הפורום הגאה לאנשי ונשות חינוך פורמאלי

ע"י איל מג'ר | 25 בינו' 2014
| 5 תגובות
פיינליסט בתחרות

המיזם הוא פיינליסט בתחרות
פורצים דרך - יזמות במכללת סמינר הקיבוצים.

סיכום:

הפורום בא להפגיש אנשי ונשות חינוך גאים וגאות (לסביות, הומואים, ביסקסואלים, טרנסג'נדרים), בדגש על אנשי חינוך הפועלים הלכה למעשה בתוך מערכת החינוך הפורמאלית, למפגש משוחח על הדילמות, המחשבות, ההתנסויות והקשיים שעולים עקב המפגש עם המערכת (תלמידים בגילאים שונים, הורי התלמידים וצוות ביה"ס).

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

איל

שם משפחה

מג'ר

תפקיד במכללה/לומד ב...

סטודנט לחינוך דמוקרטי בהתמחות בהסטוריה וספרות במכללת סמינר הקיבוצים

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

הפורום הגאה לאנשי ונשות חינוך פורמאלי

תיאור המיזם

הפורום בא להפגיש אנשי ונשות חינוך גאים וגאות (לסביות, הומואים, ביסקסואלים, טרנסג'נדרים), בדגש על אנשי חינוך הפועלים הלכה למעשה בתוך מערכת החינוך הפורמאלית, למפגש משוחח על הדילמות, המחשבות, ההתנסויות והקשיים שעולים עקב המפגש עם המערכת (תלמידים בגילאים שונים, הורי התלמידים וצוות ביה"ס).

השלב שבו נמצא הפרוייקט שלך

פרוייקט קיים בשלב ראשוני

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור? מה הצורך שהמיזם בא למלא?

להיות איש או אשת חינוך להט"בים בתוך מערכת החינוך זו חוויה מורכבת. אנו חיים במציאות בה זהות מינית או מגדרית שונה מהרוב עדיין נחשבת סטייה. גם אם יש מקומות שמבחינה חברתית יחסית יותר מקבלים, עדיין גם שם קיים הדהוד של ההכללה הישנה הזו. מה גם שבתקופה האחרונה ככל שהמאבק הלהט"בי לשוויון זכויות מתגבר כך הולכים ומתגברים הקולות בארץ ובעולם שקוראים לאסור על להט"בים לעסוק בחינוך.
כל זה בשילוב מעמדו הנשחק של איש או אשת החינוך במדינה יחד עם השלמה עצמית יותר או פחות של כל אחד ואחת עם זהותם המינית יכולים ליצור חוויה לא פשוטה בכלל.
לשמחתי, אני יצאתי מהארון בביה"ס והתלמידים, ההורים והצוות קיבלו את זה בצורה נהדרת. אבל מקסימים ומקבלים ככל שחברי הצוות יהיו, יש דברים שרק הומואים, לסביות, בי וטראנסג'נדרס יכולים באמת להבין. וזו לא רק ההרגשה כששומעים את הקללה השכיחה ביותר בבתי ספר כיום- "הומו", אלא זה מתחיל בצורה שאני מציג את עצמי בתחילת שנה? מה נוח לי שישאלו אותי ומה לא? איך אני מתמודד עם 'יום המשפחה'? ועוד
הצורך הראשון הוא פשוט ליצור קבוצת שווים שמדברים על הנושא מכל מיני זוויות ונקודות מבט.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

הפורום הוא בעצם המקום לדבר על החוויות בביה"ס ובגן ולשמוע אנשים אחרים ואחרות שמבינים ומבינות קצת יותר מה ההרגשה. בכך הוא מהווה סוג של מפגש מלווה לעבודה בביה"ס ובגן שמאפשר מקום לעבד את החוויות שכל מפגש מקצועי אחר (סטאז', ישיבות צוות, השתלמויות וכו') לא מצליח להתייחס אליהן כראוי.
בהמשך תהיה תכלית יותר מעשית לפורום בהתאם להחלטת החברים והחברות בו.
הנה הקישור לדף הפייסבוק
https://www.facebook.com/pages/%D7%94%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%9D-%D7%...

אתר אינטרנט (אם יש)

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי/ חדשני (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט/י

החדשנות אינה בהתכנסות של אנשי חינוך להט"בים כי בעבר קמו בכל מיני מקומות קבוצות דומות שהתפרקו אחרי זמן מה. החדשנות גם אינה בהקמת פורום מקצועי למורים, כי כאלה יש לא מעט. החדשנות היא בשילוב של פורום מקצועי של אנשי ונשות חינוך להט"בים ובתנאים החברתיים שהבשילו להצלחת מיזם שכזה.

השפעה

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החברתי שייצר עד כה?

עד כה היו שלושה מפגשים במכללה. שבהם בעיקר ערכנו היכרות. במקביל קם דף בפייסבוק, שמונה כרגע מעל 60 חברים. הדף שמלווה את המפגשים ומאפשר דיונים נוספים מחוץ למפגש גם עם מי שלא יכלו להגיע. אחרי המגש האחרון, התפרסמה במוסף סוף השבוע של עיתון 'הארץ' כתבה שהתראיינתי אליה בנושא הפורום.
מדובר רק בהתחלה וכבר התחלנו להעלות את נושא אנשי ונשות החינוך הגאים לשיח ציבורי מסוים ואנחנו מקבלים לא מעט תגובות אוהדות ואף פנייה מטעם מרכז בצופים שרוצה להקים פורים של אנשי ונשות חינוך לא פורמאלי.

במידה ומדובר במיזם חדש, מה הערך החברתי שאת/ה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

אני מקווה להגדיל את כמות החברים בפורום כך שנוכל לקיים כמה פגישות במקביל לפי חלוקה ליסודי- חטיבות- תיכונים. כמו כן, להוסיף עוד לפחות ארבעה פורומים נוספים במקומות אחרים ברחבי המדינה.

מה תחשב הצלחה של המיזם? וכיצד ניתן למדוד אותה?

הצלחה מבחינתי תהיה התפשטות של המיזם למקומות נוספים במדינה והפיכתו לגורם משפיע על מערכת החינוך. כמו כן, גם שיתופי פעולה עם פורומים דומים בחו"ל

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

בקלות. אנשי ונשות חינוך פורמאלי להט"בים יש לאורכה לרוחבה של המדינה. כל מה שצריך זה להדליק עוד כמה שגרים בצפון, בדרום, בשרום ובאזור ירושלים לצורך הדוגמה ולתת להם לקבוע להם פגישות ולפרסם אותן בדף הפייסבוק של הפורום.

האם למיזם שותפים נוספים במכללה ( סגל/ סטודנטים ) ?

המכון לחינוך דמוקרטי נתנו את ברכתם.

מהי תרומת המיזם למכללה?

המיזם ומיקומו במכללה ימקם את המכללה כמוסד מתקדם ונאור להכשרת אנשי ונשות חינוך. בכך, גם מקום נעים ונוח ליותר אנשים להט"בים לבוא וללמוד בו באופן כללי. כמו כן, העובדה שהמפגשים מתרחשים במכללה תביא לתוכה מידי חודש מורים/ות, גננים/ות מנהלים/ות וכו' שתוך כדי המפגשים הם ייחשפו למה שקורה במכללה ואולי ירשמו ללימודים של תואר שני, או לקורסים ספציפיים.

מהם ערכי המכללה אשר משתקפים במיזם?

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט/י

מחסור בפרסום שיביא לכך שפחות אנשים ידעו על הפורום וכך פחות יגיעו למפגשים. בצורה זו ההשפעה של הפורום לא תהיה משמעותית מספיק ברמה החברתית.

מהן הפעולות שאת/ה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

אני מפרסם את הפורום בכל דף פדגוגי בפייסבוק. כמו כן, שלחתי כתבה בנושא לעיתון 'ארגון המורים'. התראיינתי לכתבה בנושא בעיתון 'הארץ' ב 17.1 ועוד היד נטויה. אני מתכנן להדפיס את הפלאייר של הפורום ולחלק לחברים וחברות שלי שעובדים בבתי ספר שיתלו אותו בחדרי המורים/ות.

מספר המעורבים במיזם

10 ועולה ככל שהזמן עובר והפרסום גדל.

הסיפור

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאת/ה רוצה לספר לנו

האחר הוא אני

בשנה שעברה (תשע"ג) התחלתי ללמד בחטיבת הביניים של ביה"ס 'יחד' בחולון. בשבוע הראשון ללימודים קיימנו ערב הורים עם כל ההורים, התלמידים, התלמידות וצוות ביה"ס. בסופו, בן זוגי שיחייה בא לאסוף אותי הביתה. למחרת בתחילת ההפסקה הגדולה אחת התלמידות מכיתה ח' שאלה אם אני הומו. עניתי- כן. בסוף הפסקה, כבר כל חטיבת הביניים דיברה על המורה ההומו החדש.
לא ביקשתי זאת, אבל מאותה נקודה הפכתי בעל כורחי לנציג הקהילה הגאה בביה"ס. מסתבר שמבחינת התלמידים, התלמידות ולדעתי גם כמה מהמורות, אני ההומו הראשון שהם פגשו חי, נושם ומלמד. מצד אחד התמלאתי בכבוד עצמי ותחושת שליחות, אך מצד שני הרגשתי שמוטלת על כתפיי אחריות כבדה, אולי כבדה מידי. השאלות מצד התלמידים, לא בוששו לבוא: "איך זה להיות כזה?", "מתי ידעת?", "זה מפריע לך שמדברים על הזהות המינית שלך?", "למה הדת אוסרת על זה?" ועוד שאלות סקרניות, צמאות לידע שעד עכשיו אף אחד לא לימד אותם, זה פשוט לא בתוכנית הלימודים.
אני לא באמת יודע את התשובות לכל השאלות המרתקות שהם המטירו עלי. אני גם לא לגמרי בטוח שאני צריך לענות על השאלות האישיות שלהם אלי. ומעל הכול אני לא בטוח שאני הנציג הכי טוב לקהילה. אבל אני זה מה שיש ועדיף שיקבלו תשובות לשאלות בביה"ס מאשר במקומות אחרים, שעלולים להציג את המציאות בצורה שטחית וחד ממדית... ארצה או לא, במילה אחת פשוטה, הפכתי לנציג או למייצג... אם תרצו הִתְמָיְצַּגְתִּי.
אחרי השאלות, היו גם ההתמודדויות הכלליות של התלמידים והתלמידות. היו אלה ששמחו על ההזדמנות למורה הומו, אחד אפילו סיפר לי שאחותו לסבית. עם זאת, אחת ההתמודדויות המעניינות ביותר היו של תלמידים שמבחינתם המושגים 'מורה' ו'הומו' נמצאים בשתי רמות התייחסות מנוגדות. את הראשון יש לכבד עד כדי השפלת מבט כשהוא מדבר ואת השני יש להוקיע מהחברה, לצחוק עליו או במקרה הטוב לרחם עליו. תלמידים אלה חוו מצב של קונפליקט והגיבו בצורות קוטביות של הפרעה בלתי פוסקת בשיעור, התפרצויות צחוק בלתי נשלטות ומאידך השתתקות וניתוק מהשיעור.
במקביל, צוות המחנכים ואני התחלנו להעביר בזמן השחריות מידי פעם שיעורי מגדר ומיניות. הדבר המדהים בשיעורים הללו היה שהתלמידים והתלמידות שבד"כ מפריעים לשיעור, מתעסקים בטלפונים או בוהים בנקודה כלשהי באוויר- דווקא הם ישבו מרותקים, קשובים ומבקשים עוד. עוד מידע כללי על זהות מינית ועוד מידע אישי עלי. בנקודה ההיא האתגר שלי היה להגדיר את הגבולות של מה לגיטימי לשאול אותי ומה נחשב פרטי מידי, או מטריד מידי.
השנה הגיעו תלמידים ותלמידות חדשים לחטיבה ושוב צריך לעבור תהליך של יציאה מהארון גם מולם. נראה לי שכך זה יהיה כל שנה מחדש. לכן החלטתי השנה לצאת קצת מתחומי ביה"ס ולחפש מורים ומורות אחרים להט"בים כמוני. מורים ומורות שמתמודדים באופן קבוע עם שאלת הארון מול התלמידים ומול חברי הצוות בביה"ס, עם החשש מפני הומופוביה בביה"ס וגם עם תלמידים ותלמידות שמגבשים את זהותם המינית. לשם כך הקמתי את 'הפורום הגאה לאנשי ונשות חינוך פורמאלי'. מדובר בפורום בפייסבוק שנפגש אחת לחודש- חודשיים ומשוחח על הנושאים הללו, על החששות שלנו, על הרצונות שלנו ובתקווה גם נתחיל להעלות רעיונות פדגוגיים שנוכל להעביר הלאה בבתי הספר.
אז למרות ש'התמיצגתי' בלי באמת לרצות, נראה שאני עושה עבודה טובה. בעיקר כי במקביל למקצוע שאני מלמד, אני גם מלמד את התלמידים והתלמידות את הנושא השנתי של משרד החינוך הלכה למעשה. זאת בלי 'טריקים' מתודיים ובלי קירוב החומר הנלמד לחיי התלמידים, פשוט לא צריך- האחר הוא באמת אני. עם זאת, 'יא הומו' היא עדיין הקללה השגורה ביותר בקרב התלמידים.
רוצים לעזור? תעשו לנו לייק בפייסבוק.

שאלות נוספות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

האם חלו שינויים בשטח מאז הגשת המיזם לכיכר?

כל הזמן חלים שינויים. נושא שוויון הזכויות לקהילה הגאה הוא אחד מהנושאים האקטואליים בימים אלה. בהקשר להגשת המיזם לכיכר, אני מרגיש שעצם הגשת המיזם לתחרות חיזקה בי ואצל החברים בפורום את ההרגשה שאנחנו חלק ממשהו שיכול להתפתח לדבר גדול. מתוך כך, פנו אלי גם אנשי חינוך ממקומות לא פורמליים שרוצים להקים פורום דומה וגם אנשי מקצוע שלא קשורים לחינוך שרואים יתרון בהקמת פורומים מקצועיים של עובדים חברי הקהילה הגאה.

מי הוא קהל היעד של המיזם(לדוגמה: סגל,סטודנטים,קמפוס צפון/נמיר, גיל, דמוגרפי, מין…)?

קהל היעד הוא כל מי שמגדיר את עצמו או את עצמה כשייך לקהילה הגאה ועובד כרגע כאיש או אשת חינוך במוסד פורמאלי. את החשיבות כבר פירטתי קודם.

בתיבת הטקסט שלמטה, מלא/י את הנתונים: מתוך __________ אנשים אליהם פונה המיזם, הצטרפות של _______ מהם עד תאריך __________ תחשב להצלחה

הצטרפות למיזם היא מורכבת- יש מי שמגיעים למפגשים, יש מי שעשו לייק לעמוד ועוקבים על המתרחש שם ויש שמתעדכנים באופן אישי.

באיזו צורה ישפיע המיזם על חיי הנוגעים בו? (הפער בין המצב הקיים למצב הרצוי)

כיוון שהמצב הרצוי הוא מצב רצוי אישי של כל חבר או חברה בפורום, קשה לי לענות על השאלה הזו. אני מקווה שהצטרפות לפורום תעלה למודע את המשמעות של מורה, מנהל/ת, גנן/ת, סייע/ת, מזכיר/ת וכו' שהוא או היא הומו, לסבית, בי או טראנס. יותר מכך, אני מקווה שהפורום יאפשר לחברים בו לדבר על נושאים שעד כה לא מצאו עם מי לדבר עליהם.

על מנת להתקדם במיזם, מה נחוץ לך וכמה? (בתשובתך התייחס/י לכ"א, ציוד, חומרים, מקום, ידע ודברים נוספים הדרושים לך)

ראשית, דרוש לי תקציב לפרסום הפורום, כמה שיותר יותר טוב. אם לפרט, פרסום חד פעמי מינימלי בשני הירחונים של ארגוני המורים עולה 5000 ש"ח, פרסום בפייסבוק למשך שבועיים- 500 ש"ח. כל זה רק למפגש אחד כשהשנה התקיימו 6 מפגשים של הפורום ושנה הבאה מתוכננים להיות 8 מפגשים. עם זאת, אני מאמין שהוצאות הפרסום יצטמצמו ככל שפעילות הפורום תתמשך. בתוך כך, חשוב לי שכדי שהמפגשים יהיו מקצועיים יותר, יהיו בידינו האמצעים להזמין הרצאות אורח/ת. בד"כ תשלומים למרצים/ות מתחילים ב500 ש"ח.

מה הצעדים הבאים שאת/ה מתכוונ/ת לנקוט על מנת לקדם את יישום המיזם?

אני ארצה לקדם שיתופי פעולה עם ארגון המורים והסתדרות המורים. כמו כן, פרסום הפורום בתאים גאים של אוניברסיטאות. מעבר לכך, בקיץ אני מתכנן להיפגש עם נציגים של ארגוני הקהילה כדי לראות כיצד אפשר לקדם את הפורום דרכם. במקביל בתוך הפורום אני אכין תכנית שנתית של התכנים לקראת שנה"ל תשע"ה.

איל מג'ר עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2482 ימים

איל מג'ר רשם: היי רועי, מה שאתה מבקש כבר דיי קיים בסדנאות של חוש"ן ואיגי בתוך מערכות חינוך. הדגש של הפורום הוא על אנשי ונשות החינוך הגאים והחוויות ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2520 ימים המשך >
רועי ציקורל רשם: אני הייתי שמח אם במסגרת התוכנית העתידית ניתן היה לחשוב כיצד ניתן לחבר גם אנשים שאינם מהקהילה כדי לראות איך ניתן להתמודד עם מצב שבו בנושא ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2543 ימים המשך >
עדייה הירש רשם: קודם כל- שיהיה בהצלחה! בהמשך אנחנו נסייע בבנית תכנית עסקית, גם במקרה שלא מדובר בעסק- זה עדיין יעזור לקבוע את ההתנהלות ויסייע במידה ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2543 ימים המשך >
איל מג'ר רשם: שלום עדייה, תודה על התגובה והשאלות שהעלית מעניינות. ראשית, הפורום מיועד לאנשי ונשות חינוך להט"בים. אני מבין שמדובר בנושא שיכול לעניין ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2543 ימים המשך >
עדייה הירש רשם: שלום איל אני עדייה, סטודנטית במסלול לניהול עסקי חברתי. אני ועוד כמה סטודנטים נשמש כמלווים לפרוייקטים ונעזור למגישי ההצעות לגבש את ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2556 ימים המשך >

איל מג'ר עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2558 ימים

איל מג'ר יצר את המועמדות - לפני 2558 ימים

monpayou monpayou רשם: שלום איל אני עדייה, סטודנטית במסלול לניהול עסקי חברתי. אני ועוד כמה סטודנטים נשמש כמלווים לפרוייקטים ונעזור למגישי ההצעות לגבש את ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2801 ימים המשך >

Take action:

מה דעתך?

שתף

מועמדות זו היא אודות: