מפת תחבורה ציבורית של גוש דן בשתי גירסאות

אינטראקטיבית ומודפסת

ע"י איליה קוגן | 16 באוק' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

המידע החסר על התחבורה הציבורית בישראל גורם לרתיעה של משתמשים מזדמנים. לכן יצרנו מפה שמדגישה את קווי האוטובוס התדירים, עליהם ניתן לעלות באופן ספונטני במקום לנסוע ברכב פרטי. זהו כלי שמטרתו להפחית את הרתיעה מתחבורה ציבורית ובכך לסייע לאיכות הסביבה. המפה היא מפת האוטובוסים היחידה שקיימת בגוש דן, כי למרות השינויים הרבים שחלו בקווים, לא יצאה מפה רשמית זה שנים. לימוד הרשת והבנתה לוקח זמן רב, אך המפה מאפשרת למצוא את הדרך בתוך שניות בעזרת ממשק ידידותי, תוך הדגשת הקווים המועדפים.

אודותיך

שם הארגון: תחבורה בדרך שלנו - ארגון נוסעי התחבורה הציבורית בישראל עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

איליה

שם משפחה

קוגן

אודות הארגון שלך

שם הארגון

תחבורה בדרך שלנו - ארגון נוסעי התחבורה הציבורית בישראל

תפקידך בארגון

רכז מידע והכוונה

האם הארגון שלך הוא...

ארגון ללא כוונת רווח

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

אתר אינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

מפת תחבורה ציבורית של גוש דן בשתי גירסאות: אינטראקטיבית ומודפסת

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל, T

תאר את הפרויקט שלך

המידע החסר על התחבורה הציבורית בישראל גורם לרתיעה של משתמשים מזדמנים. לכן יצרנו מפה שמדגישה את קווי האוטובוס התדירים, עליהם ניתן לעלות באופן ספונטני במקום לנסוע ברכב פרטי. זהו כלי שמטרתו להפחית את הרתיעה מתחבורה ציבורית ובכך לסייע לאיכות הסביבה. המפה היא מפת האוטובוסים היחידה שקיימת בגוש דן, כי למרות השינויים הרבים שחלו בקווים, לא יצאה מפה רשמית זה שנים. לימוד הרשת והבנתה לוקח זמן רב, אך המפה מאפשרת למצוא את הדרך בתוך שניות בעזרת ממשק ידידותי, תוך הדגשת הקווים המועדפים.

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

אנו מציעים את המדריך היחיד והייחודי למבוך קווי האוטובוס בגוש דן, לאור העובדה שפרט למפה שלנו לא קיימת מפת אוטובוסים של תל אביב או של גוש דן. בתור נוסעי תחבורה ציבורית, אנחנו מנגישים את המידע בצורה נוחה וגרפית, כך שכל נוסע שמבקש להגיע מנקודה לנקודה בגוש דן יוכל למצוא את הדרך בעצמו.

אנחנו לא מסתפקים בייחודיות המפה, אלא מציעים שכבות מידע נוספות במפה הדינמית: מידע על לוחות זמנים ותחנות, ובעתיד אפשרויות נוספות כגון מפת קווי אוטובוס בשעות הערב, מפת קווי אוטובוס במוצ"ש ומפות ברוסית, אנגלית וערבית.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

המפה מפותחת באמצעות כלים ממוחשבים עדכניים שמאפשרים הפרדה גרפית בין הקווים התדירים ביותר לקווים נמוכים יותר בהיררכיית הרשת. המפה האינטראקטיבית משתמשת גם בשפות תכנות כגון AS3 על מנת להציג ממשק ויזואלי נוח למשתמש.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

ארגון "תחבורה בדרך שלנו" מצליח לתת לציבור נוסעי התחבורה הציבורית מידע איכותי ואמין כפי שלא ניתן על ידי אף גורם רשמי. כעדות לכך יכולות לשמש אלפי הצפיות ביום בתקופה שלאחר הארגון מחדש בגוש דן, והמספר הרב של אזכורים תקשורתיים שהפנו לאתר "תחבורה בדרך שלנו" כמקור מידע פשוט ואמין לשינויים המתרחשים בתחבורה הציבורית. אנו רואים בהשקת האתר הרשמי עבור הרפורמה הצפויה בירושלים (אתר תכנית אב לתחבורה בירושלים) הכרה של משרד התחבורה בחשיבות של פעילותנו ונסיון להשלים בירושלים את הפער שאנחנו נאלצים להשלים בגוש דן.

הבעיה

בישראל לא קיימת חשיבה אמיתית על מתן מידע בתחבורה ציבורית. בהעדר התייחסות ראויה לנושא מצד הרשויות, הנוסעים נאלצים לשוטט בין אתרי אינטרנט לא נוחים, שרובם אינם כוללים מפות כלל, וחלקם מכילים מפות נקודתיות של קו זה או אחר או של איזור מסוים בעיר. למרבה הצער, בהרבה מאד מקרים זה מביא את הנוסעים להסתמך על מידע שהם יקבלו מהעוברים ושבים בתחנות ובאוטובוסים. זאת בהעדר מידע אחר, וזה נכון כפליים עבור תיירים ועולים שאינם דוברים עברית.

פעולות

אנו מפרסמים את המפה ברשת, ובכוונתנו להוציא אותה לדפוס על מנת שתהיה זמינה לנוסעים בקלות בזמן הנסיעה, כולל נוסעים שאינם משתמשים באינטרנט.

תוצאות

אנו מצפים שאחוז ניכר מנוסעי התחבורה הציבורית, כולל נוסעים חד-פעמיים כגון בעלי רכבים פרטיים ותיירים, יקבלו את המפה שלנו ויוכלו לתכנן את הנסיעה שלהם בצורה נוחה. אנחנו רוצים להקל על הנוסעים ברכב פרטי את המעבר לתחבורה ציבורית ע"י כך שלראשונה המידע על מסלולי האוטובוסים מונגש בצורה נוחה.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

אנו מתכוונים לגייס סכום כסף ולהשתמש בו לחלוקת הגירסה המודפסת של המפה למעוטי יכולת. במהלך זה ננסה לשלב גם מפגשים בבתי תמחוי וגופים מהמגזר השלישי שבהם נעביר הרצאה קצרה על הדרך לשימוש במפה ובתחבורה הציבורית בכלל. במקביל נבדוק שיתוף פעולה עם בתי ספר ואגודות סטודנטים על מנת להגדיל את החשיפה של המפה ואת היתרונות בשימוש בה לקהל תלמידי בית הספר והסטודנטים, וכן נפיץ אותה לציבור הרחב.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

שינויים במסלולי הקווים עלולים לגרום למפה לאבד את הרלוונטיות שלה בתוך זמן קצר - את הגירסה המקוונת נוכל לעדכן באופן שוטף, אך את הגירסה המודפסת נייתכן שניאלץ להוציא מחדש בעלות גבוהה.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

יותר מ-10,000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

אנו שואפים להביא לשימוש רב יותר בתחבורה הציבורית וכך להפוך את גוש דן למטרופולין ירוק יותר, ובו בזמן לקצר את זמן הנסיעה עבור אלה שכבר משתמשים באוטובוסים ע"י הנגשת מידע שלא היה זמין עבורם. אנחנו רוצים לנצח את הפחד של הציבור מאוטובוסים, פחד שנובע מחוסר מידע.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

מתן מידע על תחבורה ציבורית היא פעילות חברתית ממדרגה ראשונה. בין השאר, אנו עוזרים ל"קהל השבוי" של התחבורה הציבורית - מעוטי אמצעים, נכים, קשישים ועוד - להגיע ממקום למקום בלי להסתבך באתרי אינטרנט לא נוחים, בלי להמתין למענה במוקדי שירות של חברות תחבורה ציבורית, ובלי לשאול נהגים ועוברים ושבים.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

פעיל מפחות משנה

כמה זמן הארגון פעיל?

פחות משנה

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

שותפויות עם גופים שונים, כגון אגודות סטודנטים, מאפשרות לנו כר הפצה של המפה לקהלי יעד שונים באזורים גאוגרפיים שונים. בכוונתנו להעלות את המודעות למפה באמצעות גופי תחבורה נוספים, אליהם אנו מקושרים באמצעות פורום ארגוני התחבורה בראשות תמר קינן.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

עלינו לדאוג לחשיפה ותפוצה (כולל תגובה אוהדת מהתקשורת) - גידול בחשיפה ובלגיטימיות השימוש יעזרו לנו לפרוץ קהלים חדשים. עלינו להוכיח את האמינות והשימושיות לאורך זמן - במידה ונוכיח שהמפה עושה את תפקידה בצורה עקבית ואמינה ומתעדכנת בשינויים היא תוכל להוות שם נרדף להתמצאות ברשת האוטובוסים בגוש דן. ברצוננו לקבל הכרה מגופים וולנטרים ומהרשויות - יצירת שיתוף פעולה עם ארגוני צרכנות וסביבה אחרים על בסיס המפה ו/או הכרה בלגיטימיות ובנכונות המידע על ידי משרד התחבורה או גופים ציבוריים אחרים.

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

נגישות למידע על תחבורה ציבורית תורמת באופן ישיר לשימוש בתחבורה ציבורית, זאת על חשבון הרכב הפרטי. קידום תחבורה ציבורית הוא צורך כלכלי חיוני של המשק הישראלי.

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

הרגע המכריע היה כשהושקה הרפורמה בתחבורה הציבורית בגוש דן. ראינו את הרפורמה כהזדמנות להציג לציבור מערכת פשוטה והגיונית של תחבורה ציבורית, ובמקום זאת הציבור קיבל מפות של חלקי מערכת שלא אפשרו הבנה כללית של הרשת. במערכת הבנויה על בסיס של החלפות, יש צורך ממשי להבין את אפשרויות ההחלפה השונות ולכן צריך לפשט את המיפוי שלה.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

"תחבורה בדרך שלנו" הוא ארגון מתנדבים, נוסעי תחבורה ציבורית, שפועלים מתוך ראייה חברתית וסביבתית. יוצר המפה, אלן טנמן, הוא איש תוכנה ביום ומעצב גרפי בזמנו הפנוי, וחולק את זמנו בין לונדון ותל אביב. במהלך חייו שהה אלן במדינות רבות ונחשף למגוון מפות של תחבורה ציבורית. אלן ראה את הארגון מחדש של קווי האוטובוסים בגוש דן כהזדמנות לתת לציבור גדול של משתמשים ברכב פרטי להחשף לתחבורה ציבורית, אבל הבין שבלי מידע בהיר וברור על המערכת, ההזדמנות תתפספס. לפיכך החליט להפיק מפת תחבורה ציבורית מסוג חדש שתאפשר הפרדת העיקר מהטפל והדגשת הקווים העיקריים בעלי התדירות הטובה. אלן משתף פעולה עם "תחבורה בדרך שלנו" על מנת להפוך את המפה לכלי זמין עבור כלל הציבור.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

חבר או בן משפחה

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

איליה קוגן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3387 ימים

איליה קוגן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3390 ימים

איליה קוגן יצר את המועמדות - לפני 3390 ימים