתי וכתבתי את כל הרעיונות שעלו לי.
בתור סטודנט במסלול החדש לחינוך וניהול עסקי-חברתי אני מתעסק הרבה בשאלה - איך משלבים חינוך עם יוזמות חברתיות ועסקיות. התחלתי לחשוב איך אני משלב את כל הרעיונות שיש לי לכדי רעיון אחד שיהיה גם חינוכי גם חברתי וגם עסקי.

נזכרתי שלאחרונה לקחתי חלק בפעילות של "מעגל מתנות" יוזמה שמפגישה מספר אנשים שלכולם מטרה אחת משותפת - לתת לכל אחד משהו שהוא צריך כרגע או להגשים לו חלום נוכחי.
משם התגלגל הרעיון כשברקע האמונות שלי שאנשים צריכים לחלום יותר ושהיום לא מספיק אנשים מרשים לעצמם לעשות את זה. ובנוסף, שאנשים צריכים לשחק יותר וליהנות יותר ושכשדבר הוא "מגניב" מספיק כולם ירצו להשתתף בו.

בבוקר שלאחר מכן התקשרתי לשניים מהחברים הכי טובים שלי וביקשתי לכנס פגישה דחופה איתם. נפגשנו וכמובן שהם מיד התלהבו מהמשחק. התחלנו לפתח את הרעיון ולאט לאט התגבשו ההחלטות - צריך להיות משחק שיהיה מספיק יפה ומספיק מגניב כדי שכולם ירצו להשתתף בו. המשחק צריך לשלב משימות שבהם לוקחים חלק בעשייה חברתית חדשה או קיימת, מתנדבים או עושים פעילויות קהילתיות בשטח - בחיים האמיתיים ולא רק ברשת. מה שימשוך את האנשים למשחק הוא האפשרות להגשים חלום ישן או חדש ומי שאין לו כזה - הדבר יעודד אותו לחלום ולמצוא אחד. למשחק צריך להיות מודל כלכלי - הכסף למימון החלום יגיע בשיטת מימון המונים שמתחיל במשפחה של המשתתף, בחברים שלו, בחברים של ההורים וכו' ואפילו באנשים שהוא עזר להם בדרך.

מאז הרעיון רק גדל ומתפתח ומקבל צורה. כל מי ששמע עליו עד היום אמר שהוא רוצה להיות השחקן הראשון.

שאלות נוספות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

האם חלו שינויים בשטח מאז הגשת המיזם לכיכר?

חלה התקדמות רבה בבניית התוכניות

מי הוא קהל היעד של המיזם(לדוגמה: סגל,סטודנטים,קמפוס צפון/נמיר, גיל, דמוגרפי, מין…)?

קהל היעד הוא צעירים בגילאי 15-26 שמבלים שעות רבות מול מסך המחשב או הטלפון החכם ויש להם חלום/חלומות שהם רוצים להגשים.

בתיבת הטקסט שלמטה, מלא/י את הנתונים: מתוך __________ אנשים אליהם פונה המיזם, הצטרפות של _______ מהם עד תאריך __________ תחשב להצלחה

באיזו צורה ישפיע המיזם על חיי הנוגעים בו? (הפער בין המצב הקיים למצב הרצוי)

ההשפעה מתחלקת לשניים:
1. ההשפעה החברתית - יעזור למי שצריך עזרה או התנדבות ויקדם עשייה חברתית ופעילויות קהילתיות.
2. השפעה על הפרט - המשתתף במשחק ייחשף לעולם של עשייה חברתית שתואם את תחומי העניין שלו ויקבל את הסיפוק מעשייה זו. הוא יצור קשרים חדשים וייתכן שיגלה שהוא נהנה להתנדב ולתרום וימשיך לעשות זאת גם ללא קשר למשחק. המשתתף יוכל להגשים חלום חדש או חלום שהיה לו כבר שנים. כמו כן הסביבה הקרובה שלו - ההורים, החברים וכו' יוכלו להראות את הערכתם על התרומה הגדולה שלו על ידי עזרה במימון החלום שלו.

על מנת להתקדם במיזם, מה נחוץ לך וכמה? (בתשובתך התייחס/י לכ"א, ציוד, חומרים, מקום, ידע ודברים נוספים הדרושים לך)

1. שותפים לדרך - עם רקע בחינוך, בניהול, בעיצוב ובשיווק. (לי יש ידע במחשבים, אינטרנט, תיכנות ושיווק).
2. מימון התחלתי

מה הצעדים הבאים שאת/ה מתכוונ/ת לנקוט על מנת לקדם את יישום המיזם?

1. בניית תוכנית עבודה מסודרת ואפיון של הפלטפורמה.
2. מציאת שותפים לדרך ומקורות מימון.
3. בנייה והקמה של הפלטפורמה.

ניר דבורקין עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2460 ימים

ניר דבורקין עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2460 ימים

ניר דבורקין עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2463 ימים

ניר דבורקין עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2464 ימים

ניר דבורקין עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2485 ימים

ניר דבורקין יצר את המועמדות - לפני 2485 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף