חזית אקלימית

ע"י גלית שיף | 21 באוק' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

חזית אקלימית שמשלבת במוצר אחד פתרון הצללה ויצור אנרגיה סולרית. מערכות לייצור אנרגיה סולרית ואמצעי הצללה על החזית הינם אלמנטים בסיסיים בתכנון סביבתי המתוכננים על פי רוב עבור הטיית שמש ממוצעת, אינם מושפעים ממסלול השמש הממשי ויעילותם בהתאם חלקית בלבד. הפרויקט משלב בין שני השימושים במוצר אחד שמתוכנן באופן פרמטרי ביחס למסלול השמש. השילוב בין מערכת חוקים גיאומטרית ותנאי מקום ספציפיים הוליד פתרון אדריכלי אופטימאלי, שאינו מסתכם באלמנט אחד אלא בסדרת מתקנים מקומיים.

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

גלית

שם משפחה

שיף

אתר אישי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

תפקידך בארגון

האם הארגון שלך הוא...

בחר בבקשה

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

זיכרון יעקוב 11 תל-אביב

אתר אינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

חזית אקלימית

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל

תאר את הפרויקט שלך

חזית אקלימית שמשלבת במוצר אחד פתרון הצללה ויצור אנרגיה סולרית. מערכות לייצור אנרגיה סולרית ואמצעי הצללה על החזית הינם אלמנטים בסיסיים בתכנון סביבתי המתוכננים על פי רוב עבור הטיית שמש ממוצעת, אינם מושפעים ממסלול השמש הממשי ויעילותם בהתאם חלקית בלבד. הפרויקט משלב בין שני השימושים במוצר אחד שמתוכנן באופן פרמטרי ביחס למסלול השמש. השילוב בין מערכת חוקים גיאומטרית ותנאי מקום ספציפיים הוליד פתרון אדריכלי אופטימאלי, שאינו מסתכם באלמנט אחד אלא בסדרת מתקנים מקומיים.

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

1.הפיתוח מבקש להשתמש בתהליכי יצור מתקדמים שטרם הוטמעו בשוק הבניה. בשנים האחרונות כאמור החלו להיכנס לשוק פיתוחים המשלבים את שני השימושים (הצללה ויצור אנרגיה) באלמנט אחד , כדוגמת מתקני הצללה אופקיים חיצוניים, ממשטחים סולריים גבישיים בצורת משטח או רפפות. אולם האלמנטים הנ"ל מתוכננים עבור הטיית שמש ממוצעת (12 בצהריים שמש דרומית), ואינם מושפעים ממסלול השמש הממשי עבור אותה חזית לאורך שעות היום וחודשי השנה השונים. התוצאות בהתאם חלקיות בלבד, הן מבחינת הצללה והן מבחינת יצור אנרגיה. מנגד הפרויקט, פיתוח פרמטרי המתבסס על מסלול השמש המקומי ונסמך על טכנולוגיות יצור מתקדמות הקושרות תהליכי יצור ממוחשבים ישירות לתהליכי תכנון ממוחשבים (computer-aided design : computer-aided manufacturing) משחרר את המתכנן מהצורך בחזרתיות ומאפשר מתן פתרונות אופטימלים לתנאים מקומיים.

2. פתרון תכנוני הנותן מענה למגמה לשילוב אינטגראלי של מערכות פוטו-וולטאיות במבנה BIPV -Building Integrated PV, והפיכתה של הטכנולוגיה הסולרית לחלק המשכי לאדריכלות המבנה, בניגוד לפתרון טכנולוגי ה"מודבק" על אדריכלות המבנה.

3. ערך הסברתי חינוכי- מיקום האלמנט על חזית הדירה מאפשר לא רק להגדיל את השטח ליצור אנרגיה סולרית אלא גם ליצור קשר בין תהליכי יצור האנרגיה לצרכן האנרגיה, קשר שאינו קיים כיום במרחב של בניין מגורים משותף. הוכח שהפיכת הצרכן ליצרן, מביאה לפיתוח אחריות אישית ושימוש מושכל וחסכוני יותר.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

הפיתוח בוחן אפשרות לרתום טכנולוגיות ומוצרים חדשים מתחום האנרגיה הסולרית כדוגמת חלקיקים סולריים המשולבים כיום לדוגמא ברעפים סולריים (Solar Shingles).
כמו כן הפיתוח מתבסס על כלי תכנון מתקדמים- תוכנות פרמטריות ותוכנות הדמיה אקלימיות, וטכנולוגיות יצור מתקדמות (CAD-CAM).
המונח 'תכנון פרמטרי' מתייחס לתהליך בו הפתרון האדריכלי הוא מערכת יחסים, מרשם בין מספר מוגדר של אלמנטים, המגדירה חוקים וקשרים אפשריים ביניהן. בעוד האדריכל הוא יוצר אב הטיפוס הדיאגרמתי, הפרויקט קרי המציאות, באמצעות מסד נתונים מקומי, יוצר מגוון תצורות שונות של מימוש, ולמעשה 'סדרה' של אלמנטים פוטנציאלים (Variations) השומרים אל אף השונות בניהם על אותה חוקיות שבבסיס התכנון. הפיתוח חקר את הקשרים בין מסלול השמש והתפקוד של מתקני ההצללה ומתקנים ליצור אנרגיה סולרית. אותם הקשרים תורגמו באמצעות תוכנה פרמטרית למערכת חוקים גאומטרים, המבטיחים שמירה על תפקוד קבוע- מניעת קרני השמש מהבניין בחודשי הקיץ לאורך כל שעות היום וחדירתן פנימה בחודשי החורף, מול פרמטרים משתנים של מיקום גיאוגרפי והפניה. כאתר מבחן לפרויקט נבחרה ישראל שטופת השמש ולמסד הנתונים הוזנו נתוני האקלים ומסלול השמש המקומיים. השילוב בין מערכת חוקים גיאומטרית ותנאי המקום הספציפיים הוליד פתרון אדריכלי אופטימאלי, שאינו מסתכם באלמנט אחד אלא בסדרת מתקנים לוקאליים (לדוגמא אלמנט לחזית מזרחית או לחזית דרומית יראה שונה אך יתפקד באופן דומה, כנ"ל לגבי אלמנט עבור חזית דרומית בישראל אל מול אלמנט בחזית דרומית באיטליה).
הדמיה אקלימית הינה אנליזה ממוחשבת המאפשרת לחזות מראש כיצד הבניין יתפקד בתנאי האקלים הספציפיים. ההדמיה משמשת ככלי תכנוני אינטראקטיבי להשוואה בין חלופות ואופטימיזציה של התכנון לנוחות מקסימאלית וחסכון/ יצור מקסימאלי של אנרגיה. במהלך תהליך התכנון של 'החזית האקלימית' נלקחו תוצרי התוכנה הפרמטרית חזרה לתוכנת הדמיה אקלימית לצורך כיול התכנון והבטחת העמידה ביעדים האקלימיים.
טכנולוגיות יצור CAD-CAM ,(computer-aided design : computer-aided manufacturing) תהליכי יצור ממוחשבים המתחברים ישירות לתהליכי תכנון ממוחשבים, משחררים את המתכנן מהצורך בחזרתיות ומאפשרים יצור סדרתי של יחידות לא זהות. ה'חזית האקלימית' מתעתדת להשתמש בתהליכי יצור אלו שטרם הוטמעו בשוק הבניה.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

הפרויקט הוצג בתערוכת גמר ללימודי התואר השני ב Berlage Institute בהולנד, ובביאנאלה לאדריכלות בונציה וזכה לביקורות נלהבות.

הבעיה

הפרויקט מבקש להגדיל את פוטנציאל יצור האנרגיה הסולרית בסביבה האורבאנית במדינות עתירות שעות שמש, ותוך כך לספק תנאי הצללה הולמים בחודשי הקיץ החמים מה שיוביל לא רק ליצור אנרגיה מוגבר אלא גם לחסכון משמעותי באנרגית קירור ומיזוג. האלמנט מתוכנן באופן המרחיק מהחלונות אך ורק את קרינת חודשי הקיץ ומאפשר לדירות להמשיך ליהנות מקרינת השמש החורפית . לפרויקט פוטנציאל למימוש הן על חזיתות מבנים קיימים לשיפוץ והן על גבי חזיתות מבנים חדשים.

פעולות

האלמנט כרגע נמצא בשלבי פיתוח ראשוניים: גיבוש תוכנית עסקית וחיפוש אחר משקיעים.

תוצאות

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

כעת כשהושלמה התשתית הרעיונית לפרויקט אנו נדרשים להשלים את התוכנית העסקית ולגייס תקציב להשלמת התכנון ורשימת פטנט על הפיתוח.
התכנון המפורט יתמודד עם אספקטים הנדסיים, טכנולוגיים, ארכיטקטוניים, בטיחותיים וכלכלים וייתן מענה לנושאים הבאים:
 אפשרויות יצור תחת מגבלות כלכליות :טכנולוגית יצור, חומרי גמר ומודוליזציה.
 יצור ואגירת האנרגיה: שילוב החיווט, מצבר וכו'
 עמידות בתנאי חוץ ללא פגיעה ניכרת בנצילות כתוצאה מתנאי גשם' אבק או אחר.
 עמידות קונסטרוקטיבית ופרטי מחבר.
 השלכות פסיכולוגיות ותפקודיות כדוגמאת שאלת קנה מידה ואפשרויות מבט דרך החלון.
 השלכות בטיחותיות (אש ואחרות).

לאחר גיוס תקציב התכנון יש לגבש צוות יועצים המשלב התמחויות בנושאי כלכלה ופיתוח עסקי, תהליכי יצור, קונסטרוקציה חשמל והנדסה כאשר את ההתמחות בנושא אקלים ואדריכלות שותפתי ואני נספק.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

תחרות מול יצרני מוצרים מתחרים.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

בחר בבקשה

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

Dusanka Popovska
שותפה לפיתוח, אדריכלית מובילה בתחום האדריכלות הפרמטרית, עובדת כיום במשרד אדריכלים Foster and Partners
אדריכלית יעל גלעד- שותפתי במשרד 'גלעד-שיף אדריכלות'

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

מיקום האלמנט על חזית הדירה מאפשר לא רק להגדיל את השטח ליצור אנרגיה סולרית אלא גם ליצור קשר בין תהליכי יצור האנרגיה לצרכן האנרגיה, קשר שאינו קיים כיום במרחב של בניין מגורים משותף. הוכח שהפיכת הצרכן ליצרן, מביאה לפיתוח אחריות אישית ושימוש מושכל וחסכוני יותר.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

רעיון גולמי

כמה זמן הארגון פעיל?

1-5 שנים

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

- סיום גיבוש תוכנית עסקית
- גיוס סיבוב משקיעים ראשון
- פיתוח פרוטוטיפ- מענה על שאלות של קנה מידה, חומר גמרי פרטי יצור ורישום פטנט

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

במדינות עתירות שמש מן ההיגיון לנסות לתעל את האנרגיה הזמינה ליצור אנרגיה חשמלאית. כיום מערכת סולארית ביתית מחוברת רשת, מחזירה את ההשקעה בפרק זמן שבין 7 ל-11 שנים בהתאם לגודל המערכת, הטכנולוגיה ותנאי הסביבה של מקום ההתקנה. מוצר שישכיל לא רק ליצר אנרגיה סולרית אלא גם להרחיק את השמש מהחלונות בחודשי הקיץ ותוך כך לצמצם את עלויות הקירור והמיזוג יקצר את זמן החזר ההשקעה של מוצרים סולרים ועתיד להקטין את חשבון החשמל הביתי באופן ניכר.

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

הפרויקט החל במסגרת לימודים גבוהים לתואר שני, מתוך רצון ליישום כלי התכנון המתקדמים לצורך פיתוח ממשי ושימוש בכלים אקדמאים לעשייה בפרקטיקה.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

חבר או בן משפחה

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

גלית שיף עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3218 ימים

גלית שיף עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3219 ימים

גלית שיף עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3220 ימים

גלית שיף עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3223 ימים

גלית שיף עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3224 ימים

גלית שיף עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3227 ימים

גלית שיף עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3229 ימים

גלית שיף יצר את המועמדות - לפני 3229 ימים