"שיחת בנות"

ע"י רתם עגנון | 30 במרץ 2014
| 0 תגובות
Competition Winner

מיזם זה הוא אחד המנצחים בתחרות
פורצים דרך - יזמות במכללת סמינר הקיבוצים.

סיכום:

הפרויקט נועד לפתוח במסגרות קיימות קבוצת שיח לבנות המודרכת ע"י הצוות הקיים במקום. קבוצת שיח זו נועדה ליצור אצל הנערות תהליך העצמה אישי בנושאים הקשורים לזהותן המגדרית על מנת לעודד תהליך התבגרות מותאם ומציאותי יותר. החברה בה אנו חיים מעבירה אינספור מסרים כפולים הגורמים לעיוות המציאות אצל הנוער בכלל ונערות בפרט. במפגש של הנערות עם המציאות הסובבת אותן נוצרים קונפליקטים רבים. מטרתו של פרויקט זה הינו מתן הזדמנות לנערות לשוחח במסגרת מכוונת, מאפשרת ומכילה תוך מתן כלים לעיבוד והתמודדות

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

רתם

שם משפחה

עגנון

תפקיד במכללה/לומד ב...

לומדת במסלול לחינוך דמוקרטי

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

"שיחת בנות"

תיאור המיזם

הפרויקט נועד לפתוח במסגרות קיימות קבוצת שיח לבנות המודרכת ע"י הצוות הקיים במקום. קבוצת שיח זו נועדה ליצור אצל הנערות תהליך העצמה אישי בנושאים הקשורים לזהותן המגדרית על מנת לעודד תהליך התבגרות מותאם ומציאותי יותר. החברה בה אנו חיים מעבירה אינספור מסרים כפולים הגורמים לעיוות המציאות אצל הנוער בכלל ונערות בפרט. במפגש של הנערות עם המציאות הסובבת אותן נוצרים קונפליקטים רבים. מטרתו של פרויקט זה הינו מתן הזדמנות לנערות לשוחח במסגרת מכוונת, מאפשרת ומכילה תוך מתן כלים לעיבוד והתמודדות

השלב שבו נמצא הפרוייקט שלך

פרוייקט קיים בשלב ראשוני

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור? מה הצורך שהמיזם בא למלא?

החברה בה אנו חיים מעבירה אינספור מסרים כפולים הגורמים לעיוות המציאות אצל הנוער בכלל ונערות בפרט בנושאים של אידיאל היופי, אהבה, זוגיות, נשיות, דימוי גוף ועוד. מיתוסים רבים נוצרים, דוגמת - מי שרזה יפה, מי שיפה מאושרת, אם יש אהבה אז הכל מסתדר, צריך להתיישר לפי החברה אם רוצים להצליח בחיים. במפגש של הנערות עם המציאות הסובבת אותן נוצרים קונפליקטים רבים. התוצאה היא פער שעלול להוביל לרבות מן התופעות המוכרות לנו - מיניות מתפרצת מוקדמת, חוסר גבולות באינטימיות עם גברים - לעיתים עם זרים מוחלטים, הפרעות אכילה, דיכאון ועוד.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

בבסיס הפרוייקט עומדת האמונה ששיח עם דמות משמעותית בחיי הנערות יחד עם שיחה בקבוצת השוות שלהן יתניע תהליך מחשבה ועיבוד של מקומן אל מול המסרים שהחברה מעבירה אליהן. מטרתו של פרויקט זה הינו מתן הזדמנות לנערות לשוחח במסגרת מכוונת, מאפשרת ומכילה תוך מתן כלים לעיבוד והתמודדות - כלים אלו כוללים העצמה אישית, בחינה עצמית, שיתוף בקבוצה, ושיקוף הדדי.

דף פייסבוק (אם יש)

אתר אינטרנט (אם יש)

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי/ חדשני (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט/י

הפרויקט שלי אמנם לא חדשני בסוגו ויש כבר מספר תכניות שרצות בתחום אבל הוא מאפשר למסגרות קיימות להכניס את התכנית ע"י הצוות המקומי וללא צורך בהכנסת אדם חיצוני למערכת.

השפעה

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החברתי שייצר עד כה?

נערכו עד כה 2 קבוצות של "שיחת בנות". ההשתתפות בפרויקט זה עבור הנערות הייתה משמעותית ביותר. הן מעידות על עצמן שהן הכירו את עצמן יותר טוב ולמדו על מקורות החוזק והעוצמה שלהן וכי הן מרגישות יותר בטוחות בעצמן וביכולתיהן. כמו כן כולן מעידות על כך שהמפגש של "שיחת בנות" היווה עבורן אור במהלך השבוע וכי הן חיכו לפינה החמה בה הן יכולות להסיר את החומות והמגננות ולדבר בכנות ובאמיתיות ולהעמיק את הקשרים בנוצרו ביניהן מתוך מקום פתוח ואותנטי.

במידה ומדובר במיזם חדש, מה הערך החברתי שאת/ה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

הערך החברתי המצופה הוא השפעה דומה כפי שתיארתי לעיל על כמה שיותר בנות שייחשפו לפרויקט.

מה תחשב הצלחה של המיזם? וכיצד ניתן למדוד אותה?

הצלחה של המיזם תחשב בפתיחת של לפחות עשר קבוצות של "שיחת בנות" בשנת תשע"ה ובגדילה מתמדת של הפרויקט.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

פשוט מאוד- המטרה של הפרוייקט הוא לשכפל את המהלך של "שיחת בנות" וליישם במקומות אחרים. אני מעוניינת להעביר הכשרה שתאפשר לכמה שיותר מדריכות להתחיל את הפרויקט במקום עבודתן. במידה והפרויקט ימשיך להתרחב אני אכשיר מדריכות יותר וותיקות על מנת שיוכלו גם כן להכשיר להתחלת הפרויקט.

האם למיזם שותפים נוספים במכללה ( סגל/ סטודנטים ) ?

יש לי שתי מרצות שמלוות אותי וסטודנטית נוספת שתומכת בי.

מהי תרומת המיזם למכללה?

תרומת המיזם היא יותר לחברה מאשר למכללה אך הפרויקט יכול לאפשר לסטודנטיות מכל המסלולים אשר מתחברות לרעיון לקחת בו חלק ולהפיץ את העשייה.

מהם ערכי המכללה אשר משתקפים במיזם?

תרומה ומעורבות בקהילה, כבוד האדם ועוד

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט/י

האתגרים שיכולים למנוע את התפתחות המיזם שלי הם יצירת קשר עם מוסדות חינוכיים ושכנוע של מנהלי המקום להצטרף לפרויקט- מכיוון שאני עוד סטונדטית ובתחילת דרכי זה יכול להיראות לא מספיק רציני

מהן הפעולות שאת/ה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

אני אוספת המלצות על הפרויקט מהקבוצות בהן הוא נערך ומגבה את עצמי באנשי מקצוע מהתחום שיכולים לגבות אותי

מספר המעורבים במיזם

אני כמכשירת ומובילת הפרויקט וכל המדריכות שירצו לקחת בו חלק. כיום יש 5 מדריכות שאני מלווה.

הסיפור

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאת/ה רוצה לספר לנו

כסטודנטית, לקחתי חלק במעגל נשים בשנה שעברה. חוויה זו הייתה מאוד עוצמתית עבורה והעלתה בי שאלות לגבי כמה מקום יש לשיח הזה בחברה שלנו. גיליתי שלא רק שאין מקום לשיח כזה רוב מה שמשפיע על הנערות בגיל ההתבגרות ומעצב את זהותן הינה המדיה- פרסומות, סרטים, שלטי חוצות ועוד, אשר מעבירים מסרים מאוד בעייתיים וחשבתי לעצמי שאם הדבר היחידי שמשפיע על הנערות הללו זה המדיה מצבן רע מאוד כי המרחק בין מה שמוצג לנו לבין המציאות הוא גדול מאוד ואם אין היכן ועם מי לעבד את הפער הזה זה יכול ליצור תופעות חמורות כגון הפרעות אכילה, דיכאון, מיניות מתפרצת ועוד. המשך ההעמקה והחשיבה הוביל לרצון שלי ליצור קבוצות שיח כאלה שבהן יהיה ניתן להעלות את המחשבות והרגשות שעולים בנו אל מול נושאים הקשורים שמיניות ואינטימיות, דימוי גוף, הערכה עצמית, תחושת מסוגלות ועוד, על מנת להתמודד יחד עם הפער המדובר. הדרכתי קבוצה אחת וזה היה ממש ממש מוצלח ועל מנת להגיע לכמה שיותר קבוצות חשבתי שהדרך היעילה ביותר היא להכניס מדריכות בפועל לתוך העניין על מנת שהן יביאו את זה לבנות אותן הן מדריכות. כיום אני מלווה 5 מדריכות אשר פתחו קבוצת "שיחת בנות" בפנימיות בהן הן מדריכות.

שאלות נוספות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

האם חלו שינויים בשטח מאז הגשת המיזם לכיכר?

כן. התחלתי להנחות 5 מדריכות ממסגרות שונות על מנת שיפתחו 'שיחת בנות' במסגרת בה הן מדריכות.

מי הוא קהל היעד של המיזם(לדוגמה: סגל,סטודנטים,קמפוס צפון/נמיר, גיל, דמוגרפי, מין…)?

הקהל הישיר של הפרויקט הן מדריכות אשר מדריכות במסגרות בלתי פורמליות ונפגשות עם נערות בגילאי 15-20. קהל היעד העקיף הינו נערות בגיל ההתבגרות.

בתיבת הטקסט שלמטה, מלא/י את הנתונים: מתוך __________ אנשים אליהם פונה המיזם, הצטרפות של _______ מהם עד תאריך __________ תחשב להצלחה

מתוך עשרות מדריכות אליהם פונה המיזם שלי, הצטרפות של 20 מהן עד ה20/6 תחשב להצלחה

באיזו צורה ישפיע המיזם על חיי הנוגעים בו? (הפער בין המצב הקיים למצב הרצוי)

אני מאמינה כי השתתפות של נערות במיזם שלי יכולה לעזור להן לעבד עם עצמן את הפער שהן חוות בין המציאות שהתקשורת מייצרת לבין המציאות שהן חוות. עיבוד זה יכול לחזק את הביטחון העצמי שלי, את תחושת המסוגלות שלהן, את הדימוי וההערכה העצמית שלהן ועוד. כמו כן בטווח הרחוק הוא יכול להפחית משמעותית הפרעות אכילה, דיכאון ותופעות לוואי נוספות.

על מנת להתקדם במיזם, מה נחוץ לך וכמה? (בתשובתך התייחס/י לכ"א, ציוד, חומרים, מקום, ידע ודברים נוספים הדרושים לך)

נחוץ לי דרכים ליצירת קשר עם מנהלי מסגרות רלוונטיות, מקום שבו אוכל להעביר את ההכשרות, תקציב לפרסום המיזם, תקציב להבאת מרצות חוץ על מנת להעשיר את ההכשרה, ותקציב עתידי על מנת להכשיר מדריכות מהמיזם שהן יכשירו מנחות נוספות

מה הצעדים הבאים שאת/ה מתכוונ/ת לנקוט על מנת לקדם את יישום המיזם?

אני מתכוונת להציג את המיזם שלי בכנס מדריכים של מכינות קדם צבאיות ולהמשיך לפרסם אותו בקרב מנהלי פנימיות והוסטלים בירושלים.

"שיחת בנות" has been chosen as a winner in פורצים דרך - יזמות במכללת סמינר הקיבוצים. - לפני 2357 ימים

רתם עגנון עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2430 ימים

רתם עגנון עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2437 ימים

רתם עגנון עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2493 ימים

רתם עגנון יצר את המועמדות - לפני 2493 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף

מועמדות זו היא אודות: