מרכז לאקולוגיה יצירתית

ע"י Alex Cicelsky | 03 באוק' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

המרכז לאקולוגיה יצירתית מלמדת את המשתתפים בקורסים כלים מעשיים לחיים בריאיים לטבע ולחברה יחד עם קורסים של פרמאקולט'ור ותכנון כפרים אקולוגיים. המרכז מפתח טכנולוגית חסכוניות במשאבים טבעיים. המרכז מקדם את השינווים הסביבתיים בקהילה המקומית ובאזור, ומייצג את ישראל בגופים בינלאומיים כגון רשת הכפרים האקולוגיים העולמי. המרכז משתף פעולה עם ארגונים למען בהעצמה במגזר הבדואי ובפיתוח מנהיגות סביבתית צעירה ישראלית, פלסטינאית וירדנית.

אודותיך

שם הארגון: קיבוץ לוטן - מרכז לאקולוגיה יצירתית עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

אלכס

שם משפחה

צסלסקי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

קיבוץ לוטן - מרכז לאקולוגיה יצירתית

תפקידך בארגון

מחקר ופיתוח

האם הארגון שלך הוא...

עסק

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

580374029

כתובת

קיבוץ לוטן, ד.נ. אילות 88855

אתר אינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

מרכז לאקולוגיה יצירתית

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל, S

תאר את הפרויקט שלך

המרכז לאקולוגיה יצירתית מלמדת את המשתתפים בקורסים כלים מעשיים לחיים בריאיים לטבע ולחברה יחד עם קורסים של פרמאקולט'ור ותכנון כפרים אקולוגיים. המרכז מפתח טכנולוגית חסכוניות במשאבים טבעיים. המרכז מקדם את השינווים הסביבתיים בקהילה המקומית ובאזור, ומייצג את ישראל בגופים בינלאומיים כגון רשת הכפרים האקולוגיים העולמי. המרכז משתף פעולה עם ארגונים למען בהעצמה במגזר הבדואי ובפיתוח מנהיגות סביבתית צעירה ישראלית, פלסטינאית וירדנית.

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

אין מקום אחר בארץ, ומעטים (אם בכלל) בעולם, בו קהילה שוויונית, שיתופית, דתית - ליבראלית החליטה לפעול באופן יזום לחקור ולייסם פתרונות לבעיות סביבתיות רבות הכוללות טיפול בפסולת מוצקה ואורגנית, פתרונות אקולוגיות לביוב בכוונת השבה לפיתוח שמורת טבע, פיתוח שיטות בניה מוחומרים טבעיים חוקיים כולל תקני בניה, מחקר ופתיח שיטות בניה חסכוניים באנרגיה, שילוב מערכות סולריות ברשת החשמל של הישוב עוד לפני שהיה תקנה, שיקום מחצבת חול ולפתח במקום שמורת טבע של החי המקומי וציפורים נודדות, פיתוח מערך חינוך סביבתי מבוסס על מטדולוגיה פרמאקולט'ור עם דגש על התנסות מעשית, הדרכה בנאים עצמאיים בשיטות בניה טבעיים, השתתפות בצוות בינלאומי לחינוך סביבתי Gaia Education המוכר על ידי האו"ם כ- United Nations Decade of Education for Sustainable Development, ובניית קמפוס חינוכי המשלב את הטכנולוגיות הסביבתיות המתאימות שאזורים יבשים

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

שירותים קומפוסיים ציבוריים מתאימים לכל הדתות
שירותים קומפוסטיים עם הפרדת שתן
חקלאות אורגנית בשדה פתוח ללא דשן כימיקאלי או חומרי הדברה, המתשמש במי השקיים מליחים.
בניה עומדת בתקני רעידות אדמה עם מעט קונסטרוקציה ובפרט שלד כיפות גאודזיות מיוצר ע"י אנשיים לא מקצועיים.
בניה תקנית בחבילות קש וטיח אדמה כולל קבלת אישורי ממכון התקנים על קירות חבילות קש ועמודות באש (ת"י 931 ) וחסינות אש של טחב אדמה (ת"י 755)
פיתוח וייסום תכנון פסיבי סולרי וחסכוני באנרגיה כולל עבודה תאורתי וחקירת מבנים ע"י חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון.
פיתוח אגנים ירוקים לשימוש במדבר בגודל ביתי 24 מ"ר וקהילתי 3,000 מ"ר
פיתוח וייסום שיטות בניה המשלבת פסולת בלטי מתכלה (פלסטיק, ברזל וצמיגים) עם ציפוי טיח אדמה במגוון רחב של שימושים כגון מגרשי משחקים, טריפונות, תחנות אוטובוס, מרכז מיחזור וכיתת לימוד, מצפורי ציפורים ואלמנטים פיסוליים.
פיתוח וייסום מערכת סולרית PV עבור תאורת לילה שכונתי שאינו מזהם את השמיים (רואים את הכוכבים).

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

האיפקט של הקורסים שנו מורגש בפרויקטים רבים מסביב לעום ובארץ. מאות אלפי אנשים בקשרו בלוטן ודורבנו לחשוב איך הם יכולים לפעול למען הסביבה בחיים היום-יומיים שלהם. מאות מורות/מורים קיבלו הדרכה על גינון ושלבו גינון בגנים ובבתי הספר שלהם. סטודנטים באוניברסיטאות בארץ ובעולם מספרים על ההשפע של לוטן על בחירת קיווי לימודים. בוגרים של הקורסים "התמחות ירוקה" פועלים ברחבי העולם בפרייקטים סביבתיים וצדק חברתי www.kibbutzlotan.com/alumni. יש לנו קשר מתמשך עם ארגונים כגון ידידי כדור הארץ http://youtu.be/k8-u42mFc20 כדי לחנך נוער ישראלי (יהודי וערבי), פלסטינאי וירדני על שיתוף פעולה עובר סביבה בריאה לכולם. העבודה שלנו עם ארגון צדק חברתי לבדאוים "בוסתן" התחיל בבניית המרפאה בועדי אל נעם http://openarchitecturenetwork.org/projects/391 המופיע בספר Architects for Humanity - Design Like You Give A Damn וממשיך בהעצמת הקהילבה בקסר אל-סיר ליד דימונה. מאות מחנחים סביבתיים ובנאים טבעיים שמתכנסים בכנס הדו-שנתי "אדמהיא" מספרים על הקשר של הפרויקטים שלהם ללוטן. המוסד החינוכי "אדם וחווה" קיבל את ההשרעה מלוטן וחווה החינוכית "יש מעיין" בנהלל נוסד על ידי בוגרות של קורסים "התמחות ירוקה" בלוטן. מייסדי חברת הבניה הטבעית "בוץ" www.bottz.co.il קיבלו את ההכשרה המקצועית שלהם בלוטן.

הבעיה

הבעיות הסביבתיות של היום והגם הרבה מאוד מהפתרונות הן בידיים שלנו. ככל שאנחנו תלויים במערכות גדולות המבוססות על אנרגיה פוסילי זול אך מזהם ומוגבל וסחר בינלאומי נטול אטיקה או שמירה על זכויות אדם, אנחנו חלק מהבעיה. המעבר לשיתוף פעולה מקומית, ניצול בריא של משאבי טבע מקומיים תוך חלוקה שוויונית לאנשים ובעלי חיים וסיפוק צרכים אמיתיים הינו אפשרי. אך זה דורש חינוך ורצון.

פעולות

מטודולוגיות כגון פרמאקוט'ור permaculture וחינוך כפרים אקולוגיים ecovillage design education הינו תבניות תכנון הנדסי כאשר יש ניצול מירבי של משאבים טבעיים ומתחדשים. המטודולוגיה מתיחסת גם לבניית קהילה ויחסים בין אנשים - חברתיים וכלכלים, באופן הוגן וצודק. אנחנו מעבירים סדנאות עם טעימיות של הנושאים, סמינרים על טכנולוגיות מקיימות, וקורסים ארוכים כולל הרבה מאוד עבודה מעשית - ממש התמחות - כדי שבוגרים יכולים לצאת לעולם ולהשתמש בכלים מייד בבית, בעסק, בקהילה ובתכנון מערכות מקיימות.

תוצאות

מאז שנת 2000 יש קיימנו אלפי סיורים חינוכיים וסדנאות באקו-כיף: פארק החינוכי-סביבתי שלנו בקיבוץ לוטן, 26 קורסי פרמאקולט'ור עם 217 בוגרים עם תעודות PDC permaculture design certificate
150 בוגרים בקורס תכנון כפרים אקולוגיים Ecovillage Design Education (EDE) ושלושה מחזורים עם 24 בוגרים של סימסטר אוניברסיטה "שלום, צדק וסביבה" עם אוניברסיטה UMass Amherst.
חלק מהיזמויות של הבוגרים מוצגים באתר www.kibbutzlotan.com/alumni

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

שלושה אתגרים עומדים לפננו:
1. גיוס משתתפים, שיווק וגיוס כספים. אנחנו צריכים מימון בעיקר עבור INTERNS לעבוד בשיווק התוכניות דרך האנטרנט (מחצית המשתתפים מגיעים בעקבות חיפוש באינטרנט, מחצית בעקבות המלצות פה לאוזן). יש גם סיכוי לקבל תרומות אך אין את הכוח אדם לכתיבת בקשות/מימון למגייס כספים מקצועי.
2. מלגות לישראלים. לרוב אין לישראלים בגיל 20-35 את היכולת הכלכלית להחזיק דירה/בית וגם לשלם את המחיר המלא של הקורסים. יש ביקוש רב. מחיר הקורס הינו מבוסס על עללות קיום (אוכל ודיור) ויום עבודה נמוך לצוות ההוראה כדי לאפשר לכמה שיותר אנשים לבוא , ללמוד ולהשתתף בשיונוי הגדול.
3. מימון פיתוח פיזי. ברצוננו להכפיל את הדיור לסטודנטים, ולבנות מועדון, כיתת לימוד וספרייה בקמופוס האקולוגי. יש גם צורך במימון להשלים מערכת ייצור חשמל סולרי שיספק את כל החשמל לאקו-קמפוס ממקור נקי וגם יהווה offset עבור הפחמן הדו-חמצני המשוייך לתחבורה אל הקורסים.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

מחסור במשתתפים.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

1001‐10,000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

הרבה אנשים לא חושבים שהם יכולים להשפיע או שהמעשים שלהם אינם חשובים. הילל אמר (פרקי אבות) "אם אין אני לי מי לי". אכן כל אחד חייב לדאוג לעצמו. כל החלטה שלנו לגבי מה שאנחנו קונים הינו מעשה פוליטי. אם אני סוגר את האור כאשר אני יוצא מהחדר אני חוסך חשמל = חוסך כסף וכן מפחית את זיהום האוויר האחראי לתמותה של כ- 1600 איש בארץ כל שנה. זה נחשב "לפעול מקומי - act locally. ההמך "וכאני לעצמי, מה אני?" מגדיר פעילות אניכית כאנטי חברתית - אני "מה" ולא "מי" לכן חשוב "לחזוב עולמי - think globally ולשתף אנשים במעשי והשתתף יחד אים בכל דבר: פעילות למען רכיבה בטוחה באופניים, שימוש בתחבורה ציבורית, תמוכה בחקלאות מקומית אורגנית - והכי חשוב: להיות בטבע עם ילדים כי אם הם לא מוכנים "להתלכלך" ופוחדים ממגע אינטימית בטבע, צמחיות, חויות ואדמה - אין סיכוי לשרוד. הילל סיים "ואם לא עכשיו, אימיתי" Just do it NOW עכשיו זה הזמן לפעול וכל צעד קטן כגדול חשוב. אנשים רואים מה אהחהו עושים בלוטן: זה לא מושלם וזה לא פוטר את הכל אך כן אנחנו לוקחים אחריות אישית וקהילתית ופעלים - לא מחכים למישהו אחר לטור את הבעיות. אחריות אישית - בחירה אישית.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

בסופו הדבר ואולי במקור העניין אין פעילות סביבתית שאינה פעילות חברתי ולהפך. כבר שני עשורים גרים ללוטן שנת שירותיניקים לפני הגיוס לצה"ל. הם לומדים מה זה קהילה אוהדת ותומכת. הם רואים את ההשקעה שלנו במרכז לאקולוגיה יצירתית ופיתוח סביבתי במשק. הם יוצאים מהקיבוץ אל החברה הישראלית אם כוונה וחזון לשנות את פני החברה. אנחנו רואים איך הם משלבים את החינוך שהם קיבלו בלוטן בעבודה שלהם בבתי ספר, בחייל האוויר, בעסקים , בפיתוח היחידה של חינוך דמוקרטי בסמינר הקיבוצים, במשרדי אדריכאלות ועוד.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

פעיל יותר מ-5 שנים

כמה זמן הארגון פעיל?

יותר מ-5 שנים

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

כן

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

לאחר קבלת פרס מגן שרת איכות הסביבה קיבלונ מימון עבור מרכז הפרדת פסולת ויסודות של מבנה החינוך הרב תחליטי (עדיין בבניה בגלל מחסור במימון) ממשרד איכות / הגנת הסביבה. גם קיבלנו מימון חלקי לפיתוח בית התה הסולרי ושירותים הקומפוסטיים מחברה הממשלתי לתיירות. מימון לפיתוח של המרכז לאקולוגיה יצירתית מגיע מע"ר צל התמר. שיטף פעולה עם מלכ"רים חברתיים וסביבתיים מבורכת ומקדמת את כיווני הפיתוח החינוכי והטכנולוגי שלנו.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

1. בניית מגורים כדי שיותר אנשים, בעיקר נוער ישראלי, יכולים להשתתף בקורסים.
2. להשיג מקורות מימון למלגות למשתתפים בקורסים ארוכים, בעיקר עבור ישראלים.
3. להשיג מימון לINTERNS ו/או אנשי מקצוע עבור גיוס משתתפים וגיוס כספים

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

1. הפרויקטים בעצמם חוסכים דלק, חשמל, מים וכל שרשרת התחבורה בעקבות תכנון הנדסי יעיל וחכם.
2. בוגרים רבה מקבילים כלים חדשים שעוזרים להם במקצוע או הכשרה מקצועית עבור מקצוע חדש.
3. בוגרים למדו איך לגדל לעצמם אוכל
4. בוגרים למדו איך לבנות לעצמם בית לבד או פעלו בתור "קבלנים ראשיים" ורכזו את הבית לעצמם.

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

החלטה של מספר חברי קהילה לקדם בלישראל מה שראינו מתקדם בעולם. אנשים אמרו שפתוחת המתמנה המסודרת בנמרה מהווה פתרון לבעייה של הפסולת אך לא היה שום כוונה לקדם מיחזור - החלטנו למחזר לבד ובמקום ומזה הרבה דברים התגלגו.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

מייק קפלן לקח על עצמו לעבוד מעבר לשעות עבורה, לגייס מתנדבים, ללמוד את הנושאים לעומק, ללמוד פרמאקולט'ר ולשתף את הזה לאחרים בארץ. הוא הלב והמנוע של המרכז לאקולוגיה יצירתית ואיש צנוע מאוד.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

חיפוש ברשת (למשל גוגל או בינג)

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

Alex Cicelsky עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3395 ימים

Alex Cicelsky יצר את המועמדות - לפני 3395 ימים