חונכות וליווי אנשים ה"יוצאים בשאלה"

ע"י יונת אורן | 23 בינו' 2014
| 4 תגובות

סיכום:

ליווי וחונכות של "יוצאים בשאלה" העוזבים את העולם החרדי ללא תמיכה משפחתית וחברתית וללא השכלה ו"ארגז כלים" המאפשר מציאת עבודה והשתלבות בחברה.

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

יונת

שם משפחה

אורן

תפקיד במכללה/לומד ב...

ספרנית

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

חונכות וליווי אנשים ה"יוצאים בשאלה"

תיאור המיזם

ליווי וחונכות של "יוצאים בשאלה" העוזבים את העולם החרדי ללא תמיכה משפחתית וחברתית וללא השכלה ו"ארגז כלים" המאפשר מציאת עבודה והשתלבות בחברה.

השלב שבו נמצא הפרוייקט שלך

רעיון

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור? מה הצורך שהמיזם בא למלא?

המיזם מנסה לפתור את בעייתם של אנשים ונשים המוצאים עצמם תלושים ולא שייכים לעולם החרדי שאותו עזבו, במציאות של ניכור והחרמת המשפחה הגרעינית ועדיין ללא עוגן בחברה החילונית, אליה הם רוצים להשתייך.
מאחר ובמערכת החינוך החרדית אין "לימודי ליבה", והשכלתם מצטמצמת ללימודי קודש בלבד, אין הם יכולים להשתלב בעבודה או בלימודים. לאחרונה אף התוודעתי באמצעי התקשורת על מקרי התאבדות.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

במסגרת המיזם יזכו המעוניינים בכך ל"חונכים", שיללו אותם במוסדות שונים לקבלת זכויות המגיעות להם, מדריכים שיפעילו פעילות חברתית וסטודנטים שילמדו לימודים כלליים להרחבת ההשכלה בתחומים שונים, כולל הכנה לבחינות בגרות למי שיוכלו לעשות זאת. כמו כן מתוכננות פעילויות חברתיות שונות ואירוח במשפחות בארוחות שבת ובחגים.
בנוסף יש כוונה ליצור קשר עם אישי ציבור לעידוד לובי ותקצוב עמותת הלל, המסייעת ליוצאים בשאלה (באופן כללי, הפרוייקט אמור להיות בשיתוף פעולה עם עמותה זו)

דף פייסבוק (אם יש)

אתר אינטרנט (אם יש)

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי/ חדשני (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט/י

מה שהופך את הרעיון לייחודי הוא שמדובר בציבור הולך וגדל שאין לו "אבא", וגם העמותה המטפלת בהם סובלת ממחסור בתקציבים. זאת בניגוד גמור לתמיכה ממשלתית בחוזרים בתשובה ובציבור החרדי דוגמת המכללות החרדיות. ציבור זה סובל הן מקשיי קליטה בעבודה, הן מבדידות חברתית ומאחר והמדינה אינה אוכפת את לימודי הליבה במוסדות החרדיים, באחריותה לדאוג לשוויון הזדמנויות ולמידע זמין כדי לממש את זכותו של כל אדם לשלוט בחייו ולמצות אותם לפי ראות עיניו.

השפעה

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החברתי שייצר עד כה?

במידה ומדובר במיזם חדש, מה הערך החברתי שאת/ה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

אני מצפה שבשנתיים הקרובות יהיו יותר אנשים שיוכלו לבחור את דרכם בחיים מתוך ידיעה שיקבלו את הכלים הדרושים לכך: השכלה, חברה תומכת, אפשרות להתפרנס בכבוד ולהתקדם הן מבחינה אישית והן מבחינה כלכלית.
הצעדים שיינקטו:
1. ליווי ע"י סטודנטים בהכרת זכויות, אוזן קשבת ייעוץ.
2. מערכת לימודים להשלמת השכלה (קשר עם תכנית היל"ה)
3. פנייה לאנשי ציבור לחקיקה ותקצוב של פעילויות חברתיות והקמת מסגרות מתאימות.
4. הקצאת מקומות לינה מסובסדים למי שנמצא בתחילת הדרך.
5. פנייה לקהילה למציאת מתנדבים לארוח לארוחות חג/שבת ו"אימוץ" יוצאים בשאלה.

מה תחשב הצלחה של המיזם? וכיצד ניתן למדוד אותה?

להצלחה של המיזם תחשב השתלבות בחברה הכללית הן בעבודה והן בלימודים אקדמיים. ניתן למדוד על פי מספר האנשים המצליחים

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

ניתן לדעתי ליישם את המיזם, בשינויים ובהתאמות המתבקשים, בקרב אוכלוסיות נוספות שלא זכו להשכלה ולהכשרה מקצועית ומעוניינים בכך. הייחוד במיזם בעיני הוא השילוב שבין החונכות האישית, פעילות חברתית והשלמת השכלה והכשרה מקצועית במיזם אחד, שמרכיביו משלימים ומחזקים זה את זה.

האם למיזם שותפים נוספים במכללה ( סגל/ סטודנטים ) ?

המיזם אמור לכלול שיתוף של סטודנטים מתנדבים שיהיו חונכים אישיים ו/או יסייעו בנושא השלמת ההשכלה, בעיקר סטודנטים מצטיינים, כל אחד בתחומו. כמו כן יוכלו סטודנטים ואנשי סגל לשמש משפחות מארחות לשבתות ולחגים.

מהי תרומת המיזם למכללה?

תרומת המיזם לקהילה הוא בקשר עם הקהילה, יצירת עתודת סטודנטים שחלקם אולי יבחר בהוראה כדי "להחזיר" ולהמשיך את מה שקבלו במסגרת המיזם.

מהם ערכי המכללה אשר משתקפים במיזם?

1. הומניזם: מתן הזדמנות שווה לכל אדם, חירות האדם וכבודו.
2. דעת: רוחב דעת, עושר תרבותי.
3. אחריות חברתית וסביבתית

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט/י

1. תקציב
2. היעדר היענות הן מתוך המכללה (מיעוט מתנדבים) והן מחוצה לה (חוסר היענות של אנשי ציבור למשל לסייע בחקיקה ותמיכה בנושא.
3. חוסר הצלחה לגייס תמיכה ציבורית ופוליטית בשל לחצים. (של המפלגות החרדיות למשל)

מהן הפעולות שאת/ה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

תקציב: פנייה לגורמים כגון הקרן לידידות וגופים דומים לסייע.
תגמול סטודנטים שיתנדבו הן במלגה במסגרת פר"ח והן בנקודות זכות אקדמיות ו/או הכרה בהתנדבות כמעורבות חברתית הנדרשת ע"י המכללה כחלק מהחובות.
פנייה לקהילה ע"י פרסום למצוא משפחות מארחות לשבתות וחגים.
פנייה למערכות תכניות בתקשורת, האלקטרונית בעיקר" להתגייס למציאת מתנדבים. (למשל: "סדר יום", "הכול דיבורים", אורלי וגיא" ועוד, והעלאת מודעות לנושא באמצעות תכניות כמו "המערכת", "עובדה" ו"הסיפור האמתי".

מספר המעורבים במיזם

הסיפור

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאת/ה רוצה לספר לנו

לאחרונה התפרסמו באמצעי התקשורת (הכתובה והאלקטרונית) סיפורי מצוקה עד כדי התאבדות של אנשים היוצאים מהמגזר החרדי, כשרק בגדיהם לגופם ללא אוכל ומקום לישון. הם תלושים וחסרי אונים.
תוך הרצאתה של ח"כ עדי קול על המיזם של "אוניברסיטה בעם" עלה בדעתי שאפשר ליצור מיזם ברוח זו גם למען אלו היוצאים בשאלה ולתת מענה למצוקתם.
אני דוגלת במתן הזדמנות שווה לכל אדם להצליח, ובראש ובראשונה מתן מידע וארגז כלים כדי לאפשר לאלה הרוצים לצאת לחופשי לעשות זאת מתוך עמדה של כוח, צמיחה והתפתחות.
דרוש אומץ רב כדי לעזוב את העולם החרדי, ומאחר והמדינה אינה אוכפת לימודי ליב"ה על עולם הישיבות, והרבנים מעוניינים להשאיר אנשים אלה בעלטה וללא ידע וכלים כדי שלט "יתפקרו", מחובתנו כחברה לעזור להם למצות את זכותם לבחור בדרך החיים הרצויה להם.

שאלות נוספות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

האם חלו שינויים בשטח מאז הגשת המיזם לכיכר?

לא ידוע לי על שינויים כלשהם.

מי הוא קהל היעד של המיזם(לדוגמה: סגל,סטודנטים,קמפוס צפון/נמיר, גיל, דמוגרפי, מין…)?

קהל היעד הוא ציבור היוצאים בשאלה, שעוזבים את העולם החרדי. המיזם חשוב כדי לתת להם הזדמנות לבחור את דרכם בחיים על בסיס של ידע ומידע. זכות זאת נשללת מהם בחברה ממנה יצאו בשל היעדר לימודי יסוד במקביל ללימודים התורניים, כביכול מתוך טיעונים דתיים, ולמעשה מתוך רצון לשליטה ומניעת עזיבת הדת.

בתיבת הטקסט שלמטה, מלא/י את הנתונים: מתוך __________ אנשים אליהם פונה המיזם, הצטרפות של _______ מהם עד תאריך __________ תחשב להצלחה

מתוך 6 אנשים/ארגונים אליהם פונה המיזם (אישי ציבור בעיקר) היענות של 4 מהם תוך חודש תיחשב להצלחה

באיזו צורה ישפיע המיזם על חיי הנוגעים בו? (הפער בין המצב הקיים למצב הרצוי)

המיזם אמור לסייע ל"יוצאים בשאלה" להשתלב בחברה החילונית, למצוא עבודה ולרכוש מקצוע והשכלה כללית, שנמנעו מהם במכוון בחברה החרדית. הדבר יקנה להם תחושת ערך ושליטה בחייהם.

על מנת להתקדם במיזם, מה נחוץ לך וכמה? (בתשובתך התייחס/י לכ"א, ציוד, חומרים, מקום, ידע ודברים נוספים הדרושים לך)

על מנת להתקדם במיזם נחוץ:
1.פנייה לעמותת "הלל" לבירור צרכים ודרכים להשתלבות בפעילותם.
2. קשר עם ארגון העובדים הסוציאליים וכן עם בתי ספר לעבודה סוציאלית על מנת לגייס סטודנטים שילוו את הזקוקים לעזרה בייעוץ פורמלי לגבי זכויותיהם. ויעבירו קורסים בנושאים שונים.
3. גיוס משפחות מתנדבות לארוח בשבתות ובחגים.
4. מקום לפעילות חברתית במהלך השבוע ובסופי השבוע. (מתנ"סים, כיתות פנויות במכללה ועוד.

מה הצעדים הבאים שאת/ה מתכוונ/ת לנקוט על מנת לקדם את יישום המיזם?

1. פנייה לעמותת "הלל" לבירור צרכיהם מבחינת כוח אדם ומתנדבים.
2. פנייה לחברי כנסת "אוהדים" לקידום חקיקה שתסייע לשילוב יוצאים בשאלה ובעיקר להשוואת זכויותיהם לאנשים מהמגזר החרדי היוצאים ללימודים במכללות מיוחדות.
3.פנייה למשרד החינוך ולתכנית תהיל"ה לבניית תכנית ייחודית לאוכלוסייה המדוברת.
4. גיוס משרד הכלכלה ושירות התעסוקה להכשרה מקצועית.

יונת אורן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2465 ימים

עדייה הירש רשם: שלום יונת! כשהסתלתי ראיתי שמזמן לא הגבת או עדנת את הפרויקט. רציתי לדעת האם יש התקדמות? שינויים? הרעיון מקסים ולא הייתי רוצה שתזנחי ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2521 ימים המשך >
עדייה הירש רשם: קודם כל- אני רוצה לעשות משהו שלא עשיתי בהודעה הקודמת, להציג את עצמי :) אני עדייה, סטודנית במסלול לניהול יזמות עסקית חברתית ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2556 ימים המשך >
יונת אורן רשם: ראשית, תודה על התמיכה ביזמה ועל התגובה. אני מתכוונת שהמיזם יפעל בשיתוף עם עמותת הלל, שהיא הגוף אליו פונים היוצאים בשאלה, והם עצמם ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2557 ימים המשך >
עדייה הירש רשם: קודם כל- הרעיון מקסים! מהיכרות עם חוזרים בשאלה.. בהחלט יש פה ציבור עם אתגרים ואני מסכימה שיש צורך לחבק אותם ולקבל אותם אל ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2557 ימים המשך >

יונת אורן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2561 ימים

יונת אורן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2562 ימים

יונת אורן יצר את המועמדות - לפני 2562 ימים

monpayou monpayou רשם: קודם כל- אני רוצה לעשות משהו שלא עשיתי בהודעה הקודמת, להציג את עצמי :) אני עדייה, סטודנית במסלול לניהול יזמות עסקית חברתית ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2801 ימים המשך >
monpayou monpayou רשם: ראשית, תודה על התמיכה ביזמה ועל התגובה. אני מתכוונת שהמיזם יפעל בשיתוף עם עמותת הלל, שהיא הגוף אליו פונים היוצאים בשאלה, והם עצמם ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2801 ימים המשך >

Take action:

מה דעתך?

שתף