לבשל בחוץ

הדר ממרוד
ע"י הדר ממרוד | 16 באוק' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

הפרוייקט "לבשל בחוץ" הינו פיתוח של רעיון להקמת מטבח משותף בתל-אביב בו
יוכלו המשתמשים לבשל בנוחות ובחברה.
המטבח הוא פלטפורמה מאפשרת, אשר יספק למשתמשים תנאים מיטביים לפעולת הבישול - חומרי גלם איכותיים, מרחב, ציוד ואביזרים, יחד עם ידע, תמיכה והדרכה.
הידע וההדרכה יגיעו בחלקם מצוות המטבח אך ברובם מהמשתמשים, אשר בזמן הבישול מחליפים רעיונות, מתכונים וטיפים אחד עם השני ובכך הופכים את חווית הבישול לחברתית ויוצרים במקום תחושה של "ביחד".

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

הדר

שם משפחה

ממרוד

אתר אישי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

תפקידך בארגון

יזמת

האם הארגון שלך הוא...

עסק

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

אתר אינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

לבשל בחוץ

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל, T

תאר את הפרויקט שלך

הפרוייקט "לבשל בחוץ" הינו פיתוח של רעיון להקמת מטבח משותף בתל-אביב בו
יוכלו המשתמשים לבשל בנוחות ובחברה.
המטבח הוא פלטפורמה מאפשרת, אשר יספק למשתמשים תנאים מיטביים לפעולת הבישול - חומרי גלם איכותיים, מרחב, ציוד ואביזרים, יחד עם ידע, תמיכה והדרכה.
הידע וההדרכה יגיעו בחלקם מצוות המטבח אך ברובם מהמשתמשים, אשר בזמן הבישול מחליפים רעיונות, מתכונים וטיפים אחד עם השני ובכך הופכים את חווית הבישול לחברתית ויוצרים במקום תחושה של "ביחד".

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

המטבח המשותף משלב את היתרונות המרכזיים של הבישול בבית ושל האכילה בחוץ.
על-פי סקרים וראיונות שערכתי, נמצא כי רוב הסיבות בגללן צעירים בוחרים לבשל בבית הן סיבות רגשיות המתמקדות בתהליך, המתקשר לאנשים עם עצמאות, הנאה, ריגוש, יצירתיות ואפילו אהבה (לעצמך, לזולת). לעומתן, הסיבות לא לבשל הן ברובן פרקטיות כמו הזמן, הלכלוך או העדר ידע והכשרה בנושא. כמו כן, שאלתי גם על הסיבות לאכול בחוץ ומצאתי שרובן לא מתרכזות באוכל עצמו אלא בבילוי החברתי.
המטבח המשותף מוציא את פעולת הבישול מהבית והופך אותה לבילוי שכולל בתוכו היחברות עם אנשים ושיתוף ידע.
ייחודיות המטבח המשותף היא בחווית ה"ביחד" שנוצרת בו, חוויה שמנסה לשחזר את הסיטואציה המוכרת למטיילים, בה דיירי האכסניה חוזרים בסוף היום ומתקינים לעצמם ארוחת ערב. ההימצאות סביב הכיריים ובתוך הריחות, עם שלל המאכלים ומקורותיהם השונים מעלה סקרנות ויוצרת שיח שמחזיר כל אחד לביתו בו בזמן שהוא שולח אותו למחוזות רחוקים.
בנוסף לערך החברתי, למטבח המשותף מספר ערכים סביבתיים עיקריים המייצרים גם ערך עבור המשתמש:
הבישול במתקנים משותפים הוא למעשה בחירה של גישה על-פני בעלות, שימוש במודל של השכרה במקום של קניה (דוגמת מודל "car2go"). מבחינה סביבתית נעשה שימוש יעיל במספר קטן יותר של מוצרים בעוד המשתמש נהנה ממבחר גדול של ציוד איכותי העומד לרשותו ללא השקעה של סכום גדול לרכישתו.
מכירת חומרי הגלם בתפזורת בזמן ובמקום צריכתם יפחיתו משמעותית את השימוש באריזות בעוד עבור המשתמש, האפשרות לקנות את חומרי הגלם בכמות המדוייקת לה הוא נזקק חוסכת ניהול פחת וזריקת שיירי מזון.
המזון שיימכר יהיה אורגני ועונתי ממגדלים מקומיים וילווה באינפורמציה אודות התהליך. בכך, יעודד המטבח המשותף צרכנות מודעת והוגנת אשר שומרת על האדמה והסביבה והמשתמש יהנה משקיפות מלאה לגבי המזון אותו הוא אוכל.
לבסוף, ניהול מרוכז של הפסולת יקל על הפרדתה במקור.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

הפרויקט נמצא עדיין בשלבי רעיון אשר הוצג כפרויקט גמר במסגרת לימודיי לתואר שני בניהול עיצוב באקדמיה "בצלאל". הצגתו גררה תגובות חיוביות של עמיתי לספסל הלימודים, של הסגל ושל גורמים מקצועיים אשר הציגו בפני את האפשרות להתמודד בתחרות זו.
ביולי האחרון הגשתי את פרויקט הגמר בו הצגתי את הרעיון, המחקר ואת הצעת העיצוב שלי למקום עצמו. חשיפתו יצרה עניין אצל משקיע פוטנציאלי עימו אני נמצאת בקשר.
בשנה האחרונה בה אני עובדת על הפרויקט הזדמן לי לשוחח עם צעירים רבים בקרב קהל היעד אשר הביעו התלהבות ועניין לגבי מימושו.
עם התקדמות הפרויקט גוברת בי התחושה כי מימושו יוביל לתרבות בילוי חדשה הנושאת בחובה ערכים של שיתוף, קהילתיות, לימוד, עשייה ומפגש בין אנשים ותרבויות. הצורך במימוש ערכים אלה מורגש עד מאד בקרב אנשים החיים בעיר גדולה, בעיקר בתקופה בה הולכים ומתרבים המפגשים הוירטואליים.

הבעיה

על-פי פרסומי הלמ"ס, תל-אביב היא העיר בה ההוצאה הממוצעת לנפש על ארוחות מחוץ לבית היא הגבוהה ביותר מבין הערים הגדולות.
מסקר שערכתי בקרב צעירים בעיר עולה כי הסיבה העיקרית לאכילה בחוץ היא הצורך בבילוי ובחברה. אותו הסקר מעלה כי חווית הבישול נתפסת כחיובית ע"י 67% מהנשאלים, אשר מקבלים ממנה סיפוק והנאה מהתהליך.
עליית המודעות לבריאות גורמת לאנשים לרצות לדעת יותר אודות המזון שהם אוכלים ולשלוט בתזונתם. משילוב של הנתונים ניתן להסיק שהאכילה בחוץ כרוכה בויתור על ההנאה שבבישול ועל השליטה בתזונה וזוהי הבעיה הראשונה שהמטבח פותר. בנוסף מספק המטבח תמיכה בתהליך הבישול ובכך פותר בעיה של ידע והכשרה ויעניק לאותם צעירים כלים שישמשו אותם בעתיד.
הבעיה השניה שהמטבח פותר הינה בעיה של צריכת יתר של מוצרי חשמל לשימוש פרטי. הסקר שערכתי מראה כי מכשירי מטבח רבים נמצאים ברוב המטבחים למרות שתדירות השימוש בהם נמוכה. מקום שירכז את כל מכשירי המטבח יספק למשתמשים מבחר גדול ואיכותי ויתרום למיצוי מקסימלי של כל מכשיר.
הבעיה השלישית הינה פסולת מזון ואריזות. מרואיינים דיברו על כך שמתכונים מסוימים מאלצים אותם לקנות מוצרים בכמויות שלא משמשות אותם ולבסוף נזרקות. האפשרות לקנות מוצרי מזון בתפזורת, בכמות הרצויה ובמקום בו ייצרכו, מפחיתה כמויות פסולת ואת השימוש באריזות ומהווה ערך כלכלי ללקוח מכיוון שהוא לא צריך לשלם על עודפים.

פעולות

הפעולה הראשונה שעשיתי במסגרת הפרוייקט היתה לערוך מחקר במטרה לאשש את הצורך בבניית מטבח משותף בתל אביב.
במסגרת המחקר עיינתי בפרסומים של הלמ"ס. קיימתי ראיונות עומק בקרב צעירים מקהל היעד וערכתי סקר "הרגלי קניות מזון ובישול" בקרב 52 נשאלים בגילאים 24-49(ממוצע גילאים 30), המתגוררים בגוש דן.
תוך אישוש ההנחה ניסיתי גם לאסוף תובנות לגבי אופן יישום הפתרון שברצוני להציע ולכן, כשבצעתי את ראיונות העומק, הצגתי בפני הנשאלים את רעיון המטבח המשותף וקיבלתי את חוות דעתם האישית. בנוסף, ערכתי תצפיות על בשלנים בשעת פעולה כדי להבין מהם צרכיהם הפרקטיים במובנים של מרחב וחפצים. כדי לתכנן את המטבח בצורה פרקטית אשר יחד עם זאת תבטא את הערכים המרכזיים של שיתוף וחברה, ערכתי סקירה ויזואלית של מטבחים ציבוריים שונים ונועצתי עם אילן אליצור, האדריכל הראשי של רשת מקדונלדס בישראל.
כרגע אני נמצאת בשלב קריטי של חיפוש שותף, בעל אורינטציה חברתית וניסיוןבתחום ההסעדה, איתו ניתן יהיה לממש את החזון.
הפעולה הבאה הינה בניית תכנית עסקית המתבססת על דמי שימוש במתקני המקום ועל מכירת חומרי גלם ושתייה. כדי שלמקום תהיה מהות פרקטית עבור קהל היעד בסביבה ועל-מנת שיתפס כמשתלם עבורו, תיבנה מערכת תמחור שמוזילה את השירות על פי תדירות השימוש. כך, שימוש חד פעמי יעלה כמו בילוי ומחירו של שימוש תדיר ייכנס למערכת השיקולים של המשתמש כמשתלם.

תוצאות

מציאת שותף בעל נסיון בתחום ובעל יכולות משלימות לשלי, תייצר אמון בממשיות ובהצלחת הפרויקט בקרב משקיעים פוטנציאליים ותאיץ את יציאתו לפועל.
שליחת הפרויקט לתחרות זו מטרתה בהשגת מימון ראשוני לו אני זקוקה להנעת הפרויקט בצעדיו הראשונים: בניית תוכנית עסקית, שכירת מקום פיסי וחיפוש אחר משקיעים נוספים לבנייתו.
התוצאה הסופית הרצויה היא פתיחתו של המטבח המשותף והצלחתו בקיום פעילות כלכלית המייצרת ערך לסביבה ולמשתמש ובהנהגת תרבות חברתית חדשה המבוססת על ערכים אשר לטעמי אנו חסרים היום.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

שנה ראשונה - מציאת שותף, בניית תכנית עסקית, מימון ראשוני, פעילות שיווקית המשתפת את קהל היעד מהסביבה הפיסית הקרובה בתכנון המטבח ובבניית גינה קהילתית משותפת בסביבת המקום, יציקת תכנים רלוונטים למקום (הרצאות על תזונה, קורסי בישול), יחסי ציבור
שנה שנייה - יחסי ציבור, גיבוש והעצמת קהילת המשתמשים, הגדרת מטבח "שכונתי" ופרסומו, יצירת מערך "מעשר" המעודד תרומות לנזקקים
שנה שלישית - יצירת פעילות עסקית מהמנות של המשתמשים, מציאת שווקים חדשים לתוצרים של המטבח

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

עין הרע (;

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

1001‐10,000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

הפן החברתי הינו ליבת הפרוייקט. המטבח המשותף נועד להפחית את הניכור שלפעמים נחווה בתל-אביב מהסביבה הפיסית הקרובה. מי שעובר ליד המטבח מבין מיד שזה מקום שבאים אליו על מנת לבשל בחברת אנשים נוספים והחוויה החברתית היא הסיפור המרכזי שהמטבח מספר. ביכולתו של המטבח ליצור סביבו קהילה מקומית שהמשותף בין חבריה הוא תשומת הלב שהם החליטו להקדיש למזון שהם אוכלים. תחושת ה"ביחד" שנוצרת במטבח היא הערך המוסף העיקרי שלו.
המטבח המשותף הינו פלטפורמה מאפשרת המציעה פתרון לשתי פעילויות שונות: תזונה והיחברות. הפיתרון לנושא התזונה ניתן על-ידי יצירת תנאים מיטביים המאפשרים למשתמש לבשל. בזאת אין הכוונה לתנאים פיסיים בלבד – מרחב, ציוד ואביזרים, אלא גם להקניית ידע, תמיכה והדרכה הנדרשים לצורך פעולת הבישול. הידע וההדרכה יגיעו בחלקם מצוות המטבח אך ברובם מהמשתמשים, אשר בזמן הבישול מחליפים רעיונות, מתכונים וטיפים אחד עם השני. משתמש שצריך עצה יעדיף לשאול את הנמצאים לידו מאשר להתקשר לאמו, כפי שעד כה עשה כשבישל בבית. כך בעצם מספק המטבח המשותף את הפיתרון לפעילות השנייה – היחברות.
מבחינה תרבותית, ישראל היא קיבוץ גלויות והדבר מתבטא גם במטבח. המטבח הישראלי הוא ערבוב של טעמים שמקורם במדינות שונות והוא עדיין נמצא בתהליך של הגדרה עצמית. המצב בו אנשים מרקעים קולינריים שונים מבשלים באותו החלל מוכרת לקהל היעד מערבי עדות כמו גם מטיולים בעולם. למעשה, מקומות בילוי רבים בארץ נולדו מהכרות עם הרגלים ממדינות אחרות (פאב אירי, בר יין, אפריטיבו איטלקי) וכולם מקבלים באופן ספונטני את ההתאמה לטעם הישראלי. המפגש בין תבשילים מעדות שונות, תבשילים מארצות שונות וידע מקצועי בבישול יכול להביא לשכלול המטבח הישראלי ולתרום להגדרתו.
בסקירת המגמות שערכתי עלתה חשיבותה של המשפחה ושל צורת האכילה המסורתית. המטבח המשותף בא לשמר ולטפח את אותה מסורת עם ה"משפחה החדשה" מחוץ לבית ההורים ולפעמים רחוק ממנו. הוא מתחשב קודם כל בעובדה שהאדם הוא ישות חברתית ומספק לו ערך מוסף מעבר לתזונה.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

רעיון גולמי

כמה זמן הארגון פעיל?

פחות משנה

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

נותרו בערך 250 מלים (2000 תווים)

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

בלימודיי לתואר הראשון היתה לי הזכות ללמוד אצל פרופסור אזיו מנלזיני באיטליה אשר עומד בראש פעילות ענפה בנושאי חדשנות חברתית. פרופסור מנזיני שינה אצלי את התפיסה לגבי קיימות והעביר אותה מן החומר אל הרגלי הצריכה. כיום אני מבינה שמעבר להתקדמות הטכנולוגית יש להשקיע מחשבה באופן בו אנחנו צורכים. השילוש של תאוריות קיימות וחדשנות חברתית עם האהבה שלי לעולם הבישול וההכרות שלי עם הצרכים של קהל היעד, עליו נמנית גם אנכי, הביאו אותי להגיית רעיון המטבח המשותף.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

שמי הדר, אני בת שלושים, בעלת תואר ראשון בעיצוב תעשייתי מטעם ה-Politecnico di Milano שבאיטליה ותואר שני בניהול עיצוב מאקדמית "בצלאל" בירושלים.
בשנים האחרונות אני חשה צורך בעשייה ובמפגשים עם הסביבה המוחשית אשר מחוץ למסך ונקטתי במספר צעדים על מנת לספק צורך זה - הצטרפתי לקואופרטיב דרום תל-אביב וכיום אני חברת צוות פעילה ובנוסף אני מתנדבת במרכז יום לצעירים דרי רחוב של עמותת על"ם, שם אני יוצרת מפגש "חוץ-בועתי" עם אנשים שבאים מרקעים שונים משלי. יחד עם שימוש רב בתחבורה פעילה וציבורית, שמירה על אימפאקט סביבתי מינימאלי וצריכה מודעת והוגנת אני מרגישה שאני מנהלת בעיר חיים ערכיים על פי אמות מידותיי האישיות.
אני חיה בתל אביב עם אהבה גדולה לעיר ולאנשיה ורצון עז להוות חלק מהאנשים המעצבים את התרבות והמרקם החברתי שלה.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

אוניברסיטה

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

קיבלתי המלצה לגשת מהמנחה שלי בבצלאל

הדר ממרוד עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3257 ימים

הדר ממרוד עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3258 ימים

הדר ממרוד עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3258 ימים

הדר ממרוד עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3263 ימים

הדר ממרוד עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3263 ימים

הדר ממרוד עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3264 ימים

הדר ממרוד עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3265 ימים

הדר ממרוד יצר את המועמדות - לפני 3265 ימים