podcast הכולל ערוץ YouTube לבירור נוקב של סיסמאות וקלישאות בחינוך

חנן יניב
ע"י חנן יניב | 03 בפבר' 2014
| 2 תגובות

סיכום:

יוזמה זו מוגשת בשיתוף עם צביה אלגלי.
הכוונה להקים ערוץ שידורים אינטרנטי ובו בלוג וערוץ YouTube של המכללה, לצורך שידור סדרה של סרטונים (כל שבוע סרטון חדש), ובהם התמודדות לעומק עם ססמאות שגורות וחבוטות, ברובן ריקות מתוכן, שמערפלות את מערכת החינוך באשליה של חזון ערכי. הפורמט יכול להיות דומה לפורמט של תכנית הטלויזיה חדר 101 של עינב גלילי או/ו פורמטים אחרים דומים, יונחה ע"י צביה אלגלי וחנן יניב ויזמן אורחים שיציגו עמדות פרובוקטיבית בנושאים העיקריים עליהם אמונה מערכת החינוך.

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

חנן

שם משפחה

יניב

תפקיד במכללה/לומד ב...

סמינר הקיבוצים

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

podcast הכולל ערוץ YouTube לבירור נוקב של סיסמאות וקלישאות בחינוך

תיאור המיזם

יוזמה זו מוגשת בשיתוף עם צביה אלגלי.
הכוונה להקים ערוץ שידורים אינטרנטי ובו בלוג וערוץ YouTube של המכללה, לצורך שידור סדרה של סרטונים (כל שבוע סרטון חדש), ובהם התמודדות לעומק עם ססמאות שגורות וחבוטות, ברובן ריקות מתוכן, שמערפלות את מערכת החינוך באשליה של חזון ערכי. הפורמט יכול להיות דומה לפורמט של תכנית הטלויזיה חדר 101 של עינב גלילי או/ו פורמטים אחרים דומים, יונחה ע"י צביה אלגלי וחנן יניב ויזמן אורחים שיציגו עמדות פרובוקטיבית בנושאים העיקריים עליהם אמונה מערכת החינוך.

השלב שבו נמצא הפרוייקט שלך

רעיון

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור? מה הצורך שהמיזם בא למלא?

אין מערכת רוויה בסיסמאות כמו מערכת החינוך. סיסמאות שמונחתות מלמעלה, מיובאות מחו"ל, מארגונים עסקיים בעלי ואחרים. בסיסמאות הללו טמונה סכנה למערכת החינוך כי הן יוצרות אשליה של חזון חינוכי ומשרתות את המערכת בכך שהן נותנות איצטלה של עשייה, בעוד שהעשיה במקרים רבים מנוגדת לחזון. דוגמה טובה היא הסיסמה "טיפוח לומד עצמאי" החרוטה כמעט בכל "אני מאמין" בית ספרי- במרבית המקרים, מהלכי הלמידה נמצאים בשליטה מוחלטת של המורה: המורה קובע מה ילמדו מתי ואיך, והמורה מעריך את איכות הלמידה של התלמיד (שגם פה יש אשליה שאפשר). למידה כזו איננה למידה עצמאית, ובכך היא סותרת את הסיסמה שבה מתהדר בית הספר.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

הגורם העיקרי לריחוק שבין סיסמאות למציאות היא חוסר מודעות של המחנכים ולא חלילה חוסר מקצועיות או חוסר רצון. מאות שנים של מסורת הטביעו את חותמם על תרבות בית הספר וההתנהלות היומיומית שלו. מה שנתפש כהרגלים מקובלים איננו עומד למבחן כיוון שהוא שגרה. יש צורך להעיז ולקרוא תיגר על האמיתות המסולפות האלה ולהביא למודעות המורים וההורים כמה רחוק החזון מן המציאות. יש לקוות שסוג כזה של ערוץ יעורר שיח ציבורי ויעורר בחינה מחודשת של ערכים ודרכי השגתם. מטרת המיזם לגרום לאנשי חינוך לשאול שאלות- בעיקר את עצמם, כיוון שאנו מאמינים שהמפתח לשינוי נמצא בידי המורים.

דף פייסבוק (אם יש)

אתר אינטרנט (אם יש)

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי/ חדשני (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט/י

מה שחדשני ביוזמה הזאת היא נקודת המבט וערוץ התקשורת בו היא מציעה להשתמש בכדי לעורר דיון ציבורי בשאלות שהיא מעלה. זהו ערוץ שאמצעי ההפצה שלו הם היעילים ביותר היום בעודו בליבן של הרשתות החברתיות ומשיק לכולן. נקודת המבט וההתמודדות עם הנושאים גם היא חדישה ונוקבת ומשתמשת בפורמטים מוכרים יחסית לעודד צופים פוטנציאלים למצוא בה עניין.

השפעה

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החברתי שייצר עד כה?

חנן: הפורמט שבו השתמשתי עד כה הוא בלוג בשם "חינוך אחר" שמזה שנים מעלה נושאים כואבים או זויות הסתכלות מאתגרת. הבלוג נפוץ מאד, יש לו מעל 65,000 קריאות והפניות מאתרים רבים במערכת החינוך ומחוצה לה ובמכללות להכשרת מורים. אני מקבל לא מעט הזמנות להיפגש עם פורומים חינוכיים שונים, להרצות בפני קהלים שונים העסוקים במחשבה חינוכית ובהכשרת מחנכים. יש להניח שתפוצה כזו מגרה דיון (ולא מעט דיונים התפתחו בבלוג עצמו), ומאחר שדיון נוקב היא דרך בדוקה לעורר מודעות, בו בדיון שמתעורר טמונה התרומה הערכית שלו.
צביה: אני מפיצה את הרעיונות העומדים בבסיס ההגיון החינוכי שלי לצורך דיון ומודעות חינוכית בקרב מי שחינוך מעניין אותו מזה כ-7 שנים באמצעות ערוץ הפייסבוק שלי שבו חברים כ-1000 איש, ולו אלפי עוקבים נוספים, מרביתם אנשי חינוך, הדיון החינוכי עוסק בסוגיות הדורשות התייחסות ערכית לחינוך, בנושאים של עמדות ערכיות בחינוך, הובלת שינוי, התחדשות פדגוגית וסוגיות אקטואליות נוספות. בהרצאות שאני נותנת בארגוני חינוך, ובתהליכים שאני מובילה כיועצת אקדמית, אני מובילה דיון במרחק שבין סיסמאות חינוכיות לביצוע בפועל. הערך של דיון כזה הוא במודעות שהוא יוצר בקרב אנשי חינוך וקהילת ההורים, לעשייה חינוכית המונעת מערכים שאינם 'סיסמתיים' אלא מתוך חיבור ישיר לערכים המצויים בליבו של כמעט כל איש חינוך.

במידה ומדובר במיזם חדש, מה הערך החברתי שאת/ה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

התנערות מסיסמאות ריקות מתוכן וקרוב בין חזון לעשיה חינוכית וחברתית.

מה תחשב הצלחה של המיזם? וכיצד ניתן למדוד אותה?

כמות הנרשמים והצופים בערוץ, החשיפה התקשורתית שיקבל והדיון הציבורי שיעורר.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

יצירת קבוצות דיון בקהילות שונות לדיון בשאלות שהמיזם יעלה בהנחה שהמיזם יציג מודל לרבדים המתאימים בהם ראוי לדון בערכים אלה.

האם למיזם שותפים נוספים במכללה ( סגל/ סטודנטים ) ?

שותפה מהסגל האקדמי ויגויסו שותפים נוספים כאורחים בערוץ (סטודנטים ומרצים).

מהי תרומת המיזם למכללה?

העמקה בדיון החינוכי, הגברת המודעות וחשיבה ביקורתית של הסגל והסטודנטים. קידום דימוי המכללה כנושאת דגל של חדשנות חינוכית ערכית, נועזת ומנערת.

מהם ערכי המכללה אשר משתקפים במיזם?

חדשנות, חינוך ערכי, שותפות, מחויבות חברתית

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט/י

חוסר תפוצה מתאימה. רשימת אורחים "יבשים".

מהן הפעולות שאת/ה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

בחירה בערוצי הפצה יעילים וסינון מוקפד של אורחים.

מספר המעורבים במיזם

2 עד כה אבל יהיו רבים אחרים

הסיפור

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאת/ה רוצה לספר לנו

הסיפור מתחיל כשזרקו אותי (חנן) מהתיכון. מאז אני עסוק בשאלות של מה הוא חינוך ומה עושה בית הספר. את ההגיגים שלי אני משתף כבר שנים רבות עם תלמידי, דרך קבוצות דיון אינטרנטיות שאני מנחה שנים רבות, בבלוג שלי בשנים האחרונות ועוד. הרעיון למיזם עלה תוך צפיה בתכנית חדר 101 של עינב גלילי. הפורמט שבו אורחים מוזמנים "לזרוק" עצמים או מושגים שמפריעים להם נראה לי מתאים מאד לתחושות שלי בענייני מושגים רבים בחינוך (הקמפיין האחרון של "עוברים ללמידה משמעותית" רק הוסיף שמן למדורה.

שאלות נוספות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

האם חלו שינויים בשטח מאז הגשת המיזם לכיכר?

חלו. הרעיון מנוסה בקורס "הנעת שינוי במערכות חינוך" במסגרת תואר שני בטכנולוגיה בחינוך, מוסד קשר עם תחנת הרדיו שבקמפוס הצפוני 106 FM, נכתב סקריפט לפילוט ופילוט יוקלט ויצולם בקרוב.

מי הוא קהל היעד של המיזם(לדוגמה: סגל,סטודנטים,קמפוס צפון/נמיר, גיל, דמוגרפי, מין…)?

בשלב ראשון, כל הסטודנטים, והמרצים בשני הקמפוסים יוזמנו להגיש סיסמאות משלהם ולהשתתף בתכנית. בשלב שני יוזמן הקהל הרחב.

יש להניח שכל המורים והמתכשרים לעסוק בשדה החינוך, כל ההורים ותלמידים רבים המכירים בחשיבות הדיון הציבורי וניעור המערכת מאשליה של קיום ערכיה. בירור הערכים לעומק וחיפוש דרכים הולמות ליישמם חשובים לכולנו ליצירה של תרבות צודקת וערכית יותר.

אנו חיים בחברה שבה הדור הצעיר מעוניין לקיים דיון ערכי ומקיים אותו בפועל. חינוך הוא חלק חשוב מהדיון הזה, ודיון בהתרחקות מערכים בעת הביצוע הוא מהותי ביותר לדור הזה.

בתיבת הטקסט שלמטה, מלא/י את הנתונים: מתוך __________ אנשים אליהם פונה המיזם, הצטרפות של _______ מהם עד תאריך __________ תחשב להצלחה

המיזם פונה לקהל רחב (הוא ישודר בערוצי יוטיוב ורדיו 106FM). הצרפות של 20 אורחים לתכנית עד יוני 2015, תיחשב הצלחה

באיזו צורה ישפיע המיזם על חיי הנוגעים בו? (הפער בין המצב הקיים למצב הרצוי)

תקוותינו שאנשי חינוך יתחילו להיות מודעים יותר לריקנות הסיסמאות בהן הם משתמשים ויחפשו דרכים חדשות ליישומן הלכה למעשה ברוח אמונתם החינוכית. אם לזאת נגיע - זה יהיה שינוי ענק.

על מנת להתקדם במיזם, מה נחוץ לך וכמה? (בתשובתך התייחס/י לכ"א, ציוד, חומרים, מקום, ידע ודברים נוספים הדרושים לך)

כלום

מה הצעדים הבאים שאת/ה מתכוונ/ת לנקוט על מנת לקדם את יישום המיזם?

הקלטת הפיילוט, פתיחת ערוצי יוטיוב ופייסבוק ושידור ניסיוני ברדיו.

חנן יניב עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2483 ימים

חנן יניב רשם: בקרוב. אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2538 ימים המשך >
רועי ציקורל רשם: כבר מעניין אותי לצפות בשיח המתפתח סביב הסוגיות שיעלו... בהצלחה! (אגב, כרגע קבוצת הפייסבוק לא זמינה. אני משער שהיא מוגדרת כ"סודית") אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2538 ימים המשך >

חנן יניב עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2545 ימים

חנן יניב יצר את המועמדות - לפני 2546 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף