פיית המתנות

ע"י דפנה חיים-לנגפורד | 21 באוק' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

תעשיית המתנות באירועים של ילדים ונוער מהווה בעיה ידועה. מרבית המתנות הניתנות אינן שוות את נייר האריזה שלהן ורבות מהן מוצאות את דרכן לפח במהרה. עשרות המתנות ואריזותיהן מהוות מפגע סביבתי מיותר לחלוטין. אתר פיית המתנות מאפשר לקבוצת חברים, להעניק מתנה משותפת אמיתית, בסכום השקעה נמוך יותר. שימוש באתר פיית המתנות יכול להביא לחסכון של למעלה מ- 80% מהעטיפות והשקיות של מתנות יום ההולדת. קנייה משותפת באתר "פיית המתנות" מאפשר להעביר מסר חינוכי וערכי - עשייה סביבתית יכולה להיות משתלמת!

אודותיך

שם הארגון: פיית המתנות בע"מ עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

דפנה

שם משפחה

חיים-לנגפורד

אתר אישי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

פיית המתנות בע"מ

תפקידך בארגון

מייסדת

האם הארגון שלך הוא...

עסק

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

אתר אינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

פיית המתנות

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל

תאר את הפרויקט שלך

תעשיית המתנות באירועים של ילדים ונוער מהווה בעיה ידועה. מרבית המתנות הניתנות אינן שוות את נייר האריזה שלהן ורבות מהן מוצאות את דרכן לפח במהרה. עשרות המתנות ואריזותיהן מהוות מפגע סביבתי מיותר לחלוטין. אתר פיית המתנות מאפשר לקבוצת חברים, להעניק מתנה משותפת אמיתית, בסכום השקעה נמוך יותר. שימוש באתר פיית המתנות יכול להביא לחסכון של למעלה מ- 80% מהעטיפות והשקיות של מתנות יום ההולדת. קנייה משותפת באתר "פיית המתנות" מאפשר להעביר מסר חינוכי וערכי - עשייה סביבתית יכולה להיות משתלמת!

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

קניית מתנות יחד ממספר חברים זו תופעה המתרחשת אופן נקודתי ומצומצם, ולכן שימוש בפלטפורמה אינטרנטית לרכישת מתנות לימי הולדת של ילדי הכיתה הינה ייחודית. בנוסף, שיתופי הפעולה העיסקיים של האתר עם רשתות מובילות מאפשר למעשה הענקת מתנות ממגוון עצום.
מבדיקת שוק שערכנו, הגורם המגביל המשמעותי ביותר לקבוצות לקנות מתנות ביחד הוא ה"התעסקות" סביב איסוף הכספים. בעיקר במתנות לחברים לילדי הכיתה, שהסכום לרוב לא גבוה, ל"רדוף" אחרי הכסף הופך למשימה שאף אחד לא רוצה לקחת על עצמו. מערכת המחשוב שנבנתה לטובת אתר פיית המתנות, משתמשת בכלי מחשוב מתפתחים ליצר "קופת מתנה" משותפת. 20-30 ילדים יכולים להצטרף למתנה, ההצטרפות למתנה היא באמצעות תשלום בכרטיס אשראי ומייתרת את נושא ההתעסקות באיסוף הכסף ומקלה על התהליך של רכישת מתנות ביחד.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

המיזם מושתת על טכנולוגיות אינטרנט חדשניות. עם זאת מירב הדגש הושם על פיתוח ממשק משתמש נח, ברור וייחודי שיספק מצד אחד חווית משתמש מהנה ויעילה ומצד שני רמת אבטחת נתונים מעולה. ממשק המשתמש פותח תוך קבלת משוב חוזר לתרשימי הזרימה וחווית השימוש ממשתמשים פוטנציאלים תוך ביצוע מבחני שימושיות מתקדמים לבדיקת אפקטיביות השימוש.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

האתר עלה לאויר באופן מסודר בראשית שנת הלימודים. כיתות רבות הצטרפו לחזון והחלו לנהל את נושא מתנות יום ההולדת דרך האתר. במקום 30 מתנות קטנות אריזות ושקיות - ילדים קיבלו אופניים! סדרת ספרים שלמה! משחקי פליימוביל ולגו ענקיים ועוד.
כמו כן, הפעילות השיווקית סביב האתר העלתה את המודעות ליתרונות המשמעותייים של רכישת מתנות משותפת גם לא באמצעות האתר.
את השפעת השימוש באתר ניתן לחלק לשלושה חלקים: ההשפעה על ילדי יום ההולדת, ההשפעה הכלכלית והכי חשוב, ההשפעה המיטבית על הסביבה.
השפעה על ילד יום ההולדת: במקום לקבל 20-30 מתנות, לרוב חסרות משמעות שכל אחת עלתה 40-50ש"ח- הם יכולים לחלום על מתנה אותה הם ממש רוצים. אפילו מתנה יקרה כמו אופניים או משחק מחשב, סדרת ספרים או כל דבר אחר- וחבריהם לכיתה –ביחד - יכולים להגשים להם את החלום.
ההשפעה הכלכלית להורים: במשפחה בת 3 ילדים הלומדים כל אחד בכיתה עם כ- 30 תלמידים החיסכון הכלכלי ברור. במקום לקנות 90 מתנות ב- 40-50ש"ח למתנה, משתתפים עם חברי הכיתה במתנות בסכום נמוך יותר 20-30 וההוצאה המשפחתית קטנה למרות שהתועלת שבמתנה גדולה בהרבה......במקום לנסוע 30 פעמים לקנות מתנות קטנות ליום הולדת בכיתה של כל ילד, כלומר 90 פעמים בשנה למשפחה - נוסעים פעם אחת בלבד לכל ילד, כי הורי כל הכיתה חולקים את המאמץ.
ההשפעה על הסביבה: בכיתה של כ-30 ילדים, שכל ילד חוגג יום הולדת ומקבל מחבריו מתנות, ניתן לצמצם במעל 90% (!!!) את ההשפעה הסביבתית. במקום 900 מתנות קטנות וזניחות שלרוב אין להן שימוש, 900 שקיות ו-900 עטיפות מתנה, כל ילד מקבל מתנה או שתיים – אבל משמעותיות שישמשו אותו חודשים רבים ואפילו שנים - מתנה שמגשימה משאלה. ההשפעה של שימוש באתר פיית המתנות על טביעת הרגל האקולוגית של מתנות ימי הולדת משמעותית ביותר בכל קנה מידה.

הבעיה

מבדיקות שערכנו, עולה כי לילדים מגיל גן חובה ועד כיתות ו' לערך עורכים מסיבות יום הולדת בשעות שאחרי בית הספר. למסיבות אלו, נהוג להביא מתנה, מתנה שרכישתה הפכה ל"מס" ימי ההולדת שיש לשלם. מאחר וההוצאה על מתנות אלו מכבידה על הכיס, ויוקר המחיה לא מאפשר לקנות מתנות משמעותיות, הרבה פעמים, בסיום יום ההולדת, ילד יום ההולדת מוצא עצמו מול הר של מתנות לא נחוצות. הר של עטיפות, הר של שקיות. מתנות שבמקרה הטוב נשארות על המדף או מוחלפות כמה ביחד ליצירת ערך ובמקרה הפחות טוב, אך הנפוץ עד מאוד, פשוט נזרקות עם הזמן לפח. ימי הולדת הפכו לקטסטרופה סביבתית. הפתרון של פיית המתנות לבעיה זו פשוט, הגיוני וכל המשתתפים יוצאים מורווחים: ההורים, הילדים והסביבה.

פעולות

על מנת להעביר את בשורת הפייה, אנו יוצרים באזז ברשת האינטרנט. אנשים שהחלו להשתמש באתר מפיצים את הבשורה מפה לאוזן, דף הפייסבוק של החברה פעיל ומסייע להורים ולילדים לחשוב על המתנות שהם רוצים.
אנו מתיחסים לכל יום הולדת כאילו היה של ילדינו ועושים הכל באמת להגשים לילדי יום ההולדת את משאלותיהם.
אנו בוחרים את שותפינו בקפידה. אנו עובדים עם עסקים השותפים לחזון ולדרך פיית המתנות, עסקים אשר במגוון המוצרים שלהם ניתן למצוא מתנות משמעותיות וגדולות -מתנות שנשארות.
בנוסף, נושא מתנות יום ההולדת ו"מס" המתנות הנלווה לו יועלה בתוכנית טלויזיה וקיבל חשיפה באתר לאישה ובמוסף ממון של ידיעות אחרונות.

תוצאות

כחברה שחרטה על דיגלה לתרום לשמירת הסביבה, שינוי ההתנהגות הצרכנית של הקהל הרחב, כלפי מתנות יום ההולדת הינה התוצאה אליה אנו חותרים. אנו פועלים לכך שכל מי שמעניק מתנה יחשוב לרגע גם על הסביבה. שאנשים ירכשו מתנות יחד מתוך הבנה שזו הדרך, להעשות הרבה, הרבה יותר בפחות – אבל ביחד. אנו פועלים לביטול "מס" קניית מתנות יום ההולדת, הורים ישתתפו במתנות, ילדים יפסיקו לקבל שטויות אלא מתנה אמיתית עם ברכה אמיתית. במידה ונגיע לתוצאות אלו, ההשפעה על הסביבה תהווה פועל יוצא של הפעילות. ילדים יקבלו אופניים, ולא יקבלו 30 שטויות, אריזות ושקיות. כך שגם מי שערכי הסביבה אינם נר לרגליו ישתתף בצמצום ההשפעה המזיקה של מתנות יום ההולדת על הסביבה.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

שנה א'
ככל שיגבר השיח החברתי/כלכלי בחברה הישראלית, אנו מאמינים כי יותר ויותר אנשים ידברו גם על "מס" מתנות ימי הולדת. דיון פתוח בנושא זה יגרור בודאות חיפוש פתרונות באופן רחב היקף ולא רק נקודתי. אנו מאמינים שפיית המתנות מהווה את אחד הכלים המתאימים ביותר להתמודדות אפקטיבית עם סוגיה זו.
בנוסף, בניית תשתית לקוחות מרוצים בכל הארץ והמשך עיבוי השותפויות האסטרטגיות של החברה במקביל ליצירת מיתוג הרעיון של פיית המתנות, יאפשרו פריצה של המיזם והערכים העומדים מאחוריו לתודעה הציבורית.
שנה ב'
פנייה לקהלי יעד נוספים, המשך חינוך שוק לרכישה מושכלת ולצריכה המתחשבת בסביבה.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

המיזם הוא מיזם אינטרנטי המבוסס על למידה מעמיקה של קהל היעד, מחקרי שוק והתנהגות לקוחות. חזון המיזם הוא לשנות התנהגות צרכנית, חזון אשר כדי להופכו למציאות דרושה עבודה סבלנית ועקבית.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

יותר מ-10,000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

מוטבי המיזם הם ההורים והילדים החוגגים יום הולדת.
הורים רוכשי מתנות:
המיזם משמעותי ביותר להורים, מאחר וניתן להשקיע סכום כסף נמוך יותר בכל מתנה, אבל מאחר וקונים יחד, המתנה הרבה יותר משמעותית. בנוסף, ההתרוצצויות לרכישת מתנות יום הולדת הפכו לטרטור "יום השישי" הקבוע, שימוש באתר פיית המתנות עשוי להוריד את רמת ההתרוצצות מ 30 ל-1 בשנה לכל ילד
ילדי יום ההולדת:
לא צריך לחשוב יותר מדי, מספיק לשמוע ילדים שבכיתתם משתמשים בפיית המתנות. הילדים חושבים, בודקים חולמים על המתנה שיקבלו. אופניים? סדרת ספרים שלמה? קונסולת משחק? בית בובות מפואר מעץ? פליימוביל או לגו מכבי אש? פוף? הילדים מחכים לקבל מתנה אמיתית ולא אוסף שטויות כפי שהתרגלו בעבר.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

פרויקט פיית המתנות מייצר אחידות ואחדות בין הילדים. הם קונים יחד, הסכום שכל ילד משתתף בו זהה וכך נמנעת אותה תחרותיות בין הילדים על "גודל" המתנה. לילדים בסופו של דבר יש תקציב פחות או יותר זהה וכל אחד יכול להגשים באמצעותו את משאלתו האישית. ערך השיוויון והחברות בהחלט באים לידי ביטוי באמצעות שימוש בפיית המתנות כפי שניתן לקרוא בהמלצתה של גב' גלית שמחון שפורסמה באתר פיית המתנות http://www.giftfairy.co.il/thanks.php.
בנוסף לפן החברתי בין הילדים, לפרויקט יש גם פן כלכלי. בכיתות המשתמשות במערכת פיית המתנות, הורים מוציאים פחות על כל מתנה. 20 ש"ח במקום 40, 30 ש"ח במקום 50. החסכון למשפחה ברור, אבל המתנה הרבה יותר גדולה כי שותפים לה הרבה ילדים.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

פעיל מפחות משנה

כמה זמן הארגון פעיל?

פחות משנה

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

על מנת להגשים את משאלות הילדים, חשוב לנו לאפשר רכישה של מתנה ממגוון מוצרים גדול ככל האפשר, בהתאם לרצון הילדים. על מנת לאפשר מגוון זה יצרנו שותפויות אסטרטגיות עם החברות המובילות במשק בתחומן.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

שיווק ומכירות
מיתוג
יחסי ציבור

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

חסכון במשאבי סביבה –
בהנחה שבכיתה ממוצעת 30 תלמידים וכל תלמיד מקבל מחבריו מתנה ליום ההולדת, ללא פיית המתנות, בכיתה אחת ניתנות כ-870 מתנות יום הולדת בשנה. 870 מתנות קטנות שזמן השימוש שלהן קצר ביותר (ימים במקרה הטוב), 870 שקיות ו- 870 עטיפות וסרטי מתנה. באמצעות שימוש באתר פיית המתנות, כל ילד מקבל מתנה או שתיים – משמעותיות. כלומר חסכון פוטנציאלי של למעלה מ- 90% בשקיות, עטיפות ומתנות שנזרקות לפח. וזה חסכון לכיתה. החסכון לשכבה, בית ספר וישוב הוא אדיר!
חסכון כלכלי –
חברים שמצטרפים למתנות משותפות דרך פיית המתנות, מורידים את סכום ההשתתפות במתנה ממוצע של 40-50ש"ח ל 20-30ש"ח. החסכון לכל מתנה הוא אולי זניח, אך המשפחה בה 3 ילדים, החסכון יכול להצטבר לכ- 2000ש"ח בשנה. חשוב לא פחות כי למרות השקעה של סכום נמוך יותר של כל הורה, הערך של המתנה הנרכשת לילד יום ההולדת הרבה הרבה יותר משמעותית.

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

כהורים לילדים נואשנו מערמות המתנות והפסולת הנלוות להן בסוף כל יום הולדת. החלטנו שבכיתות ילדינו נרכוש מתנות ביחד. לפני כל יום הולדת, הורים שלחו עם הילדים מעטפות עם כסף למתנה. לפעמים הורים שכחו, לפעמים הילדים איבדו וכל התהליך יצר עבודה רבה מאוד וגם נטל כלכלי לא מבוטל. החלטנו להמשיך למרות הכל ובעיקר בגלל הסביבה. ערב אחד, בחיפושינו אחר מעטפות בילקוט הילד בן השש, הוא הודיע לנו שהוא לא מוכן לאסוף יותר את המעטפות הללו - "אני מתפטר" הודיע נחרצות. באותו הלילה, חיפשנו פתרון חלופי, ומשלא מצאנו מענה ראוי התגבש מיזם פיית המתנות לכדי תוכנית עבודה לביצוע.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

דר' דפנה חיים-לנגפורד, מייסדת ויו"ר ארגון הביומימיקרי הישראלי (ע"ר). ביומימיקרי היא דיסיפלנה המעודדת פיתוח טכנולוגיות בהשראת הטבע מתוך נקודת מוצא כי הטבע כבר פתר את כל הבעיות העומדות בפני האדם בדרך סביבתית. בתפקידה זה, דפנה פועלת להעלאת המודעות לפיתוח חדשונות סביבתית בכל תחומי החיים, מרצה באקדמיה ובכנסים בינלאומיים ומתנדבת בבתי ספר. בנוסף, דפנה משמשת כסמנכ"ל פיתוח עיסקי בחברת קסניה ונצ'ר קפיטל – חממה ליזמות טכנולוגית, אמונה על תחום המכשור הרפואי והקלינטק. טרם הצטרפותה לקסניה, דפנה שימשה בתפקידי ניהול בכירים בתעשייה הביו-רפואית בישראל. לדפנה תואר דוקטור לביוטכנולוגיה מהטכניון.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

איש קשר באשוֹקה

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

דפנה חיים-לנגפורד עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3384 ימים

דפנה חיים-לנגפורד עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3397 ימים

דפנה חיים-לנגפורד עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3398 ימים

דפנה חיים-לנגפורד עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3399 ימים

דפנה חיים-לנגפורד יצר את המועמדות - לפני 3399 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף