English Days on the Go

ע"י Miri Yochanna | 22 במרץ 2014
| 0 תגובות

סיכום:

המיזם הוא פיתוח תחנות בנושאים כללים שונים באנגלית ברמות שונות עבור הפעלת "ימי אנגלית" בבתי ספר יסודיים ועל יסודיים (חט"ב ותיכון). התחנות יהיו ניידות ויופעלו ע"י הסטודנטים שיפתחו אותם. הסטודנטים יכינו את החומרים באופן המאפשר שימוש חוזר, כך שלא יהיה בזבוז. בית ספר המעוניין להפעיל יום שיא/ יום אנגלית יוכל לשכור את שירותיהם של משתתפי המיזם אשר יפעילו את התחנות ואת הילדים בבית הספר. מהמורים יידרש רק ארגון לוגיסטי ומשמעתי.

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

Miri

שם משפחה

Yochanna

תפקיד במכללה/לומד ב...

מדריכה פדגוגית במחלקה לאנגלית

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

English Days on the Go

תיאור המיזם

המיזם הוא פיתוח תחנות בנושאים כללים שונים באנגלית ברמות שונות עבור הפעלת "ימי אנגלית" בבתי ספר יסודיים ועל יסודיים (חט"ב ותיכון). התחנות יהיו ניידות ויופעלו ע"י הסטודנטים שיפתחו אותם. הסטודנטים יכינו את החומרים באופן המאפשר שימוש חוזר, כך שלא יהיה בזבוז. בית ספר המעוניין להפעיל יום שיא/ יום אנגלית יוכל לשכור את שירותיהם של משתתפי המיזם אשר יפעילו את התחנות ואת הילדים בבית הספר. מהמורים יידרש רק ארגון לוגיסטי ומשמעתי.

השלב שבו נמצא הפרוייקט שלך

רעיון

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור? מה הצורך שהמיזם בא למלא?

רוב המורים לאנגלית בבתי הספר לא מקיימים ימי אנגלית או ימי שיא באנגלית כתוצאה של עומס בעבודה וחוסר זמן. הפעלת ימי אנגלית דורשת תכנון רב, הכנת חומרים רבים ומשאבים. תלמידים רבים לא מתעניינים בשיעורי אנגלית וימי אנגלית מספקים חוויה חיובית לכל התלמידים בבית הספר בשפה האנגלית וכך מעודדים למידה ושימוש בשפה.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

המיזם יאפשר ליותר ביתי-ספר לקיים ולהפעיל ימי שיא או כיף באנגלית בסיועם של סטודנטים לאנגלית ובכך להוריד את עומס התכנון והביצוע שמתלווה ליום כזה. מפעילי המיזם יספקו את כל החומרים הדרושים. כך הצוות מורים לאנגלית לא יתבקשו לעבוד יותר מהנדרש גם כך, והתלמידים יוכלו להרוויח מיום מיוחד.

דף פייסבוק (אם יש)

אתר אינטרנט (אם יש)

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי/ חדשני (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט/י

מיזם זה מוריד את התכנון והארגון של יום אנגלית כמעט לחלוטין מהמורה/ מורים בבית הספר בכך שכל החומרים וכל הארגון מגיע ממקור חיצוני ומאפשר למורה להמשיך ללמד כרגיל בלי עומס נוסף. מורים אשר רוצים חומרים יותר ספציפים יוכלו לבקשם וגם אלו יוכנו ע"י הסטודנטים המפעילים את המיזם.
בעזרת מיזם זה, ימי אנגלית יהפכו להיות דבר קבוע בהוראת אנגלית במהלך שנת הלימודים ולא דבר שהמורים מסתייגים ממנו.
רעיון זה התחזק כאשר באחד מבתי הספר בו אני עובדת עם הסטודנטים שלי הצוות אנגלית התבקש להכין יום שיא. המורים נלחצו והתחילו לחשוב "איך יוצאים מזה" כי זה מפריע עם הסדר יום הרגיל, מפריע עם התכנון השנתי, זה המון עבודה, אין זמן עבור זה, וכו'. התירוצים היו אין סופיים. היוזמה שלי תוריד את הלחץ מהמורים, תוריד את כל התכנון והכנה של יום כזה מהמורים, אבל תאפשר לצותת ולבית ספר להפעיל יום אנגלית ברמה המתאימה לבית הספר.

השפעה

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החברתי שייצר עד כה?

במידה ומדובר במיזם חדש, מה הערך החברתי שאת/ה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

הסטודנטים המשתתפים במיזם זה יכירו את הנושאים הנלמדים באנגלית וכיצד להכין חומרים רב שימושיים לכל הרמות. בהמשך, מיזם זה יאפשר לבית ספר להפעיל ימי אנגלית או ימי שיא באנגלית בעזרת הסטודנטים. ימי אנגלית ייצרו חוויה חיובית עבור התלמידים בבתי הספר וכך פחות תלמידים יירתעו מלימוד השפה האנגלית.
נוסף שיתוף הפעולה בין בתי הספר, המכללה והסטודנטים יתחזק ויאפשר פרוייקטים נוספים להתקיים. שיתוף פעולה בין הסטודנטים שלנו לבין בתי ספר בארץ רק יחזק את שני הצדדים בכך שהסטודנטים יכירו את העבודה מול התלמידים מצד אחר והבתי ספר יכירו את המכללה ואת תרומתה לקהילה.

מה תחשב הצלחה של המיזם? וכיצד ניתן למדוד אותה?

כל יום אנגלית מוצלח שנוכל לקיים בבית ספר יחשב כהצלחה. המטרה היא לאפשר לתלמידי בתי הספר להנות מיום אנגלית כיף ומעניין, בו הם משתמשים בשפה האנגלית ככלי לתקשורת עם אנשים זרים. במידה ויום כזה מתקיים בבית ספר, זה יהיה הצלחה.
ככל שיהיו יותר בתי ספר מסופקים, כך נדע שהצלחנו יותר.
המדד שלנו יהיה הפצה של המיזם בין בתי הספר שהיו מרוצים וספרו לחבריהם, ויותר בקשות מצד הבתי ספר להפעיל יום כזה. הצלחה יותר גדולה תהיה כאשר בתי ספר יבקשו מאיתנו להגיע בפעם השניה ויותר.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

כדי לשכפל את המיזם, צריך עוד קבוצה או קבוצות של אנשי מקצוע (מורים + סטודנטים לאנגלית) שירצו להכין את החומרים לתחנות ולהפעיל את היום אנגלית בבתי ספר שונים.

האם למיזם שותפים נוספים במכללה ( סגל/ סטודנטים ) ?

השותפים במיזם יהיו סטודנטים משנה א' וב' במסולל לאנגלית אשר ירצו להשתתף במיזם ובמידה וירצו בכך גם סטודנטים משנה ג' והסבה שמעוניינים לתרום את חלקם.

מהי תרומת המיזם למכללה?

המכללה תחזק את הקשר שלה עם השדה, כלומר הבתי ספר, ותאפשר לנו להכיר יותר טוב את המורים ולמורים להכיר אותנו יותר מקרוב. קשר הדוק זה יאפשר לנו לשבץ להתנסות פרקטית את הסטודנטים שלנו בבתי הספר עם המורים הכי טובים והמורים יהיה יותר פתוחים לקבל את הסטודנטים. ההכרה בתרומה של המכללה לבתי הספר מאוד חשובה ותיתן גם לסטודנטים שלנו הרגשת גאווה וחוזק.

מהם ערכי המכללה אשר משתקפים במיזם?

תרומה לחברה והעשרת החינוך ע"י שיתוף פעולה חזק ואמיתי.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט/י

האתגר היחד העולה לראש הוא ביקוש גדול מדי מוקדם מדי מצד הבתי ספר, וחוסר יכולת שנלו לעמוד בזמנים, בעיקר בשלבים הראשונים.

מהן הפעולות שאת/ה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

כדי למנוע מצב כזה, נתחיל בהכנות חומרים מיד ונפרסם את המיזם בשלב הראשון רק לבתי הספר היסודיים. נתקדם שלב שלב כך שנכין חומרים ליסודי בשלב הראשון, אחר כך לחט"ב ורק אחר כך לתיכון. כאשר יהיה מספיק מוחרים מוכנים או לקרת סוף ההכנה, רק אז נתחייב לקיום ימי אנגלית. כך לא נהיה במצב שאנחנו לא מוכנים או שהחומרים אינם ראויים.

מספר המעורבים במיזם

לפחות 12 סטודנטים ואני

הסיפור

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאת/ה רוצה לספר לנו

לפני מספר שנים, כאשר התחלתי ללמד בסמינר הקיבוצים, התבקשתי ע"י אחת המורית המאמנות איתה עבדו מספר מהסטודנטים שלי להפעיל יום אנגלית בבית הספר. היא ספרה לי כמה עבודה זה, וכמה יוכלו הסטודנטים לעזור בהפעלה של היום.
ואכן הפעלנו את היום, ביחד, והסטונדטים שלי נתרמו רבות והבית ספר נהנה מיום נהדר. חזרנו על זה במשך כמה שנים, כל פעם יותר מוצלח מהפעם הקודמת וכל פעם עם קבוצה אחרת של סטודנטים. העבודה מול בית הספר הזה היה כך שהמורה ואני תכננו את היום (להבדיל מהמיזם שלי), והסטודנטים שלי הכינו את החומרים, עם ציוד שהבית ספר סיפק. כמו כן, הכל נשאר בבית הספר לשימושים שונים וכל שנה היינו צריכים להכין הכל מחדש.

השנה לא הפעלנו את היום אנגלית כי למורים בבית הספר הזה פשוט לא התאפשר. כמעט מיד לאחר האכזבה הזו, דנו בבית ספר תיכון בו אני עובדת עם הסטודנטים שלי במחוייבות החברתית שלהם, על קיום יום שיא באנגלית. הצוות שם נכנס ללחץ ולא הבין כיצד הם יוכלו להספיק להכין את היום הזה בגלל העומס שליהם גם כך. לאחר הרבה דיונים וישיבות, הם דחו את היום לזמן בתלי מוגדר בשנה הבאה. אני הרגשתי ממש חסרת עונים מולם. מאוד הבנתי את הקושי ועוד יותר את הלחץ. רציתי לעזור אבל הם כבר וותרו ולא ממש היה לי איך לעזור כי כדי להכין יום כזה המורים צריכים להכין את הנושאים, לתכנן את היום ולהיות מעורבים לגמרי בזה, אפילו אם הסטודנטים מפעילים את זה בסוף.

אז חשבתי שאילו רק היה מקור מוכן להפעלת יום אנגלית ברמה הנדרשת, הם יכלו עוד השנה לקיים את יום השיא שעליו דובר. אז עלי לי הרעיון של המיזם, להכין תחנות שונות, שכל שנה יתחדשו ויועבו, לכל הרמות, ולהפעיל יום אנגלית לבתי ספר מצדינו, ולא להעמיס על המורים עוד עבודה.

אני רוצה במיזם זה תרומה עדירה לבית הספר ולתלמידים. כולם הרי לומדים אנגלית, בכל בית ספר. להרבה ילדים קשה מאוד באנגלית ויום כיף שכזה יכול לתת להם את ה"פוש" הנדרש כדי לרצות להצליח ולהתקדם בלימודים. חווה מתקנת חיובית יכולה לשנות את הגישה שלהם למקצוע ולאפשר להם ללמוד עוד שפה, ושפה בינלאומית כל כך חשובה.

שאלות נוספות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

האם חלו שינויים בשטח מאז הגשת המיזם לכיכר?

יש הרבה סטודנטים שמאוד רוצים להיות חלק מהמיזם הזה ולהיות אלו שמפעילים את ימי האנגלית וכמובן גם אחראים על הכנת החומרים. עוד לא הצעתי את זה למורים בשטח אבל שיחה עם חברות שמלמדות בבתי ספר עלה כי הן היו מאוד מעוניינות לקבל את עזרתינו.
כבר נוהלה שיחה עם ראש החוג לאנגלית שאמרה שהדבר אפשרי וניתן לייצר את החמרים במסגרת החוג.

מי הוא קהל היעד של המיזם(לדוגמה: סגל,סטודנטים,קמפוס צפון/נמיר, גיל, דמוגרפי, מין…)?

קהל היעד הוא כל בתי הספר בארץ, תחילה בתי ספר יסודיים וחט"ב ואחר כך גם תיכוניים. המורים לאנגלית הם הקהל הישיר למיזם אך התלמידים גם הם הקהל שיהנה מהמיזם. כל צוות אנגלית יוכל לפנות אלינו ונעבוד מולם כדי להקים יום אנגלית מוצלח אצלם בבית הספר.

השיתוף פעולה איתנו יאפשר לכל צוות אנגלית שרוצה להעשיר את לימוד השפה בבית הספר ע"י יום מיוחד לעשות זאת. יום אנגלית בבית הספר מאשפר הצלחה בשפה ומעודד המשך למידה יותר מספקת.

בתיבת הטקסט שלמטה, מלא/י את הנתונים: מתוך __________ אנשים אליהם פונה המיזם, הצטרפות של _______ מהם עד תאריך __________ תחשב להצלחה

מתוך כל בתי הספר בארץ, ובתחילה במרכז אנשים אליהם פונה המיזם, הצטרפות של 8-10 מהם עד לתאריך 1.1.2015 תחשב הצלחה.

באיזו צורה ישפיע המיזם על חיי הנוגעים בו? (הפער בין המצב הקיים למצב הרצוי)

הסטודנטים המשתתפים במיזם יזכו ללמוד דרך נכונה ויעילה להכין חומרי למידה ברמות שונות, לעבוד כצוות בתכנון והכנת תחנות שונות בנושאים שונים וכמובן גם לשמח הרבה ילדים ומורים בכך שיאפשרו להם לחוות יום אנגלית מוצלח.
המורים והילדים יזכו לחוויה נהדרת מבלי הצורך בהכנות נוספות ושעות עבודה מרובות מעבר לשעות העמוסות שכבר יש להם.

על מנת להתקדם במיזם, מה נחוץ לך וכמה? (בתשובתך התייחס/י לכ"א, ציוד, חומרים, מקום, ידע ודברים נוספים הדרושים לך)

צריך לגייס סטודנטים להתחיל להכין את החומרים לרמות שונות ולגייס כמה בתי ספר שמעוניינים להפעיל יום אנגלית. צריך לפחות 10 סטודנטים בשלב הראשון, רצוי שיהיו לפחות 12-15 סטודנטים שפעילים במיזם.
השלב הראשון הוא תכנון של התחנות השונות ברמות שונות. צריך לעבור על החומרי
לאחר התכנון צריך להכין את הכל בצורה אסטטית ויציבה כך שלא יהרס תוך כדי שימוש. הכל צריך להיות מאוחסן באופן נגיש ונייד שנוכל לקחת לבתי הספר. הכנת החומרים - צריך חומרי יצירה - נייר, צבעים, הדפסות, ניילון וכו'
בנוסף צריך 'למכור' את המיזם לבתי הספר - פרסום באתרים למורים לאנגלית, אולי מיילים, דרך הסתדרות המורים וארגון המורים, מפה לאוזן דרך מכרים וחברים.
ברגע שיהיו בתי ספר המעוניינים יהיה צורך בהסעת הסטודנטים לבתי הספר באופן מסודר ולהביא את החומרים לבית ספר, ולהקים את התחנות. על המורה בבית הספר יהיה להכין את התחנות פיזית - באולם הספורט, בחצר (אם ניתן) או בכל מקום אחר שמתאים - ולהכין את התלמידים שידעו לאן הם הולכים ומה הם עושים.

מה הצעדים הבאים שאת/ה מתכוונ/ת לנקוט על מנת לקדם את יישום המיזם?

קודם כל- יש לפנות לסמינר כדי לקבל אישור לקרדיט אקדמי לסטודנטים. עכשיו זה שלב גיוס הסטודנטים שיצטרפו למיזם. ברגע שיש לי קבוצה מספיק גדולה, נוכל להתחיל לתכנן את התחנות ובו זמנית אני אתחיל לפרסם למורים את המיזם ואת הפעילות שהסטודנטים ואני מציעים. כאשר יהיה התעניינות נוכל להרצית את הכנת החומרים יותר מהר כדי להתחיל.
ברגע שיהיה 'לקוח' ראשון, נכין את התחנות ברמות הדרושות עם יעוץ של אנשי משעול לגבי אסתטיקה.

צעדים הבאים:
1. כתיבת מכתב בקשה למכללה למתן קרדיט אקדמי בעבור הכנת חמרים- ישלח בשבועיים הקרובים.
2. גיוס קבוצת סטודנטים- עד סוף שנה"ל
3. להכין חמרי לימוד- במהלך סימסטר א' של שנה"ל הבאה, על חשבון פרוייקט סיום שנה ג'.
4. פרסום וגיוס לבתי ספר

Miri Yochanna עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2371 ימים

Miri Yochanna עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2372 ימים

Miri Yochanna עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2387 ימים

Miri Yochanna עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2403 ימים

Miri Yochanna עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2414 ימים

Miri Yochanna יצר את המועמדות - לפני 2414 ימים