חשבון סביבתי

דורין הדס
ע"י דורין הדס | 11 באוק' 2011
| 3 תגובות

סיכום:

הרעיון הוא חיסכון בנייר מיותר- ידוע כי בכל מסעדה, בר או אף סופרמרקט פעולת הגשת החשבון ללקוח מתבצעת באותה הדרך- הדפסה של החשבון על גבי נייר.
לרוב הנייר נזרק ובכך מבוזבז..
הרעיון הינו להשתמש באמצעי הסמארט פון על מנת להעביר ללקוח את החשבון באופן דיגיטלי על ידי שליחתו ישירות לתא הדואר של הלקוח או באמצעות הודעת אסמס.
החשבון נשלח ישירות ללקוח על ידי הרשת האינטרנטית או הרשת הסלולארית ובכך חוסך את הדפסת הנייר.
אם כל בתי העסק יאמצו את שיטת ה'חשבון הסביבתי' נייר רב יחסך!

אודותיך

שם הארגון: חשבון סביבתי עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

דורין

שם משפחה

הדס

אתר אישי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

חשבון סביבתי

תפקידך בארגון

יזמית

האם הארגון שלך הוא...

בחר בבקשה

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

כרמל 2, אחוזות הנשיא, רחובות

אתר אינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

חשבון סביבתי

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל

תאר את הפרויקט שלך

הרעיון הוא חיסכון בנייר מיותר- ידוע כי בכל מסעדה, בר או אף סופרמרקט פעולת הגשת החשבון ללקוח מתבצעת באותה הדרך- הדפסה של החשבון על גבי נייר.
לרוב הנייר נזרק ובכך מבוזבז..
הרעיון הינו להשתמש באמצעי הסמארט פון על מנת להעביר ללקוח את החשבון באופן דיגיטלי על ידי שליחתו ישירות לתא הדואר של הלקוח או באמצעות הודעת אסמס.
החשבון נשלח ישירות ללקוח על ידי הרשת האינטרנטית או הרשת הסלולארית ובכך חוסך את הדפסת הנייר.
אם כל בתי העסק יאמצו את שיטת ה'חשבון הסביבתי' נייר רב יחסך!

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

הרעיון במהותו משלב אידאולוגיה 'ירוקה' ושמירה על איכות הסביבה, כמו גם מסר חברתי המופץ בבתי עסק שעיקרם הוויה חברתית. כיום, בארץ וברחבי העולם עדיין משתמשים בפעולה של הדפסת הנייר כאשר מגישים חשבונות בבתי קפה, מסעדות, פאבים, סופרמרקטים וכדומה. ניתן לומר שהחשיבה בבתי עסק מסוג אלו נותרה פרימיטיבית בעידן דיגיטלי מתקדם, ניתן לראות זאת על ידי שימוש בחשבוניות ידניות, בונים ופנקסים.
הדפסת החשבון הנה פעולה אינטגרלית במערך השירות בבתי העסק הרלוונטיים וככזו ישנו בזבוז רב של נייר מיותר באופן אינטנסיבי.
על ידי העברת החשבון באמצעות טכנולוגיית הסמרט פון (Smart Phone), ובראשה האייפון, ללקוח גישה מידית וישירה לדואר האלקטרוני בכל שעה ומקום- במיוחד בבתי עסק בהם לרוב יש אינטרנט אלחוטי. בתי העסק יהפכו ידידותיים ו'ירוקים' יותר, והמסר החברתי יבטא שמירה על איכות הסביבה ובכך ישפיע על אנשים לחשיבה נכונה ו'ירוקה' יותר המשלבת יעילות וחיסכון.
ברוב המקרים ייעודו של נייר החשבון להיזרק ובכך להתבזבז אך באמצעות ניצול ראוי של המשאבים הדיגיטליים והטמעה חשיבתית בהתאם לטכנולוגיית הסמרט פון הגישה והתפיסה הגלובלית יהפכו לבריאות ו'ירוקות' יותר.
הייחודיות למעשה מתבטאת בחסכון המרבי בנייר, ללא עלות נוספת או מקבילה, בשילוב מסר חברתי ויצירת שיח תרבותי שמטרתו דיון על איכות הסביבה. המסר הוא חיובי וחברתי ולבתי העסק השפעה לא מבוטלת בגלל הביקוש והצריכה על ידי הסביבה.
מקומות הבילוי, כמו גם סופרמרקטים,יעלו צעד נוסף בשבילי המודרניזציה וישתלבו בניצול ראוי של המשאבים האינטרנטיים לחיסכון הן מבחינת הנייר והן מהיבט הזמן והאלמנט הפיננסי.
מנקודת מבט של חיסכון בזמן- איש השירות, דהיינו המלצר, הברמן או המנהל למשל, יחסכו זמן רב בהגשת החשבון מכיוון שהם לא יצטרכו ללכת הלוך ושוב אל הלקוח אלא על ידי פעולה פשוטה של לחיצת כפתור החשבון יועבר ישירות למכשיר הסלולרי של הלקוח. מבחינה כספית, העסק יחסוך בקניית נייר, מדפסת ומילוי חוזר ונשנה של דיו.
שליחת האסמס יכולה להתבצע באמצעות תוכנת מחשב שמאפשרת לשלוח הודעות אסמס באופן חופשי ללא עלות.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

הטכנולוגיה במהותה חדשנית, המחשבה מאחורי הפעילות הטכנולוגית אוונגרדית ומפותחת, יחד עם זאת מבחינה תפעולית פעולת התיכנות של ההעברה איננה מסובכת ולא כרוכה בטכנולוגיה מתקדמת מידי.
תוכן החשבון של הלקוח כבר מצוי במחשב של בית העסק, כאשר המלצרית ניגשת ללקוח כדי לקחת הזמנה היא גם תשאל אותו את שמו, מספר הטלפון והדואר האלקטרוני שלו. זוהי פעולה בסיסית וראשונית אך אם הלקוח הינו לקוח חוזר או קבוע פרטיו ישמרו במאגר וכתוצאה מכך הוא והמלצר/ית לא יצטרכו לחזור על פעולת מסירת הפרטים בעתיד. כאשר הלקוח מבקש חשבון המלצר/ית מבצע/ת פעולה במחשב אשר שומרת את החשבון כקובץ ולאחר מכן מעבירה ללקוח את הקובץ דרך הדואר האלקטרוני או באמצעות שליחת אס-אמ-אס. במקרה של סופרמרקטים על מנת לחסוך לקופאית את שאלת האימייל של כל לקוח רשתות השיווק אשר מנפיקות כ.מ יוסיפו את פרטי המייל לטופס ההרשמה ובכך הקופאית תוכל לשלוח ללקוח לכתובת המייל שלו ישירות את החשבון. היבט של יתרון נוסף הוא שהקבלה נשמרת באייפון, כלומר אם הלקוח חוזר הביתה ומבחין בטעות בחשבון (תסריט חוזר ונשנה) החשבון שמור באייפון ואין חשש לאבדו. במידה שאין כרטיס מועדון הלקוח יצטרך למסור את פרטי האימייל בע"פ, בכל אופן החשבונית של הסופרמרקטים ארוכה מאד ולכן המאמץ שווה.
למרבית האנשים כיום יש מכשיר סלולרי מתקדם ולכן פעולה של שליחת החשבון לדואר האלקטרוני לא מהווה בעיה- אם אין בידו של הלקוח מכשיר עדכני האופציה השנייה הנה לשלוח לו את החשבון באמצעות הודעת אס-אמ-אס.
הפעולה הטכנולוגית מכילה בחובה רעיון מפותח וחדשני. לבית העסק ממילא יש מחשב עסקי ולכן אין צורך בקניית מחשב ולכן הפעולה הטכנולוגית היחידה הנה פתיחה של חשבון אלקטרוני והעברת החשבון לקובץ אשר ישלח באמצעות הדואר האלקטרוני.
הפעולה בסיסית ואלמנטרית אך מכילה התקדמות משמעותית ומרהיבה בתחום החיסכון בנייר ובכלל התפיסה החברתית שתהיה מופצת מקדמת חשיבה ירוקה וידידותית לסביבה.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

מרשים מאד, בעלי עסקים מכרים מעוניינים לעבוד בצורה הזו ברגע שאסיים את התהליך היישומי. פידבקים חיוביים הן מההיבט העסקי והן מההיבט החברתי, התגובות נוגעות לשירות הגבוה וכמובן לתרומה הירוקה של המיזם.

הבעיה

הבעיה נוגעת ללקוחות שאין בידם עדיין מכשיר סמארט פון.
לקוחות אלו יצטרכו לבקש חשבון בדרך המסורתית, אך ניתן לומר שכיום מרבית האנשים מצוידים עם מכשיר עדכני ומודרני המאפשר גישה ישירה לדואר האלקטרוני- החיסכון של האנשים בעלי מכשיר הסמארט פון עדיין מהווה התקדמות משמעותית מאד בתחום השמירה על איכות הסביבה וצמצום בנייר מבוזבז.

פעולות

כיום אני מפתחת את תכנות פעולת שליחת החשבון ויצירת צורת התוכן של החשבון. הפעולה האחרונה לאחר המחשבה הטכנולוגית הינה הפצה ושיווק גרידא.

תוצאות

חיסכון בזמן של איש השירות, חיסכון מרבי בנייר (המחשבה שכל בתי העסק יפעלו בצורה כזו מובילה לחיסכון אדיר בהדפסת נייר לשווא), שירות ברמה גבוהה, חיסכון בזמן ללקוח- עסק המשמש מודל לחדשנות ועדכנות ובנוסף מפיץ מסר חברתי ידידותי וירוק לסביבה!

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

הפרוייקט יגדל ויצמח על ידי שיווק והפצה. בתי העסק בארץ מעורים זה בזה ומכירים את הסביבה העסקית שלהם, בעלי העסקים מכירים את הקולגות שלהם ובכך הרעיון יהיה משווק "מפה לאוזן" בעיקר ויתפתח בתוך השוק עסקי עצמו (ובעזרת הפצה וקידום שלי כמובן כיזמית הפרויקט)

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

מה שיכול למנוע מהפרוייקט לשגשג יכול להיות עצלנות של בעלי העסקים להתפתח וליזום פעולה ירוקה. למרות זאת, אני מאמינה שעל ידי הסברה של הפשטות ברעיון והבאת נקודת המבט מבחינת היעילות והאפקטיביות שתיווצר במערך העבודה ייתכן שהם יבינו שגם להם, כאנשים שמטרתם העיקרית הינה פיננסית, יש רווח ותגמול משמעותי ומהותי באמצעות השימוש ב'חשבון סביבתי'.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

בחר בבקשה

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

הפן החברתי מצוי במסר שבתי העסק יפיצו. באופן כמעט תת מודע אנשים יבינו את הכוח והמשמעות בלהיות 'ירוק', הרי בתי קפה, מסעדות, ברים וסופרמרקטים משמשים בני אדם באופן יומיומי מסביב לשעון כלומר לבתי העסק הללו כוח רב והשפעה מרבית ועל כן ביכולתם לשנות את מודעותם של האנשים ולפחות להשפיע לטובה. אנשים יתפעלו מהאידיאולוגיה הידידותית לסביבה שאופפת את תחום בילוי והפנאי, מהמחשבה הירוקה, ואפילו על ידי רכילות והפצה של הרעיון בין הלקוחות ובין האנשים יווצר גל של שיח חברתי ותרבותי סביב נושא השמירה על איכות הסביבה.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

כמה זמן הארגון פעיל?

בחר בבקשה

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

אני מאמינה שהפעולה העיקרית הינה הפצה ושיווק, הן דרך שיח חברתי והן דרך אמצעים כוללנים יותר דוגמאת התקשורת. הרעיון הוא נגיש וקל לביצוע ולכן כל שנותר לעשות הינו להפיץ את הרעיון ואת המסר החברתי והסביבתי שטמון בו.

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

הרעיון מבוסס על העידן האינטרנטי, הוא "מנצל" את המשאבים הדיגיטלים על מנת לחסוך בנייר גולמי ומוחשי. החיסכון הוא בצריכת נייר, דיו ומדפסת. לכל בית עסק יש מחשב עסקי ממילא ולכן שליחת החשבון דרך המחשב לא גוזלת הוצאות נוספות. הערך הכלכלי יתבסס על השימוש ברשת האינטרנטית או ברשת הסלולארית ובכך ישתייך לזרם המודרני של העידן הדיגיטלי של היום.

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

הרגע בו הבנתי כמה נייר מיותר ומבוזבז מתהלך כמעט כל דקה ברחבי הארץ ובעולם כולו במסגרת בתי העסק שצוינו לעיל הינו כאשר הזמנתי חשבון במסעדה בה ישבתי לארוחת צהרים ובו בזמן כמה לקוחות נוספים הזמינו חשבון. באופן אירוני כל הלקוחות שהזמינו חשבון הסתכלו לרגע על הסכום הסופי ולאחר ששילמו הניחו את הנייר על השולחן ויצאו. המלצרית כמובן אספה את ניירות החשבונות וניגשה לעבר הפח. כאשר ראיתי את הבזבוז האדיר של הנייר, את חוסר הצורך בנייר כאשר הוא משמש להתסכלות קצרה אך לאחר מכן גורם לנזק גלובלי וארוך טווח הבנתי שמשהו לא כשורה. כיצד ייתכן שעולמינו משתכלל ומתכוונן למציאות דיגיטלית ואינטרנטית בכל כך הרבה תחומים אך נותר פרימיטיבי במקומות המשמשים אותנו באופן יומיומי כגון סופרמרקטים ומסעדות.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

הנני היזמית הכוללנית של המיזם.
מאחורי המחשבה התפעולית, היישומית והרעיונית קודם כל- המחשבה נבעה מתוך צורך חברתי ואידיאולוגיה של שמירה על איכות הסביבה בה אני דוגלת ומקדמת לשינוי תודעתי חברתי.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

חיפוש ברשת (למשל גוגל או בינג)

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

מיכל לפידות רשם: בהצלחה! אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3303 ימים המשך >
דורין הדס רשם: הי מיכל, תודה על הפידבק החיובי המיזם בשלבים מתקדמים מאד, כמעט במצב מוגמר ואוטוטו יוצא לשוק, כך שפעולה מתחרה לא תהיי רלוונטית לגבי, אך ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3304 ימים המשך >
מיכל לפידות רשם: רעיון יפה ואין ספק שזהו הכוון אליו מתקדם עולם המסחר האם בדקת את ספקטרום התחרות בתחום? יש היום המון מיזמים למסחר באמצעות ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3304 ימים המשך >

דורין הדס עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3304 ימים

דורין הדס יצר את המועמדות - לפני 3304 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף