לוקחים את האחריות לידיים

נועם סופר
ע"י נועם סופר | 26 במרץ 2014
| 0 תגובות

סיכום:

תכנית דו שנתית לנוער בסיכון. זהו קורס מדריכי סנפלינג המתבצע בתחומי בית הספר, לנוער בכיתה יא' שאינו מיועד לבגרות. התכנית התהליכית עוסקת בחיזוק הביטחון העצמי, התגברות על פחדים, ריבוי חוויות הצלחה ועוד. במהלך התכנית יוסמכו הנערים כמדריכי גלישה ובהמשך אף יעבדו בתחום, תוך ליווי אישי של צוות המדריכים, התכנית תתבצע בשיתוף אדוק עם צוות בית הספר ונועדה לסייע לנערים למצוא את דרכם אל תחושת המסוגלות והשייכות, וחשוב לא פחות תסייע "לחזור אל המוטב". התכנית מיועדת לנערים ונערות כאחד.

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

נועם

שם משפחה

סופר

תפקיד במכללה/לומד ב...

לוקחים אחריות לידיים

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

לוקחים את האחריות לידיים

תיאור המיזם

תכנית דו שנתית לנוער בסיכון. זהו קורס מדריכי סנפלינג המתבצע בתחומי בית הספר, לנוער בכיתה יא' שאינו מיועד לבגרות. התכנית התהליכית עוסקת בחיזוק הביטחון העצמי, התגברות על פחדים, ריבוי חוויות הצלחה ועוד. במהלך התכנית יוסמכו הנערים כמדריכי גלישה ובהמשך אף יעבדו בתחום, תוך ליווי אישי של צוות המדריכים, התכנית תתבצע בשיתוף אדוק עם צוות בית הספר ונועדה לסייע לנערים למצוא את דרכם אל תחושת המסוגלות והשייכות, וחשוב לא פחות תסייע "לחזור אל המוטב". התכנית מיועדת לנערים ונערות כאחד.

השלב שבו נמצא הפרוייקט שלך

פרוייקט קיים בשלב ראשוני

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור? מה הצורך שהמיזם בא למלא?

*הפרויקט מיועד לנערים ונערות כאחד אך יכתב בלשון זכר מטעמי נוחות.
ישנם נערים רבים הנתפסים בחברה כלא מוצלחים ואף ככישלונות, בעכבות כך מבצעים הנערים במודע או שלא במודע צעדים אקטיביים להנצחת הכישלון הזה, למשל הימנעות מהגעה לבית הספר, שימוש באלימות (במילים אחרות הגשמת אפקט הפיגמליון המופעל עליהם על ידי ביצוע Acting out). כל זאת מתרחש בגלל קושי שנוצר לנער להשתלב במערכת בשלב זה או אחר, כישלון אחר כישלון הביא את הנער לאבד את האמונה בעצמו ובמערכת כאחד. נערים אלו אמנם חלשים במקצועות הלימוד המקובלים, אך לא פעם חזקים מאוד בכל מקצוע מעשי הדורש עבודה עם הידיים והפעלה פיזית של הגוף והראש כאחד ובמהרה מתגלים כמסוגלים להרבה יותר מהמצופה מהם על ידי המערכת.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

'לוקחים את האחריות לידיים' הינו בבסיסו, כאמור, קורס מדריכי גלישה. הקורס מהווה פלטפורמה לשינוי וצמיחה אישית וקבוצתית - תחום הגלישה והחבלים הינו תחום מעשי המחייב למידה מעמיקה על עצמי. דמיינו את עצמכם בהתמודדות עם גלישה ממצוק, הפחד הטמון בדבר, הצורך לסמוך על האדם שמדריך אתכם, החוזקות המתגלות במהלך ההתנסות והסיפוק העצום בסיום. עכשיו דמיינו את התהליך שיעבור הנער במהלך הכשרתו כמדריך, אם בלקיחת האחריות על חייו שלו ועל חיי חבריו, למידת דרכי תקשורת עם הגולש, ריבוי חוויות הצלחה הטמונות בפשטות היחסית של הבנת התחום, שבירת הפרדיגמות כלפי יכולותיהם, מהחברה ומעצמם כאחד ועוד.

כל אלו יחדיו מעצימים את המשתתפים בתכנית בצורה שתוכל להשליך גם על המתבצע בכיתה, זאת כמובן תוך ליווי מתמיד של צוות בית הספר לתכנית עצמה וליווי של הנער גם בקשייו בכיתה - כלומר, קיום מעגל חינוכי שלם עד כמה שניתן סביב הנערים.

דף פייסבוק (אם יש)

אתר אינטרנט (אם יש)

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי/ חדשני (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט/י

השימוש בחבל ככלי חינוכי/טיפולי אמנם קיים כבר במקומות אחרים (עמותת אתגרים למשל), אך נמצא עדיין בחיתוליו בכל הנוגע להעברת האחריות לידי החניכים. בכל הנוגע להפעלה הקיימת של הכלי האתגרי, ההצלחות ברורות ומרובות. החבל המחובר לגולש ועובר בידיו של המדריך מהווה דימוי מוחשי לקשר הקיים בין השניים גם מחוץ למסגרת הפעילות. כלומר, לקיחת האחריות של הנער/ה על חברו היום, תחזק את הקשר ביניהם מחר.
תחום זה מכיל בתוכו מספר היבטים ייחודיים המאפשר לנערים להתמודד, לאמונתי, עם החיים האמיתיים כבר בתוך החממה הבית ספרית (כל זאת תוך ליווי צמוד שלנו כמובן)-
1. התמודדות עם פחדים - בכל שינוי טמון פחד, והתגברות על הפחד מובילה אל החופש. אך זוהי אינה משימה פשוטה כלל וכלל, שהרי כולנו מפחדים מהתחלה חדשה או שינוי בחיינו. בעזרת הכלי האתגרי, המציב אלמנטים בסיסיים של פחד למול הלומד, נוכל לסייע לנערים לפתח כלים על מנת להתמודד עם הפחד כשלב ראשוני. במהלך התכנית נסייע לנערים להתמודד גם עם פחדים שמחוץ לשעות התכנית: "האם אני שווה משהו?", "כיצד אפשר בכלל להשלים את כל מה שפספסתי?" "מדוע שאצליח עכשיו אם לא הצלחתי קודם?" כל אלו הן שאלות פחד שילוו את התכנית מתחילתה ועד סופה תוך התגברות מתמדת מצד הנערים בתחום האתגרי שתושלך באופן מתמיד אל התחום הלימודי.
2. לקיחת אחריות על עצמי ועל אחרים - במהלך התכנית יידרשו הלומדים בה לקחת אחריות מעשית על עצמם, על חבריהם ואפילו על חייהם, אחריות זו תורחב עם הזמן גם מעבר לגבולות התכנית ותסייע לנערים לקחת אחריות על עצמם בתחומי בית הספר וחייהם הפרטיים. זוהי פלטפורמה נהדרת לנערים להתמודד עם לקיחת אחריות והקשיים הכרוכים בה תוך ליווי מתמיד של צוות מדריכים ומורים.
3. למידת תקשורת בריאה ומפתחת - מעצם הגדרת התכנית כקורס מדריכי גלישה, נדרשים הלומדים להתמקצע גם בהדרכה, לכן יתקיימו מפגשים שיוקדשו להדרכה נכונה, עמידה מול קהל וסיוע במצבי לחץ תוך מתן דוגמא אישית והפגנת רוגע. לימוד שפה שכזו, שיכולה להיות שפה חדשה במובן מסוים לחלק מהחניכים, אמורה להעצים את המדריך הצעיר אל מעבר לתחומי הפעילות.

השפעה

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החברתי שייצר עד כה?

הפרויקט אינו פעיל עדיין ונמצא בשלבי הקמה מתקדמים.

במידה ומדובר במיזם חדש, מה הערך החברתי שאת/ה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

הפרויקט הינו השלב הראשון של פרויקט רחב יותר שנועד להתקיים ולפעול בתוך ומתוך הקהילה, בשביל הקהילה ובשיתוף מלא עם הקהילה. בשלב הראשון פרויקט זה ייצר את השפה האתגרית בתוך הקהילה, בנוסף יסייע בחיזוק השכבה החלשה/מוחלשת בה.
המשך הפרויקט מוכוון כלפי הקמת מרכז ספורטיבי הקשור בתחומי האתגר ומאפשר לנערים המדריכים לעבוד בו כעוזרי מדריכי חוג ולבסוף כמדריכים בעצמם. כאמור מתוך הקהילה בשביל הקהילה. אך הדרך לשם עוד ארוכה :)

מה תחשב הצלחה של המיזם? וכיצד ניתן למדוד אותה?

אני מצפה בשלב הראשון לסיוע לתלמידים בהשגת מפתחות לחיים. למרות הסלידה שיש לי משיטת ההערכה הנוכחית, אני רואה בתעודת בגרות מפתח להמשך הדרך, בייחוד לנוער זה. (ולו בגלל הנורמה החברתית הטמונה במושג 'תעודת בגרות') מבחינתי הצלחה תהיה סיוע לנערים לשיפור בתחום הלימודי מחד תוך חזרה לשגרת בית הספר ועבודה על צמצום הפערים שנוצרו, ומאידך סיוע בתהליך העיצוב של זהות חיובית, עצמאית וחזקה. מניסיוני אני יכול לומר באחריות מלאה שהדבר אפשרי וקורה!

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

נכון לעכשיו מדובר בפילוט ראשוני, בהמשך הדרך ניתן בהחלט לשכפל את הפרויקט במגוון אפשרויות ודרכים:
1. את הפרויקט ניתן לשכפל לכל בית ספר כל עוד נמצאים התנאים הנכונים.
2. שיתוף פעולה עם עמותת אתגרים כחלק מתהליך הפעלת המד"צים שלהם ואפילו הפיכת מד"צ לש"ש בעזרת הפרויקט. (מה שיכול להגדיל את הפרויקט לרמה ארצית).
3. הקמת גוף מתכלל (עמותה/חברה) שמהווה כבית לתכניות הדרכה לבני נוער בסיכון.

מה שבטוח שאשמח לסייע לכל אדם שיחפץ להקים דבר זהה או דומה.

האם למיזם שותפים נוספים במכללה ( סגל/ סטודנטים ) ?

לא

מהי תרומת המיזם למכללה?

פרט לרזומה של המכללה ככזאת המעודדת אנשי חינוך ליזום ולפעול לשינוי, הפרויקט אינו תורם בשלב זה למכללה.
עם זאת בשלב מאוחר יותר, ניתן בהחלט לפתוח תכנית הכשרה לרכזי תכניות בלתי פורמליות שתכשיר סטודנטים לעבודה בתכניות שכאלו.

מהם ערכי המכללה אשר משתקפים במיזם?

"הומניזם, שוויון ערך האדם, כבודו [...] אחריות חברתית" (מתוך אתר המכללה) אלו הם שני ערכי המכללה המשתקפים בבירור בפרויקט ומהווים כעיקרו, מתוך ההבחנה בכבודם של הנערים ובעיקר במסוגלותם מנסה הפרויקט להניע אותם כלפי ההצלחה.

"סמינר הקיבוצים - מכללה אקדמית לחינוך ולאמנויות המובילה בישראל, אשר שליחותה היא פיתוח והכשרת אנשי חינוך, הוראה וטיפול, בעלי גישה הומניסטית ואחריות חברתית-סביבתית" (מתוך אתר המכללה).
נדמה לי כי 'לוקחים את האחריות לידיים' המובל ע"י סטודנט במכללה מהווה התאמה כזו או אחרת לערך זה.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט/י

תקציב:
1. הקמת ביטוח לנושא.
2. השגת תקציבים בית ספריים לקיום הפרויקט בתחומי בית הספר (תקציבים דלים יותר ממסגרות בלתי פורמליות באזור).
3. העסקת מדריך נוסף לצורך קיום התכנית ועמידה בסטנדרטים הגבוהים ביותר.
4. קניית ציוד בסיסי להפעלת התכנית.

כח אדם:
מציאת מדריך מוסמך בעל דמות חינוכית ראויה לצורך הדרכה בקו (עדיפות לאישה לצורך יצירת מודל לחיקוי לבנות הקבוצה).

קשרי חוץ:
מציאת בית ספר שיסכים ויוכל לקבל את הפרויקט, שיהיה בית חינוך המכיל את הפרויקט כחלק בלתי נפרד מהכלים שלו לסיוע לנערים - כלומר קיום קשר רציף שלי עם איש קשר בית ספרי (מורה, רכזת שכבה) מוכנות קבלה שלי לישיבות פדגוגית ובאופן כללי קבלתי כסוג של צוות השכבה.

מהן הפעולות שאת/ה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

1. אני עומד בקשר עם שלוש מסגרות היכולות לתת לי מענה ביטוחי בתמורה לתשלום סמלי.
2. עדיין לא ביצעתי קשר לבית הספר אלא רק מחקר ראשוני בנושא, לכן אני לא יודע לומר יותר מדי. עדיין צריך להוסיף חקר בנושא זה.
3. שניים מהגופים המסייעים בצורה ביטוחית מוכנים להעסיק עבורי את המדריך בהתאם להסכם שיקבע מראש בין שלושת הצדדים.
4. אני מנסה לאתר מקור מימון לקניית ציוד בסך כ- 15,000 ש"ח שנועד להפעלת התכנית (מגיש מועמדות לתחרות הזאת כחלק מניסיונות אלו)

כח אדם:
אני בקשר עם מדריכה אחת ויש עוד שניים על הקנה מחכה לתשובה ממנה בנושא.

קשרי חוץ:
לאחר מחקר ראשוני ישנם שני בתי ספר "על הקנה" בעלי הפוטנציאל הטוב ביותר מבחינתי.

מספר המעורבים במיזם

2 נכון לעכשיו

הסיפור

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאת/ה רוצה לספר לנו

יש בי תשוקה רבה לעבודה עם נוער בסיכון.
כאחד שהיה בעברו בעל פוטנציאל רב להפוך לשכזה, ורק בזכות זוג הורים חזקים ומדהימים נמנע ממצבים אלו, יש בי משיכה רבה לעבודה עם נערים שכאלה מתוך הרצון לסייע והאמונה כי בכל אחד מהנערים קיים פוטנציאל עצום שרק מחכה לפרוץ.
הפרויקט הוא שילוב של התשוקה הזאת וההנאה העצומה מתחום החבלים.

רקע תעסוקתי רלוונטי:
עבודה בעמותת 'חוות אורי' - עבודה עם נוער בסיכון מגילאי 6 עד 18.
עבודה בעמותת 'אתגרים' - עבודה עם מגוון אוכלוסיות פריפריאליות, מגיל 6 עד 60.

במהלך העבודה בחווה לקחתי חלק כמדריך שני בתכנית דומה, הרצון הוא להיעזר בתכנית בכדי להגיע לשלב השני בו יוקם המרכז הספורטיבי.

שאלות נוספות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

האם חלו שינויים בשטח מאז הגשת המיזם לכיכר?

אחת החברות איתה עמדתי בקשר הסכימה להכיל את הפרויקט תחת חסותה הביטוחית ואף מוכנה לסייע בתחומים נוספים.
המדריכה איתה אני עומד בקשר עדיין מתלבטת בנושא.
בקרוב מאוד תיקבע פגישה ראשונה עם בית ספר באזור מגוריי.

מי הוא קהל היעד של המיזם(לדוגמה: סגל,סטודנטים,קמפוס צפון/נמיר, גיל, דמוגרפי, מין…)?

נערים ונערות בסיכון, בכיתה יא' המקיימים קשר כזה או אחר עם בית הספר.
חשיבות המיזם לקהל היעד:

'לוקחים את האחריות לידיים' נועד לסייע לנערים שחוו רצף כשלונות בתחומי הלימוד המקובלים. נערים אלו מפגינים לא אחת חוזקות בתחומי המעשה ונחשבים לא פעם כמובילים בתחומי הספורט. את חוויות ההצלחה בתחום הבלתי פורמלי ניתן, תוך סיוע וליווי, להשליך גם אל התחום הלימודי. במילים אחרות - הפרוייקט נועד לסייע לנערים למצוא את דרכם חזרה להצלחה בתוך תחומי המערכת הפורמלית.

בתיבת הטקסט שלמטה, מלא/י את הנתונים: מתוך __________ אנשים אליהם פונה המיזם, הצטרפות של _______ מהם עד תאריך __________ תחשב להצלחה

5 אנשים, 3 מהם, עד תאריך 1.8.14

באיזו צורה ישפיע המיזם על חיי הנוגעים בו? (הפער בין המצב הקיים למצב הרצוי)

במידה והתכנית תצא לפועל ממש כשם שאני מדמיין אותה וללא ויתורים הקשורים בכמות המפגשים, התכנית תשפיע על הנערים והנערות בצורה עמוקה ביותר!
במצב האידיאלי, נוער זה 'לוקח את האחריות לידיים' ובוחר את צעדיו לעתיד מתוך שיקול דעת אמיתי המתחשב בכלל הגורמים ללקיחת החלטה. כלומר, אינו נותן למכשולים שעומדים בפניו להכתיב את דרכו, אלא בוחר את דרכו מתוך רצון וחלום ובעיקר אמונה עצמית ביכולת להגשים אותם!

על מנת להתקדם במיזם, מה נחוץ לך וכמה? (בתשובתך התייחס/י לכ"א, ציוד, חומרים, מקום, ידע ודברים נוספים הדרושים לך)

מבחינת ביטוח וציוד - יש פתרון נכון לעכשיו, אך הייתי שמח להוריד את התלות בפתרון זה.
מבחינת כ"א - זקוק עדיין למדריך שני, הן מבחינת העמידה בדרישות חוזר מנכ"ל והן מבחינת הרצון לפעול בסטנדרטים הגבוהים ביותר.
מבחינת קשר עם בית ספר להקים בו את התכנית - לאחר מחקר ראשוני על צרכיו של בית הספר אליו אני מכוון נדמה שהתכנית עונה על צרכים קיימים בבית הספר, שוקד כעת על קביעת פגישה עם מנהלת בית הספר.

מה הצעדים הבאים שאת/ה מתכוונ/ת לנקוט על מנת לקדם את יישום המיזם?

פגישה עם מנהלת בית הספר.
גיוס מדריך שני בעל אופי חינוכי (עדיפות למדריכה).

נועם סופר עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2370 ימים

נועם סופר עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2399 ימים

נועם סופר יצר את המועמדות - לפני 2399 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף

מועמדות זו היא אודות: