תכנית חינוכית להעצמת סובלים מאלימות חברתית וצמצום סוג של של אלימות

ע"י יונת אורן | 23 בינו' 2014
| 2 תגובות

סיכום:

ילדים ובני נוער רבים סובלים כיום מאלימות חברתית, הכוללת חרמות, כינויי גנאי ברשת החברתית ומחוץ לה, לעתים קרובות גם מאלימות פיסית.
לצד פעילות חברתית שמנסה לצמצם את התופעה המכוערת, ואין לנו למעשה דרך לבדוק את הצלחתה, או שההצלחה מוגבלת למדי במקרה הטוב... חשוב להעצים את אלה הסובלים מהצקות ודחייה חברתית ולתת בידיהם כלים להתגבר על המצוקה.

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

יונת

שם משפחה

אורן

תפקיד במכללה/לומד ב...

מכללת סמינר הקיבוצים

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

תכנית חינוכית להעצמת סובלים מאלימות חברתית וצמצום סוג של של אלימות

תיאור המיזם

ילדים ובני נוער רבים סובלים כיום מאלימות חברתית, הכוללת חרמות, כינויי גנאי ברשת החברתית ומחוץ לה, לעתים קרובות גם מאלימות פיסית.
לצד פעילות חברתית שמנסה לצמצם את התופעה המכוערת, ואין לנו למעשה דרך לבדוק את הצלחתה, או שההצלחה מוגבלת למדי במקרה הטוב... חשוב להעצים את אלה הסובלים מהצקות ודחייה חברתית ולתת בידיהם כלים להתגבר על המצוקה.

השלב שבו נמצא הפרוייקט שלך

רעיון

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור? מה הצורך שהמיזם בא למלא?

הבעייה שהמיזם מנסה לפתור היא הצקות, חרמות ונידוי חברתי של ילדים ובני נוער, לעתים רק משום שלא מצאו חן בעיני חבר/ה לכיתה, ואלה סוחפים אותה כמו עדר להחרים את הקורבן.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

המיזם המתרכז בקרבן ומנסה לתת לו כלים להתמודדות ו"רוח גבית" ותמיכה, מה שעשוי להעלות את ההצלחה ובעיקר את הדימוי העצמי של אותם ילדים/ות ונערים/ות.
במקביל תגובש תכנית חברתית להתערבות בכיתה ולחינוך לאמפטיה מצד אחד, ומצד שני לחינוך לחשיבה ביקורתית ועצמאית, שתנסה להעלות למודעות את ההליכה המסוכנת לעתים עם העדר, בלי להקדיש מחשבה לפגיעה באנשים, ותמיכה באלה שחוששים להביע מחאה נגד הנידוי וההצקה, מחשש שגם הם יוחרמו וישלמו מחיר חברתי כבד.

דף פייסבוק (אם יש)

אתר אינטרנט (אם יש)

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי/ חדשני (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט/י

מה שהופך את הרעיון לייחודי הוא השילוב בין הטיפול בקורבן ובין הטיפול בפוגעים, תוך דגש על העצמת הקורבן. כמו כן זו אמורה להיות בעיקר תכנית מניעתית. כלומר: עדיף להפעיל אותה מגיל צעיר (גן חבה, למשל) תוך התאמת התכנים, ולא רק בכיתות שבהן מתגלה הבעייה, שאז ייעשה קישור ישיר לילד הנפגע, והפגיעה בו עלולה להיות גדולה עוד יותר, אלא דווקא בכיתות בהן אין בעייה (אבל בכל כיתה יש "מקובלים" ו"לא מקובלים") ואז נעורר מודעות מראש.
ייחוד נוסף הוא בכך שערכי התכנית יועברו לא רק בשיעורי חינוך או בסדנאות מיוחדות, אלא גם דרך תכנית הלימודים במקצועות ההומניסטיים. למשל: בדיון ביציר ספרותית יושם הדגש על הצד הרגשי (מה הרגשות שמעוררת בי הדמות, עם מי אני מזדהה או מי מעורר בי כעס ומדוע)

השפעה

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החברתי שייצר עד כה?

במידה ומדובר במיזם חדש, מה הערך החברתי שאת/ה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

הערך החברתי שאני מצפה לו הוא צמצום תופעות של אלימות מכל הסוגים. חרמות, נידויים והצקות פוגעים בדימוי העצמי של כל אחד שסובל מהם, ואיש אינו רוצה להיות קורבן לאלימות מסוג זה. לעתים קרובות נשארת בעקבותיהם צלקת לזמן ארוך בהרבה מאשר מכה פיסית.והיינו עדים למקרי התאבדויות, גם בישראל.
הערך החשוב יותר הוא פיתוח כשרים חברתיים ואמפטיה בין קבוצת השווים, רגישות לאי צדק, אומץ לעמוד מול כולם ולמחות על עוול.

מה תחשב הצלחה של המיזם? וכיצד ניתן למדוד אותה?

להצלחה של המיזם תיחשב תפוצה רחבה ומספר גדול של בתי ספר שיקבלו על עצמם להפעיל את התכנית, תוך שיתוף פעולה של אנשי מקצוע שלא מצוות ההוראה הישיר: יועצות, עובדות סוציאליות, פסיכולוגים, ומררכזים לבריאות הנפש בקהילה)

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

ניתן ליישם את המיזם גם במסגרת תנועות נוער ומתנ"סים בקהילה, ולהעתיק אותו גם למקומות עבודה שבהם האוירה עכורה.

האם למיזם שותפים נוספים במכללה ( סגל/ סטודנטים ) ?

במסגרת המיזם צפויים להשתתף בהכנתו סטודנטים שיבנו את התכנית בעזרת המרצים השונים. כמו כן תלמידי מגמת העיצוב ייקראו לעצב ערכות הפעלה, קלפים ועוד (ניתן להשתמש גם בקלפים הקיימים בשוק ומתאימים לתכנית) והחשוב מכל: התכנית תופעל ע"י הסטודנטים במסגרת העבודה המעשית ו/או הסטאז'.

מהי תרומת המיזם למכללה?

יצירת מוניטין של מכללה המוצאה מתוכה סטודנטים יצירתיים, שלמדו ליצור תכניות ולא רק להשתמש בקיים, וכן מוניטין של מכללה מעורבת חברתית.

מהם ערכי המכללה אשר משתקפים במיזם?

ערכי המכללה הם כבוד האדם ואחריות חברתית

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט/י

התנגדות בבתי הספר למיזם
התנגדות משרד החינוך בטענה של חוסר זמן
תקציב מוגבל
חוסר זמן לפעילות בכיתות

מהן הפעולות שאת/ה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

פנייה למשרד החינוך ולמרפאות לבריאות הנפש עם פירוט התכנית ליצירת עניין ושיתוף פעולה.
פנייה כנ"ל להנהלות בתי הספר.
פנייה לארגונים מממנים כגון "הכל חינוך" ו"הקרן לידידות" ואחרים שירצו להיענות לאתגר.
פנייה לתנועות הנוער לשיתוף פעולה

מספר המעורבים במיזם

הסיפור

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאת/ה רוצה לספר לנו

מצוקתם של הילדים ובני הנוער המוחרמים והמנודים מחברת הילדים, תוך שהם סופגים גם אלימות פיסית לעתים, מחייבת את התערבותנו כ"מבוגרים אחראים" למענם. גם מקרי האונס הקבוצתי של ילדות בידי קטינים מחייבים מתן כישורי חיים ועמידה בלחצים חברתיים.

שאלות נוספות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

האם חלו שינויים בשטח מאז הגשת המיזם לכיכר?

מי הוא קהל היעד של המיזם(לדוגמה: סגל,סטודנטים,קמפוס צפון/נמיר, גיל, דמוגרפי, מין…)?

קהל היעד הוא כל התלמידים במערכת החינוך החל מגיל הגן. המיזם חשוב כדי למנוע עד כמה שניתן את התופעות שצווינו, לחנך לאמפטיה ויכולת ראייה של צרכיו ומצוקותיו של האחר (יכול להשתלב בנושא השנתי "האחר הוא אני"). זאת לצד חינוך לביקורתיות ויכולת עמידה מול ה"עדר", הגנה על הילד/ה שהותקף גם בניגוד לדעת הרוב.

מאידך, חשוב מאוד להעצים ולעזור באופן פרטני לקרבנות האלימות לעמוד על זכויותיהם שלא להיפגע ע"י כינויי גנאי וחרמות, לעתים בלי שאיש יודע מדוע החלו בכלל...

בתיבת הטקסט שלמטה, מלא/י את הנתונים: מתוך __________ אנשים אליהם פונה המיזם, הצטרפות של _______ מהם עד תאריך __________ תחשב להצלחה

מאחר והמיזם תלוי בגורמים רבים כגון בתי ספר ומוסדות אחרים קשה לאמוד הצלחה מספרית בתקופה נתונה.

באיזו צורה ישפיע המיזם על חיי הנוגעים בו? (הפער בין המצב הקיים למצב הרצוי)

השאיפה היא שהמיזם ישפיע בעיקר על הילדים ובני הנוער הנתונים להצקה בכך שיעצים אותם וייתן להם כלים להתמודדות. כמו כן אני שואפת לכך שהצוות החינוכי ילמד להיות רגיש וקשוב לילדים אלו, וידע לסייע להם בדרכים שונות, ללא קשר לגורמים המציקים. לתת לתלמידים ולתלמידות "ארגז כלים" להתמודדות באמצעות שיחות, עידוד, קבוצות תמיכה ועוד.
מטרה נוספת, שהיא קצל יומרנית אולי היא חינוך לסובלנות, אבל היא מעורפלת יותר מהמטרות שהוזכרו קודם.

על מנת להתקדם במיזם, מה נחוץ לך וכמה? (בתשובתך התייחס/י לכ"א, ציוד, חומרים, מקום, ידע ודברים נוספים הדרושים לך)

על מנת להתקדם במיזם אני זקוקה לעזרה בתחומים הבאים:
1. תיווך של המורות המאמנות ו"שיווק" המיזם בבתי הספר והגנים בהם מתנסים הסטודנטים והסטודנטיות.
2. עזרה בהקמת אתר אינטרנט/דף פייסבוק שישווק את המיזם, ויפתח דלת לסובלים מהצקה להתבטא ולמצוא תמיכה.
3. פרסום היוזמות הזוכות בחוברת מיוחדת.

מה הצעדים הבאים שאת/ה מתכוונ/ת לנקוט על מנת לקדם את יישום המיזם?

1. פנייה למורות המאמנות במטרה לגייס אותן לשיווק המיזם בבתי הספר.
2. פנייה למשרד החינוך והצגת המיזם.
3. הצגת המיזם בפני גופים לא פורמליים כמו מתנ"סים, מרכזים לבריאות הנפש (הקמת קבוצות תמיכה לאוכלוסיות הרלוונטיות), ארגון היועצים החינוכיים.
4. פנייה ללימור מזרחי, שבנה התאבד בעקבות בריונות ברשת וכן לנער שמונולוג שלו התפרסם ב"ידיעות אחרונות" (באמצעות מערכת העיתון).

יונת אורן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2463 ימים

יונת אורן רשם: במרכז היזמה עומדת תחרות בין הסטודנטים במסלולים השונים ליצוב תכנית חינוכית לטיפול בתופעה. התחרות תהיה פתוחה לכל תלמידי המכללה, שיוכלו ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2518 ימים המשך >
מיכל גורל רשם: יונת שלום, שמי מיכל, ואני סטודנטית בסמינר לחינוך ויזמות חברתית. בנוסף, במסגרת הפרויקט הזה - "פורצים דרך - יזמות במכללת סמינר הקיבוצים" ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2546 ימים המשך >

יונת אורן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2558 ימים

יונת אורן יצר את המועמדות - לפני 2558 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף