מיחזורוחם

ע"י יחידת הנוער מתנ"ס ירוחם | 18 באוק' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

במפעל "מיחזורוחם" יועסק נוער בסיכון על בסיס קבוע וכחלק ממערך טיפולי חינוכי תומך. העבודה במפעל תאפשר הכנת המתבגרים לחיים בוגרים ועצמאיים תוך חיזוק מיומנויות, הרגלים וכישורים חברתיים ותעסוקתיים.
מוצרי המפעל יהיו ריהוט וחפצי נוי שייוצרו ממחזור פסולת בטכניקות שונות וימכרו באמצעות מספר ערוצים שיהווה עוגנים כלכליים למיזם. המפעל יופעל במסגרת עמותה ללא מטרות רווח ולאחר שנת ההקמה אנו מצפים שהוא יקיים כלכלית את עצמו.

אודותיך

שם הארגון: מתנ"ס ירוחם עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

יחידת הנוער

שם משפחה

מתנ"ס ירוחם

אודות הארגון שלך

שם הארגון

מתנ"ס ירוחם

תפקידך בארגון

מנהל יחידת הנוער

האם הארגון שלך הוא...

ארגון ללא כוונת רווח

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

ח,פ 510542764

כתובת

צבי בורנשטין 73 ירוחם

אתר אינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

מיחזורוחם

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל

תאר את הפרויקט שלך

במפעל "מיחזורוחם" יועסק נוער בסיכון על בסיס קבוע וכחלק ממערך טיפולי חינוכי תומך. העבודה במפעל תאפשר הכנת המתבגרים לחיים בוגרים ועצמאיים תוך חיזוק מיומנויות, הרגלים וכישורים חברתיים ותעסוקתיים.
מוצרי המפעל יהיו ריהוט וחפצי נוי שייוצרו ממחזור פסולת בטכניקות שונות וימכרו באמצעות מספר ערוצים שיהווה עוגנים כלכליים למיזם. המפעל יופעל במסגרת עמותה ללא מטרות רווח ולאחר שנת ההקמה אנו מצפים שהוא יקיים כלכלית את עצמו.

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

מודל הפעולה של עסקים חברתיים הוא מודל חדש וחדשני בפני עצמו- זוהי תפיסה חדשה המשלבת תפיסה עסקית עם עשייה חברתית להקמת עסקים לכל דבר שבעלותם בידי הקהילה, תחומי העיסוק שלהם מייטבים עם הקהילה ורווחתה והרווחים שלהם מופנים לטובת פעילות חברתית. בעיניי רבים מדובר בפוטנציאל לפריצת דרך בתחום הארגונים החברתיים. גם החיבור של מודל הפעולה של עסק חברתי ככלי לקידום נוער במצבי סיכון הוא חיבור חדשני אבל כבר נוכח בשטח מספר שנים. מבחינתנו החידוש שלנו הוא הוספת שורת הרווח השלישית - הסביבתית לשתי שורות הרווח הראשונות - הכלכלית והחברתית. אנו מאמינים שהחיבור של שלושת המרכיבים הללו יכול לתרום באופן משמעותי הן לבני הנוער ביישוב והן לשיח החינוכי המקומי בירוחם בכל הקשור לקיימות, סביבה, מחזור פסולת וצריכה נבונה.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

הטכנולוגיות העיקריות במיזם הן טכניקות מוכרות ופשוטות בעבודה עם חומרי מחזור ובשלב ראשון לא נזדקק ל"טכנולוגיות חדשניות". אנו רוצים להאמין שלכשיצטבר במיזם ניסיון בחומרים והכרות עם השוק נוכל באמצעות חשיבה יצירתית וחדשנית ליצור גם טכניקות עבודה חדשות וייחודיו, אולם אין לנו צורך או משאבים וידע לפיתוח טכנולוגיות חדשניות

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

במהלך חופשת הקיץ התאפשר לנו, להפעיל פייילוט שבו העסקנו את ילדי המפעל המקומי "פריגו" במיזם שהקמנו לצורך העניין. בשיתוף עמותת נגב בר קיימא קיבלו בני הנוער הדרכה מקצועית ויוצרו מספר מוצרים ראשוניים. הפעילות יצרה הד גדול ביישוב, תושבים רבים התעניינו ותרמו חומרי גלם מהפסולת הביתית, בני הנוער עבדו בהתלהבות ורבים הן תושבים והן ארגונים התעניינו ברכישת המוצרים הסופיים.
התנסות זו מצטרפת להתנסויות קודמות של יחידת הנוער בהעסקה של בני נוער בסיכון במיזמים עסקיים כגון בית קפה מקומי ומרכז אתגרים הפועלים ביישוב. צוות עובדי הנוער של היחידה זיהה בפעילות זו הזדמנות אמיתית לשדרג את התהליכים החברתיים והטיפוליים שבני הנוער עוברים ובמקביל לסייע להם במיומנויות תעסוקתיות ובשכר.
כולנו סיימנו את ההתנסות של הקיץ עם התלהבות גדולה בבחינת האפשרות להפעיל מיזם זה על בסיס קבוע ככלי משמעותי לעבודת נוער ולחינוך של ילדים, נוער ומבוגרים בקהילה לחשיבה יזמית, ירוקה ומקיימת.

הבעיה

מדובר ביוזמה הטומנת בחובה מענה למספר אתגרים שונים המשפיעים זה על זה -
1. האתגר הסביבתי – האנושות צורכת מהסביבה הרבה מעבר ליכולתה של הסביבה לתת ואנו מכלים את המשאבים שניתנו לנו לשמרם. תפיסה חדשה של צריכה, שימוש בציוד לאורך זמן ושימוש בחומרים ממוחזרים לצרכים בייתים תצמצם את כמות ואופי הצריכה מצד אחד ואת כמות הפסולת מצד שני תגן על הסביבה שלנו ותאפשר לנו לקחת אחריות על האופן בו אנו מתייחסים אליה.
2. האתגר החינוכי- טיפולי – גיל ההתבגרות הוא "סביבה סיכונית". לא פעם גורמי הסיכון בסביבה זו מועצמים ע"י פרמטרים נוספים כגון מצב סוציו אקונומי, רקע וסביבה תרבותית, בידוד גאוגרפי ועוד. כבכל מקום בארץ ובעולם גם בירוחם אחוז מסוים מבני הנוער מוגדרים כנוער הנמצא במצבי סיכון גבוהים יותר.
3. האתגר הכלכלי – עסקי - ארגונים חברתיים והעולם הפילנתרופי מתמודדים לא פעם עם השאלה כיצד לצד תרומה כספית לקהילה או ארגון ניתן לייצר להם גם נקודות עצמאות כלכלית שיפחיתו את תלותם המתמדת בגורמי חוץ ושיקטינו את היקף המשאבים הנדרשים לגייס מבחוץ כל שנה מחדש.גם יחידת הנוער של ירוחם מתמודדת עם שאלות אלו ואנו מאמינים כי הפורייקט מציע מענה משולב לשלושת אתגרים אלו.

פעולות

ההצלחה תמדד למעשה בשלושת הערוצים:
הצלחה כלכלית - תמדד בעצמאות כלכלית, הצלחה טיפולית בתהליך החברתי עם בני הנוער והצלחה סביבתית תימדד במיקסום ההשענות על חומרי גלם שהם פסולת, התנהלות ירוקה יומיומית בהפעלת המיזם ויצירת אימפקט חינוכי מקומי ואזורי.
כרגע יש שלוש פעולות קריטיות להצלחה -
1. עיצוב מוצרים מתאימים - (שיווקיים, יפים, זולים להכנה ופשוטים להכנה)
2. תמחור מרכיבי המייזם ובניית תוכנית עסקית
3. איתור "עוגנים כלכליים" להפעלת המיזם - שותפים מהמגזר הציבורי והעסקי שייתחיבו על הזמנת מוצרים באופן קבוע.
אנו פועלים במרץ לקידום שלושת צעדים אלו

תוצאות

אנו מקווים להשיג תוצאות במספר מעגלים:
במעגל העסקי:
הפעלה מאוזנת/רווחית של המפעל ובניית סל מתפתח של מוצרים מקוריים איכותיים ואטרקטיביים.
במעגל ההחברתי - חינוכי:
יצירת קשר משמעותי עם בני הנוער ובניית אמון מחודש בסביבתם.
מימוש הפוטנציאל האישי, והעלאת הדימוי והביטחון העצמי.
הקניית ערכים ופיתוח מיומנויות רלוונטיות להצלחה במסגרת עבודה.
במעגל הרחב סביבתי- קהילתי נשאף להעברת והטמעת מסר ירוק לאוכלוסיה וללקוחות – ציבור הצרכנים, תושבים ומבקרים ואפשרות למינוף פעולתו השוטפת של המפעל לחויות חינוכיות ולימודיות למוסדות חינוך ביישוב.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

השנה הראשונה תלויה ללא ספק ביכולת שלנו לייצר תוכנית עסקית המוכיחה כדאיות כלכלית. לצורך כך יש צורך בהמון למידה התנסותית על הכרוכה בניסוי וטעיה וזה מצריך אורך רוח וגב כלכלי יציב. ככול שנצליך להוריד את עלויות הייצור (בעיקר חומרי גלם, אחזקה)הן בעזרת גיוס תרומות והן בעזרת התייעלות בפעולה נצליח יותר.
בנוסף תעזור לנו הדרכה מקצועית בכל מה שקשור בעיצוב ופיתוח המוצר ובהכרות עם טכניקות רלוונטיות שונות. גם לעוגנים הכלכליים יש כאן תפקיד חשוב, אם נצליח במהלך השנה הראשונה לאתר לקוחות קבועים כגון מוסדות חינוך/מוסדות ציבוריים/חברות קמעונות נצליח לבסס את הפעולה ולהתמקצע על בסיס ביטחון כלכלי. בשנה השניה נוכל להתמקד יותר גם בהצלחה של עבודת הנוער וככל שנוכל להשקיע במעטפת של המיזם שקשורה בסיוע לנערים כגון סדנאות, טיפול פרטני, קורסי הכשרה ומיומנויות ייסוד נוכל גם ליצור הצלחה יותר טובה בתחום זה. בשנה השלישית לאחר התבססות אני מאמין שהסתכלות קדימה בחשיבה יזמית ויצירתית תאפשר ליצור את תאי השטח, פלחי השוק וההזדמנויות העסקיות הבאות עבור המיזם שכבר התבסס.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

צוואר הבקבוק העיקרי להצלחה הוא ביסוס עוגנים כלכליים של רכש מוצרים מגורמים עסקיים וממוסדות ציבור. אנו בקשר ראשוני עם מספר גורמים כאלו על שיתופי פעולה אפשריים ומקווים כי מאמצנו ישאו פרי. אי הצלחה בשיווק המוצרים בעוגנים אלו עלול למנוע מהפרוייקט להצליח.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

בחר בבקשה

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

מעגל ראשון- בני הנוער במיזם. כאמור מדובר בבני נוער הנמצאים במצבי סיכון הנמצאים בתהליך טיפולי שההשתתפות במיזם והעבודה במפעל הוא חלק ממסלול הטיפול שלהם ומרכיב חשוב בפיתוח יכולות ומסוגלות תעסוקתית שלהם . מסוגלות תעסוקתית היא מרכיב חשוב ביכולתם של בני הנוער לפתח חיים עצמאיים ויצרניים כחלק מהחברה.
מעגל שני-צרכנים - מוסדות חינוך, ארגונים, קהילה והציבור הרחב - בקרב קהל יעד זה נשאף לפתח תודעה, חשיבה ופעולה של קיימות באמצעות התמיכה בפעילות המיזם וההיכרות עם המסר שהוא מביא.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

יחידת הנוער מפעילה בשנים האחרונות מספר שירותים ומסגרות הפונים לכל רצף הסיכון של בני הנוער ומאפשרים עשייה בארבעה אפיקי התערבות :
1. האפיק הלימודי- נועד להביא את הנער והנערה למיומנויות לימודיות והכרה ביכולתו להצליח ולעמוד במטלות מערכת הלימודים.
2. האפיק הטיפולי - תפקידו ליצור שינוי תודעתי ולסייע לנער ולמשפחתו לשנות את תפיסת העצמי ביחס למסוגלות, שייכות, נורמות התנהגותיות, דרכי תקשורת ועוד.
3. האפיק החברתי- מסייע לנער/ה להשתלב במסגרות חברתיות נורמטיביות של קבוצת השווים, לקבל תמיכה ולאמץ נורמות ודפוסי התנהגות מקובלים.
4. האפיק התעסוקתי- במהלך התנסות תעסוקתית לומדים הנערים לדאוג באופן מעשי לפרנסתם, תוך הבנת הדינאמיקה שבין עובד למעביד, בין נותן שירות ללקוח ובין אנשי צוות והתגברות על הקשיים והמכשולים שמציבה הדרך בפניהם. התנסות תעסוקתית היא הזדמנות להקניית ערכים ולפיתוח מיומנויות אישיות רבות כגון מוסר עבודה, ניהול מו"מ, תקשורת בין אישית, ניהול זמן, קבלת החלטות ועוד.
כל אלו נוספים כמובן לפן הסביבתי שכבר תואר.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

כמה זמן הארגון פעיל?

יותר מ-5 שנים

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

כן

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

השותפויות האלו קריטיות מאחר והן אלו שיכולות לאפשר את העוגנים הכלכליים שיביאו להצלחת המיזם. בצד העסקי מדובר בקשרים עם מפיצים, משווקים ורשתות מכירה כמו גם ספקים של חומרי גלם וציוד ובצד הציבורי במשרדי ממשלה, מוסדות ואירגונים הן ברמה המקומית והן ברמה הארצית שירכשו מהמיזם הן מוצרים והן שירותים כגון סדנאות ופעילויות חינוכיות בתחומי סביבה.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

יש צורך חשוב ביצירת העוגנים הכלכליים ומעבר לכך בגיוס משאבים לפעולות תומכות במטרות החברתיות כגון כ"א מלווה טיפולי וכן סדנאות ופעולות שונות.
מעבר לכך, לשרידות הארגון עצמו יש צורך בגיוס משאבים מתמיד לפעולות היומיום השוטפות כמו גם שימור ופיתוח מתמיד של צוות היחידה ושמירה על חשיבה חדשנית ויצירתית בדרכי הפעולה שלה. בנוסף יש צורך במתן פתרונות פיזים לשדרוג המבנה שישמש את המיזם ובלמידה והכשרה של טכניקות עבודה רלוונטיות כדי להחליט על המוצרים הטובים ביותר עבור המיזם.

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

רוב מכריע של חומרי הגלם של המפעל יהיו פסולת שתיאסף ממוקדים שונים ומוסדות בישוב תוך רתימת מערכת החינוך ותושבים לתפיסת הקיימות. גם בהתנהלות היומיומית של המפעל יושם דגש על חסכון, מחזור והתייעלות אנרגטית. 250 מלים (2000 תווים)

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

הרגע המכריע שהוביל ליוזמה הוא סיומו המוצלח של הפיילוט שהתקיים בקיץ האחרון.
בתום העסקה של 16 נערים ונערות (בשלב זה לא היה מדובר בבני נוער בסיכון)בשני מחזורים במהלך חודש, ולאחר התנסות בטכניקות שונות ומגוונות ועם מוצרים יפים ואיכותיים החלטנו שעל סמך נסיוננו בפיתוח מיזמים תעסוקתיים לבני נוער יש כאן פוטנציאל אמיתי למיזם נוסף עם ערכים מוספים חזקים מתמיד ושאנחנו חייבים להפוך את זה לפעולה קבועה ומתמשכת.מאז כולנו מלאי התרגשות, וחדוות יצירה סביב הפעלתו של המיזם.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

יחידת הנוער של ירוחם היא היזם שעומד מאחורי המיזם.
כחלק מתהליך הפיתוח של היחידה הוגדר "מערך שירותים מיטבי ורצוי" מערך זה התייחס לפיתוח בשלושה תחומים: שירותים לנוער בסיכון, שירותים לפיתוח תחומי עניין ושירותים בתחום המנהיגות והמעורבות, זאת על סמך ההבנה שהפעלת שירותים בשלושת תחומים אלו יוצרים מענה למכלול הצרכים של בני הנוער ביישוב. היחידה הובילה והשתתפה בפיתוח של מספר לא מבוטל של תוכניות ופרויקטים חדשים בתחומים אלו, חלקם פורצי דרך המהווים פיתוח מקומי שאומץ במודלים ארציים. תוכניות מופעלות לדוגמא - תוכנית עמ"ן, מועצת הנוער, מועצה צעירה, מסוגלות תעסוקתית, להיות שייך, אור ירוק, קו לזינוק, כולנו, מבט חברתי ועוד. בשנת 2009 הגיע יחידת הנוער להישג משמעותי – זכייה במקום השני כיחידת נוער מצטיינת ארצית.
היחידה נמצאת בתהליך פיתוח מתמיד ומעבר לשימור הקיים קיימת השקעה רבה בעדכון הצרכים ובפיתוח מענים חדשים ורלוונטיים. אנשי הצוות ביחידה עושים לילות כימים וזאת במסירות ומקצועיות רבה על מנת לגעת ולעטוף כל נער ונערה ביישוב.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

דרך ארגון או חברה אחרים

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

שתי"ל, מרכז הש"ל

יחידת הנוער מתנ"ס ירוחם עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3389 ימים

יחידת הנוער מתנ"ס ירוחם עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3396 ימים

יחידת הנוער מתנ"ס ירוחם עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3398 ימים

יחידת הנוער מתנ"ס ירוחם יצר את המועמדות - לפני 3398 ימים